برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند

برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: کسانی که این شبهه را مطرح می‌کنند که ما می‌خواهیم اینترنت را قطع کنیم، می‌خواهند موفقیت‌هایی که ما در شبکه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان کنند.

به گزارش ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع «شبکه ملی اطلاعات، ماهیت‌ها و ضرورت‌ها» در توضیح شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی در فضای کشور ما از شبکه‌های ارتباطی استفاده می‌کند و در حقیقت زیرساخت شبکه ارتباطی کشور ماست. ما در شبکه ارتباطی بیش‌از ۱۵۰ میلیون دستگاه مرتبط داریم. حدود ۶۳ میلیون تلفن هوشمند، میلیون‌ها کامپیوتر و وای‌فای، هفت میلیون مودم خانگی ADSL، حدود هشت میلیون پوز بانکی، اخیرا نیز بیش از یک میلیون تلویزیون هوشمند به شبکه ملی ما پیوسته‌اند که از فیلم‌های درخواستی استفاده می‌کنند.

وی با بیان این‌که زندگی اقشار وسیعی از مردم در این شبکه صورت می‌گیرد، گفت: از زندگی رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، نیازهای خبری و اطلاعاتی، نیازهای سرگرمی و آموزشی، تا خدمات حمل‌ونقل، گردشگری، تهیه بلیط و سایر موارد. بنابراین این شبکه ملی شبکه بسیار وسیعی است که ضریب نفوذ بالایی در کشور دارد، در حوزه موبایل ضریب ۱۰۰ درصدی را پشت سر گذاشتیم که البته بعضی بیش از یک موبایل دارند اما ضریب واقعی حدود ۸۴ درصد است و حدود ۶۱ میلیون نفر از امکانات پهنای باند موبایل استفاده می‌کنند، در منازل حدود هشت میلیون و در ادارات حدود سه میلیون پهن‌باند در حال استفاده هستند. نزدیک به یک میلیون راننده در کشور داریم که روی شبکه ملی به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.

فیروزآبادی با بیان این‌که شبکه ملی، زیست‌بوم ایرانی‌هاست و در این زیست‌بوم، فعالیت‌های اقصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و حتی فعالیت‌های تکنولوژیکی و دانشی صورت می‌گیرد، افزود: ما با توجه به مقام علمی‌ای که در جهان داریم، از سرویس‌ها اطلاعاتی در این شبکه ملی استفاده می‌کنیم. از بانک‌های اطلاعاتی داخل و خارج از کشور استفاده می‌کنیم و اقتصاد بزرگی را هم شکل داده‌ایم و از ویژگی‌های شبکه ملی این است که تا درون روستاها سرویس‌دهی می‌کنیم. الان از کاربران جدی شبکه ملی اطلاعات، مشاغل روستایی و خانگی ماست. در مشاغل روستایی هم صنعت خانگی را شاهد هستیم هم به‌نحوی گردشگری تا روستاهای ما کشیده شده است.

قرارداد شبکه ملی اطلاعات بر پایه اینترنت

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این‌که اینترنت یک لغت مشترک لفظی است، افزود: معمولا برداشت عامه مردم از اینترنت، ارتباط با خارج از کشور است. اما در عین حال یک قرارداد ارتباطی هم هست. شبکه ملی اطلاعات قرارداد اینترنت را به عنوان پایه شبکه خودش پذیرفته و مبتنی بر TCP IP‌ است. اما اصطلاحی که مردم به کار می‌برند و باعث نگرانی آن‌ها شده، این‌که شبکه ملی باعث محدودیت اینترنت می‌شود، منظور محدودیت در اینترنت خارج کشور است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به شائبه قطع اینترنت بیان کرد: کشوری که تولید ناخالص ملی‌اش بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار است، با قدرت خرید حدود ۱۲۰۰ ملیارد دلار و صادرات غیرنفتی بیش از ۵۰ میلیارد دلار در سال، کشوری که میلیون‌ها دانشجو دارد و در حوزه تهیه مقالات تحقیقاتی و علمی در منطقه و جهان به مقامات یک‌رقمی در حوزه‌های مختلف رسیده، کشوری که در سال بیش از ۱۵ میلیون سفر خارجی در آن صورت‌ می‌گیرد و میلیون‌ها زائر و گردشگر به آن وارد می‌شوند، به هیچ وجه نمی‌تواند در ذهن مسئولانش بیاید که بخواهند اینترنت را قطع و محدود کنند و کشور را بدون اینترنت خارج از کشور اداره کنند.

وی با تاکید بر توسعه‌های انجام‌شده در حوزه شبکه ملی بیان کرد: ما در حوزه بانکی در سال ۲۰ میلیارد تراکنش بانکی داریم که از نوجوانان تا کهنسالان کشور در حوزه‌های مختلف از خرید ارزان‌ترین شیء تا اشیاء گران‌بها را روی شبکه ملی صورت می‌دهند. نظام شبکه بانکی، رسانه‌ای، فیلم درخواستی که حدود یک میلیون مشترک فعال دارد، در حوزه حمل‌ونقل، گردشگری، بیمه و سایر موارد، توسعه‌های بسیاری انجام شده است. کسانی که این شبهه را مطرح می‌کنند که ما می‌خواهیم اینترنت را قطع کنیم، می‌خواهند موفقیت‌هایی که ما در شبکه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان کنند.

چرا شبکه ملی راه‌اندازی شده است؟

فیروزآبادی با طرح این سئوال که شبکه ملی اطلاعات چرا راه‌اندازی شده است؟، گفت: اولا فقط در کشور ما نیست که این بحث وجود دارد. در ۲۸ کشور به‌طور مشخص چیزی مشابه شبکه ملی با عناوین مختلف از شبکه ملی ارتباطات، شبکه ملی اینترنت، شبکه ملی وب دو در ژاپن و مانند آن وجود دارد و این یک شعار فراگیر است. بحث‌های خیلی جدی هم مطرح است، خصوصا در چند سال اخیر در اروپا، فرانسوی‌ها به‌طور جدی بحث اینترنت اروپایی را مطرح می‌کنند که درحقیقت همان داشتن شبکه ملی است. یعنی داشتن شبکه مبتنی بر قرارداد اینترنت با ملاحظات جامعه اروپایی. ملاحظاتی که بتوانیم خدمات کیفی‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر داشته باشیم.

وی ادامه داد: وقتی زیست‌بوم ما روی فضای مجازی شکل گرفت، اقتصاد، سیاست و فرهنگ، اجتماع و آموزش و تمامی حوزه‌هایی که افراد در طول زندگی با آن مواجه هستند، روی این فضا قرار می‌گیرد و بحث اعتماد جدی می‌شود. این اعتماد هم فقط امنیتی نیست، اعتماد کیفیتی و پایداری سیستم است. وقتی بخواهیم از یک پیام‌رسان خارجی استفاده کنیم که نمی‌دانیم دیتاسنترش کجاست و چه مسیری را طی می‌کند، تمامی این مسیر که پیام پیاده می‌شود، می‌تواند فرصتی برای اختلال در ارتباط را ایجاد کند، کیفیت را کاهش دهد و ارتباط را ناپایدار کند. بنابراین شبکه ملی هدفی است که اکثر کشورها به عنوان پروژه ملی به آن نگاه می‌کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اهمیت حوزه اقتصادی شبکه ملی اطلاعات، اظهار کرد: ما از دوران صنعتی به سمت اقتصاد خدماتی در حال گذار هستیم. بشر چندین هزار سال اقتصاد کشاورزی داشت، از قرن ۱۸ وارد اقتصاد صنعتی شد و قرن بیستم اوج شکوفایی اقتصاد صنعتی بود، وقتی می‌گویند اقتصاد کشاورزی یا صنعتی است، یعنی بخش عمده‌ای از ۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد و زنجیره ارزش، آن خصیصه را دارد.

فیروزآبادی ادامه داد: در دوران جدید، بخش خدماتی ۵۰ درصد اقتصادهای در حال توسعه را تشکیل می‌دهد و در کشورهای توسعه‌یافته این عدد به ۶۵ درصد هم رسیده و پیش‌بینی می‌شود این عدد به ۷۰ تا ۷۵ درصد هم برسد. بنابراین ما داریم به سمت اقتصاد خدماتی حرکت می‌کنیم که بن‌مایه تکنولوژی آن فناوری اطلاعات و ارتباطات است و در فضای مجازی شکل می‌گیرد. بنابراین شبکه ملی اطلاعات پیشران زیست‌بوم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حال و آینده ماست.

توجه به جنبه‌های اقتصادی و معنوی حریم خصوصی

وی با بیان این‌که در حوزه اقتصادی بحث مالکیت و شکل گرفتن دارایی‌های بزرگ فکری یا معنوی وجود دارد، گفت: در جایی‌که مالکیت‌ها ایجاد می‌شود، بحث حریم خصوصی جدی‌تر می‌شود، چون حریم خصوصی هم می‌تواند جنبه‌های اقتصادی داشته باشد و هم جنبه‌های معنوی. در این فضا که از آن به فضای باز تعبیر می‌شود، به‌دلیل این‌که می‌خواهند بازارها را سریع توسعه دهند، متاسفانه تلاش می‌کنند گمنامی وجود داشته باشد، دولت‌ها حداقل مداخله را داشته باشند و در این رابطه به منافع شرکت‌های بزرگ بیش از منافع مردم توجه می‌شود و حریم خصوصی مردم کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: در حال حاضر بانک‌های بزرگ اطلاعاتی، وبال گردن سیستم سیاسی آمریکا و انگلستان شده، انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا با ورود به حریم خصوصی مردم انجام گرفت، چالش برگزیت و خروج انگلستان از جامعه اروپایی تحت همین موضوع قرار دارد. شواهد بسیار زیادی وجود دارد که اطلاعات فروخته می‌شود. در حال حاضر بحثی در اقتصاد مطرح است به نام Targeted Marketing یا بازاریابی هدف‌گرا؛ مقوله‌هایی به اسم شخصی‌سازی اطلاعات وجود دارد که از طریق پردازش اطلاعات، اشخاص و نیازهای‌شان را آنالیز می‌کنند و بر اساس آن بازاریابی می‌کنند.

فیروزآبادی با بیان این‌که بانک‌های اطلاعاتی مبتنی‌بر ذائقه‌سنجی و بازارسنجی، بحث حریم خصوصی را بسیار حاد کرده است، افزود: صحبت از هزاران میلیارد دلار بازار است که با خدشه وارد شدن در حریم خصوصی ایجاد می‌شود. شرکت‌هایی که فضای مجازی را توسعه می‌دهند در حوزه رسانه‌ای، بانکی، پول مجازی، آموزشی و غیره سعی می‌کنند دولت‌ها را به رسمیت نشناسند و از مرزهای مجازی کشورها به‌صورت غیرمجاز و با سرسختی عبور کنند و از قوانین آن کشور تبعیت نکنند و جایی که می‌تواند به‌عنوان نماینده ملت‌ها از حریم خصوصی دفاع کند، دولت‌ها هستند.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نمایی آخرالزمانی از طوفان در نیوساوث ویلز استرالیا

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

کدام خودروهای وارداتی ارز می‌گیرند؟

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
رئیس بانک مرکزی گفت: فقط خودروهای وارد شده قبل از تاریخ شانزدهم مرداد امسال ارز می‌گیرند و به هیچ عنوان به خودروهای وارد شده بعد از این تاریخ ارز نخواهیم داد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

از انتقاد شهاب حسینی به دولت روحانی تا درخواستی که عمق دغدغه‌ی برخی سینماگران را آشکار می‌سازد!

سینماپرس3 دقیقه قبل

گوشی آیفون ارزان‌قیمت به زودی به بازار می‌آید

ایران‌جیب6 دقیقه قبل

ماکرون با صهیونیست‌ها درگیر شد

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد هیدتوشی ناکاتا توسط باشگاه آاس رم

طرفداری6 دقیقه قبل

اقدامات یکجانبه آمریکا، جهان را ناامن‌تر کرده است

صدا و سیما7 دقیقه قبل