قدرت و ثروت؛ آفات رقابت!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
قدرت و ثروت؛ آفات رقابت!

قدرت و ثروت؛ آفات رقابت!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
فقدان احزاب سیاسی واقعی وبالغ در سازوکار رقابت انتخابی کشور آسیبی محسوس است .

احزاب واقعی تشکل‌های سیاسی باز، فراگیر وشناسنامه داری هستند که راس هرم سازمانی آنها با انتخاب قاعده هرم واز پایین به بالا برگزیده می‌شود وبا سازماندهی تشکیلاتی اعضا و هواداران خود، برای ارتقای سطح فکری و سیاسی آنها در جهت تحقق اهداف و آرمانهای حزب تلاش می‌کنندو با ارائه برنامه عملیاتی وقابل ارزیابی در چارچوب مصالح و منافع ملی از طریق انتخابات در ساختار اداره کشور حضور می‌یابند وبا شفافیت مالی نسبت به عملکرد خود پاسخگوهستند. در غیاب احزاب واقعی وبالغ معمولا «باندهای سیاسی» میدان دارمی شوند. باندهای سیاسی تشکل‌های بسته، محدود ووابسته به کانونهای قدرت هستند که با شعار «هرکس با ما نیست برماست» به میدان رقابت می‌آیند وبدون ارائه برنامه عملیاتی ودر چارچوب منافع باندی وگروهی خود در ساختار اداره کشور با شیوه‌های نامتعارف حضور می‌یابند. در قاموس باندهای سیاسی «قدرت» جایگزین «خدمت» می‌شود و «خدمتگزاری» به حاشیه رانده شده و «قدرت طلبی» در متن قرار می‌گیرد.

در چنین شرایطی «ثروت اندوزی» هدف می‌شود واز آنجا که در شیوه‌های باندی «هدف وسیله را توجیه می‌کند» به سرعت به فسادآلوده می‌شوند.

«قدرت» و «ثروت» دو آفت رقابت انتخاباتی است که متاسفانه گاهی توسط برخی جریان‌ها و اشخاص در برخی حوزه‌های انتخابیه شاهد آن هستیم.

«قدرت طلبان» در روند انتخابات از تخریب رقیب پرهیز نمی‌کنندو «ثروت اندوزان» حربه «پول» راوارد سازوکار رقابت انتخاباتی می‌کنند. تبلیغات اغواگرانه وگران، توزیع پول، وسفره‌های آنچنانی انتخاباتی از مشخصه رقابت بر محور پول است.

رقابت مبتنی بر «پول» علاوه بر آنکه اهانت به شخصیت مردم ورای دهندگان است قطعا تخلف انتخاباتی و عبور از قانون را نیزدر پی دارد. گزارشهایی که در انتخابات‌های پیشین در مورد خرید رای یا ورود پول کثیف به رقابت انتخاباتی منتشر شد_ اگرچه معدود ومحدود بود_ از چنین گرایشی در رقابت انتخاباتی پرده برمی‌دارد که مردم باید هشیارانه برای شناخت اینگونه روشها وگرایشها تلاش کنندوالبته مجریان و ناظران انتخابات نیزنباید از آنها غافل شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

نامزدهایی که با رقابت بر مدار «پول» به صحنه انتخابات آمده‌اند اگر خود صاحب ثروت هستند نمی‌توانند مشکلات اقشار متوسط ومحروم جامعه را درک کنند ودر صورت راهیابی به نهاد قانونگذاری نقش موثری در تصویب قوانینی که بتواند مشکلات مردم را حل کند ایفا نخواهند کردواگر پولهای کلان هزینه رقابتهای انتخاباتی خود را با ائتلاف با ثروت اندوزان فراچنگ بیاورند بی تردید وامدار آنهامی شوند ودر صورت پیروزی در انتخابات باید حافظ منافع سرمایه داران باشند. همچنانکه قدرت طلبان در صورت راهیابی به پارلمان همه تلاش خود را برای تحکیم پایه‌های قدرت خویش از طریق بده بستانهای سیاسی و اقتصادی بکار خواهند گرفت واز خدمت به مردم غافل خواهند شد.

«سیاست ورزی» در جمهوری اسلامی که باید بر اساس آموزه‌های امام راحل با «دیانت و اخلاق» آمیخته باشد درقامت «خدمتگزاری» و «نوکری» مردم نمود می‌یابد وکسانی که با بداخلاقی سیاسی و انتخاباتی واصالت بخشیدن به «قدرت» ونیز بر مدار «پول» راهیابی به پارلمان را جستجو می‌کنند یقینا نمایندگان شایسته‌ای برای ملت انقلابی، شریف، بزرگوار، صبور ووفادار ایران نیستند و اندیشمندان، دلسوزان ومعتمدان مردم باید به رای دهندگان برای شناخت سره از ناسره در این کارزار حساس کمک کنند.

انتظار می‌رود مردم بصیر وآگاه کشورمان که تجربه چندین انتخاب را در چهل سال گذشته دارند بابرگزیدن نمایندگانی مومن، انقلابی، متعهد، توانمند، کاردان،

جوان، خدمتگزارو پاکدشت مجلس آینده را به مجلسی برای خدمت در تراز انقلاب اسلامی وتوانمندبرای پیشرفت وتعالی کشوروشجاع در دفاع از عزت و سربلندی ایران عزیز رقم بزنند.

*منتشر شده در روزنامه قدس ۲۱آذز۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رسوایی دروغگویی‌های ترامپ درباره ضربات موشکی ایران + فیلم

رکنارکنا11 ساعت قبل
ان، «توماس کمپبل» سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) بامداد امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا امروز آسیب مغزی در ۵۰ نیروی نظامی آمریکایی تشخیص داده شده است. حدود ۲۰۰ نفر که در زمان حمله موشکی ایران در محل انفجار حضور داشتند، تحت بررسی قرار گرفته‌اند. پنتاگون و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ابتدا مدعی شده بودند که هیچ نیروی نظامی در حمله موشکی هشتم ژانویه (۱۸ دی ماه) ایران به عین الاسد زخمی یا کشته نشده است. پنتاگون هفته گذشته گفته بود که آسیب مغزی نظامیان آمریکایی را جدی نمی‌داند؛ اظهاراتی که با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد. به دنبال این اظهارات، گروه «کهنه‌ سربازان جنگ‌های خارجی» از ترامپ خواست برای کم اهمیت جلوه دادن مصدومیت نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد عذرخواهی کند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
مجاهد گفت رسانه‌ای کردن جزئیات عملیات دیروز باعث می‌شود به امریکایی‌ها اطلاعاتی داده شود که مانع از اجرای عملیات‌های مشابه بعدی بر ضد آمریکا در افغانستان گردد. مجاهد می‌گوید مسئولان نظامی طالبان در رابطه به دادن اطلاعات در مورد استراتژی جنگی خود احتیاط می‌کنند. سخنگوی طالبان در پایان گفت طالبان در نظر دارند عملیات مشابه آن چه که دیروز انجام داده‌اند را ادامه دهند. در نهایت سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان تأیید کرد که یک هواپیمای نظامی متعلق به این نیروها در ولایت غزنی در جنوب افغانستان سقوط کرده است. طالبان اعلام کرده که هواپیمای نظامی حامل «افسران بلندپایه اطلاعاتی» آمریکایی در غزنی از سوی افراد این گروه سرنگون شده است.

فیلم | آرامش در میدان تجریش پس از بررسی بسته مشکوک توسط پلیس

همشهریهمشهری1 روز قبل
پس از اعلام وجود بسته مشکوک در تجریش و حضور نیروهای پلیس برای بررسی، دقایقی پیش اعلام شد بسته مشکوک مورد خاصی نبوده و آرامش به تجریش بازگشته است.

فیلم | انتقاد سنگین روحانی از شورای نگهبان | این شد انتخابات؟!

همشهریهمشهری1 روز قبل
حسن روحانی با انتقاد از شیوه تحقیقات شورای نگهبان و بی‌توجهی آنها به گزارش نهادهای نظارتی گفت: اینکه شخصی همسایه‌هایش را ببیند و به آنها کادو بدهد تا از او تعریف کنند و تایید صلاحیت بگیرید، شد انتخابات …؟! دریافت ۹ MB کد خبر ۴۸۱۱۶۳

۲ نفر از سرنشینان هواپیمای آمریکایی زنده و مفقود هستند + فیلم

رکنارکنا23 ساعت قبل
به گزارش رکنا، خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام پلیس افغانستان نوشته است که اطلاعاتی وجود دارد که ۲ نفر از سرنشینان هواپیمای سقوط‌کرده آمریکا در افغانستان، زنده بوده‌اند. ساعاتی بعد مشخص شد که این هواپیما، یک هواپیمای شناسایی و ارتباطی «E-۱۱A» نیروی هوایی آمریکا است. امروز یک مقام ارتش آمریکا گفت نیروهای این کشور به اجساد سرنشینان هواپیما دست پیدا کرده‌اند و واشنگتن اکنون در حال تعیین هویت آن‌هاست. یک مقام آمریکایی مدعی شده است که مجموعا ۲ جسد کشف شده و تنها سرنشینان این هواپیما هم همین دو نفر بوده‌اند. پنتاگون هنوز در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر زنده بودن برخی از سرنشینان هواپیما اظهار نظر نکرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
سردار نوریان سخنگوی ناجا از بازداشت امیرحسین مقصودلو «تتلو» به درخواست پلیس ایران در ترکیه خبر داد. وی به باشگاه خبرنگاران گفت: به علت پرونده‌های قضایی که برای «تتلو» در ایران تشکیل شده بود، اعلان قرمز اینترپل برای این فرد اعلام و وی در ترکیه بازداشت شد. به گفته سردار نوریان «تتلو» در حال حاضر در بازداشت است و بعد از طی مراحل اداری انتقال وی به ایران، وی تحویل پلیس اینترپل ایران می‌شود. خود مقصودلو نیز با انتشار تصویری در اینستاگرامش از بازداشت خود در ترکیه خبر داد. او نوشته که قصد سفر به لندن را داشته و پلیس ترکیه به او اعلام کرده که به خواست دولت ایران او را دستگیر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر