همه چیز درباره حاج دکتر شوالیه فتح‌الله!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. ورزشی

همه چیز درباره حاج دکتر شوالیه فتح‌الله!

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
کارش را با روزنامه‌نگاری شروع کرد و سالهاست که یا مدیرعامل باشگاه استقلال تهران است یا آلترناتیو ازلی-ابدی آن. خودش را دارای دو مدرک دکترای اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان می‌داند

عصرایران؛ احسان محمدی- از آن دسته مدیرانی است که بی‌هیچ تواضعی از خودش تعریف می‌کند. می‌گوید «شهریار قطعه شعری را به من تقدیم کرد». می‌گوید «توانایی نوشتن مطالبی را دارم که اگر ۱۰ نفر آن را بخوانند، حداقل ۶ نفرشان گریه کنند!». می‌گوید «چند سال قبل به من پیشنهاد شد که استاندار همدان شوم اما به خاطر آقامحمدی آن را قبول نکردم.». می‌گوید «۴ سال سابقه جبهه دارم. از جمع ورزشی‌ها یادم نمی‌آید کسی در جبهه هم دوره من بوده باشد.».

می‌گوید «رکورددار مدیرعاملی در استقلال هستم. موفقیت‌های من برابری می‌کند با موفقیت‌های ۵۰ سال گذشته استقلال. در ۵ قرن گذشته حدود ۴ قهرمانی داشتیم اما در ۶، ۷ سال که من مدیرعامل بودم به ۵ قهرمانی رسیدیم». می‌گوید «محبوب‌ترین مدیرعامل باشگاه استقلال از دیدگاه هواداران هستم.». می‌گوید «آنقدر فوتبالم خوب بود که با ۱۲ سال سن در رده بزرگسالان هم بازی می‌کردم! حتی در یک مقطعی که مهاجرانی سرمربی جوانان ایران بودند من، باغ‌آبادیو شیخ‌لاری را به تیم جوانان دعوت کرد.».

می‌گوید «آنقدر سرعتم زیاد بود که همبازی‌هایم می‌گفتند که همیشه از توپ جلوترهستی. در سرعتی بودن من همین بس که قهرمان دوی صد متر غرب کشور هم بودم. فوتبالم تقریبا شبیه برهانی بود با این تفاصیل که سرعتی‌تر از او بودم!» می‌گوید «کار اصلی من واردات کاغذ است و به شخصه کاغذ بسیاری را از روزنامه‌ها را تامین می‌کنم.» می‌گوید «بالغ بر ۱۵ سال سرمقاله مجله جوانان را می‌نوشتم. یکسری مقالات سیاسی بنده نیز در روزنامه‌های کیهان و اطلاعات به چاپ رسیده است. آن زمان جنگ بود و مسایل جنگ را به خوبی تحلیل می‌کردم.». می‌گوید …

اینها و بیش از اینها را علی فتح‌الله‌زاده‌خویی می‌گوید، متولد ۱۳۳۷ خوی در استان آذربایجان غربی. کارش را با روزنامه‌نگاری شروع کرد و سالهاست که یا مدیرعامل باشگاه استقلال تهران است یا آلترناتیو ازلی-ابدی آن. خودش را دارای دو مدرک دکترای اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان می‌داند و می‌گوید: «با تصویب مجلس آذربایجان، تغییراتی در شیوه آموزشی این کشور ایجاد شده و طبق این تغییرات، افرادی که در رشته اقتصاد تحصیل می‌کردند، دو مدرک اقتصاد کلان و اقتصاد بین‌الملل دریافت می‌کنند. الان هم من دو تا دکتری از آکادمی علوم آذربایجان گرفته‌ام.»

این آکادمی در شهر باکو واقع است و گفته می‌شود مهم‌ترین سازمان پژوهشی دولتی در جمهوری آذربایجان به‌شمار می‌رود. مهم‌ترین وظیفه این نهاد «پاسداری، گسترش و پرورش زبان ترکی آذربایجانی» عنوان می‌شود. برخی می‌پرسند فتح الله زاده آنچنان به زبان انگلیسی تسلط ندارد که بتواند از تز دکترایش دفاع کند و اصلا این مدرک دکترا را به چه زبانی گرفته است نکند مثل همان عنوان شوالیه باشد؟!

همه چیز درباره حاج دکتر شوالیه فتح‌الله! - 6

لقب شوالیه به یک سوژه همیشه تکراری برای عادل فردوسی‌پور در برنامه ۹۰ تبدیل شده بود و دست از آن برنمی‌داشت. علی فتح‌الله‌زاده که به دعوت مرکز تحقیقات و نوآوری مدیریت اروپا به بروکسل سفر کرده بود، طی مراسمی نشان و لوح شوالیه فوتبال ایران را از آن خود کرد.

اما بعدها فاش شد او برای دریافت این لقب مبلغ ۳۰۰۰ دلار پرداخت کرده است که به گفته خودش این مبلغ بابت ثبت‌نام بوده است. چندی بعد دفتر نمایندگی این شرکت در تهران پلمب شد تا شائبه خریداری این لقب پررنگ‌تر شود. به طوریکه یکی از مدیرعامل‌های یک تیم لیگ برتری گفت: افراد علاقمند می‌توانند با پرکردن فرم و ارسال مدارک خود، درخواست دریافت این نشان را داشته باشند. موسسه فوق به برخی مدیران ایرانی در دفتر کارشان نشان شوالیه را اهدا کرد و نیازی به سفر آنها به اروپا هم نیست.

او در چند سال گذشته به یا مدیرعامل استقلال بوده یا آلترناتیو مدیریت در این باشگاه. به صورت مکرر استعفاهای مصلحت‌آمیز داده است و همیشه از بی‌پولی و عدم کمک‌های دولتی گله‌مند است و می‌گوید از دسته چک و حساب شخصی‌اش برای خرید بازیکن و مدیریت باشگاه استقلال کمک می‌گیرد.

فتح‌الله‌زاده را یکی از مدیران باهوشی می‌دانند که روابط سیاسی‌اش را افشا نمی‌کند و بسیاری از ارتباطات با محافل سیاسی را زیرپوستی انجام می‌دهد. او البته سال ۸۹ با احمدی‌نژاد که می‌گفتند هوادار آبی هاست دیدار کرده است و در مورد مشکلات استقلال از او کمک خواسته است. خودش می‌گوید: «من یک بار خدمت دکتر احمدی‌نژاد رییس‌جمهور رسیدم و در ۴ دقیقه صحبت، بسیاری از مشکلات استقلال را حل کردم چون رییس‌جمهور بسیار دقیق و فهیم بود و با توضیحاتی که دادم دستورات لازم را صادر کرد. اگر ۵ دقیقه دیگر بتوانم با رییس‌جمهور صحبت کنم و او وقت بدهد، تمام مشکلات استقلال را حل می‌کنم». دیداری که به نظر می‌رسد با حسن روحانیهیچوقت انجام نگرفت یا اخبار آن به بیرون درز نکرد.

خبری: اخبار ورزشی به روز ایران و جهان

البته فتح‌الله‌زاده در دیدار و رایزنی ید طولایی دارد، او در سه-چهارسال قبل با کوجی‌هاندا، سفیر کبیر امپراتوری ژاپن دیدار کرد، دیداری که گفته شد به منظور یافتن راه‌های همکاری در مناسبات ورزشی، فرهنگی و هنری بین کشورهای ایران و ژاپن بوده است اما اینکه چرا فتح‌الله‌زاده به نمایندگی از ورزش ایران برگزیده شد کسی پاسخی نداد! او البته در همین راستا با سفیر برزیل در تهران هم دیدار کرد! حتی گفته شد تعداد دیدارهای حسن روحانی با سفرای خارجی کمتر از دیدارهای فتح‌الله‌زاده با سفیران خارجی بوده است!

او البته در مراسم تحلیف روحانی حاضر بود. سایت مشرق عکسی از این حضور منتشر کرد و البته اجازه انتشار کامنت تلخ یکی از خوانندگان سایت را داد که نوشته بود: «تا دیروز بند کیف آقای دکتر احمدی‌نژآد بود حالا الکی الکی روحانی روحانی میکنه. خوبه آدم یه کم معرفت داشته باشه»!

این خواننده احتمالا عکس‌های مراسم گرامیداشت ناصر حجازی را هم دیده است، جایی که فتح‌الله‌زاده در یکقدمی سید محمد خاتمی که روی صندلی در ردیف نخست نشسته بود به پاخاسته و رو به او کف می‌زند! او در واقع به نظر می‌رسد در ظاهر وانمود می‌کند با هیچکس مشکلی ندارد و هرکس برای استقلال قدمی، قلمی یا درمی بردارد برایش کف می‌زند. شوالیه چندی پیش در همین راستا گفت که برای حل مشکلات مالی باشگاه به روحانی نامه می‌نویسد. مشکلاتی که به نظر می‌رسد تا ابد ادامه خواهد داشت.

دکتر فتح‌الله‌زاده البته با بازیکنانش هم دچار مشکلاتی شد که چندان در پرده نماند. از یکسو مجتبی جباریمدعی شد که مدیرعامل را با مشت نواخته است و از سوی دیگر ادبیات خاص فتح‌الله‌زاده هر بار باعث جنجال تازه‌ای می‌شود. او بعد از عقد قرارداد با خسرو حیدری گفت: «در نقل و انتقالات از تجربه دوستانم در شورای امنیت ملی استفاده کردم چون آنها ریگی را پایین آوردند من هم حیدری را»! قیاس حیدری با عبدالمالک ریگی که به جرم اقدامات تروریستی به دار آویخته شد حیرت‌انگیز بود اما شگفتی آفرینی‌های فتح‌الله زاده ادامه داشت او گفت: «به آندو گفتم یا قراردادت را امضا می‌کنی یا پرتت می‌کنم بیرون»!

علی فتح‌الله‌زاده در میان استقلای‌ها هواخواهان بسیاری دارد، برای او القاب مختلفی ساخته‌اند و لیدرهایی با تمام حنجره نامش را روی سکوهای گرگرفته آزادی فریاد می‌زنند. او میان طیفی از آبی‌ها محبوب است گرچه اختلاف‌هایی با قلعه‌نوئی و حجازی داشته و دارد اما توانسته است با سیاست خاص خودش از میان شعله‌هایی که حتی یکی از آنها برای خاکستر کردن هر مدیری کافی است ققنوس‌وار بگذرد.

تردیدی نیست که فتح‌الله‌زاده علاوه بر ادبیات غافلگیرکننده، اشتیاق‌اش برای کری خواندن، تلاشش برای جذب بازیکنان به هر قیمتی و بمب ترکاندن، در تمام این سالها از لابی‌های سیاسی هم بهره برده است، اما این نیمه پنهان و روابطش در عالم سیاست و میان مجلسیون هنوز هویدا نیست. او این روزها در حال تلاش برای بازگشت به استقلال است. در بلبشوی مدیریت فتحی و رفتن استرماچونی و استعفا و … او دوباره می‌خواهد به قلعه استقلال برگردد. مردی که سیری‌ ناپذیر است و دوست دارد همه از او به عنوان فرشته نجات استقلال نام ببرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عذرخواهی فرودگاه مهرآباد از اقدام صورت گرفته با دیاباته +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد با اشاره به رفتار صورت گرفته با شیخ دیاباته، مهاجم اهل کشور مالی استقلال، اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد: «ضمن پوزش از بازیکنان تیم استقلال و آرزوی پیروزی در بازی پیش رو، فرودگاه مهرآباد رفتار نادرست کارگر خدماتی با مهاجم استقلال را پیگیری می‌کند. پس از اینکه شیخ دیاباته، مهاجم سرشناس تیم فوتبال استقلال در فرودگاه مهرآباد از رفتار یک کارگر خدماتی متعجب و قدری آزرده شد، با شرکت پیمانکار مرتبط صحبت شد تا ضمن انجام اقدامات لازم، به ایشان و تمامی کارگران تحت استخدام خود یادآوری کند که آنها موظف به رعایت احترام کامل به تمامی مسافران فرودگاه بوده و صرفا مجاز به انجام امور محوله هستند». فیلم رفتار ناشایست خدمه فرودگاه با شیخ دیاباته را در زیر ببینید:

ویدیو؛ تبریک تولد لوییس سوارز توسط باشگاه لیورپول

طرفداریطرفداری1 روز قبل

هماهنگ کردن ملی‌پوشان راحت نیست

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مریم هاشمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: من نمی‌دانم در لیگ امسال چرا حضور چندین ملی پوش در تیم سایپا برای همه بحث برانگیز شده است؟ در صورتی که سال‌های گذشته تیم‌های پیکان، بانک سرمایه و پرسپولیس هم در چنین شرایط بودند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی گفت: کنار هم قراردادن ملی پوشان و هماهنگی‌شان در اجرای برنامه‌های تاکتیکی مقابل حریفان کار راحتی نیست، زیرا هرکدام توانمندی‌های خاص خود را دارند و در هر بازی باید متناسب با حریف تعدادی از این والیبالیست‌ها را انتخاب کرد. هاشمی افزود: در لیگ امسال ۹ تیم حضور دارند، اما به علت اختلاف سطح تیم‌ها می‌توان فقط از چهار تیم به عنوان رقیب یاد کرد، امیدوارم سال آینده شرایط از نظر کمی و کیفی متناسب‌تر باشد. تیم والیبال بانوان سایپا در رقابت‌های لیگ برتر امسال تاکنون با کسب ۲۱ امتیاز جایگاه نخست جدول رده بندی را به خود اختصاص داده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، یکی از کارکنان فرودگاه مهرآباد به شیخ دیاباته پشت پا انداخت و فیلم این رفتار ناشایست در فضای مجازی و رسانه‌ای دست به دست شد. بازیکنان استقلال که شاهد رفتار ناشایست هموطن خود نسبت به یک بازیکن خارجی بودند، از دیاباته دل‌جویی کردند و با صحبت‌های خود، اتفاق رخ داده را از دلش در آوردند. این در حالی است که هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ما چنین درخواستی از کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته باشیم. کنفدراسیون فوتبال آسیا هنوز زمان بازی بعدی استقلال در آسیا را اعلام نکرده، اما شنیده می‌شود به احتمال زیاد، این بازی چهارشنبه آینده یعنی ۹ بهمن‌ماه در قطر برنامه‌ریزی شود. بیشتر بخوانید: باشگاه استقلال به دنبال برخورد با فرد خاطی فرودگاه مهرآبادانتهای پیام/

لیگ برتر والیبال بانوان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شدا و سیما؛ در پایان این هفته تیم باریج اسناس کاشان سایپا و اکسون تهران با نتایج مشابه ۳ بر صفر حریفان خود را شکست دادند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
پایگاه خبری فوتبالی- خوزه ماریا گوتیرز ملقب به گوتی، بازیکن سابق رئال مادرید که در حال حاضر هدایت آلمریا را برعهده دارد در صحبت هایی به تمجید از لیونل مسی ستاره آرژانتینی باشگاه بارسلونا پرداخته است. » و در ادامه صحبتهایش به تمجید از لیونل مسی پرداخت و گفت: «من فقط یک بازیکن می‌شناسم که دقت عملکردش در تمام بازیها حیرت آور است؛ او کسی نیست جز لیونل مسی. سایر بازیکنان فراز و نشیب‌های زیادی دارند.» گوتی همچنین به نحوه جدایی اش از رئال مادرید اشاره کرد و از مدیران این تیم گله کرد. این اتفاق برای بسیاری از بازیکنان سابق رئال مادرید رخ داد. چرا از رئال رفتم؟ چون احساس ذلگی می‌کردم و صبرم به سر آمده بود.» گوتی ۱۵ فصل برای تیم اصلی رئال مادرید بازی می‌کرد و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ پیراهن این تیم را می‌پوشید و مجموعا در ۵۴۲ بازی برای این تیم به میدان رفت و ۷۷ گل برای این تیم زد.

نظرها

اخبار بیشتر