با آموزش و آگاهی از تلفن همراه استفاده کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
با آموزش و آگاهی از تلفن همراه استفاده کنیم

با آموزش و آگاهی از تلفن همراه استفاده کنیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
تحقیقات جدید دانشکده پزشکی راتگرز نیوجرسی در نیوآرکِ آمریکا با بررسی تمامی آسیب‌هایی که استفاده از تلفن همراه طی ۲۰ سال اخیر به گردن و کمر کاربران آن‌ها وارد کرده، نشان داده که استفاده از تلفن همراه نه تنها هنگام رانندگی بلکه هنگام پیاده‌روی نیز خطرناک است.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام وزارت حمل و نقل ایالات متحده، حواس‌پرتی هنگام رانندگی تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی منجر به مرگ ۳۱۶۶ نفر در این کشور شد. از این شمار، ۵۹۹ نفر عابر پیاده، دوچرخه‌سوار یا سایرینی بوده‌اند که هنگام تصادف خودشان پشت فرمان نبوده‌اند.

اگر چه حواس‌پرتی در رانندگی تنها به استفاده از تلفن همراه مربوط نمی‌شود اما به طور کلی شماره‌گیری و پیام دادن با تلفن همراه یا هر نوع وسیله دیگر عامل ۴۰۱ تصادف مرگبار در سال ۲۰۱۷ میلادی در آمریکا بوده است.

با این حال باید توجه داشت که استفاده از تلفن‌های همراه تنها هنگام رانندگی خطرآفرین نبوده و در زمان پیاده‌روی نیز می‌تواند منجر به بروز برخی حوادث شود.

متخصصان دانشکده پزشکی راتگرز نیوجرسی سوابق ویزیت‌های اورژانس به دلیل آسیب‌دیدگی سر و گردن در آمریکا طی ۲۰ سال را بررسی کردند. طی دوره مطالعه، متخصصان دریافتند که ۲۵۰۱ نفر از سنین ۱۳ تا ۲۹ سال به دلیل صدمات سر و گردن ناشی از استفاده از تلفن همراه به اورژانس مراجعه کرده‌اند. بر اساس این داده‌ها، محققان مجموع ۷۶ هزار و ۴۳ نفر را با آسیب‌های مشابه در سراسر کشور تخمین زده‌اند.

یک سوم از صدمات در ناحیه سر و گردن رخ داده و یک سوم دیگر نیز صدمات صورت از جمله چشم، ناحیه پلک و بینی بوده است. بیش از ۱۲ درصد از صدمات نیز به گردن وارد بوده است. «شایعترین تشخیص آسیب» شامل پارگی بوده که ۲۶٫۳ درصد از کل آسیب‌ها را تشکیل داده و کوفتگی یا ساییدگی ۲۴٫۵ درصد و آسیب داخلی اندام ۱۸٫۴ درصد را به خود اختصاص داده بوده‌اند.

همچنین افراد در سنین ۱۳ تا ۲۹ سال بیشتر در معرض این آسیب‌ها بوده‌اند.

به گفته متخصصان، آسیب‌های ناشی از تلفن همراه به سر و گردن طی ۲۰ سال اخیر به شدت افزایش یافته است که بسیاری از موارد به دلیل حواس‌پرتی است. این آسیب‌ها اگرچه در بیشتر موارد جزئی هستند اما برخی از آن‌ها خطر عوارض طولانی مدت را در پی دارند.

بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، محققان امیدوارند که یافته‌های آن‌ها در این مطالعه در ارائه راهکارهای بهداشت عمومی برای پیشگیری در مورد مشکلات استفاده از تلفن همراه، به ویژه در بین جوانان نقش داشته باشد. این یافته‌ها حاکی از نیاز به آموزش به افراد در مورد پیشگیری از آسیب و خطرات ناشی از فعالیت در حین استفاده از این وسایل است.

با این حال هنوز در مورد خطرات پیاده‌روی با حواس‌پرت به خاطر استفاده از تلفن همراه اتفاق نظر وجود ندارد. این امر در واقع موضوع تقریبا جدیدی است که بسیاری از محققان آن را مورد مطالعه قرار داده‌اند و برخی از مطالعات با یکدیگر مغایرت دارند.

اما چگونه باید عادت استفاده از تلفن همراه هنگام پیاده‌روی را ترک کرد؟ شاید جواب این سوال در ظاهر ساده باشد اما ترک این عادت برای بسیاری دشوار بوده و نیاز به تمرینات خودکنترلی دارد.

یک روانشناس بالینی در این ارتباط توصیه‌ کرده که افراد با پرسیدن سوال‌هایی از خود از قبیل «آیا این کار مهم‌ترین کاری است که در حال حاضر باید انجام دهم؟»، «آیا من سرنوشت خود را کنترل می‌کنم یا به تکنولوژی اجازه می‌دهم آن را به جای من کنترل کند؟»، «وضعیت من چگونه است؟ آیا به بدن خود استرس وارد می‌کنم؟» و «آیا من با این کار به خود آسیبی وارد می‌کنم؟» می‌توانند ذهنیت بازتری نسبت به کاری که می‌خواهند انجام دهند، داشته و با آگاهی آن را انجام دهند.

هم‌چنین کاهش دسترسی به تلفن همراه نیز می‌تواند مفید باشد. برای مثال افراد می‌توانند به جای در دست گرفتن تلفن همراه یا قرار دادن آن در جیب، آن‌ را در کیف خود بگذارند تا برداشتن آن سخت‌تر شده و استفاده از آن به صورت خود به خود کمتر شود.

شورای امنیت ملی آمریکا به افراد توصیه کرده تا زمانی که قصد استفاده از تلفن همراه خود را دارند، راه رفتن خود را متوقف کرده و در مکانی امن بایستند. هم‌چنین به افرادی که از هدفون استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود تا با صدای پایین از آن استفاده کرده و حواسشان به اتفاقات اطرافشان باشد.

کارشناسان تکنولوژی هم‌چنین توصیه می‌کنند که وارد تنظیمات گوشی شده و اعلان‌ها را برای همه برنامه‌ها به غیر از مواردی که برایتان اهمیت زیادی دارد مانند برنامه‌های مرتبط با کار، غیرفعال کنید.

هم‌چنین برخی از برنامه‌ها و ابزارها مانند برنامه «do not disturb» که برای هر دو نوع سیستم عامل اندروید و آیفون در دسترس است، می‌توانند به طور موقت اعلان‌ها را خاموش کنند.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، علاوه بر توصیه‌های بالا کارشناسان همچنین بر حذف برنامه‌های غیر ضروری از تلفن همراه تاکید دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک1 روز قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
آیا مصرف انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟ بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟ تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد. اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است. آیا مصرف انار با دیگر دارو‌ها تداخل دارد؟ گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
با طرح این شکایت پرونده برای رسیدگی به دستور بازپرس دادسرای ویژه سرقت در اختیار تیمی از مأموران پلیس پایتخت قرار گرفت. مأموران پلیس با اطلاعاتی که از دختر جوان به‌دست آوردند، دریافتند خواستگار وی یکی از متهمان سابقه‌داری است که مدتی قبل از زندان آزاد شده و الان با این ترفند از دختران پولدار سرقت می‌کند. بنابراین مأموران پلیس کیوان را بازداشت کردند و وی نیز در بازجویی‌ها به سرقت از خانه دو دختر جوان به بهانه خواستگاری اعتراف کرد. متهم برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس پرونده در اختیار مأموران پلیس قرار گرفت. در مدتی که با آن‌ها ارتباط داشتم در فرصت مناسب کلید خانه آن‌ها را بر می‌داشتم و از روی آن کلید یدک می‌ساختم و وقتی آن‌ها به مسافرت می‌رفتند، از خانه‌شان سرقت می‌کردم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
پدرم به عنوان پاکبان در شهرداری استخدام شد اما درآمد او کفاف هزینه‌های زندگی ما را نمی‌داد. این شرایط زندگی موجب شده بود نوعی احساس تنهایی در وجودم رخنه کند ولی باز هم زندگی خوبی داشتیم تا این که روزی مادرم مرا به گوشه آشپزخانه کشید و گفت: قرار است با یکی از کارگران رستوران ازدواج کنم! یک روز که غرق در تلفن همراهم بودم با پسر جوانی به نام «احد» آشنا شدم. آن قدر درگیر این عشق خیابانی بودم که اصلا یادم رفته بود نامزدی به نام قادر هم دارم. خلاصه دو سال بعد به قادر گفتم که هیچ علاقه‌ای به او ندارم و نمی‌توانم با او ازدواج کنم.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ساغر صالح پور، با اشاره به برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه بیماری‌های زنان در این گنگره مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۹۸ در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران در تالار ابوریحان برگزار می‌شود. وی افزود: موضوعاتی همچون مامایی، ژنیکولوژی، ناباروری، ژنیکوانکولوژی، پریناتولوژی، نوروژنیکلوژی هورمون درمانی، آندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، HPV و PCO در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی، در مامایی، زنان و ناباروری، خاطرنشان کرد: این کنگره به همت مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود. صالح پور گفت: همچنین انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران، انجمن سرطان‌های زنان، انجمن علمی و تخصصی ناباروری زنان، انجمن علمی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و انجمن آندومتریوزیس در برگزاری این کنگره همکاری دارند.

نظرها

اخبار بیشتر