نیاز به رشد کمی مدارس غیردولتی در حوزه آموزش کودکان استثنائی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
نیاز به رشد کمی مدارس غیردولتی در حوزه آموزش کودکان استثنائی

نیاز به رشد کمی مدارس غیردولتی در حوزه آموزش کودکان استثنائی

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه از ۱۶۰۰ مدرسه استثنایی در کشور تنها ۱۸ مدرسه غیر دولتی است از موسسان مدارس غیردولتی خواست به کمک دانش‌آموزان با نیازهای ویژه بیایند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدجواد حسینی در جمع موسسان مدارس و مراکز غیر دولتی شهر مشهد گفت: از ۶۸۰ مرکز اختلال یادگیری تنها ۲۰۰مرکز غیر دولتی است و خواسته ما این است که خیرین مدرسه یار و مدرسه دار به کمک آموزش و پرورش استثنایی نیز بیایند و در ایجاد مدارس و مراکز غیردولتی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه به خصوص در تاسیس هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و اتیسم، مراکز مشکلات یادگیری و مراکز توانبخشی و مشاوره و راهنمایی خانواده اهتمام داشته باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس غیر دولتی همیشه محل مناقشه نظری بوده است، گفت: منتقدین مدارس غیر دولتی از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و نابرابری‌های آموزشی ‌رابطه آن با مدارس غیر دولتی انتقاد دارند و معتقدند رشد این مدارس منجر به خصوصی‌سازی آموزش و پرورش شده و این مدارس نابرابری‌ها را افزایش می‌دهند. در حالیکه هیچ جا در قانون اساسی نیامده است که اگر عده‌ای تمایل داشتند داوطلبانه برای تعلیم و تربیت فرزندان خود بیشتر هزینه کنند باید از آن جلوگیری کرد، ضمن اینکه تمام سیاست‌های آموزش و پرورش باید در مدارس غیر دولتی رعایت شود لذا نمی‌توان هیچ مغایرتی با قانون اساسی برای آن پیدا کرد.

حسینی افزود: مدارس غیردولتی نه به معنای خصوصی‌سازی بلکه به معنای مشارکت مردم و متخصصین در امر تعلیم و تربیت در چهارچوب قواعد حاکمیتی است لذا رشد کمی و کیفی مدارس غیر دولتی نه تنها منجر به طبقاتی شدن جامعه نمی‌شود بلکه به عکس به توسعه عدالت اجتماعی کمک خواهد کرد و هیچ مغایرتی با قانون اساسی هم ندارد.

وی با بیان اینکه تحصیل دانش آموزان در مدارس غیر دولتی در کمترین حالت موجب کمک ۷ هزار میلیارد تومانی به نظام تعلیم و تربیت است، گفت: این امر به دولت کمک می‌کند تا برای توسعه و کیفیت بخشی به مدارس دولتی در مناطق محروم هزینه کن و این خود نمونه‌ای از عدالت اجتماعی است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: این مبلغ فقط به سرانه‌های آموزشی مربوط می‌شود و اگر فضا و تجهیزات را هم در نظر بگیرم به بیش از پنجاه هزار میلیارد تومان صرفه جویی برای آموزش و پرورش را به دنبال دارد.

حسینی با بیان اینکه نزدیک به ۱۲ درصد دانش‌آموزان در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند، گفت: ۷۴ درصد دانش آموزان مدارس غیر دولتی کشور فرزندان کارمندان دولت هستند که اغلب جزو طبقات متوسط و متوسط به پایین جامعه محسوب می‌شوند. لذا نمی‌توان گفت دانش آموزان مدارس غیر دولتی صرفا از طبقات بالای جامعه هستند. نمی‌توان منکر تعداد اندکی از مدارس غیر دولتی شد که تخلف می‌کنند به همین جهت باید تلاش شود این درصد اندک را به سامان قانونی نزدیک کنیم تا زحمات همکاران‌مان در سایر مدارس غیر دولتی تضییع نشود.

حسینی سیاست وزارت آموزش و پرورش در خصوص مدارس غیر دولتی را هدایت، حمایت، کفایت و نظارت دانست و گفت: معتقدم مدارس غیر دولتی می‌توانند نمونه اجرای بسیاری از طرح‌های خوب در آموزش و پرورش باشند.

وی افزود: ۵۰۰ فعالیت پرورشی از ابتدای انقلاب با هدف تقویت و باز طراحی مورد بررسی و مهندسی مجدد قرار گرفته است و از بین آن‌ها صد برنامه انتخاب و ۳۰ فعالیت احصا شده که قرار است در ۱۸۰ مدرسه غیر دولتی به عنوان پایلوت اجرا شود و برای سال آینده برای همه مدارس غیر دولتی تعمیم یابد

حسینی با تاکید بر اینکه آیین‌نامه مدارس غیر دولتی در هیات دولت تصویب شده است گفت: صندوق حمایت از مدارس غیردولتی نیز در دستور کار دولت قرار دارد و امیدواریم به زودی کار این صندوق نهایی شود و از این طریق کمک شایانی به این مدارس انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) آموزش بستن زنجیر چرخ

فراروفرارو20 ساعت قبل
نحوه بستن زنجیر چرخزنجیر چرخ یکی از ملزومات سفر در جاده‌های برفگیر زمستانی است. پیشنهاد ما به شما این است که اگر اهل مسافرت هستید از همین حالاتا پایان زمستان زنجیر چرخ خود را در صندوق عقب ماشین قرار بدهید. با این حال برای بستن زنجیر چرخ ابتدا باید وضع ظاهری زنجیر چرخ را کنترل کرده و پیچ خوردگی‌های آن را باز کنید. ۱- زنجیر چرخ را همیشه تمیز و در جای خشک در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، اگر خودروی شما تک دیفرانسیل (جلو یا عقب) است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافیست که برای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو می‌بندیم و برای خودرو‌های دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب؛ اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است هر چهار چرخ را مجهز به زنجیر کنید. ۲- زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خار‌های زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید.

شهاب حسینی و پسرش در فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
شهاب حسینی و پسرش امیرعلی و نیوشا جعفریان (بازیگران فیلم) و کوروش آهاری کارگردان فیلم «آن شب» در سی و پنجمین فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا. به گزارش خبر فوری، اولین نمایش این فیلم در ایران، در بخش نگاه نو سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. داستان «آن شب» دربارهٔ یک زوج ایرانی در آمریکاست که در یک هتل محبوس شده‌اند در حالی که نیروهای بیگانه‌ای آن‌ها را وادار می‌کنند که با رازهایی که از هم پنهان کرده‌اند روبه رو شوند.

زنگ همدلی در مدرسه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم! تنابنده به واسطه توانمندی در نویسندگی در سریال‌های زیادی کار کرده است و می‌توان گفت: زمینه فعالیت‌های سینمایی‌اش را از رسانه ملی پایه‌گذاری کرده است. تنابنده در ۴‌دوره جشنواره فیلم فجر هم صاحب سیمرغ شده است. بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم! بیشتر بدانید: واکنش ژوله، معتمدآریا و سعید روستایی به تحریم جشنواره فجر + عکسبیشتر بدانید: فرهیختگان علیه ترانه علیدوستی و مسعود کیمیاییبیشتر بدانید: حمله بی سابقه کیهان به بازیگران سریال پایتخت!

معرفی کتاب هفته

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کاش مسئولین قدر این سرمایه اجتماعی را بدانند.» مجری جوان شبکه افق یک اشتباه محاسباتی دارد و آنهم این است که خیلی از مردم برنامه‌های شبکه افق را نه در تلویزیون بلکه در شبکه‌های اجتماعی می‌بییند. شبکه افق که می‌شود گفت رسانه تصویری اصول‌گرایان آنهم اصول‌گرایان تندرو در تلویزیون است، دستان بازی در انتقاد از دولت و مجلس دارد. اگر حرف‌هایی که در شبکه افق زده می‌شود در شبکه‌های استانی هم زده می‌شد در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار می‌گرفت. ماجرای تلویزیون کیش که یادتان هست؟ پخش فیلمی از «جکی چان» در شبکه کیش آنهم بدون سانسور، حسابی سر وصدا کرد. شبکه افق مدیون شبکه‌های اجتماعی است.

نظرها

اخبار بیشتر