جنبش اعتراضی الجزایر با برگزاری انتخابات متوقف نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

جنبش اعتراضی الجزایر با برگزاری انتخابات متوقف نمی‌شود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عبدالمجید تبون: با وجود توطئه هایی برای از بین بردن کشور الجزایر حتی یک قطره خون ریخته نشد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المیادین‏، رئیس جمهور منتخب الجزایر برای گفتگو با جنبش مردمی اعلام آمادگی کرد.بر اساس این گزارش، عبدالمجید تبون رئیس جمهور منتخب الجزایر پس از اعلام نتایج انتخابات گفت: دستم را به طرف جنبش (مردمی) برای گفتگوی جدی برای الجزایر و فقط برای الجزایر دراز می‌کنم.

تبون افزود: ​ به ارتش ملی مردمی و در صدر آن فرماندهی آن سرلشکر احمد قاید صالح که به خوبی حوادث را مدیریت کرد تبریک می‌گویم. با وجود توطئه هایی برای از بین بردن کشور الجزایر حتی یک قطره خون ریخته نشد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیکارشناس شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ نیز گفت: نتایج انتخابات الجزایر تاثیری بر جنبش اعتراضی این کشور نمی‌گذارد. مریم املال لالماس درباره انتخابات ریاست جمهوری الجزایر توضیح داد: مسلما از طریق برگزاری این انتخابات، حاکمیت الجزایر می‌خواهد به جنبش اعتراضی (که پس از اعلام نامزدی بوتفلیقه به راه افتاد) پایان دهد. وقتی پیروزی عبدالمجید تبون در این انتخابات اعلام شد، صریحا گفته شد که این، پیروزی انقلاب ۲۲ فوریه است و ثمره آن پیروزی عبدالمجید تبون است. اما مشکل اینجاست آنچه حاکمیت الجزایر به عنوان پیروزی جنبش اعتراضی معرفی می‌کند، خود این جنبش شکست می‌داند. جنبش اعتراضی الجزایر تمایلی به برگزاری این انتخابات که به اعتقاد تظاهرات کنندگان با شتابزدگی برگزار شد، نداشت. معترضان معتقدند که این انتخابات به سرعت و بدون آنکه چارچوبی قانون داشته باشد، برگزار شده است. می‌توان این انتخابات را زیرسوال برد، چون دوره عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهور موقت از نهم ژوئیه به اتمام رسیده است. هدف حاکمیت یا به عبارت دیگر ارتش این بود که به این جنبش اعتراضی پایان دهد. این در حالی است که در مقابل، جنبش اعتراضی قصد دارد و مصمم است که به اعتراضات ادامه دهد. معترضان زیادی می‌گویند این همه تلاش نکردیم تا به این نقطه برسیم. ادامه خواهیم داد و باید آنچه می‌خواهیم بدست آوریم.کارشناس فرانس ۲۴ در ادامه افزود: از خودگذشتگی‌های زیادی در جریان این اعتراضات صورت گرفته است. نزدیک به ده ماه است که هر سه شنبه و هر جمعه در هر شرایطی تظاهرات برگزار می‌شود. جنبش هرگز از پا ننشسته و خیابان‌ها همواره پر از تظاهرات کننده بوده است. مسلم است که امروز ترک تظاهرات و چشم پوشی کردن از ادامه اعتراض به معنای شکست و به نوعی رهاکردن این انقلاب خواهد بود. در نتیجه مشخص است که اعتراضات ادامه خواهد یافت. اما حاکمیت نمی‌خواهد که این وضع به طول بکشد. آیا سرکوب بیشتری صورت خواهد گرفت؟ ظاهرا بله. دیروز و همچنین امروز اشاره‌ای تلویحی شد. باید منتظر ماند و دید در روز‌های آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد. باید دید که حاکمیت چه واکنشی به این جنبش خواهد داشت. آیا حاکمیت واقعا خواستار توقف (فوری) آن و پایان تظاهرات در خیابان هاست یا اینکه تحمل خواهد کرد تازمانی که معترضان خسته شوند؟ باید دید که آیا جنبش اعتراضی به این سرکوب‌ها واکنشی نشان می‌هد یا نه. از سوی دیگر جنبش اعتراضی دیگر نیز خواهیم داشت که گسترده‌تر می‌شود. اعتصابی عمومی احتمالا حول و حوش ۱۵ دسامبر برگزار می‌شود. همچنین ممکن است شاهد نافرمانی مدنی باشیم. همه این موارد قبلا مطرح شده است. شاید جنبش اعتراضی (۲۲ فوریه) برای ادامه اعتراضات مراحل دیگر در نظر داشته باشد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیاین کارشناس درباره عبدالمجید تبون، پیروز انتخابات ریاست جمهور الجزایر نیز توضیح داد: مسلما او کسی نیست که جنبش اعتراضی بتواند قبول کند. به نوعی او ادامه سیستم قبلی است. وی چهره بسیار شناخته شده‌ای برای مردم الجزایر است. وی نخست وزیر سابق رئیس جمهور بوتفلیقه است. تصویری در زمان برگزاری انتخابات دیروز منتشر شد که بسیار تاثیرگذار بود. تصویر رای گیری از ناصر بوتفلیقه که یکی از برادران عبدالعزیر بوتفلیقه است و به نیابت از او رای خود را به صندوق انداخت. حضور او بسیار غافلگیرکننده بود، زیرا این احساس را به وجود آورد که وضع سابق تغییری نکرده است و پنجمین دوره ریاست جمهوری بوتفلیقه آغاز می‌شود.وی همچنین خاطر نشان کرد به هر حال مسلم است که عبدالمجید تبون مجبور خواهد بود تعهداتی به این جنبش اعتراضی بدهد. شاید زندانیانی که به خاطر اعتقادشان به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. شاید فضای گفتگو برای انتخابات ریاست جمهوری آینده پیشنهاد شود به نحوی که همین جنبش اعتراضی نیز در آن نامزد داشته باشد. البته برای اینکه این گفتگو شکل بگیرد، باید حاکمیت نیز مطالبات جنبش اعتراضی را بپذیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ویدئو / بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم

ایسناایسنا1 روز قبل
شش روز از اعلام اولین آمارها درباره ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. مدت زیادی از این خبر نگذشته بود که از گوشه و کنار خبرهایی درباره کمبود اقلام بهداشتی مورد نیاز مانند محلول‌های ضدعفونی‌کننده و ماسک شنیده شد. با هجوم مردم برای خرید و سودجویی محتکران و دلالان، قیمت این اقلام به شدت افزایش یافته است و اغلب در دسترس نیستند. خبرنگار: سارا سبزی/ تصویربردار: امیرحسین شهسواری، محمد جلایی/ تدوینگر: امیرحسین شهسواری

فیلم | توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره مسدود شدن مرزهای ایران

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم | جزئیات جلسه مجلس با وزیر بهداشت درباره کرونا

همشهریهمشهری1 روز قبل
توضیحات سخنگوی هیات رئیسه مجلس از جلسه غیر علنی با وزیر بهداشت: به گفته وزیر بهداشت در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۶۴۷۳

فیلم | واکنش معاون وزیر بهداشت به آمار کرونایی نماینده قم | یک چهارم آمارش درست باشد استعفا می‌دهم

همشهریهمشهری1 روز قبل
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر تعداد کشته شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا می‌دهم. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۶۵۳۵

سرعت رشد جهانی شیوع کرونا

ایمناایمنا1 روز قبل
سرعت انتشار و فراگیر شدن ویروس کرونا به قدری زیاد است که بسیاری از کشورهای جهان را تا به حال درگیر کرده است. نمودار سرعت شیوع بیماری کرونا در جهان را می‌توانید در ویدئو زیر ببینید.

ببینید | کرونا به شهر وان ترکیه رسید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر