استفاده نظامی پ. ک. ک از کودکان و نقض آشکار حقوق بشر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
استفاده نظامی پ. ک. ک از کودکان و نقض آشکار حقوق بشر

استفاده نظامی پ. ک. ک از کودکان و نقض آشکار حقوق بشر

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شکست پ.ک.ک در اقناع افکار عمومی کردها، آنها را بر ادامه سیاست کودک ربایی و استفاده از آنها به عنوان کودک سرباز مصمم‌تر کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هر چند امروزه بسیاری از گروه‌های بین‌المللی شناخته شده به عنوان گروههای تروریستی، چه گروههای مخالف کشورها و چه کارتل‌های قاچاق انسان و مواد مخدر رویکرد خود را در استفاده از کودکان تغییر داده‌اند، اما هنوز گروه‌هایی مانند پ. ک. ک کودکان را به عنوان سربازان جنگی و اولین قربانیان خود انتخاب می‌کنند.

این در حالی است که کنوانسیون‌های مختلف بین‌المللی، استفاده از کودکان و نوجوانان را در میادین جنگی ممنوع کرده است.

البته ادامه استفاده از کودکان در جنگ از سوی پ. ک. ک یکی از دلایل شکست آشکار سیاست‌های این گروه در افکار عمومی کردهاست. شکست پ. ک. ک در اقناع افکار عمومی کردها، آنها را بر ادامه سیاست کودک ربایی و استفاده از آنها به عنوان کودک سرباز مصمم‌تر کرده است.

استفاده نظامی پ. ک. ک از کودکان و نقض آشکار حقوق بشر - 5

در پیش‌نویس کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل، «کودک سرباز» به کسی گفته می‌شود که کمتر از ۱۸ سال سن دارد و به عضویت ارتش یا نیروهای شبه‌نظامی در می‌آید. این تعریف تنها شامل کسانی نمی‌شود که اسلحه به دست می‌گیرند یا مین خنثی می‌کنند، بلکه مواردی چون آشپزی، باربری، پیام‌رسانی، جاسوسی، سوءاستفاده جنسی و ازدواج اجباری را نیز در بر می‌گیرد. اغلب این کودکان با زور و تهدید، وابستگی به مواد مخدر یا پرداخت پول به کار گرفته می‌شوند.

از آنجا که کودکان خیلی راحت تحت تاثیر قرار می‌گیرند به راحتی هم در دام پ. ک. ک گرفتار می‌شوند. برای نمونه در راه مدرسه دزدیده می‌شوند یا آنها را فریب می‌دهند، یا خانواده مستأصل از فقر را راضی می‌کنند که فرزندان را با مبلغی ناچیز در اختیار آنها قرار دهند.

از سوی دیگر پ. ک. ک با قربانی کردن کودکان به راحتی می‌توانند به اهداف خود برسند، چرا که کودکان نسبت به بزرگسالان برداشت کمتری از فاجعه در میادین جنگی دارند و به عبارتی دیگر جسورتر هستند. گاهی کارهای خطرناکی را انجام می‌دهند که بزرگسالان حاضر به انجام آن نیستند. جاسوسی می‌کنند، یا مواد منفجره را براحتی حمل می‌کنند.

گروه جدایی طلب و شبه نظامی پ. ک. ک و شاخه‌های اقماری آن، در جنگ مناطق مرزی سوریه از کودکان به عنوان سرباز جنگی استفاده کرده و طبق اسناد منتشره، سنتکام (مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در غرب آسیا) با وجود اینکه به این واقعیت واقف بوده، برای حفظ جان این کودکان کاری نکرد و حتی گروه‌های کرد مخالف پ. ک. ک در سوریه نیز نتوانستند جلوی این کودک ربایی پ. ک. ک را بگیرند.

تامین مالی این گروه از راه‌های مختلفی همچون قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق اعضای بدن انسان، اخاذی و ترورهای کور یا جاسوسی در برخی کشورها به دست می‌آید و تنها بخشی از هزینه‌های این گروه از این راه‌ها تامین می‌شود.

پ. ک. ک از بدو تاسیس بنای خود را بر روی تاثیر بر کودکان گذاشت و با نگاهی به فعالیت‌های این گروه که در رسانه‌هایشان پخش می‌شود، در می‌یابیم که همواره در اردوگاه‌های این گروه مراکز آموزش کودکان فعال بوده است و در تصاویری که رسانه‌های وابسته به این گروه چه در سوریه و چه در کوهستان قندیل منتشر می‌کنند، شاهد کودکان کم سن و سال در صفوف پ. ک. ک و پژاک هستیم.

اعضای این گروه در سال ۲۰۰۲ تصمیم گرفتند شاخه‌ای به نام حزب اتحاد دموکراتیک (پ. ی. د) را برای سوریه تاسیس کنند و از همان ابتدا گرفتن عضو از بین کودکان در برنامه‌های این گروه بود. از آنجا که بخش عظیمی از نیروهای جذب شده در پ. ک. ک کودکان محروم از تحصیل هستند، خیلی زود مجذوب شعارهای خیالی و جدایی طلبانه پ. ک. ک و آموزه‌های مارکسیست- لنینیستی می‌شوند.

هر چند کشورها و سازمان‌های مختلفی اعم از «آمریکا، عراق، ایران، سوریه، استرالیا، نیوزلند، اتحادیه اروپا، کانادا، آذربایجان، قزاقستان، آلمان، بریتانیا، هلند و سازمان ناتو»، پ. ک. ک را در فهرست تروریستی خود قرار داده‌اند، ولی باز هم پ. ک. ک در حوزه جغرافیایی با کارتل‌های قاچاق جهان ارتباط داشته و همچنان جاده صاف کن سیاست ترکیه، برای اشغال خاک کشورهای همسایه هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس دومای روسیه گفت که به‌رغم به وضعیت تحریم‌های اعمال‌شده بر این کشور از سوی اروپا و آمریکا، مسکو همچنان می‌تواند در بازار رقابت کند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، «ویلچسلاو وولودین»، رئیس دومای روسیه، امروز -‌شنبه- گفت که به‌رغم به وضعیت تحریم‌های اعمال‌شده بر این کشور از سوی اروپا و آمریکا، مسکو همچنان می‌تواند در بازار رقابت کند. وی گفت: «وظیفه ما ایجاد شرایطی است که در آن فناوری‌هایی را به کار بست که بتوان در آن در بازار رقابت کرد.» وولودین گفت: «اگر از فرصت‌هایی که تحریم‌ها و محیط برای ما فراهم کرده و چالش ایجاد کرده استفاده کنیم، می‌توانیم بازار را به دست بگیریم.»

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
با این حال اثبات دست داشتن رسمی عربستان و امارات در ترور سردار سلیمانی نیازمند مستندات بسیار و تحقیقات ویژه است. سخنانی که به طور ضمنی به هماهنگی‌های بین آمریکا و عربستان پیش از ترور سردار سلیمانی اشاره می‌کند. طوری که مطبوعات سعودی سردار سلیمانی را «تروریستی» توصیف کردند که «کشته شد و با کشته شدن وی، طرح‌های تخریبی ایران نیز به پایان خط رسید». طی گفتگوها یکی از دستیاران ارشد عسیری این سوال را مطرح می‌کند که این برنامه‌ها و نقشه‌ها می‌تواند، ترور سردار سلیمانی را هم دربرگیرند. این درحالی است که «جورج نادر» روابط بسیار مرموز و محرمانه‌ای با لابی صهیونیستی در آمریکا و سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) برقرار کرده است.
فراروفرارو10 ساعت قبل
پوتین دو سال پیش برای چهارمین بار با کسب بیش از ٧٠ درصد آرا به ریاست جمهوری روسیه رسید. دوره ریاست جمهوری پوتین که با اصلاح قانون اساسی شش ساله شده است، در سال ۲۰۲۴ بسر می‌رسد. وی خاطرنشان کرد که نیاز به تغییر کامل قانون اساسی روسیه وجود ندارد. وی در همین حال اعلام کرد که اصلاحاتی در قانون اساسی باید صورت گیرد که نیاز به همه پرسی عمومی دارد. رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه مساله محدودیت به دو دوره ریاست جمهوری یک شخص در روسیه را دارای اهمیت اصولی نمی‌دانم خاطرنشان کرد که با چنین محدودیتی موافق است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

کمتر دیده شده از زندگی شخصی شهید سلیمانی / وقتی سردار زبان کودکی می‌گشاید + فیلم

رکنا7 دقیقه قبل

اعلام نتایج قرعه کشی مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای در بجنورد

ایسنا12 دقیقه قبل

ایران در مقابل AFC / تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا خشم همه ارکان فوتبال در ایران را برانگیخته است

روزنامه سازندگی12 دقیقه قبل

یک ایرانی رئیس مدرسه پزشکی دانشگاه امپریال کالج شد +عکس

رکنا12 دقیقه قبل

هفته هفدهم لیگ پرتغال؛ توقف ماریتیمو با گلی که امیر عابدزاده در دقیقه ۹۶ خورد

طرفداری12 دقیقه قبل

بازداشت فردی با ادعای اعمال نفوذ در استخدام یک شرکت پتروشیمی ماهشهر

رکنا14 دقیقه قبل