پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران

پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران

ایسناخبرگزاری ایسنا |
عضو هیات اجرایی کمیته موزه‌های دانشگاهی "ایکوم جهانی" از رونمایی از نخستین موزه روان‌پزشکی ایران و پنجمین موزه روان پزشکی دنیا در بیمارستان «روزبه» تهران خبر داد.

فاطمه احمدی - موزه‌دار - در گفت‌وگو با ایسنا، موزه‌ی «روانپزشکی» را یکی دیگر از موزه‌های دانشگاهی دانست که به عنوان بخشی از دانشگاه روان‌پزشکی در بیمارستان روزبه راه‌اندازی شده و گفت: موزه‌ی روان‌پزشکی به عنوان یکی از رشته‌های پزشکی، پیش از این در کشورهای اسپانیا، آلمان، بلژیک و دانمارک راه‌اندازی شده بود و اکنون این موزه به عنوان یک موزه پژوهشی در ایران راه‌اندازی شده است.

او اساس این موزه را موزه‌ای پژوهشی دانست و افزود: ‌ با انجام تحقیقات توسط برخی از اساتید روان پزشکی در حوزه سلامت روان و تاریخ بهداشت روان، نتایج آن‌ها در قالب متریال موزه‌ای در آمد که این متریال نیز در هفت خوان در قالب یک موزه به نمایش درآمدند.

پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران - 3

این موزه‌دار موزه ملی تاریخ علوم پزشکی در توضیح این خوان‌ها گفت: خوان نخست به «تاریخ روان‌پزشکی» می‌پردازد. تاریخچه‌ای که از پیش از اسلام آغاز شده و ریشه‌های روان‌پزشکی دوره باستان را توضیح می‌دهد. در قسمتی از این خوان نیز به اشخاصی که در این حوزه بررسی کرده‌اند اشاره می‌کند مانند «طبری» به عنوان نخستین کسی به بحث خودکشی پرداخته، یا «رازی» که ریشه‌ی بیماری‌های جسمی را بیماری‌ها روانی می‌داند.

به گفته‌ی وی؛ در خوان نخست موزه، «مجوسی اهوازی»، «اخوینی» نخستین پزشکی که به زبان فارسی نوشته و در بخشی از کتاب‌های علمی خود به بیماران روانی و درمان آن‌ها می‌پردازد. «ابن سینا» که زعفران را عامل شادی بخش و درمان برخی از بیماران روانی و اختلالات روانی می‌داند، «جرجانی» به عنوان پایه گذار طب اطفال و نخستین کسی که به بحث کتب علمی به زبان فارسی پرداخته است، نیز معرفی شده‌اند.

او اضافه کرد: در آخرین بخش خوان اول، نیز به تاریخچه‌ی ایجاد بحث‌های روان پزشکی در دوره‌ی قاجار اشاره شده است که بر این اساس این بحث‌ها از دوره فتحعلی شاه باب می‌شود و حتی پزشکان در رشته‌های تخصصی مثل روان‌شناسی به اروپا، اتریش و فرانسه اعزام می‌شوند.

پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران - 7

احمدی، خوان دوم این موزه را شامل تصویری دانست که از آرشیو موزه پزشکی تهیه شده و ادامه داد: تصویر قرمزی که نسخه اصل آن مربوط به حدود ۸۰۰ سال پیش در موزه استانبول نگه‌داری می‌شود، تصویری است که مینیاتوری از نمایش دارالمجانین را نشان می‌دهد.

این موزه‌دار خوان سوم این موزه را شامل مجموعه عکس‌هایی دانست که توسط دکتر نصر اصفهانی به موزه اهدا شده است و افزود: او سال ۱۳۷۱ در خانه‌ای متعلق به تیمسار بهارمست مستقر می‌شود، کسی که در حدود سال‌های ۱۳۱۵ تصاویری با موضوعاتی که بیشتر «مشکلات اجتماعی» را نشان می‌دهد، ثبت می‌کند. بخشی از این عکس‌ها در آن سال‌ها ثبت شده‌اند، بخشی از تصاویر نیز متعلق به دارالمجانین تهران بود، مرکزی که در کنار بیمارستان سینا کنونی قرار داشت و دولت به شهربانی تکلیف کرده بود تا بیماران روانی را از سطح شهر جمع‌آوری کرده و به آن مرکز ببرد. بهارمست در آن زمان با عبور از ان مرکز، تصاویری را ثبت می‌کند که به یک مجموعه عکس بی‌نظیر تبدیل می‌شود، با رسیدن آن مجموعه تصاویر به دست «نصر اصفهانی»، او آن‌ها را در اختیار موزه‌ی روان‌پزشکی قرار داد.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان | اخبار سرگرمی و تفریحی

پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران - 11

احمدی خوان چهارم این موزه را متعلق به بیمارستان روزبه و پیشکسوتان این مرکز دانست و افزود: پزشکانی مانند «میرسپاسی»، «ساعدی» و «رضاعی» که در راه‌اندازی یک مرکز تخصصی برای درمان بیماران روانی نقش بسیاری داشتند.

او خوان پنجم پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا را معرفی فیلم‌هایی دانست که اختلالات روحی و روانی و درمان‌های قابل انجام روی ان‌ها را معرفی می‌کند و گفت: حدود ۳۰ فیلم با مضامین بیماران روانی و پزشکان این بیماران شناسایی کرده بودیم، اما فعلا فقط پنج فیلم «باد جن»، «گاو»، عروسی خوبان»، «خون‌بازی» و «برادرم خسرو» مورد تایید اساتید بوده است.

به گفته‌ی این عضو هیئت اجرایی کمیته موزه‌های دانشگاهی، در خوان ششم افرادی که در حوزه بین‌الملل مانند دکتر «افشین یدالهی» که در این زمینه فعال بوده‌اند، معرفی شده‌اند.

او اضافه کرد: در این خوان، در کنار تصاویر و معرفی شخصیت‌ها دست‌خط‌ها و حتی ترانه‌های سروده شده توسط افشین یداللهی در کنار آثار او به نمایش درامدند، این افراد در کنار فعالیت‌های اجتماعی خود در این زمینه، در عین حال در حوزه بین الملل نیز ارتباطات بسیار قوی داشته‌اند.

پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران - 16

احمدی اما در توضیح خوان نخستین موزه روان‌پزشکی دنیا نیز گفت: در بخش پایانی موزه، پزشکانی مانند «شاه محمدی» و «علاقه بند راد» معرفی می‌شوند که برای نخستین بار، روان پزشکی مدرن را وارد ایران کردند، آن‌ها نخستین کنگره‌ها در این حوزه را در دهه ۶۰ در ایران برگزار کردند.

موزه روان‌پزشکی در بیمارستان روزبه تهران هر روز به جز روزهای غیر تعطیل از ساعت ۸ تا۱۴ فعال است.

پنجمین موزه روان‌پزشکی دنیا در تهران - 19

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرمت میراث مکتوب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مرمت آثار تاریخی باید شرایط نور و دما و رطوبت در وضعیت استاندارد باشد تا در مراحل مختلف مرمت، آسیبی به این آثار تاریخی وارد نشود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران جزء آن‌ دسته از کشورهایی است که بیشترین کتب تاریخی و خطی را در اختیار دارد، که نیازمند حفاظت و مرمت دقیق است. برای مرمت کتاب‌های تاریخی از آزمایشگاه تشخیص و درمان بیماری‌های قدیمی و خطی استفاده می‌کنند که در آن نمونه‌برداری‌های میکروسکوپی انجام می‌شود.

خاطره بازیگر معروف ایرانی از برخورد نژادپرستانه با فرزندش در فرانسه +عکس و فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. خبرگزاری فارس: داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. داریوش ارجمند، بازیگر پیشکسوت کشورمان، در گفت‌وگویی با نادر طالب‌زاده در شبکه افق، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان گفت: «ما جان‌مان را برای این مملکت گذاشته‌ایم. مثل آن‌هایی که از اینجا بلند می‌شوند می‌روند در آغوش آمریکایی‌ها تئاتر می‌گذارند، بعد می‌آیند می‌گویند ما در نیویورک تئاتر اجرا کردیم. روزی که زن و بچه‌ام از ایران آمده بودند فرانسه، وقتی سوار آسانسور شدیم، پیرزنی با سگش وارد شد.

ماجرای بخاری‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حضورش در مدرسه‌ها حادثه ساز شده است، سالهاست صحبت خداحافظی با توست. در این دوسال، اما فقط۴۲ هزار بخاری از کلاس‌ها رفتند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عوارضی که اگر در بودجه سال آینده آموزش و پرورش افزایش، و بطور کامل هم اختصاص پیدا کند، سال ۹۹ سال خداحافظی با بخاری‌های غیر استاندارد مدارس خواهد بود.

طرز تهیه دمی بلغور

تابناکتابناک1 روز قبل
طرز تهیه دمی بلغور دمی بلغور از غذاهای خراسان جنوبی و منتسب به شهرستان بشرویه است که پایه …طرز تهیه دمپختک دمپختک یا دم‌پختک، یک خوراک سنتی ایرانی است که پایه آن برنج است و در …طرز تهیه پلو شوشتری پلو شوشتری یکی از انواع پلوهای ایرانی است و همانگونه که از نامش مشخص …طرز تهیه دوغ محلی گازدار و آبدوغ خیار دوغ نام گونه‌ای نوشیدنی لبنی است که از ترکیب آب و ماست به دست می‌آید …. طرز تهیه یتیمچه «یتیمچه» غذایی ساده است که از سبزیجات با پایه بادمجان استفاده می‌کنند …طرز تهیه تره کباب تره کباب یکی از غذاهای سنتی مناطق کردنشین است که با مرغ تهیه می‌شود و از …طرز تهیه ترشی لیته و دلمه بادمجان ترشی لیته یا ترشی بندری یکی از انواع ترشیجات است. در این ترشی از هویج، …طرز تهیه عدس پلو عدس‌پلو یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است که برنج، عدس و نمک و روغن …طرز تهیه خورش تره خورش تره یکی از غذاهایی است که در مناطق کردنشین تهیه می‌شود و هم‌خانواده …طرز تهیه قلیه بادمجان قلیه بادمجان رو به عنوان یه غذای گیلانی میشناسند اما این غذا در نقاط …طرز تهیه زیره پلو با مرغ «زیره پلو» یک غذای سنتی کرمانی است که همانگونه که از نامش مشخص است با …طرز تهیه سه نوع ته دیگ با برنج کته ته دیگ یکی از ته دیگ به قسمتی از پلو که به ته دیگ چسبیده و برشته شده …دستور پخت خورش آلو اسفناج خورش آلو اسفناج یکی از خورش‌هایی است که به واسطه ترکیبش، برخلاف برخی …طرز تهیه تاس کباب تاس کباب یکی از غذاهای ایرانی است که به واسطه تهیه در ظرف سفالی تاس به …طرز تهیه پاکوره با سس تمبر هندی «پاکوره» یک غذایی فوری هندی و در اصل از گجرات است که به صورت گلوله‌های …طرز تهیه شامی برنج شامی یا شامی کباب یکی از غذاهایی است که در ایران، هند و افغانستان تهیه و …دستور پخت رشته پلو «رشته پلو» رشته‌پلو یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است که بیش‌تر با …دستور پخت قنبرپلو قنبرپلو نام یکی از غذاهای شیرازی است که طرفداران خاص خود را دارد و …طرز تهیه کاچی کاچی یک دسر ایرانی است که به عنوان واسطه اصلی غذا با نان نیز سرو می‌شود ….

بصیرت رمز موفقیت جامعه اسلامی در برابر دسیسه‌های دشمنان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با کارشناسی دکتر حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل دینی درباره موضوع «بصیرت رمز موفقیت جامعه اسلامی در برابر دسیسه‌های دشمنان» فردا جمعه ساعت ۱۰ صبح برگزار می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
گفتم آیا گروه ریگی که سابقه ترور دارد، دستشان به افراد برسد، خوششان می‌آید؟ از هیچ کسی اسمی نبردم. ایرناپلاس: اما شما کلمه خانم را به کار بردید و به فراخوان خانمی اشاره کردید. بله؛ مثل این که یک نفر بگوید اگر دزد وسایلتان را ببرد خوشتان می‌آید؟ گروه ریگی به تروریسم و آدم‌کشی معروف است. گروه ریگی جنایت جنسی کرده تا حالا؟ اصلا نبوده است. وی در پایان با اشاره به توصیه برخی افراد درباره لزوم عذرخواهی کردن، گفت: به من زنگ می‌زنند که عذرخواهی کن، از چی عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری5 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری5 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری5 روز قبل

پرسپولیس آماده اجرای سیستم جدید؛ ارتش یحیی با استوکس کامل می‌شود؟

نود22 ساعت قبل

سیگنال‌های ارزی در اظهارات رئیس جمهور / قرار است دلار ارزان شود؟

تجارت‌نیوز22 ساعت قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیما22 ساعت قبل

سریال خواب زده سیروس مقدم را در نت پاک تماشا کنید

فردا نیوز22 ساعت قبل

شرکت ۶۵۰۰ نفر در برنامه‌های قرآنی بناب/ ۲۷ خانه قرآن فعال است

مهر22 ساعت قبل

دستیابی اینتر و رم به توافقی جدیدی برای معاوضه پولیتانو و اسپیناتزولا

طرفداری22 ساعت قبل

حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

همشهری22 ساعت قبل