خدمات بهداشتی رایگان که مردم از آن بی اطلاع هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

خدمات بهداشتی رایگان که مردم از آن بی اطلاع هستند

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: مهری گفت: آنچه بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند، خدمات تخصصی بهداشتی است که به صورت رایگان در مراکز، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت وجود دارد.

به گزارش رکنا، احمد مهری اپیدمیولوژیست و کارشناس ارشد بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: امروزه تمام محافل اجتماعی و پزشکی به این امر بسیار مهم رسیده‌اند که گرفتاری سلامت مردم، پیشگیری نکردن از امراض است. تغییر اپیدمی بیماری‌ها، بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان‌ها و اختلالات سلامت روان را بیش از پیش با اهمیت کرده است که این مشکلات نیز اکثرا به دلیل سبک زندگی ناسالم است.

اوادامه داد: تحقیقات نشان داده است فراهم بودن خدمات حوزه سلامت تنها می‌تواند ۳۰ درصد از سلامت مردم را تضمین کند و ۷۰ درصد دیگر حاصل مسائل دیگر است، اما همین سی درصد نقش خدمات سلامت می‌تواند در هفتاد درصد دیگر تاثیرگذار باشد.

کارشناس ارشد بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: شاید برای مردم سوال باشد، نظام سلامت ایران برای پیشگیری از بیماری‌ها چه خدماتی را ارائه می‌دهد. هر چند ۴۰ سال است مردم ایران با نظام شبکه‌های بهداشتی عجین‌اند، اما آنچه بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند، خدمات تخصصی بهداشتی است که به صورت رایگان در مراکز، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت برای مردم عزیزمان وجود دارد.

مهری اشاره کرد: مردم کشور عزیزمان مطلع باشند کاردانان و کارشناسان بهداشت، بهورزان، ماماها، پزشکان و کارشناسان تغذیه و سلامت روان در سطح واحد‌های بهداشتی کشور تخصصی‌ترین خدمات سلامتی و بهداشتی سطح اول شامل پیشگیری، آموزش سلامت، مشاوره‌های بهداشتی و مداخلات پیشگیری را تقریبا به صورت رایگان در اختیار هموطنان قرار می‌دهند.

او در ادامه گفت: در حوزه سلامت تغذیه و سلامت روان، اگر مردم به مراقبین سلامت در مراکز و پایگاه‌های بهداشتی مراجعه کنند می‌توانند به صورت رایگان مشاوره تغذیه و روانشناسی را یا از مراقبین سلامت که کارشناس تخصصی بهداشت‌اند یا کارشناسان تغذیه و سلامت روان دریافت کنند. این یک گنج ارزشمند است که نباید مردم از آن غفلت کنند و این فرصت را از دست ندهند.

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

غربالگری رایگان زنان

کارشناس ارشد بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین تاکید کرد: مراقبین سلامت در مراکز و پایگاه‌های سلامت به صورت رایگان و دوره‌ای، غربالگری‌های تمام زنان سنین بارداری، پیش از بارداری و پس از بارداری، کودکان از ابتدای تولد تا سن مدرسه، غربالگری‌های مردان، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای را به صورت تخصصی و رایگان انجام می‌دهند. این خدمات در بسیاری از کشور‌های جهان وجود ندارد.

مهری بیان کرد: پژوهش‌ها نشان داده، افرادی که از این خدمات به صورت مداوم و دقیق استفاده می‌کنند، در شاخص سلامتی وضعیت بهتری دارند. زیرا رقم زننده خود مراقبتی است و به راحتی از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌شود. خیلی از مردم خبر‌هایی مرتبط با سلامت در فضای مجازی و رسانه‌ای می‌شنوند که به دنبال صحت و سقم آن هستند. همکارانمان در نزدیک‌ترین خانه و پایگاه‌های بهداشتی بهترین مرجع برای کسب اطلاعات لازم است.

او یادآوری کرد: خوشبختانه در کشور ما روستا و منطقه‌ای وجود ندارد که از حضور ارزشمند نیرو‌های بهورزی، مراقب سلامت و کارشناس بهداشت محروم بماند. از رسانه‌ها انتظار داریم تا می‌توانند خدمات بهداشت کشور را به مردم معرفی کنند تا استقبال آن‌ها از این فرصت عالی و مناسب بیشتر شود و سلامت محوری در کشور محقق شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است، حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و بررسی روند آن در ایران نشان می‌دهد در همه سال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است. در همه سال‌های اخیر تلاش شده است میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می‌دهد این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات تولید داخل روند کاهشی داشته است. بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ما با پاس کردن همین استانداردها به خارج از کشور صادر می‌شود، البته کسی مدعی حذف آفلاتوکسین نیست. البته مطالعات قبلی صرفا مطالعات اولیه بوده و نتیجه گیری دقیق نیاز به مطالعات ثانویه دارد که باید در آینده انجام شود. خوشبختانه با بازرسی‌های انجام شده توسط سازمان دامپزشکی و سازمان غذا دارو در حال حاضر آلودگی معناداری در شیر و فرآورده‌های لبنی وجود ندارد و لذا جای نگرانی برای مصرف لبنیات و سبزیجات وجود ندارد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
درباره افسردگی زمستانی به مطالب متعددی اشاره شده است. اما برخی راهکارها برای کنترل افسردگی وجود دارد. راهکارهایی ۵ گانه که بسیاری از افراد به سادگی آن را انجام می‌دهند. نور بیشتری به خانه و محل کار خود اضافه کنیداگر احساس افسردگی می‌کنید، پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه بزنید نور وارد خانه شما بشود، ورود نور به خانه شما می‌تواند با افسردگی مبارزه کند. وقتی پرده‌ها کشیده شده یا بسته می‌شود تاریکی منجر به تشدید افسردگی می‌شود. اجتماعی بمانیدما می‌دانیم که بیرون رفتن احتمالا آخرین کاری است که شما می‌خواهید انجام دهید، اما روانشناسان توصیه می‌کنند که اجتماعی بمانید.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
در مراحل خواستگاری بودم که فهمیدم با سه پسر به غیر از من نیز ارتباط داشته است. پایه اول تمایل یا همان عشق است که باعث می‌شود ما با استفاده از آن به همسرمان تمایل داشته باشیم و بخواهیم با وی ارتباط برقرار کنیم و احساس خوبی از بودن در کنارش داشته باشیم. پایه سوم، تعهد است که وجود آن عامل ایجاد اعتماد در زوج هاست و باعث می‌شود که رابطه چارچوب داشته باشد. هم صحبتی با دوستان و آشنایان متاهل‌تان که زندگی مشترک موفقی دارند، کمک زیادی در این حوزه به شما می‌کند. شک داشتن می‌تواند زمینه ساز تهمت و توهین شما به طرف مقابل شود و رابطه در این حالت آسیب جدی می‌بیند.
تابناکتابناک1 روز قبل
چه نشسته‌اید که سمی مهلک در بسته بندی شکیل و زیبا به شما فروخته می‌شود و به خیال خام آن را سر می‌کشید! برنامه‌ای که در آن کارشناس تاکید می‌کند شیر‌هایی که به اسم پاستوریزه در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها توزیع می‌شوند، حاوی سمی خطرناک هستند و مجری از مردم می‌خواهد که تا اطلاع ثانوی شیر نخورند! بحث درباره سمی با نام «آفلاتوکسین» است که کارشناس تاکید دارد از طریق غذای آلوده دام‌ها به بدنشان رسیده و به واسطه شیر، به مردم فروخته می‌شود و سلامت ایشان را در معرض تهدید قرار می‌دهد. موانعی که برخی از جدی‌ترین هایشان محصول دوران حضور قاضی زاده هاشمی در راس وزارت بهداشت است. مشکلاتی که شاید در قیاس با لطمه وارد شده به اعتماد عمومی در این مواقع، قابل اغماض باشد!
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا شانه ساز در سومین یادواره شهدا و ایثارگران حوزه دارویی کشور افزود: ما هر داروی جدیدی را می‌توانیم در مدت ۲ سال تولید کنیم، اما برخی اقلام به علت نیاز اندک بازار برای داروسازان توجیه اقتصادی ندارد تا در کشور تولید کنند به همین منظور دارو را وارد می‌کنیم. امروزه ظرفیت تولید دارو به حدی شده است که ما می‌توانیم خودمان ۵ برابر نیاز کشور را تولید کنیم. وی گفت: در دوران جنگ تحمیلی هنگام حملات شیمیایی صدام، داروسازان ما تلاش‌های زیادی کردند تا راه‌های درمان مجروحان شیمیایی را پیدا کنند. دکتر شانه ساز افزود: امروزه دشمن با یک برنامه ریزی منسجم تلاش دارد از طریق تحریم غذا و دارو ملت ما را از پای درآورد، اما توانمندی داروسازی کشور مانع از آن شده است تا آمریکایی‌ها به هدف خود برسند. وی گفت: دارو از پایتخت تا دورترین نقاط مرزی یک قیمت ثابت دارد و امروز یکی از حوزه‌های پیشرو در اقتصاد مقاومتی، همین صنعت دارو سازی ماست.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در سومین یادواره شهدا و ایثارگران حوزه دارویی کشور افزود: بنظر من نخستین آرزوی شهدای داروساز، پاسداری از حقوق مردم است. وی ادامه داد: همکاران ما امروز هم در این روز‌های سخت تلاش می‌کنند تا دارو به دست مردم برسد، امروز ما باید از مرز‌های پاکیزگی دفاع کنیم و اجازه ندهیم که مردم فکر کنند دامن جامعه داروسازی آلوده به فساد شده است. آقای دکتر نمکی گفت: ما امروز در عرصه تولید موفقیت‌های چشمگیری داریم و در صنعت داروسازی و تولید فرمول‌های جدید جزو کشور‌های مطرح جهان هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر