اعطای تسهیلات به جای تخصیص اعتبار راهکار وزارت ارشاد برای تعریف پروژه جدید در حوزه فرهنگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
اعطای تسهیلات به جای تخصیص اعتبار راهکار وزارت ارشاد برای تعریف پروژه جدید در حوزه فرهنگ

اعطای تسهیلات به جای تخصیص اعتبار راهکار وزارت ارشاد برای تعریف پروژه جدید در حوزه فرهنگ

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/مرکزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دورانی که با محدودیت منابع مالی مواجه هستیم، اعطای تسهیلات به جای تخصیص اعتبار راهکار وزارت ارشاد برای تعریف پروژه جدید در حوزه های فرهنگی و هنری است.

سیدعباس صالحی شامگاه گذشته، در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر، جامعه قرآنی و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شهرستان‌های ساوه و زرندیه که در سالن اجتماعات فرمانداری ساوه برگزار شد، اظهار کرد: به هیچ عنوان حق آغاز پروژه جدید عمرانی در حوزه فرهنگی و هنری به دلیل محدودیت منابع مالی وجود ندارد زیرا سازمان برنامه و بودجه اعتباری به وزارت ارشاد تخصیص نخواهد داد اما به نظر می‌رسد می‌توان با اعطای تسهیلات اعتباری بجای تخصیص اعتبار پروژه‌های جدیدی را تعریف و اجرایی کرد.

وی با اشاره به احداث تالار مرکزی ساوه گفت: وزارتخانه توان تامین اعتبار این پروژه را ندارد اما با اعطای تسهیلات اعتباری از طریق رایزنی با بانک‌های عامل می‌توان این پروژه را احداث کرد.

وی افزود: دولت همواره بر عدالت فرهنگی و هنری تاکید دارد زیرا معتقد است که ایران فقط تهران نیست و این مهم یکی از راهبردهای اساسی وزارت ارشاد است و با همین نگاه اقدامات بسیاری در حوزه‌های گوناگون صورت گرفته است.

صالحی به افزایش بودجه معاونت‌های وزارت ارشاد از ۲۰ درصد در راستای تقویت استان‌ها اشاره کرد افزود: با نگاه افزایشی بودجه تلاش شده است که بودجه پیش روی این وزارت‌خانه تا میزان ۵۰ درصد رشد کرده و با پرهیز از نگاه مرکز محوری بسته شود.

وی به سفرهای مستمر به استان‌ها و بررسی میدانی شاخص‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و افزود: در جریان این سفرها تفاهم نامه‌هایی میان وزارت ارشاد با استانداران منعقد می‌شود که هفدهمین تفاهم‌نامه با استاندار مرکزی برای اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های فرهنگی با تخصیص اعتباری معادل ۱۱۸ میلیارد تومان به امضاء رسید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به مجموعه‌ای از تقاضاهای انباشته و متراکم در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱٫۵ میلیون دانش آموخته رشته‌های هنری در کشور وجود دارد و سال گذشته بیش از ۲۹۸ هزار دانشجو در رشته‌های هنری مراکز دانشگاهی مشغول به تحصیل بودند.

وی به مطالبات اهالی هنر، فرهنگ و رسانه اشاره کرد و افزود: هم اکنون بودجه وزارت ارشاد حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است است که افزون بر ۵۰۰ میلیارد تومان از آن در حوزه پشتیبانی و حقوق و دستمزد هزینه می‌شود و کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین مطالبات گروههای مختلف باقی می‌ماند و از آنجاکه تخصیص بودجه‌ها نیز کاهش یافته است با مشکلات اعتباری شدیدی مواجه هستیم.

صالحی افزود: هم اکنون تولید کتاب در کشور سالانه به یکصد هزار جلد رسیده است در حالیکه در اوایل انقلاب این میزان چهاررقمی بود و از طرفی در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در کشور فعال هستند که حدود ۲میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو دارند.

وی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را خانواده‌ای وسیع، بزرگ و موثر با بودجه ناکافی تشکیل داده است و به دلیل ساختاری که در بودجه کشور از سال‌های قبل بوجود آمده است سهم فرهنگ و ورزش کشور ۲٫۵ درصد از کل بودجه کشور است و در تلاش هستیم تا این وضعیت را تغییر دهیم.

وزیر ارشاد به وجود ۲۷۰ پروژه نیمه تمام زیرساختی رهاشده در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال‌های قبل در کشور اشاره کرد و افزود: برای تکمیل این پروژه‌ها بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. بخش قابل توجهی از پروژه‌های نیمه تمام در استان‌هاست و علاوه بر آن ۴۵ پروژه ملی نیازمند تخصیص اعتبار برای تکمیل است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه یافتگی استان مرکزی با اتصال به فرهنگ محقق می‌شود، تصریح کرد: ساوه و زرندیه دارای سابقه تاریخی و تمدن گرانبهایی هستند و مشاهیر و مفاخر و اندیشمندان بزرگی از این خطه از ایران اسلامی معرفی شده‌اند. این دو شهرستان قطب صنعت کشور هستند اما اگر صنعت با فرهنگ مرتبط نشود توسعه همه جانبه این منطقه محقق نخواهد شد و باید از همه ظرفیت‌های فرهنگی و هنری برای توسعه پایدار بهره‌برداری کرد.

وی در خصوص احداث سینما امید دریاچه در ساوه و بازسازی و تجهیز کتابخانه‌های غرق آباد و نوبران اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم این سینما را با پنج سالن تا قبل از پایان دولت کنونی تکمیل کنیم و برای تجهیز کتابخانه‌های شهرهای غرق آباد و نوبران نیز تلاش خواهد شد اعتبار لازم تخصیص یابد. همچنین تلاش خواهیم کرد تا کنگره علامه عسکری که از مفاخر علمی و دینی ساوه است با شکوه فراوانی برگزار شود.

وزیر ارشاد در خصوص بیمه فعالان قرآنی به عنوان مطالبه جدی جامعه قرآنی گفت: در مدت سپری شده از سال جاری حدود هزار فعال قرآنی به بیمه شدگان قبلی افزوده شدند و این روند همچنان ادامه دارد.

وی از شهرداری‌ها و مراکز صنعتی خواست تا در احداث نگارخانه‌ها، مراکز تخصصی و نظیر آن مشارکت کنند و وزارت ارشاد نیز در خصوص تجهیز این مراکز حمایت خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز11 ساعت قبل
بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. خبرگزاری میزان: رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم، اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آن‌ها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما امروز ششم بهمن از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری بازدید کرد. به گزارش سینماپرس، عوامل سریال «سلمان فارسی» این روزها در جزیره قشم در حال تصویربرداری سریال هستند. عبدالعلی علی عسکری در بازدید از مراحل تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، شخصیت این صحابه پیامبر را در ایجاد تمدن جدید اسلامی مؤثر توصیف و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی، نشان دادن شخصیت سلمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی به حرکت سریع ملت ایران در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی کمک خواهد کرد.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، ظهر امروز نشست خبری همایش ملی سردار آسمانی، با حضور امیرحسین شفیعی، دبیر این همایش تئاتری در تماشاخانه سرو برگزار شد. همایش سردار ملی قرار است توسط بنیاد روایت در ۱۲ استان مختلف در تجلیل مقام شهید سپهبد قاسم سلیمانی برگزار شود. همایش از دهم بهمن از سر مزار سردار سلیمانی آغاز می‌شود. ۲۰ و ۲۱ بهمن تئاتر شهر میزبان آثار سردار سلیمانی است. آنچه این آثار آفریده شده و بچه‌ها را راضی به کار کرده است عشق هنرمندان به سردار سلیمانی است.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
ایسنا/گیلان عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان یکی از آسیب‌های طرح سهمیه بندی ثبت طلاق را مخدوش کردن آمارهای ثبت طلاق در استان‌ها دانست و گفت: این طرح داده‌ها را دچار سوگیری می‌کند. وی طرح سهمیه بندی ثبت طلاق را یک حربه اداری - قضایی جهت کنترل دفترخانه‌های ثبت از سودجویی و رانت دانست و افزود: افکار عمومی از طرح سهمیه بندی ثبت طلاق انتظار کاهش طلاق نداشته باشد. وی با اشاره به افزایش آمار طلاق در کشور و به تبع آن در استان گیلان به واسطه مشکلات اقتصادی، خاطرنشان کرد: طرح سهمیه بندی ثبت طلاق تنها به ساماندهی طلاق‌های ثبتی می‌پردازد و به مشکلات خانواده‌ها که موجب شده زن و مرد به نقطه طلاق برسند توجهی ندارد. علیزاده ریشه‌های فرهنگی و اجتماعی افزایش نرخ طلاق را مد نظر قرار داد و تصریح کرد: طلاق می‌تواند عامل شکل گیری آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی و حتی اقتصادی نیز باشد. به گزارش ایسنا، علی مظفری رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، از اعمال محدودیت ثبت طلاق از (شنبه) مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۵ در دفاتر طلاق سراسر کشور خبر داده بود و گفت: در اجرای سیاست‌های قوه قضاییه در مبارزه با فساد به تقاضای کانون سردفتران ازدواج و طلاق و موافقت سازمان ثبت با بخشنامه ریاست قوه قضاییه جهت ثبت طلاق در هر یک از دفاتر طلاق محدودیت و سقف معینی تعیین می‌شود.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، نمایش «سرباز» به نویسندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی پژمان شاهوردی بر اساس مستندات و روایت‌های موجود از سه فراز مهم زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تولید می‌شود. سه فراز از زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که «سرباز» بر اساس آنها شکل گرفته شامل دفاع مقدس، جنگ ۳۳ روزه لبنان و ریشه‌کن کردن داعش در سوریه و عراق است. «سرباز» به عنوان حاصل کار مشترک اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، نمایشی بی‌کلام است و نویسنده و کارگردانش کوشیده‌اند با خلق تصاویر خلاق، مفاهیم را در مدت زمان ۲۵ دقیقه به مخاطب منتقل کنند. در این نمایش کاظم رودگر به عنوان مدیرتولید پروژه حضور دارد و بازیگران آن عبارتند از پژمان شاهوردی، مهدی جودکی، مسعود کردی، سیاوش مقدسی، علیرضا حسینی، مبین کبودوند، عارف کاوند، آرش فلاحی‌فرد، علی دهریزی و میثم کردی. «سرباز» از ۱۶ تا ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ هر روز ساعت ۱۶ در محوطه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

«معامله قرن» درحضور ترامپ رونمایی می‌شود؛ نتانیاهو در راه واشنگتن/ انتشار جزئیات جدید و واکنش‌ها/ تهدید ساف به خروج از «پیمان اسلو»

اقتصادنیوز1 روز قبل

یک ناکامی جدید برای اتلتیکو و دیگو سیمئونه

ورزش۳1 روز قبل

دو کتابخانه سیار روستایی در خراسان‌جنوبی افتتاح می‌شود

مهر1 روز قبل

نامزدهای انتخابات باید یک نماینده مالی بخشداری‌ها معرفی کنن

ایمنا1 روز قبل

رونمایی از کیت جدید تمرینی بارسلونا در روز بازگشت عثمان دمبله (عکس)

طرفداری1 روز قبل

پیام اروین مجیک جانسون در پی خبر درگذشت کوبی برایانت: بسکتبال بدون کوبی مثل قبل نخواهد بود

طرفداری22 ساعت قبل

وحدت ارزشمند برخاسته از صداها و سلایق گوناگون است

صدا و سیما1 روز قبل

سوریه با پیروزی بر تروریسم سزاوار صلح و آرامش است

صدا و سیما1 روز قبل

۱۲ توصیه مقتدی صدر به تظاهرات‌کنندگان

مشرق‌نیوز9 ساعت قبل

بررسی «اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی» در خبرگزاری تسنیم

تسنیم9 ساعت قبل