کارآفرینی و چاله‌ای به نام «بروکراسی اداری» / جان سختی کارآفرینان مجوز سختگیری و بی‌برنامگی نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
کارآفرینی و چاله‌ای به نام «بروکراسی اداری» / جان سختی کارآفرینان مجوز سختگیری و بی‌برنامگی نیست

کارآفرینی و چاله‌ای به نام «بروکراسی اداری» / جان سختی کارآفرینان مجوز سختگیری و بی‌برنامگی نیست

فارسخبرگزاری فارس |
فضای نامطلوب کسب و کار از ابتدای مراحل اخذ مجوزهای مربوطه دامنگیر تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بوده و به نظر می رسد هنوز بسترهای مناسب برای شکل گیری تولید بدون دغدغه در کشور چندان فراهم نیست.

خبرگزاری فارس از تبریز-لیلا حسین زاده، کارآفرینی در هر رشته‌ای سختی‌ها و لذت‌های خاص خود را دارد که در هیچ کار دیگری نمی‌توان آن را درک کرد. تجربه شیرین راه‌اندازی کسب‌وکار جدید گاهی باوجود موانع و چالش‌ها کام افراد را تلخ کرده و شاید آنها را از ادامه کار دلسرد می‌کند.

در کشور ما بروکراسی عجیب و غیرقابل فهم که قدرت عمل را از کارآفرین می‌گیرد، به همراه عدم ثبات اقتصادی مسیر پرفرازونشیبی را ایجاد کرده است و جای بسی تاسف است که بسیاری از کارآفرینان ما را از ادامه کاربر حذر داشته است.

اما دولتی‌ها معتقدند همه توان خود را برای جذب کارآفرینان صرف کرده‌اند و این در حالی است که رتبه ما در فضای بین‌المللی کارآفرینی، جایگاه چندان درخورشأنی نیست. کارآفرینی علاوه بر در اختیار داشتن منابع مالی، نیازمند سهولت در انجام امور اداری است که ایران عزیز ما در این بخش با ضعف‌های بسیاری روبه روست و داد صاحبان کسب‌وکار را درآورده است.

ایجاد و تسهیل در راه‌اندازی واحدهای تولیدی از جمله شاخص‌های تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می‌توان به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی هر کشور پرداخت.

فرآیند راه اندازی تولید و کسب وکار در کشورها هرچه شفاف‌تر و سهل‌تر باشد منجر به افزایش سلامت اقتصادی کشورها و اتخاذ سیاست‌های مطلوب شده و روند بهبودی شاخص‌های کسب وکار و اقتصادی را در پی خواهد داشت.

تاثیر تسهیل فرآیند تولید، بر افزایش جذب سرمایه‌ گذاری داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال و همچنین، رشد تولید ناخالص داخلی مشهود است.

دخالت دولت در اقتصاد انگیزه رقابت را از تولیدکنندگان می‌گیرد

با این وجود، به ‌نظر می‌رسد هنوز بسترهای مناسب برای شکل‌گیری تولید بدون دغدغه و مانع در کشور چندان فراهم نیست به طوری که نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو فضای کسب و کار استان و کشور را بسیار نامناسب می‎داند و به خبرنگار فارس می‌گوید؛ بی‎ثباتی بازار و شوک‎هایی که به آن وارد می‌شود امنیت کسب و کار را با چالش مواجه کرده است که بخش عمده این اتفاقات به دلیل فقدان استراتژی مناسب دولت است که لطمات زیادی را به تولیدکنندگان و اقتصاد کشور وارد می‌کند.

احمد علیرضا بیگی ادامه می‌‌دهد: دولت از شرایط ارز ۴۲۰۰ تومانی عبور و منافع مملکت را نابود کرده است که آثار آن در کسب و کار و رقابت خود را نشان می‌‌دهد.

وی ابراز می‌‌دارد: کسانی هستند که نتوانسته‌ اند از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کنند و افرادی هم که از این ارز برخورداد بودند با پیگیری دولت جهت بازگرداندن مابه التفاوت قیمت آن مواجه هستند؛ در این میان افزایش ناگهانی قیمت بنزین بدون زمینه‎ سازی‌های مناسب فضای کسب و کار را بسیار ملتهب کرده است.

کارآفرینی و چاله‌ای به نام «بروکراسی اداری» / جان سختی کارآفرینان مجوز سختگیری و بی‌برنامگی نیست - 11

نماینده تبریز در عین حال خاطرنشان می‌سازد: افزایش قیمت دلار حدود ۲۰ درصد اتفاق افتاد و مجددا نوسان دیگری رخ داد و قیمت دلار به ۱۲ هزار تومان کاهش یافت؛ با این اوصاف یک تولیدکننده و یا مصرف کننده چطور وارد عرصه کسب و کار و بازار شود.

بیگی به افزایش قیمت بنزین و نوساناتی که در قیمت دلار ایجاد شد اشاره و تصریح می‌کند: در این عرصه حتی کارخانجات دولتی هم حاضر نشدند به نسخه‌ای که دولت مبنی بر عدم افزایش قیمت محصولات پیچیده بود، پایبند باشند؛ به طوری که اولین افزایش قیمت به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد در فولاد رخ داد.

استاندار سابق آذربایجان شرقی بروکراسی اداری و طولانی بودن فرایند صدور مجوزها را مشکلات عموم مردم می‌داند و می‌افزاید: وقتی این مشکلات به بستر ناامنی اقتصادی موجود اضافه می‌شود کسب و کار و تولید را از صرفه خارج می‎کند که دلسردی تولیدکنندگان و از بین رفتن فرصت‌های شغلی را به دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ابراز می‌دارد: عمده مشکل ما در اقتصاد علاوه بر تحریم و موضوعات قدیمی، دولتی بودن اقتصاد است؛ در حالی که ما انتظار می‌رود دولت در عرصه اقتصاد در جایگاه داوری باشد خودش یک تیم است که با بخش خصوصی رقابت می‌کند و در بازار مستقیما ورود می‌یابد و متناسب با منفعت خود بازار را مهندسی می‌کند.

بیگی یادآور می‌شود: این دخالت مستقیم دولت در اقتصاد انگیزه رقابت را از تولیدکنندگان و سرمایه‎گذاران سلب می‌کند و به یک ناامنی اقتصادی منجر می‌شود.

نماینده تبریز ادامه می‌دهد: دولت به هیچ وجه حاضر نیست از این جایگاه خود کناره گیری کند اگر هم به سمت خصوصی‌سازی می‌رود با اوصافی که همه می‌دانند به سمت آن می‌رود و مردم در حال پرداختن هزینه‌های گزاف ناشی از آثار سوء عملکرد دولت در زمینه خصوصی‌سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی هستند.

وی تاکید می‌کند: خروج دولت از اقتصاد می‌تواند تحول بزرگی ایجاد کند که به تبع آن ثروت مردم به خود مردم باز می‌گردد و جلوی تاراج و چپاول ثروت مردم گرفته می‌شود.

پول نداریم تسهیلات وعده داده شده را بدهیم!

رئیس انجمن کفش تبریز نیز معتقد است: کوچکترین کسب و کاری که راه اندازی می‌شود از بقالی گرفته تا خرید و فروش ارز و کارخانه بدون حمایت دولت راه به جایی نخواهد برد.

حسن یوسف زاده با بیان اینکه دولت به وعده‌های خود عمل نمی‌کند، اضافه می‌کند: فرض کنید ما مجوزی هم گرفتیم آیا این مجوز برای این بوده که به دولت مالیات و یا حق بیمه کارگر بدهیم؛ نقش دولت در اینجا چیست؟!

کارآفرینی و چاله‌ای به نام «بروکراسی اداری» / جان سختی کارآفرینان مجوز سختگیری و بی‌برنامگی نیست - 22

وی ادامه می‌دهد: دولت فقط می‌گوید بروید پول بدهید مجوز بگیرید و یک سال بعد اگر تبدیل به پروانه بهره برداری شد پیگیر اخذ مالیات می‌شود.

یوسف زاده ابراز می‌دارد: در دنیا اینطور نیست؛ اگر من به دنبال اخذ مجوزی می‌روم تا کسب و کاری راه اندازی کنم دولت هم در آن مجوزها سهمی دارد؛ به عنوان مثال اگر ۵۰ درصد سرمایه گذاری کردم دولت هم به همان میزان و با کمترین بهره تسهیلات بانکی می‌دهد و می‌گوید برو کار کن و برای من مالیات بده.

رئیس انجمن کفش تبریز یادآور می‌شود: چند روز قبل برای امور راه‌اندازی ناحیه صنعتی کفش به تهران رفته بودم؛ علنا اعلام می‌کنند پول نداریم تسهیلات وعده داده شده را بدهیم؛ وام کجا بود؟!

وسط مراحل اخذ مجوز دلسرد شده و به ترکیه سر کار اولم برگشتم!

فضای نامطلوب کسب و کار از ابتدای مراحل اخذ مجوزهای مربوطه دامنگیر تولیدکنندگان و سرمایه گذاران است و جوانانی که قصد راه‌اندازی کسب و کاری را داشته باشند باید در تک تک دستگاه هایی مثل صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی، سازمان غذا و دارو، اداره کار و محیط زیست حضور یافته و با صرف حداقل یک سال زمان مجوزهای لازم را اخذ کنند.

در این ارتباط مسعود سلطانی، تولید کننده فعال در زمینه فرآوری گیاهان دارویی که به گفته خودش کشت گیاهان دارویی، فرآوری و در نهایت فرمولاسیون آنها را از صفر تا صد انجام می‌دهد، به خبرنگار فارس می‌گوید: مراحل اخذ مجوز برای من یک سال طول کشید؛ چرا که هر یک از ادارات برای ارائه مجوز قوانین و بینش خاص خودشان را دارند و قوانین ادرات دیگر را رد می‌کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

سلطانی تصریح می‌کند: بنده با وجود اینکه کارم یک ابتکار جدید و برای منطقه خاص بود و جایگزین مناسبی برای محصولات و گیاهان دارویی غیرقابل کشت مزارع حوزه دریاچه ارومیه به شمار می‌رفت، وسط کار دلسرد شده و به ترکیه سر کار اولم برگشتم!

این تولیدکننده جوان معتقد است: با وجود اینکه کارشناسان در بخش‌های مربوط به صدور مجوزها انسان‌های شریفی هستند متاسفانه در جایگاه‌های مناسب نبوده و مسلط بر کارشان نیستند.

ناآشنایی با پایگاه اطلاع رسانی مجوزهای کسب و کار

سلطانی که با پایگاه اطلاع رسانی مجوزهای کسب و کار چندان آشنا نیست ابراز می‌دارد: برای راه اندازی کسب و کارم چندین میلیارد هزینه کردم ولی یکسال طول کشید مجوز بگیرم؛ بعد از یک سال قیمت دلار از حدود ۴ تومان به حدود ۲۰ تومان رسیده بود و همه نقشه‌های ما نقش بر آب می‌شد!

وی می‌گوید: با همه این اوصاف بنده با وساطت یکی از نمایندگان و دوستان عزیز دیگر دوباره به ایران برگشته، مجوز گرفته و شروع به تولید کرده‌ام و در حال حاضر محصولاتم را به کشورهای اروپایی صادر می‌کنم.

سیاست‌های فعلی جوابگوی کارآفرینی نیست

مدیرعامل یک شرکت تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی هم که دوست ندارد نامش فاش شود، می‌گوید: در مورد مجوزهای لازم برای تولید همیشه مشکل زمان داشتیم؛ اخذ یک مجوز تولید با وجود بوروکراسی اداری، کارشناسان بی‌مسوولیت، نداشتن اطلاعات کافی مدیران سازمان‌ها، استعلام‌های بی‌مورد و غیره یک سال طول می‌کشد.

این تولیدکننده ادامه می‌دهد: فکر می‌کنم سیاست‌های فعلی نمی‌تواند جوابگوی کارآفرین‌های خوب کشورمان باشد؛ امیدوارم روزی فرا رسد که از این اقتصاد بسته خارج شویم.

وی در ادامه به مراحل سخت اخذ مجوز و استعلامات از دستگاه‌های مربوطه اشاره و اضافه می‌کند: اگر خدای نکرده سرمایه نداشته باشی و بخواهی وام بگیری که دیگر کارت تمام است! بعد از این مراحل نیز برای واردات مواد اولیه، ثبت سفارش که حواله و حمل آن امکان پذیر نخواهد بود نیز باید یک سال دیگر بدویم!

لزوم تجمیع قوانین موازی ادارات مختلف

مدیربازرگانی شرکت اطلس زنجیره تامین اظهار می‌دارد: دشوارترین مراحل اخذ مجوز مربوط به سازمان‌هایی با پرسنل ناآگاه و غیرمتخصص و نیز قوانین غیراصولی و دست و پاگیر وزارت کار و امور اجتماعی است.

امیر سام توضیح می‌دهد: برای مثال افرادی که با مراحل تولید آشنایی ندارند و نمی‌دانند که با یک روز تاخیر و بالا رفتن هزینه سربار، قیمت تمام شده کالا افزایش می‌یابد دچار دردسرهای زیادی می‌شوند.

کارآفرینی و چاله‌ای به نام «بروکراسی اداری» / جان سختی کارآفرینان مجوز سختگیری و بی‌برنامگی نیست - 42

وی تشریح می‌کند: ممکن است چارت تدوین شده در طرح توجیهی چنان بر هم بخورد که تولید کننده با پیشروی پارامتر متاخر در چارت اجرایی مواجه شود و در هزینه‌های جاری قبل از تولید اختلاف فاحشی بوجود بیاورد.

سام با بیان اینکه نبود قانونی مدون برای کار آزمایشی باعث ورود افراد غیر متخصص در چرخه تولید می‌شود، می‌افزاید: قوانین موازی ادارات مختلف می‌تواند تجمیع شده و در بستر شبکه قابلیت صدور آنی را فراهم کند.

۷۲ امضاء در ۲۵۴ روز کاری برای راه‌اندازی یک واحد تولیدی کوچک

اما عضو کمیسیون اقتصادی مجلس طبق پیگیری‌ها و بررسی‌هایی که صورت داده ادعا می‌کند: شخصی که می‌خواهد یک واحد تولیدی کوچک راه‌اندازی کند، باید حداقل ۵۴ و حداکثر۷۲ نامه مکاتبه کند که حداقل ۲۵۴ روز کاری طول می‌کشد، تا این نامه‌نگاری‌ها انجام شود.

معصومه آقاپور علیشاهی در گفت وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار می‌دارد: فضای کسب و کار کشور در حال روز و خوبی نیست متاسفانه به دلیل بروکراسی اداری دچار مشکل هستیم، در برخی موارد مصوبات مجلس و آیین نامه داخلی و اجرایی آنقدر سخت‌گیرانه هست که افراد را از ادامه کار ناامید می‌کند.

وی تصریح می‌کند: برای نمونه فردی برای گرفتن مجور تاسیس بنگاه اقتصادی باید تنها ۳۲ استعلام از جهادکشاورزی و ۳۰ استعلام از فرمانداری و استانداری اخذ کند تازه اگر برگشتی برای نامه وجود نداشته باشد.

آقاپور می‌افزاید: از نظر زیرساخت دولت الکترونیک هم باید بگویم فقط ظاهر و یک اسم است تا به کنجکاوی مردم فقط پاسخی ظاهری داده شود، باید پرسید این دولت الکترونیک به کدام استعلام پاسخ داده است؟ خود همین دولت الکترونیک در این مورد خاص بروکراسی را پیچیده‌تر هم می‌کند.

کارآفرینی و چاله‌ای به نام «بروکراسی اداری» / جان سختی کارآفرینان مجوز سختگیری و بی‌برنامگی نیست - 50

آقاپور مشکل دوم در فضای کسب و کار را بخش وام‌دهی اعلام و تصریح می‌کند: واقعا شرایط سختی داریم مثلا در خصوص سرمایه‌گذاری یک فرد خارجی تعیین و تکلیف درستی مشخص نشده است، اینکه این فرد تملکش چگونه است، آیا می‌تواند یک خط تلفن و ماشین به نام خود بخرد، آیا دادگاه خاصی برای رسیدگی به شکایتش وجود دارد، همه اینها مشکلاتی بر سر راه سرمایه‌گذاری است و در کنار آن سوال مهم امنیت سرمایه‌گذاری برای یک فرد خارجی است که باید مشخص باشد و به ریسک وی پاسخ داده شود.وی می‌گوید: متاسفانه در سیستم اداری همه این کارها را انجام می‌دهند که بر کسب و کار نظارت کنند، اما دیگر فکر نمی‌کنند که این نظارت باید بعد از راه‌اندازی باشد و نه پیش از آن چرا که در این صورت همین سخت‌گیری‌ها به حدی می‌رسد که مانع ایجاد کسب و کار می‌شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس ابراز می‌دارد: در زمینه فضای کسب و کار در استان آذربایجان‌شرقی هم باید بگویم حیطه مبلمان، خشکبار و مسائلی از این دست زمینه خوبی برای کسب و کار است اما اتاق بازرگانی تبادل و تهیه مواد اولیه، اینها تسهیلات خاصی می‌‌خواهند که باید فراهم شود.

آقاپور همچنین در خصوص رتبه فضای کسب و کار ایران نیز عنوان می‌کند: متاسفانه رتبه ایران در این زمینه از چند سال گذشته تا امروز پنج پله سقوط کرده است.

وی می‌گوید: برای تولید ارزش افزوده هیچ راهی جز فعال کردن بنگاه‌های کوچک و متوسط نداریم و باید از خام فروشی و فروش مواد اولیه دست برداریم و تنها کاری که می‌تواند با کمترین هزینه و بیشترین خروجی به اقتصاد کشور کمک کند، راه‌اندازی بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند.

«آنچه رفت مهر تائیدی بر این مدعا است که اصلاح ساختار صدور مجوزهای کسب و کار و بهبود شاخص‌های تسهیل و روان‌سازی و مقررات‌زدایی کشور در ابعاد داخلی و خارجی گامی مثبت و اساسی در جهت تقویت جنبه مشارکت بخش خصوصی در عرصه اقتصاد و ارتقاء سطح اشتغال و تولید در کشور محسوب می‌شود.

بلکه به نظر می‌رسد الزام دستگاه‌ها و بخش‌های دولتی و غیردولتی به رفع موانع و حذف عوامل مخل در صدور مجوزهای تولید ضروری بوده و در این خصوص دولت باید با مشارکت دستگاه‌های صادر کننده مجوز تعامل بیشتری داشته و نسبت به حذف و کاهش مدیریت و تصدی گری اموری که می­ تواند زمینه تسهیل و روان سازی تولید و کسب ­وکار شود، بیش از پیش همت گمارد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا21 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حرص و ولع اشغالگران صهیونیست برای گسترش شهرک سازی پس از تصمیم آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت دولت اشغالگر و انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس و ادعای اینکه شهرک سازی مغایر با قوانین بین المللی نیست، افزایش یافت. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، گسترش شهرک سازی را یکی از محورهای تبلیغات انتخاباتی خود قرار داد و بر گسترش شهرک سازی را برای جلب آرای راستگرایان اسرائیلی تاکید کرد، با این حال در دو انتخابات قبلی به موفقیت نرسید و انتخابات پس از شکست وی و رقیبش، بنی گانتس رئیس فراکسیون کاحول لاوان (آبی سفید) برای سومین بار برگزار خواهد شد که از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی چنین امری بی سابقه بوده است. التفکجی بیش از بیست مورد اطلاعیه برای آغاز طرح‌های شهرک سازی در کرانه باختری و قدس را در اواسط سال ۲۰۱۹ رصد کرده که به ویژه در مناطق بیت لحم، رام الله و قلقیلیه بوده است. دغلس خاطر نشان کرد دولت اشغالگر اسرائیل از شهرک‌ها و شهرک نشینان با میلیاردها شیکل با هدف تقویت شهرک سازی حمایت می‌کند، وی پیش بینی کرد که پس از تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر اینکه شهرک سازی تعارضی با قوانین بین المللی ندارد، حمایت می‌کند. در همین چارچوب، عبدالهادی حنتش پژوهشگر مسائل شهرک سازی گفته است سال ۲۰۱۹ میلادی شاهد افزایش هفتاد درصد شهرک سازی نسبت به سال ۲۰۱۸ بوده است.

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.

نظرها

اخبار بیشتر