تفاوت درمان‌های اردتونسی در کودکان و بزرگسالان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
تفاوت درمان‌های اردتونسی در کودکان و بزرگسالان

تفاوت درمان‌های اردتونسی در کودکان و بزرگسالان

مهرخبرگزاری مهر |
یک فلوشیپ ارتودنسی، در ارتباط با کاربرد درمان های ارتودنسی، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی و فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت، گفت: زمانی که می‌خواهیم فکین را حرکت دهیم به بیماران توصیه اردتودنسی و زمانی که بخواهیم دندان‌ها را حرکت دهیم ارتودنستی ثابت را انتخاب می‌کنیم.

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی افزود: نوع ناهنجاری است که تعیین می‌کند چه دستگاهی به بیمار داده شود، ارتودنستی ثابت کمی گران‌تر از متحرک است است و دو شکل مختلف دارد و تفاوت این دو تنها در ظاهر است و از نظر کیفیت و طول درمان مشابه هم هستند.

جمیلیان ادامه داد: هر دو دستگاه اردتودنسی ثابت هستند که یک مدل از دستگاه ارتودنسی فلزی است که امروزه دستگاه‌های سفید شفاف همرنگ دندان نیز به بازار آمده است.

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی، افزود: در درمان اختلال عقب ماندگی فک باید دقت کرد کدام یک از گزینه‌های پیشنهادی برای وضعیت فک بیمار مناسب‌تر است.

عضو انجمن ارتودنتیست‌های ایران، آمریکا و اروپا به کاربردهای دستگاه‌ها در ارتودنسی اشاره کرد و گفت: دستگاه تانک پلیت برای اینکه فک بالا عقب است و بایستی فک را به جلو حرکت دهیم کاربرد داشته و دستگاه دوم آراپلاینس است و زمانی کاربرد دارد که فک پایین عقب است و می‌خواهیم آن را به سمت جلو حرکت دهیم استفاده می‌شود.

استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، درباره انحراف فک و درمان آن، افزود: چنانچه انحراف فک در سنین کودکی تشخیص داده شود، در همان سنین می‌توان با ارتودنسی آن را درمان کرد، اما در صورتی که درمان در سنین بالاتر به خصوص بعد از بلوغ انجام شود نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی است.

جمیلیان درباره تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان، گفت: ارتودنسی در کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان تفاوت‌های عمده‌ای دارد که شناخت این تفاوت‌ها می‌تواند در تعیین زمان مناسب برای ارتودنسی موثر باشد.

وی ادامه داد: ارتودنسی در کودکان دارای شرایط و ویژگی‌های منحصر به فردی است که با ارتودنسی در بزرگسالان متفاوت است. زیرا، به دلیل رشد دائمی و پیوسته کودکان، برخی مشکلات دندانی و فکی ممکن است در آنها ایجاد شود.

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی، افزود: این مشکلات یا منشا ژنتیکی دارند و یا در اثر عادات بد مثل مکیدن انگشت ایجاد می‌شوند. در حالت عادی، از خانواده‌ها درخواست می‌شود تا کودکان خود را در سنین ۸ تا ۱۰ سالگی برای انجام معاینات دندانی و فکی، نزد یک متخصص ارتودنسی ببرند.

این متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت ادامه داد: در این سنین به دلیل رشد کافی دندان‌های شیری و جایگزینی آنها با دندان‌های دائمی، در صورتی که کودک دارای مشکلات دندانی شدید باشد و متخصص ارتودنسی تشخیص بدهد که این مشکلات می‌تواند در عملکرد طبیعی دندان‌های بیمار تاثیر بگذارد و یا باعث پوسیدگی زود هنگام دندان‌ها شود، از روش‌های درمانی ارتودنسی در کودکان استفاده می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار پزشکی

جمیلیان گفت: در سنین کودکی، به دلیل امکان رشد استخوانی در آنها بسیاری از این مشکلات در مدت کوتاه‌تری قابل درمان است. بسیاری از مشکلات و بیماری‌های دندانی و فکی، در دوران کودکی در مراحل اولیه خود هستند و به دلیل وجود امکان رشد استخوانی و دندانی، اصلاح این ناهنجاری‌ها با اردتودنسی در کودکان سریع‌تر و راحت‌تر است.

وی با اشاره به اینکه از ارتودنسی در کودکان برای پیشگیری از مشکلات احتمالی از دست دادن زود هنگام دندان‌های شیری نیز استفاده می‌شود، افزود: در این حالت به دلیل افتادن زود هنگام دندان و عدم رشد دندان دائمی، یک فضای خالی در دندان‌ها ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث جا به جایی و به هم ریختگی تمامی دندان‌ها شود.

وی تاکید کرد: علاوه بر کاربرد ارتودنسی در کودکان برای درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی، از درمان ارتودنسی برای ترک عادت هایی مثل مکیدن انگشت، رانش زبان و تنفس دهانی نیز استفاده می‌شود.

عضو انجمن ارتودنتیست‌های ایران، آمریکا و اروپا افزود: نکته‌ای که باید در ارتودنسی کودکان بدان توجه داشت این است که در اکثر موارد تشخیص مشکل به معنی شروع درمان نیست.

جمیلیان ادامه داد: در بسیاری از موارد به دلیل عدم رشد همه دندان‌های دائمی، متخصص ارتودنسی معمولا تا ۱۴ سالگی برای انجام ارتودنسی صبر می‌کند و از روش‌های جایگزین در این سن استفاده می‌نماید. اما تشخیص زود هنگام مشکل می‌تواند از وخیم‌تر شدن آن جلوگیری نماید.

وی خاطرنشان کرد: برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان، شما باید لثه‌های سالمی داشته باشید. حرکت فکین در ارتودنسی بزرگسالان سخت‌تر از حرکت فکین در کودکان است و در برخی از ناهنجاری‌های شدید فکی نیاز به مداخله جراحی است که به این روش ارتودنسی و جراحی ارتوسرجی یا جراحی ارتوگناتیک می‌گوییم.

ارتودنسی در هر سن و سالی امکان پذیر است و از آن برای درمان انواع مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی و فکی و افزایش زیبایی استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی، افزود: معمولا یک سال و نیم برای رفع مشکل فکی زمان لازم است و یک سال و نیم هم برای رفع مشکل دندانی نیاز به زمان وجود دارد، حال اگر بیمار فقط مشکل دندانی داشته باشد فقط درمان یک سال و نیم طول می‌کشد.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود به محض اینکه متوجه هرگونه ناهنجاری فک و دندان در کودک شدید او را به نزد متخصص ارتودنسی ببرید.

حتی اگر کودک شما زیر ۸ سال است، با مراجعه زود هنگام می‌توانید آمادگی لازم برای شروع یک درمان ارتودنسی حساب شده را کسب کنید.

جمیلیان گفت: بهترین سن برای ارتودنسی از شروع ۸ سالگی تا قبل از بلوغ کودک است، اما این بدان معنا نیست که افراد بالای ۱۴ یا ۱۸ سال نمی‌توانند از درمان ارتودنسی بهره ببرند. درمان ارتودنسی بزرگسالان ممکن است در مقایسه با ارتودنسی کودکان زمان بیشتری ببرد، اما در نهایت به نتیجه دلخواه می‌رسند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک14 ساعت قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
آیا مصرف انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟ بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟ تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد. اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است. آیا مصرف انار با دیگر دارو‌ها تداخل دارد؟ گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ساغر صالح پور، با اشاره به برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه بیماری‌های زنان در این گنگره مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۹۸ در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران در تالار ابوریحان برگزار می‌شود. وی افزود: موضوعاتی همچون مامایی، ژنیکولوژی، ناباروری، ژنیکوانکولوژی، پریناتولوژی، نوروژنیکلوژی هورمون درمانی، آندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، HPV و PCO در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی، در مامایی، زنان و ناباروری، خاطرنشان کرد: این کنگره به همت مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود. صالح پور گفت: همچنین انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران، انجمن سرطان‌های زنان، انجمن علمی و تخصصی ناباروری زنان، انجمن علمی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و انجمن آندومتریوزیس در برگزاری این کنگره همکاری دارند.
سلامت نیوزسلامت نیوز12 ساعت قبل
پدرم به عنوان پاکبان در شهرداری استخدام شد اما درآمد او کفاف هزینه‌های زندگی ما را نمی‌داد. این شرایط زندگی موجب شده بود نوعی احساس تنهایی در وجودم رخنه کند ولی باز هم زندگی خوبی داشتیم تا این که روزی مادرم مرا به گوشه آشپزخانه کشید و گفت: قرار است با یکی از کارگران رستوران ازدواج کنم! یک روز که غرق در تلفن همراهم بودم با پسر جوانی به نام «احد» آشنا شدم. آن قدر درگیر این عشق خیابانی بودم که اصلا یادم رفته بود نامزدی به نام قادر هم دارم. خلاصه دو سال بعد به قادر گفتم که هیچ علاقه‌ای به او ندارم و نمی‌توانم با او ازدواج کنم.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 ساعت قبل
ساعت ۲۴-آیا کارمندی در این وضعیت را باید به خانه فرستاد یا اجازه داد با وجود سرماخوردگی کار کند؟ روزی رئیسم به من گفت: "به خاطر خدا برگرد خانه! از دوستان و همکارانم می‌پرسم وقتی سرما می‌خوریم باید مرخصی بگیریم یا نه؟ نظراتشان خیلی متفاوت و گاهی متضاد است. با این کار سرما خوردگی‌تان را در محیط کار پخش نمی‌کنید. " مثلا اگر کسی بیمار است ولی هنوز می‌تواند کارهایی انجام دهد، شاید بشود کار از منزل برایش ترتیب داد. وقتی هم که بیماری عفونی دارم ولی حالم خیلی هم بد نیست، با خود و اطرافیانم مهربانتر باشم و تا خوب شدن کامل از خانه کار کنم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

آتش نشانان دزفول جان گاو گرفتار در چاه را نجات دادند

رکنا17 دقیقه قبل

کتاب «ناگفته‌های احمدی نژاد» چاپ شد

خبر فوری17 دقیقه قبل

یک منبع در AFC: تیم‌های ایرانی درخواست انصراف نداده‌اند

ساعت ۲۴21 دقیقه قبل

در کنفرانس لیبی در برلین چه موضوعاتی مطرح خواهد شد؟

قدس آنلاین21 دقیقه قبل

حبیب کاشانی: محرومیت تیم‌های ایرانی یک سناریوی سیاسی بود که نوشتند و اجرا کردند/ هر تصمیمی بگیریم عواقب منفی برای فوتبال ما دارد/

ایلنا22 دقیقه قبل

ورود اینفانتینو برای حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران

مشرق‌نیوز22 دقیقه قبل

چرا منطقه «نهم» صنعا پس از مدت‌ها هدف حمله قرار گرفت؟

فارس23 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1