چرا مجلس سخت به مصوبات محلی رای می‌دهد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سیاسی

چرا مجلس سخت به مصوبات محلی رای می‌دهد؟

شورای شهر می‌تواند بر اساس اختیاراتش انجمن تشکیل دهد. نهادی که در حال حاضر وجود دارد انجمن شورایاری است. از نظر شوراها نهادی که به مصوبه قانونی مجلس نیاز دارد شورای محل است. از نظر ما این شورای محل نیست و انجمن شورایاری است. شورای محلی که در قانون اساسی به آن اشاره شده نیازمند مصوبه مجلس است و مجلس باید برای آن قانون گذاری کند، ترتیب برگزاری انتخاباتش را مشخص سازد و حدود و صغور وظایف، دوره فعالیت و بسیاری موارد دیگری که در ارتباط با نهادهای انتخابی وجود دارد را تصویب و برگزار کننده‌اش را نیز مشخص کند که وزارت کشور، فرمانداری ها و یا خود شوراهای شهر باشند.

شورای شهر می‌تواند بر اساس اختیاراتش انجمن تشکیل دهد. نهادی که در حال حاضر وجود دارد انجمن شورایاری است. از نظر شوراها نهادی که به مصوبه قانونی مجلس نیاز دارد شورای محل است. از نظر ما این شورای محل نیست و انجمن شورایاری است. شورای محلی که در قانون اساسی به آن اشاره شده نیازمند مصوبه مجلس است و مجلس باید برای آن قانون گذاری کند، ترتیب برگزاری انتخاباتش را مشخص سازد و حدود و صغور وظایف، دوره فعالیت و بسیاری موارد دیگری که در ارتباط با نهادهای انتخابی وجود دارد را تصویب و برگزار کننده‌اش را نیز مشخص کند که وزارت کشور، فرمانداری‌ها و یا خود شوراهای شهر باشند.

اما نهادی که الان وجود دارد شورای محل نیست و شورایاری است و اسمش انجمن شورایاری محلات است. اعضای انجمن شورایاری‌ها کسانی هستند که در جمع آوری مطالبات مردم به اعضای شورای شهر کمک می‌کنند. شورای شهر می‌توانست این فرایند را اکتسابی برگزار کند یعنی مثلا بگوید فلان اشخاص را مشخص می‌کنیم که در محلات بروند و مطالبات مردم را جمع و به اعضای شورا کمک کنند.

در مقطعی شورای اول به این نتیجه رسید که بگذارند مردم انتخاب کنند. زمانی که مخالفت‌هایی شد و نهادهای ناظر ورود کردند و مجوز موردی دادند.

نهادهایی که مخالف هستند مخالفتشان از باب قانون، چگونگی هزینه‌کردها، وسعت انتخابات در کلان شهر تهران و امکان برگزاری آن است که برای پاسخ به این نگرانی‌ها شوراها مذاکره کردند و مراتب قبل مجوز گرفتند و این بار هم از دولت مجوز گرفتند تا انتخابات را برگزار کنند.

مخالفان هم مخالف اصل موضوع نیستند و نگرانی‌هایی دارند که باید به آن‌ها توجه و مستندات قانونی لازم تهیه شود. داد. پس این دو موضوع کاملا متفاوت است؛ این که از شورای عالی استان‌ها بخواهیم طرحی به مجلس ارائه کند و مجلس تصمیم گرفته و مجوزی صادر کند که تهران می‌تواند انتخابات شورایاری برگزار کند. این موضوع از نظر رفع نگرانی‌ها می‌تواند کمک کند ولی شاید اگر از منظر حقوقی وارد این قضیه شویم به جهت تفاوت بنیادی که بین شورایاری و شوراهای محلی ذکر شده، ممکن است. در قانون اساسی چندان محملی نداشته باشد. لذا شوراها سعی کردند از همین طریق که تا الان پیش رفتند موضوع را پیش ببرند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

میشود شورایاری استان‌ها طرحی تهیه کنند و به مجلس ببرند ولی باز بیم این می‌رود که چون مجلس سخت به مصوبات محلی رأی می‌دهد، بسا به تصویب نرسد و شاید نشود انتخابات شورایاریها را برگزار کرد. تا الان مجلس سه بار برای تصویب شورای محل خیز برداشته و هر سه بار موافقت نشد.

درباره انتخابات الکترونیک هم وقتی نتیجه را بررسی می‌کنیم می‌بینیم مثبت بوده است. هرکس موقع رأی دادن پرینت رای خود را مشاهده و بلافاصله پس از پایان انتخابات پرینت نتایج گرفته می‌شد، همه این کارها را ماشین انجام می‌داد. اگر خطایی هم بوده در حد خطاهایی که ماشین‌ها دارند بوده و امروزه این خطاها به حداقل رسیده است. اکثریت کسانی که در انتخابات شرکت کرده بودند از نوع انتخابات و شمارش آراء رضایت داشتند. شکایت هایی هم که به ستاد شورایاری‌ها شده بود بیشتر از سال‌های گذشته نبود که شمارش آراء به صورت دستی بود. مباحثی که مطرح می‌شد چندان مباحثی نبود که بشود در آن ورود کرد و مستنداتی ارائه شده باشد که به نوع رأی گیری ارتباط داشته باشد؛ بیشتر اختلافات محله‌ای بود که به همه آنها رسیدگی شد. به نظر ما اگر این نوع برگزاری انتخابات شیرینی داشته و مثبت انگاشته می‌شود نتیجه فعالیت جمعی است که هم مدیریت شهری و هم دولت در آن دخیل بوده است.

*عضو شورای اسلامی شهر تهران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | روحانی: بروید پای صندوق رای ولو اینکه …

همشهریهمشهری1 روز قبل

۲ نفر از سرنشینان هواپیمای آمریکایی زنده و مفقود هستند + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام پلیس افغانستان نوشته است که اطلاعاتی وجود دارد که ۲ نفر از سرنشینان هواپیمای سقوط‌کرده آمریکا در افغانستان، زنده بوده‌اند. ساعاتی بعد مشخص شد که این هواپیما، یک هواپیمای شناسایی و ارتباطی «E-۱۱A» نیروی هوایی آمریکا است. امروز یک مقام ارتش آمریکا گفت نیروهای این کشور به اجساد سرنشینان هواپیما دست پیدا کرده‌اند و واشنگتن اکنون در حال تعیین هویت آن‌هاست. یک مقام آمریکایی مدعی شده است که مجموعا ۲ جسد کشف شده و تنها سرنشینان این هواپیما هم همین دو نفر بوده‌اند. پنتاگون هنوز در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر زنده بودن برخی از سرنشینان هواپیما اظهار نظر نکرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | انتقاد سنگین روحانی از شورای نگهبان | این شد انتخابات؟!

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
حسن روحانی با انتقاد از شیوه تحقیقات شورای نگهبان و بی‌توجهی آنها به گزارش نهادهای نظارتی گفت: اینکه شخصی همسایه‌هایش را ببیند و به آنها کادو بدهد تا از او تعریف کنند و تایید صلاحیت بگیرید، شد انتخابات …؟! دریافت ۹ MB کد خبر ۴۸۱۱۶۳

انتقاد تند مداح معروف از مسئولان/واقعا شماها دنبال اصول واصلاحید؟

مهرمهر1 روز قبل
حاج محمود کریمی مداح اهل بیت در یکی از مراسم‌های خود به مسائل سیاسی و احزاب واکنش نشان داد و گفت: مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم.

فیلم | کنایه انتخاباتی روحانی و مقایسه ایران با افغانستان

همشهریهمشهری1 روز قبل
رئیس جمهوری در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور گفت: افغانستان هم انتخابات الکترونیکی برگزار می‌کند اما در ایران هنوز محقق نشده است. در هر دوره‌ای به وزیر کشور تاکید کردیم، نشد. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۰۸۷۹

نظرها

اخبار بیشتر