استعدادهای موسیقی ایرانی، جوایز خود را دریافت کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. فرهنگ
استعدادهای موسیقی ایرانی، جوایز خود را دریافت کردند

استعدادهای موسیقی ایرانی، جوایز خود را دریافت کردند

برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره نوای خرم که اسامی آنها در روزهای گذشته منتشر شده بود، شب گذشته طی مراسمی در تالار وحدت، جوایز خود را دریافت کردند. این ششمین دوره این رویداد هنری است که تمرکزش را بر آینده‌سازان موسیقی ایرانی قرار داده است

اعتمادآنلاین| آیین اختتامیه ششمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم، شامگاه پنجشنبه (۲۱ آذر) با حضور تعدادی از هنرمندان، شرکت کنندگان، اعضای هیات داوران و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله سیدمحمدمجتبی حسینی (معاون هنری وزیر ارشاد)، محمد اله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد)، مهدی افضلی (مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی)، احمد صدری (مشاور معاون هنری وزیر ارشاد) و سیدمحمد طباطبایی (مدیرشورای ارزشیابی هنرمندان وزارت ارشاد) در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در این برنامه، برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره که اسامی آنها در روزهای گذشته منتشر شده بود، جوایز خود را در فواصل مختلف برنامه دریافت کردند.

آرمین ابرقویی، هنرمند ۱۰ ساله از تهران آهنگ «نیمه شبان» اثر زنده یاد استاد همایون خرم و پریا قنبری نوازنده ۹ ساله پیانو به همراه علی قنبری نوازنده ۱۷ ساله تار از آموزشگاه موسیقی «فاخته» ایلخچی آذربایجان شرقی آهنگ «بازگشته» استاد علی تجویدی را برای حاضران در سالن اجرا کردند.

رضا خرم، فرزند استاد همایون خرم و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی نوای خرم به نمایندگی از ستاد برگزاری جشنواره ضمن ارائه گزارشی از روند برپایی این رویداد توضیح داد: «زمانی که در ۲۸ دی ماه ۱۳۹۱ پدر را از دست دادم، به دلیل مهربانی‌های زیادی که همواره در زندگی‌ام از او دیده بودم، احساس کردم به معنا و مفهوم مطلق کلمه بی‌نوا شدم.

اما بعد از مدتی خداوند به من دختری داد که نام او را نوا گذاشتیم و بعد از مدتی هم یک جشنواره به نام «نوای خرم» در عرصه موسیقی کار خود را آغاز کرد که بدون تردید روح پدر در آن جریان دارد.

شرایطی که پس از درگذشت او برایم بسیار خوشحال کننده شد و باعث شد که من همچنان حضور پدرم را حس کنم.

به هر ترتیب خداوند بزرگ را شاکرم که امروز شاهد برگزاری ششمین دوره از جشنواره‌ای هستیم که توسط عزیزانم در موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» راه اندازی شد و امروز تبدیل به رویدادی موثر در عرصه موسیقی شده است.»

او ادامه داد: «قطعا بدون عنایت پروردگار مهربان اتفاقاتی این چنین به مرحله اجرا نمی‌رسید. در عین حال من مطمئنم از همان روزهایی که جشنواره نوای خرم شکل اجرایی به خود گرفت این حس حضور روح پاک و بزرگ «بابا» بود که در این ۶ دوره به طور مستمر مراقب همه ما بود و ما حتی در غیاب فیزیکی او از نامش بهره بردیم.

من جا دارد در اینجا از دوست خوب و هنرمندم بردیا صدرنوری مدیر جشنواره، هنرمندان شرکت کننده، اعضای محترم هیات داوران و اهالی رسانه که طی این سال‌ها صمیمانه و فروتنانه در کنار جشنواره بودند قدردانی ویژه‌ای داشته باشم.

من از همه هنرمندانی که دست ما را برای برگزاری جشنواره گرفتند تشکر میکنم. من از استاد کوروس سرهنگ زاده که اجازه داد مراسم رونمایی از پوستر جشنواره را در منزل ایشان برگزار کنیم قدردانی می‌کنم.

من از استاد لوریس چکناوریان متشکرم که در این ۶ دوره در حالیکه می‌دانیم موسیقی ایرانی ژانر کاری او نیست و به صورت مستمر در کنار جشنواره حتی در حین اجرای آثار بخش رقابتی حضور داشت و این بچه‌های نازنین را راهنمایی می‌کرد. به طور حتم این حمایت‌ها بود که موجب افزایش اعتبار جشنواره شد.

البته در اینجا لازم است از خانواده‌های هنرمندان کودک و نوجوان شرکت کننده در جشنواره هم قدردانی ویژه‌ای داشته باشم که این چنین برای موسیقی ایرانی و حفظ و پاسداشت آثار بزرگان موسیقی این سرزمین ارزش قائلند و کودکان نازنین خود را برای حضور در یک جشنواره ترغیب می‌کنند.»

رضا خرم با روایت خاطره‌ای از آشنایی بردیا صدرنوری با پدرش در سال ۷۴ که پیش از این نیز در برخی رسانه‌ها منتشر شده بود، توضیح داد: «به اعتقاد من کلید جشنواره موسیقی نوای خرم در سال ۷۴ زده شد. زمانی که بردیا صدرنوری اولین بار با پدرم ملاقات کرد و به او نوار کاستی اهدا کرد و از پدر خواست تا نظرش را درباره این آثار بدهد.

خبری: اخبار فرهنگی و هنری روز

بردیا از همان دوران بود که وقتی پدرم بعد از آن دیدار اول ۴۰ دقیقه با وی درباره آن آثار گفتگو کرد به گفته خودش روحش تسخیر شد و از همان جا بود که تصمیم گرفت شرایطی را برای همکاری‌های مشترک فراهم کند و کار تا اینجا که ما شاهدش هستیم ادامه پیدا کند.

به اعتقاد من این جشنواره، جشنواره عشق و اتحاد است که تلاش کرده به سهم خود محفلی را برای اتحاد و همدلی میان هنرمندان موسیقی فراهم کند. این رویداد تلاش می‌کند تا در کنار رقابت سازنده محوری برای تقویت عشق و همدلی میان هنرمندان باشد که امیدوارم در این راهی که انتخاب کرده به درجه بالایی از موفقیت برسد.»

فرزند زنده یاد همایون خرم در بخش پایانی صحبت‌های ضمن قدردانی از افلیا پرتو و انوشیروان روحانی در حمایت معنوی از جشنواره نوای خرم خود تاکید کرد: «جشنواره موسیقی نوای خرم به دلیل گستردگی که پیدا کرده، هم اکنون در شرایطی قرار گرفته که برای برگزاری قطعا با مشکلات زیادی رو به رو خواهد بود.

پس من از اینجا از صاحبان سرمایه و آن دسته مجموعه‌هایی که واقعا دغدغه فرهنگی دارند می‌خواهم که به عنوان اسپانسر از این جشنواره حمایت کنند.

ولی ما در این زمینه دو شرط داریم؛ شرط اول اینکه اعتقاد تمام کسانی که در این رویداد حضور داشته و دارند، برمبنای عرفان بوده است.

پس حضور اسپانسرها می‌تواند نه تنها منتی بر سر جشنواره به حساب آید بلکه دلمان می‌خواهد دوستان اسپانسر جشنواره ما را رویدادی ببینند که راه سلامتی داشته و در آن «انفاق» به معنا و مفهوم مطلق کلمه اتفاق می‌افتد. نکته دوم هم سلامت بودجه‌ای است که برای حمایت در اختیار جشنواره قرار می‌دهند.

پس ما اسپانسری را می‌پذیریم که آزادگی جشنواره را تحت‌الشعاع قرار ندهد. از این رو مجددا از مجموعه‌هایی که واقعا دغدغه فرهنگی دارند می‌خواهم تا به کمک و یاری این جشنواره بشتابند که این رویداد با پاکی، سلامت و اعتقادی که بر مبنای اخلاق مداری بنیان گذاشته شده، به راه خود ادامه دهد.

البته که من مطمئنم این جشنواره به دلیل راه پاکی که داشته و دارد همچمنان ادامه‌دار خواهد بود.»

پس از صحبت‌های رضا خرم، محمدامین ابراهیمی، نوازنده ۱۳ ساله پیانو و پرهام وفایی، نوازنده ۱۳ ساله ویولن از گروه موسیقی «همایون» قم آهنگ «موج آتش» همایون خرم را اجرا کردند.

این در حالی است که بعد از اجرای این بخش نوبت به اهدای جوایز و برگزیدگان ششمین دوره جشنواره موسیقی نوای خرم در حضور هیات داوران، هنرمندان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید.

بعد از اهدای جوایز، آیسان فتحی نجف آبادی، نوازنده ۱۳ ساله ویولن از اصفهان، آهنگ «به زندان» اثر استاد ابوالحسن صبا را پیش روی مخاطبان قرار داد.

پس از این اجرا کلیپ دوم پشت صحنه جشنواره به نمایش درآمد و بعد از آن نیز پارسا دهقان هنرمند ۱۷ ساله از همدان اثر «عاشق» استاد علی تجویدی و کسری رفیعی نوازنده ۱۱ ساله تار از مبارکه اصفهان قطعه «رسوای زمانه» استاد همایون خرم را اجرا کردند.

در بخش پایانی مراسم اختتامیه ششمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم)، ارکستر ۶۰ نفره آموزشگاه موسیقی «خمسه» به سرپرستی امیرحسین محمدخانی به عنوان پرتعدادترین گروه شرکت کننده در این دوره از جشنواره آهنگ «غوغای ستارگان» اثر استاد همایون خرم را برای مخاطبان اجرا کردند.

لوریس چکناواریان، فریدون شهبازیان، اسماعیل تهرانی، علی جهاندار، مظفر شفیعی، بیژن بیژنی، گیتی خسروی، افلیا پرتو، وارطان ساهاکیان، پری ملکی، معصومه مهرعلی، بهناز ذاکری، مزدا انصاری، پویان آزاده، امید نیک بین، رضا مهدوی، علیرضا چراغچی، بابک شهرکی، محمدرضا فیاض، حامد ابراهیمی، مجید ناظم پور، آیدین الفت، مجید واصفی، داود فیاضی، سیما مافیها، مسعود یکتا، حلمی، حسین فاضل، یارتا یاران، خانواده مرحوم همایون خرم، خانواده مرحوم تجویدی، خانواده استاد کورس سرهنگ زاده و شیرین یزدان بخش از جمله مهمانان مراسم اختتامیه بودند.

منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.

سوی امید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه در حوادث ترافیکی و غیرترافیکی یک هفته گذشته، تعداد ۱۴۲ نفر فوت کرده‌اند، ادامه داد: همچنین، در این مدت، تعداد ۳۶ مصدوم توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. *رشد ۲۴ درصدی مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نسبت به مدت مشابه سال ۹۷آقای کولیوند در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بیان کرد: در چهارماهه گذشته، با رشد ۲۴ درصدی مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ مواجه بوده‌ایم. وی ادامه داد: استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی‌کند. رییس سازمان اورژانس کشور درخصوص برخورد با موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، گفت: در صورت مواجهه با مصدومان، به سرعت آن‌ها را از محیط خارج کنید. پس از خارج ساختن مصدوم از محیط آلوده با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه‌های هوایی مصدوم اطمینان حاصل کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
محیا اسناوندی با انتشار این عکس نوشت: کنسرت خواستنی رضا صادقی! و شبی دلبرانه من با کلمه کلمه‌ی ترانه‌های رضا صادقی خاطره‌ها ساختم…حالا حال خاطرات روزای خوش رنگ و لعاب عاشقانه‌ی عقد بستگیم با ترانه هاش خوب‌تر میشه.

نظرها

اخبار بیشتر