خیابان‌های کوت عبدالله اهواز هنوز هم بوی فاضلاب می‌دهد + عکس و فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

خیابان‌های کوت عبدالله اهواز هنوز هم بوی فاضلاب می‌دهد + عکس و فیلم

رکناخبرگزاری رکنا |
حوادث رکنا: کوت عبدالله اهواز منطقه ای است که پس از بارش باران و سیلاب بوی فاضلاب در منطقه می پیچد و مسئولان نسبت به این معضل شهری بی اهمیت هستند.

خیابان‌های کوت عبدالله اهواز هنوز هم بوی فاضلاب می‌دهد + عکس و فیلم - 1

حجم ویدیو: 22.96M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۳:۲۹

به گزارش رکنا، ۷ سال پیش که قرار شد شهرستان جدیدی کنار اهواز شکل گیرد، مخالفت‌ها هم شروع شد. مخالفان اما کم‌زورتر از آن بودند که بتوانند مقابل شکل‌گیری شهری در نزدیکی اهواز بایستند. آنها می‌گفتند قاعده تقسیمات کشوری این است که دهستان به بخش، بخش به شهر و شهر به شهرستان تبدیل شود، ولی اکنون وضع به گونه‌ای برای مردم کوت عبدالله رقم خورده که آنها از یک کلانشهر و فراتر از آن مرکز استان به یک شهرستان جدید با کوله‌باری از مشکلات تبدیل شده‌اند.

خیابان‌های کوت عبدالله اهواز هنوز هم بوی فاضلاب می‌دهد + عکس و فیلم - 6

در نهایت و با وجود همه این حرف‌ها شهر کارون‌سال ٩١ شکل گرفت و مرکزش هم کوت‌عبدالله شد. زمستان آن‌سال استیشن، خزامی، درویشیه، شریعتی یک، کوت‌نواصر، کوی منتظری، گاومیش‌آباد، گندم کار و‌هادی‌آباد با هم ادغام شدند و این منطقه ١٨٠‌هزار نفری با ٢٠ شهرک و روستای متصل و منفصل از هم به نام رودخانه نزدیکش نام‌گذاری شد. کوت‌عبدالله اما همیشه شهر مهمی بود و جدایی‌اش از اهواز نتوانست این شهر را که یکی از شاه‌رگ‌های ورودی اهواز است به حاشیه بکشاند.

از همان سال‌های کشف نفت در مسجدسلیمان و ساخت پالایشگاه در آبادان، کوت‌عبدالله هم نامش شناخته شد. برای انتقال نفت به تلمبه‌خانه نیاز بود و یکی از اصلی‌ترین تلمبه‌خانه‌ها در کوت‌عبدالله بود. دارخوین آخرین تلمبه‌خانه سر راه خط لوله نفت آبادان بود، قبل از آن کوت عبدالله قرار داشت و قبل‌تر از آن هم ایستگاه ملاثانی؛ اینها به تقویت فشار نقطه به نقطه نفت سامان می‌دادند.

خیابان‌های کوت عبدالله اهواز هنوز هم بوی فاضلاب می‌دهد + عکس و فیلم - 9

کوت‌عبدالله به دلیل وجود همین تلمبه‌خانه و نزدیکی به اهواز، یکی از مراکز مهم استقرار و پشتیبانی شرکت نفت بود و نقش مرکزیت تلمبه‌خانه‌ها را هم داشت. همین هم عاملی بود که یک فرودگاه کوچک، یک کارخانه تولید آجر، یک کارخانه نساجی و از همه مهم‌تر ایستگاه تولید نیروی برق (پاور استیشن) که مناطق شرکتی کارون، نیوسایت و خرمکوشک اهواز را روشنی می‌بخشید، در آن ساخته شوند.

فرآیند پمپاژ نفت از تلمبه خانه‌دارخوین ادامه داشت تا اینکه در اوایل دهه ۱۳۵۰ تولید نفت از میدان اهواز به شکلی خیره‌کننده افزایش یافت و کشیدن خط لوله جدید اهواز- آبادان، کل نیاز پالایشگاه به نفت خام را از بین برد و نفت مسجدسلیمان از طریق خط صادراتی به خارگ ارسال شد؛ از این تاریخ تلمبه‌خانه‌های چهارگانه اهمیت خود را از دست دادند، ایستگاه ملاثانی به دانشگاه جندی شاپور واگذار و دانشکده کشاورزی در آن مستقر شد. کوت عبدالله هم وضعیتی تقریبا مشابه پیدا کرد و در سال‌های دهه ۱۳۵۰ ابتدا به آموزشگاه گارد نفت تبدیل شد و در اوایل دهه ۱۳۶۰ و قرار گرفتن آبادان در خط مقدم جنگ، به محلی امن برای استقرار دانشکده نفت بدل شد.

شرایط در سال‌های بعد رفته‌رفته سخت‌تر شد و بسیاری از امکانات با گذر زمان از بین رفتند. نمونه‌اش کارخانه نساجی کوت‌عبدالله بود که‌سال گذشته به صورت کامل تخریب شد. این کارخانه درحالی بدون اطلاع اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، فرمانداری شهرستان کارون و اداره میراث فرهنگی شهرستان کارون تخریب شد که پرونده مقدماتی ثبت ملی آن تهیه شده بود. هرچند کارخانه سال‌های زیادی بود که دیگر به‌عنوان کارخانه نساجی مشغول به کار نبود، اما همچنان امیدواری‌هایی برای به کار افتادنش وجود داشت. کارخانه تا مدتی قبل از شروع جنگ فعالیت داشت که بعد از آن به علت فرسودگی تعطیل شد. در زمان جنگ به‌عنوان تأسیسات از آن استفاده می‌شد و پس از جنگ هم در اختیار یک نهاد نظامی قرار گرفت و ظاهرا بعدها به بخش خصوصی فروخته شد. اوضاع قدیمی‌ترین کارخانه آجرسازی کارون هم روبه‌راه نشد. اختلافات سهامداران کارخانه‌های آجرسازی جیل و جنگیه‌سال ٩١ و با شهرستان شدن کارون شروع شد و بعد هم کار به تعطیلی کشید. ‌ سال ٩٥ بیش از ٤٠٠ کارگر این کارخانه بیکار و بلاتکلیف شدند و وضع بر همین منوال ادامه پیدا کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

این مشکلات درحالی است که مجتبی گهستونی، فعال میراث فرهنگی منطقه به «شهروند» می‌گوید در سال‌های اخیر در حوزه جذب گردشگر کارهایی انجام شده است و «روستای علوه» توانسته با وجود مشکلات گسترده و بیکاری‌های فراوان روی گردشگری‌اش سرمایه‌گذاری کند: «اهالی، چای ترش به عمل آمده در این منطقه و زعفرانش را به مناطق دیگر می‌فرستند. به زعفران این منطقه می‌گویند زعفران کاذب یا عصفر. چون می‌گویند اصل زعفران برای خراسان است.»

او می‌گوید کارهایی از این دست توانسته کمی اوضاع را بهتر کند، اما همچنان برای شهرستان تازه‌ تأسیسی چون کارون اثرگذار نبوده است. علیرضا سیلاوی هم پیش از این در پژوهشی با عنوان «مدیریت تولید و اشتغال در شهرهای تازه تأسیس؛ مطالعه موردی شهر کوت عبدالله» به بیکاری در این شهر جدید پرداخته و نوشته بود: «با توجه به جمعیت بیکار در این شهر تازه تأسیس تنها راه برون‌رفت از این مشکل داشتن مدیریت در تولیدات شغل درمقاطع مختلف است و پیش نیازهای لازم برای ورود به یک شغل معمولا رسیدن به جایگاه یک مدیر موفق در تولید شغل، مستلزم برخورداری از تجارب فراوانی است.» در این تحقیق هم راهکار دقیقی برای خارج شدن از وضع بیکاری استان مطرح نشده است، اما آمارهای مختلف می‌گویند بیکاری در استان خوزستان در سال‌های اخیر افزایش داشته و میزان بیکاری که در سال‌های گذشته تک رقمی بوده، امسال به دو رقم رسیده است.

حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور هم مرداد امسال از شرایط بد بیکاری در روستاهای استان گفته بود؛ روستاهایی که به دلیل مهاجرت، رشد جمعیت‌شان منفی ١٧‌درصد شده، نیازمند رسیدگی‌اند. آمارهای دیگر درباره بیکاری در خوزستان هم‌سال گذشته ارایه شد. زمانی‌که امید حاجتی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان از روند صعودی شدن میزان بیکاری در این استان گفته بود: «رتبه بیکاری در خوزستان در بین استان‌های کشور از ۱۹ به ۲ افزایش یافته است. براساس آمار رسمی کشور که در قالب طرح نیروی کار تهیه شده، میزان بیکاری خوزستان در‌سال ۹۵ (۱۲٫۷)، ‌سال ۹۶ (۱۴٫۷) و هفت ماه نخست‌سال ۹۷ (۱۵٫۶) ‌درصد ثبت شده است.»

کارون‌نشینان حالا با بیکاری‌ که از‌سال قبل بدتر شده و سفره‌ای که تنگ‌تر شده می‌خواهند کارشان را حفظ کنند. شهر جدید هنوز جان تازه نگرفته است. هنوز از روستاها به دنبال کار به شهر می‌‌آیند و شهری‌ها می‌گویند اینجا برای خودمان هم کار نیست. پیمانکاران همچنان بدقولی می‌کنند و این دور باطل همچنان آدم‌ها را دور خود می‌چرخاند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چند کیلومتری پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، منطقه حفاظت شده ورجین با ۲۸ هزار هکتار مساحت و بیش از ۳ هزار کل و بز، قوچ و میش وحشی، زیبایی بی نظیری به منطقه لواسانات داده است. در کنار این زیبایی‌ها، علوفه دهی به حیات وحش در فصل سرد سال یکی از مهمترین اقدامات محیط بانان در رو‌زهای برفی است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
داستان خون آشام‌ها در قصه‌های فولکلور و افسانه‌ها از صدها سال پیش وجود داشته است. هر دو مرد ادعا می‌کردند که پیشتر مورد حمله خون اشام‌ها قرار گرفته بودند، و پس از چنین حمله‌ای اقدامات احتیاطی را انجام داده اند- در خون خون آشام حمام کرده‌اند، و خاک قبر این خون آشام را نیز خوردند. با توجه به حمله هایی که به خون آشام‌ها صورت می‌گرفت، روستاییان را عصبی کرده و دچار جنون نمود. مطالعات صورت گرفته نشان داد که هر دوی اینها خون آشام بوده‌اند و این را از طریق بدن تجزیه شده انها دریافتند؛ از جمله: مو، و ناخن. وابستگی خون آشام گونه به راسپوتین، ناشی از رویدادهای معجزه آسایی است که مانع از مرگ او شده‌اند.

منع واردات پسماندهای پلاستیکی غیرقابل بازیافت در مالزی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، دولت مالزی اعلام کرده است طی ۳ ماه گذشته ۱۵۰ کانتینر زباله پلاستیکی را به ۱۳ کشور مبدا این زباله‌ها باز پس فرستاده است. از سه ماه گذشته ۱۵۰ کانتینر زباله به کشور‌های تولید کننده باز پس فرستاده شده‌اند که بیشترین آن با ۴۳ کانتینر متعلق به فرانسه است. همچنین ۴۲ کانتینر به انگلیس، ۱۷ کانتینر به آمریکا، ۱۱ کانتینر به کانادا، ۱۰ مورد به اسپانیا و مابقی به هنگ کنگ، ژاپن، سنگاپور، پرتغال، چین، بنگلادش، سریلانکا و لیتوانی برگردانده شده‌اند. وی پیش‌بینی کرد ۱۱۰ کانتینر دیگر نیز تا اواسط سال جاری میلادی باز پس فرستاده می‌شود. بیشتر بخوانید: لحظه شکار یک مرد توسط ببر + فیلمانتهای پیام/
تابناکتابناک9 ساعت قبل
بیشتر بخوانیدمولتی میلیاردر هروئینی دستگیر شد رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از دستگیری قاچاقچی معروف مواد مخدر در یکی از شهر‌های جنوب کشور خبر داد. سرهنگ امیری از دستگیری ۲ جوان موتور سوار که مواد مخدر و طلا سرقتی همراه داشتند، خبر داد. بیشتر بخوانیدپسر عمو‌های جیب بر حرفه‌ای در مترو تهران دستگیر شدندرئیس پلیس مترو تهران از دستگیری ۲ پسر عمو جیب بر حرفه‌ای در مترو با ۲۰ فقره سرقت خبر داد. رئیس پلیس مترو تهران از دستگیری ۲ پسر عمو جیب بر حرفه‌ای در مترو با ۲۰ فقره سرقت خبر داد. بیشتر بخوانید قتل همسر به خاطر تبعیض بین فرزندانمرد جنایتکار که همسر دومش را با خوراندن سیانور به قتل رسانده بود پس از ۱۱ ماه راز این جنایت را فاش کرد.

مسمومیت از سم درختان انار، یکی از دلایل مرگ پرندگان میانکاله

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، تعداد تلفات پرندگان مهاجر در #میانکاله به ۵ هزار پرنده رسیده است. معاون سازمان دامپزشکی کشور در خصوص علت مرگ هزاران پرنده در این منطقه گفته است: احتمال دارد این پرنده‌ها با سم بوتولیسم مسموم شده باشند. حال اسماعیل کهرم فعال محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره علل جانباختن این پرندگان گفت: اجساد این پرندگان به لابراتوار انتقال یافته است تا آزمایش‌های لازم برروی این پرندگان و علت اصلی جانباختن آنها مشخص شود. در آن منطقه به درخت‌های انار که سالانه ۴ الی ۵ میلیارد فروش دارد سم می‌زنند در صورتی که به دلیل محیط زیستی که دارد نباید اینکار را انجام دهند و بعید نیست که به دلیل همین سم پاشی، هزاران پرنده جان باخته باشند. این فعال محیط زیست در پایان تصریح کرد: میانکاله پناهگاه حیات وحش است ولی به درختانشان سم می‌زنند بنابراین باید صبر کنیم تا اداره کل محیط زیست مسئله با انجام آزمایشات اعلام کند علت اصلی مرگ هزاران پرنده چیست.
ایرناایرنا1 روز قبل
دکتر علیرضا زالی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: برخلاف تصور عامه مردم، می‌توان مصرف ۷۵ درصد داروهای صرع را در زمان شیردهی ادامه داد که این کار باید تحت نظر متخصصان مغز و اعصاب و زنان انجام گیرد. حدود ۳۰ درصد صرعی‌ها دچار صرع مقاوم به درمان هستندرییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از مبتلایان به صرع مقاوم به درمان هستند؟ گفت: بین ۲۵ تا ۳۰ درصد دچار صرع به درمان مقاوم هستند. وی ادامه داد: بررسی‌های دقیق با روش‌هایی مانند تصویربرداری نشان داد ۱۵ تا ۲۰ درصد کسانی که ما فکر می‌کردیم دچار صرع هستند، دچار این بیماری نبودند. زالی با اشاره به اینکه ارتباطی بین روان پزشکی و صرع وجود دارد، بیان داشت: در ایران پیش‌بینی می‌شود بین ۵ تا ۳۵ درصد افرادی که دچار صرع هستند درجاتی از اختلال روان‌شناختی دارند. مطالعه در ایران نشان می‌دهد ۱۰ درصد افرادی که در بخش‌های روان پزشکی بستری هستند یا به خدمات مزمن روان نیاز دارند، دچار صرع هستند.

نظرها

اخبار بیشتر