تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انقلابی در مدیریت شهری و روستایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اجتماعی

تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انقلابی در مدیریت شهری و روستایی

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در صحن علنی مجلس تصریح کرد: تصویب این لایحه و ابلاغ آن بصورت قانون،‌ زمینه تقویت بنیه مدیریت شهری و روستایی را فراهم کرده و انقلابی در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ایجاد خواهد کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

مهدی جمالی نژاد که در نشست مدیریت شهری و روستایی استان کهکیلویه و بویر احمد در جمع شهرداران و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای این استان سخن می‌گفت، افزود: خوشبختانه مجلس با آگاهی از انتظارات مدیریت شهری و روستایی در مباحث اعتباری، پیگیر لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌هاست که پس از ۳۷ سال کلیات آن به تصویب رسیده و هم اکنون جزییات آن در حال بررسی می‌باشد و این امر گام مثبتی برای حمایت از تقویت بنیه مدیریت شهری و روستایی محسوب می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حمایت و پشتیبانی حقوقی و قانونی از مدیریت شهری و روستایی در قالب تدوین لوایح و آیین نامه‌های اجرایی و تصویب قوانین از اولویت‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور محسوب می‌شود، گفت: طی یکسال گذشته چند اقدام عمده دیگر در این زمینه صورت گرفته که تصویب لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش خصوصی در مجلس و تصویب آیین نامه اجرایی تعیین فهرست و میزان عوارض کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود در هیات وزیران، از دیگر اقدامات مهم برای مدیریت شهری و روستایی بوده است.

تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انقلابی در مدیریت شهری و روستایی - 4

جمالی نژاد در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از ۳۷ هزار دهیاری در سکونتگاه‌های روستایی کشور، اظهار کرد: خوشبختانه در شهریور ماه امسال هیات محترم دولت با هدف اصلاح مقررات دهیاری‌ها به منظور امنیت شغلی کارکنان دهیاری‌ها و دهیاران و تأمین اجتماعی آنها و رونق بخشیدن به کار و تلاش در روستاها، آیین نامه استخدامی دهیاری‌های کشور و آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستاها و نحوه انتخاب دهیار را اصلاح و ابلاغ کرد در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور پیگیر اجرایی شدن این موارد اصلاحی هستیم.

معاون عمرانی وزیر کشور همچنین از تصویب طرح ساماندهی، استخدام و تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری‌ها در کمیسیون اجتمای مجلس خبر داد و گفت: این طرح بزودی آماده ارایه و بررسی در صحن علنی مجلس خواهد بود.

جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بسیاری از شهردارای‌ها همچنان دچار مسایل روزمره شهری هستند و تنها منتظر تخصیص اعتبارات و منابع محدود دولتی برای اجرای طرح‌ها و خدمات هستند، گفت: شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد عمومی مستقل و غیردولتی باید بتوانند با خلاقیت و کمک گرفتن از سرمایه گذاران بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی و ایجاد درآمد پایدارحتی برخی کمبودها در سایر بخش‌ها را نیز جبران کنند.

وی خلاء سرمایه گذاری و مشارکت پذیری بخش خصوصی را یکی از چالش‌ها و عامل کاهش سطح درآمدی شهرداری‌ها دانست و با بیان اینکه شهرداران کشور باید اتکا به اعتبارات دولتی را کاهش دهند و به فکر درآمدزایی باشند، یکی از بهترین راه‌های درآمد زایی برای مناطق حوزه زاگرس، از جمله استان کهکیلویه و بویراحمد، را توسعه زیرساختهای گردشگری شهری و روستایی برشمرد و تصریح کرد: توسعه گردشگری نیازمند حضور موثر سرمایه گذاران و بخش خصوصی به منظور تقویت زیرساختهای این حوزه و همچنین اطلاع رسانی و تبلیغات کارآمد است.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور همچنین با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۷ هزارو ۵۰۰ نفر در تلفات جاده‌ای کشور جان باختند و تلفات جاده‌ای کشور در سال گذشته برابر با سقوط ۳۰۰ هواپیمای پرواز تهران- یاسوج در دو سال قبل بود، بر اهمیت ارتقای فرهنگ رانندگی و توسعه مباحث زیرساختی این حوزه نظیر اصلاح نقاط حادثه نیز، تشکیل مستمر جلسات شورای هماهنگی ترافیک استان و شهرستان‌ها با هدف دستیابی به راهکارهای اجرائی در کاهش تصادفات، پایش مستمر وضعیت استانی و شهرستانی و فعال سازی ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد تاکید کرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برنامه وزارت کشور برای کمک به توسعه ۳۱ شهرستان کمتر برخوردار اشاره کرد و گفت: راهبرد اصلی ما برای توسعه ۶۹ شهرداری و ۲ هزار و ۳۲۷ دهیاری واقع در این ۳۱ شهرستان، برنامه‌ریزی بر مبنای ظرفیت‌ها و فرصت‌های مناطق و کاهش اتکا به منابع دولتی با مشارکت مردم و بخش خصوصی وخیرین و توجه به افکارجدید و خلاقیت‌ها است.

وی در ادامه از اختصاص تسهیلات کم‌بهره بانکی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای اجرای طرح‌های اقتصادی و درآمدزای آنها از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خبر داد.

جمالی‌نژاد همچنین با اشاره به تشکیل جلسه روز چهارشنبه۲۰ آذرماه جمعی از وزرا و مسوولان با معاون اول محترم رییس جمهوری، ادامه داد: در این جلسه تصمیمات مهمی در خصوص تامین اتوبوس شهرهای بزرگ و واگن‌های متروی کلانشهرها اتخاذ شد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین از امضای تفاهم نامه‌های همکاری مشترک از سوی این سازمان با سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای احداث پردیس‌های سینمایی امید با مشارکت شهرداریها در شهرهای فاقد سینما، امضای تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی در زمینه‌های پژوهشی، آموزشی، فرهنگی، کارآفرینی و اشتغال به منظور هم افزایی در استفاده از پتانسیل‌ها و امکانات طرفین به منظور ارتقای کارآمدی مدیریت شهری و روستایی در ایفای وظایف و مسئولیتهای محوله و امضای تفاهم نامه با سازمان بسیج سازندگی در راستای اجرای برنامه‌های دولت و برنامه ششم توسعه کشور در زمینه توسعه اقتصادی و رونق اشتغال در ۳۱ شهرستان کمتر توسعه‌یافته خبر داد.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، معاون وزیر کشور همچنین از چندین طرح عمران شهری و وضعیت ترافیکی و مبلمان شهری در یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد از جمله پل‌های سوم و چهارم بشار، طرح کمربندی ۴۵ متری، طرح پسماند شهر بازدید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.
رکنارکنا9 ساعت قبل
به گزارش رکنا، علی مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه پاسپورتی شدن سندهای ازدواج منتفی شده است اظهار کرد: سندهای ازدواج از سال آینده الکترونیک و تک‌برگ می‌شود. رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق افزود: تعداد اوراق سندهای دفترچه‌ای فعلی بسیار زیاد است. هم با صدور سامانه‌ای منافات دارد و نمی‌شود از سامانه ثبت پرینت گرفت و هم اینکه مردم هر جا می‌روند باید تعداد زیادی کپی از اوراق دفترچه تهیه کنند. مظفری گفت: البته قرار شده سندهای تک برگی ازدواج، با سبک و سیاق شکیل و متناسب با شئون خانواده باشد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

امشب، وضع نامناسب آب و هوا

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محبی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: وضع تردد در جاده‌های کشور نامناسب است و چنانچه سفر کردن در ساعات پیش رو ضرورت دارد توصیه می‌شود رانندگان زنجیر چرخ و ترجیحا اغذیه مناسب و پتو به همراه داشته باشند. وی ادامه داد: به علت بارندگی برف و باران در بیشتر محور‌های مواصلاتی کشور، مخصوصا جاده‌های کوهستانی شمال کشور، رعایت سرعت مطمئن و فاصله قانونی از ضروریات تردد در این ایام است.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت دادگستری، این تفاهم نامه با توجه به ظرفیت‌های موجود در وزارت دادگستری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در زمینه حقوق فناوری و مالکیت فکری و استفاده از توانمندی‌های دو وزارتخانه برای ارتقای سطح فرهنگ و آگاهی در حوزه‌های نوآوری، تحقیقات، حقوق فناوری و مالکیت فکری به امضا محمود حکمت‌نیا، معاون حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری و امیر فرهاد امیری، رئیس مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رسید. انجام امور مطالعاتی و ارائه پروژه‌های علمی مشترک، تبیین و ترویج مفاهیم فناوری و حقوق مالکیت فکری در حوزه تحقیقات و صنایع دفاعی؛ برگزاری همایش‌ها، نشست‌های تخصصی، میزگرد، کارگاه آموزشی و اجرای دوره‌های آموزشی از جمله بند‌های مشترک همکاری بین دو وزارتخانه است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1