بیش از ۶۰۰میلیارد تومان منابع جذب نشده در حوزه گردشگری کشور داریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
بیش از ۶۰۰میلیارد تومان منابع جذب نشده در حوزه گردشگری کشور داریم

بیش از ۶۰۰میلیارد تومان منابع جذب نشده در حوزه گردشگری کشور داریم

مهرخبرگزاری مهر |
بندرعباس - عضو هیئت مدیره صندوق توسعه ملی گفت: در حوزه گردشگری ۶۰۰ میلیارد تومان، در حوزه شرکتهای دانش بنیان ۵۰۰ میلیارد تومان و در حوزه صنعت ۳۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه جذب نشده داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا تیموری صبح جمعه در حاشیه نشست ویژه سرمایه گذاران بخش خصوصی جزیره کیش در جمع خبرنگاران گفت: صندوق توسعه ملی هیچگونه مشکلی جهت تامین منابع مالی ندارد و کشور به اندازه کافی منابع دارد و با تاسف باید بگویم که ما در مدیریتها مشکل داریم نه تامین منابع.

وی خاطرنشان کرد: برای تمام پروژه‌ها بخصوص حوزه گردشگری، صنعت و شرکت‌های دانش بنیان منابع کافی ریالی تامین و در اختیار بانک‌های عامل معتبر که به موقع و پس از مصوب کردن منابع ما را در جهت تامین نیازهای سرمایه گذاران مصرف می‌کنند قرار داده شده است.

وی افزود: ما با همه بانک‌های معتبر تفاهم نامه داریم و صندوق کلیه پروژه‌های که بانک توجیهات مختلف آن از جمله برگشت پذیری سرمایه و توجیه اقتصادی آن را تایید کرده تامین مالی می‌کنیم.

تیموری با بیان اینکه فرایند تامین منابع صندوق به ۲ صورت است، ابرازداشت: یک منابع ارزی، تامین مالی هر طرحی که محصول تولیدی آن قابلیت صادرات داشته باشد در قالب طرح منابع ارزی تامین می‌شود و بازپرداخت آن از سرمایه گذار به صورت ارزی خواهد بود.

وی نرخ بهره منابع ارزی صندوق را ۳ درصد عنوان کرد و گفت: در بحث تامین منابع ریالی منابع خود را در بانک‌ها سپرده گذاری می‌کینم و بانک‌ها با بررسی و پذیرش پروژه‌ها آنها را به ما معرفی می‌کنند.

وی یکی از مشکلات صندوق و بانک مرکزی را بررسی بانکها دانست که منابع را درست صرف کنند و افزود: با حساسیت منابع را در بانک‌های سپرده گذاری می‌کنیم که منابع صندوق را در حوزه‌های دیگر صرف نکند.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: در هفته گذشته مکاتباتی با وزارت گردشگری، وزارت صمت و معاونت علمی رئیس جمهور جهت تعیین تکلیف منابع تخصیص داده شده داشته‌ایم متاسفانه در حوزه گردشگری ۶۰۰ میلیارد تومان و در حوزه شرکتهای دانش بنیان ۵۰۰ میلیارد تومان و در حوزه صنعت ۳۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه جذب نشده داریم و این عدم استفاده از منابع دلایل مختلفی از جمله مشکلات مدیریتی و عدم پیگیری سرمایه گذاران و یا عدم تامین به موقع وثایق مورد نیاز بانک و بعضا کارشکنی و عدم همکاری مناسب بانک‌ها در تسریع و تسهیل امور دارد.

وی گفت: متاسفانه برخی متولیان امر در حوزه‌های مختلف دقیق، علمی و کارشناسی شده عمل نمی‌کنند برای مثال بانکی که طرحی را مصوب می‌کند بنده آن را پرداخت شده قلمداد می‌کنم به طوری که ۲٫۵ درصد کارمزد بانک است که از نرخ سود صندوق به همین میزان کم می‌شود و الان مواجه هستم که پروژه ایی ۲ سال قبل ۲۵ میلیارد تومان مصوبه بانکی داشته به طوری که الان متوجه میشویم منابع تا به امروز به سرمایه گذار پرداخت نشده است

تیموری افزود: متولی گردشگری کشور اعلام می‌کند برای ساخت تعداد ۵۰ هتل ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، سوال اینجاست ما که مشکلی بابت تامین منابع نداریم چرا متولی گردشگری در خواست منابعی را می‌کند و نمی‌تواند آن را در اختیار سرمایه گذاران و پروژه‌ها قرار دهد آیا بهتر نیست به جای اعلام ساخت ۱۰۰ هتل و درخواست ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار بیاید نیازهای واقعی پروژه‌ها را بررسی کنند و به همان میزان درخواست کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

حمله آشوبگران به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده مردم فرانسه علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی + فیلمانتهای پیام/

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی تحریم باقیمانده اقتصاد ایران را فراهم کرد. به گزارش فارس؛ حدود ۵ روز پیش منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از قرارگرفتن تعدادی از نظامیان و شرکت‌های بخش فلزات در لیست تحریم اعلام کرد که ترامپ رئیس جمهور این کشور به زودی دستور اجرایی در زمینه تحریم سایر بخش‌های اقتصاد ایران را نیز صادر می‌کند. این دستور اجرایی توسط ترامپ در همان روز صادر شده است و اکنون در سایت وزارت خزانه داری آمریکا قابل رویت است. ترامپ با صدور این دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی قرار گرفتن تمام اقتصاد ایران در لیست تحریم را فراهم کرده است. این دستور اجرایی بدین معناست که تمامی اقتصاد ایران شامل تحریم است و هرکس هر نوع فعالیتی به هر نحوی در اقتصاد ایران داشته باشد باید به طور کامل خود را از نظام مالی آمریکا، سفر به آمریکا و نظام پرداخت دلار جدا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، حسن روحانی، رییس‌جمهور در مجمع بانک مرکزی حاضر شد. در حاشیه این مجمع اعلام شد عملیات بازار باز بانکی از شنبه کلید خواهد خورد. بر این اساس نظام سیاستگذاری پولی کشور دچار تغییر و تحول عمده خواهد شد. عملیات بازار باز، از جمله ابزارهای سیاست پولی غیرمستقیمی است که نقش تنظیم‌کننده مقدار ذخایر بانکی از طریق نرخ بهره را بر عهده دارد. بعنوان مسئول شورایعالی امنیت ملی روزانه مراقبت می‌کنم؛ همه چیز‌ را نمی‌توانم بگویم ولی اگر مراقبت روزانه صورت نگیرد بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است؛ البته اختیارات در قانون اساسی توزیع شده، است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر