یک سوم کودکان آمریکایی با یکی از والدین زندگی می‌کنند/ کاهش طبقه متوسط در جامعه آمریکا/ نسل Z همه محاسبات را برهم می‌زند + نمودار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
یک سوم کودکان آمریکایی با یکی از والدین زندگی می‌کنند/ کاهش طبقه متوسط در جامعه آمریکا/ نسل Z همه محاسبات را برهم می‌زند + نمودار

یک سوم کودکان آمریکایی با یکی از والدین زندگی می‌کنند/ کاهش طبقه متوسط در جامعه آمریکا/ نسل Z همه محاسبات را برهم می‌زند + نمودار

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
نسل Z یعنی متولدین ۱۹۹۷ میلادی به بعد دو ویژگی جمعیتی جدید دارند که با رسیدن آنها به سن بلوغ، فضای اجتماعی و سیاسی آمریکا را به شدت تغییر خواهد داد.

سرویس جهان مشرق- ایالات متحده آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم تکانه‌های جمعیتی متعددی را تجربه کرده، بنابراین پذیرش این واقعیت که آمریکا طبق آمار در آستانه یک تکانه دیگر است، چندان جای تعجب ندارد. با این حال آنچه نه مایه تعجب، بلکه نگرانی تحلیلگران شده، نوع تغییراتی است که در حل وقوع است.

پیش از آغاز بحث باید دو اصطلاح را معنا کنیم:نسل هزاره: به متولدین ۱۹۹۶ میلادی به قبل گفته میشود که اکنون دست کم ۲۳ سال سن دارند و بخش اصلی جمعیت فعال و نیروی کار آمریکا را شکل می‌دهند.نسل Z: به متولدین ۱۹۹۷ به بعد گفته می‌شود که از کودکی در شرایط جدید یعنی فناوری‌های دیجیتال بزرگ شده ولی اکثر آنها سواد رسانه‌ای و دیجیتال لازم برای آن را نداشته‌اند.

یک سوم کودکان آمریکایی با یکی از والدین زندگی می‌کنند/ کاهش طبقه متوسط در جامعه آمریکا/ نسل Z همه محاسبات را برهم می‌زند + نمودار - 2

آوریل سال جاری بود که اقتصاددانان و جمعیت شناسان در آستین تگزاس گرد هم آمدند تا مهمترین تغییرات جمعیتی آمریکا را طبق آخرین آمار بررسی کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که:با مرگ تدریجی نسل‌های قبلی، نسل هزاره امسال عنوان بزرگترین نسل آمریکا را از آن خود کرد (با ۷۳ میلیون نفر) اما این رتبه دیری نخواهد پایید و نسل Z به زودی با آن برابر خواهد شد.سفیدپوستان دو سوم رأی‌دهندگان را تشکیل می‌دهند اما این سهم به نفع اقلیت‌ها نژادی رو به افول است کما اینکه از آن سو سهم اقلیت‌ها در کنگره رو به افزایش (۲۲٪) است. در میان اقلیت‌های نژادی که حائز شرایط رأی‌دهی هستند، اسپانیایی‌تباران با ۱۳٫۳٪ بزرگترین اقلیت را تشکیل می‌دهند و جای سیاهان را که اکنون ۱۲٫۵٪ هستند گرفتند. البته مهم این است که چقدر پای صندوق می‌آیند و تجربه گذشته نشان داده سیاهان انگیزه بیشتری دارند، مگر اینکه تخاصم ترامپ با مهاجران، لاتین‌تباران را نیز به مشارکت در انتخابات بکشاند.یک چهارم والدین آمریکایی مجردند (سه برابر و نیم نسبت به سال ۱۹۶۸) اگر چه یک سوم از این افراد با یک دوست یا همخانه به صورت غیررسمی ارتباط دارند. به همین دلیل، یک سوم از کودکان آمریکایی با یکی از والدین زندگی می‌کنند (دو برابر و نیم نسبت به سال ۱۹۶۸).سهم طبقه متوسط در جامعه آمریکا رو به کاهش است (۵۲٪ در آخرین آمار نسبت به ۶۱٪ در سال ۱۹۷۱ میلادی) و نابرابری اقتصادی در ایالات متحده در حال افزایش است، اگر چه به آرامی. دهک ثروتمند سفیدپوست نسبت به دهک فقیر سفیدپوست، ۷٫۸ برابر ثروت دارد در حالی که همین نسبت در سال ۱۹۷۰، ۶٫۳ برابر بود. اختلاف طبقاتی در میان اقلیت‌های نژادی آسیایی و سیاه‌پوست، بیش از سفیدپوستان است و تا ۱۰٫۷ برابر بالغ شده است.

یک سوم کودکان آمریکایی با یکی از والدین زندگی می‌کنند/ کاهش طبقه متوسط در جامعه آمریکا/ نسل Z همه محاسبات را برهم می‌زند + نمودار - 4

اما دو تغییر مهم است که چهره آمریکا را در ترکیب با تغییراتی که گفته شد تغییر خواهد داد:

۱- نسل هزاره نیز از نسل قبل از خود تحصیلکرده‌تر و از نظر نژادی متنوع‌تر بود اما این اتفاق برای نسل Z به طرز باورنکردنی گسترده شده است یعنی نیمی از آنها را (۴۸٪) نژادهای دیگر (غیر از سفیدپوستان) تشکیل می‌دهند. این داده در کنار رشد ارتباطات جهانی برای این نسل نشان می‌دهد احتمالا اقلیت‌های نژادی از فرصت بیشتری برای ابراز وجود و قدرت بهره‌مند خواهند شد.

۲- شتاب جمعیت آمریکا به طرز قابل ملاحظه‌ای گرفته شده (۰٫۶۲٪ برای سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸) و رو به کاهش است. هم افراد کمتری به دنیا آمده‌اند و هم افراد بیشتری نسبت به سال‌های گذشته از دنیا رفته‌اند و از آن سو سهم مهاجران (یعنی کسانی که در خارج از آمریکا به دنیا آمده‌اند) با ۴۴ میلیون جمعیت در ۱۱۹ سال گذشته بیسابقه بوده است (۱۴٫۷٪). نرخ رشد جمعیت در آمریکا کمتر از تمام سال‌های ۱۹۳۷ به بعد است و یک رکورد ۸۲ ساله به شمار می‌آید.

یک سوم کودکان آمریکایی با یکی از والدین زندگی می‌کنند/ کاهش طبقه متوسط در جامعه آمریکا/ نسل Z همه محاسبات را برهم می‌زند + نمودار - 8

متناسب با همین روند، تعداد افراد گروه سنی زیر ۱۸ سال در آمریکا از سال ۲۰۱۰ میلادی رو به کاهش گذاشته، یعنی تعداد افرادی که به دنیا می‌آیند از افرادی که از این گروه خارج شده و وارد ۱۹ سالگی می‌شوند کمتر است. ۷۱٪ از والدین آمریکایی که کمتر از ۵۰ سال سن دارند می‌گویند بعید است بخواهند فرزند دیگری داشته باشند. حتی ۳۷٪ از افراد متأهل و بدون فرزند نیز در همین سن می‌گویند احتمالا هیچ گاه فرزند نخواهند آورد. در واقع عامل اصلی کاهش شتاب رشد جمعیت آمریکا، عقب‌انداختن و انصراف از فرزندآوری توسط نسل هزاره است.

جمع‌بندی

ایالات متحده در یک دوراهی قرار گرفته که انتخاب هر کدام خطراتی دارد. از سویی برای حل مشکل کاهش رشد جمعیت، در دسترس‌ترین گزینه این است که راه را برای مهاجران بازتر کند و از سوی دیگر اگر چنین کاری کند، سهم اقلیت‌های نژادی از این که هست (۴۸٪) بیشتر نیز خواهد شد. بنابر این یا باید به کاهش جمعیت تن دهد یا آغوشش را برای تنوع نژادی باز کند. گزینه دیگر، تشویق سفیدپوستان به فرزندآوری است اما این کار در دهه‌های نزدیک جواب نخواهد داد چون سفیدپوستان به این زودی‌ها در نرخ باروری به اقلیت‌ها نمی‌رسند.

کاهش جمعیت از سوی دیگر نیز محتمل است و آن از دست رفتن رؤیای آمریکایی است که خیلی‌ها را مجبور به مهاجرت به اروپا و آسیا خواهد کرد. حتی پایگاه Deagel هشدار داده که چندان به آمارهای رسمی جمعیت اعتنا نکنید. تحلیلگر آن پایگاه ادامه داده شیب کاهش جمعیت آغاز شده و ممکن است با یک انفجار مهاجرت و تنش شدید اقتصادی، جمعیت آمریکا طی سال‌های آینده به نزدیک ۱۰۰ میلیون کاهش یابد. شاید عددی که ارائه شده کمی اغراق‌آمیز باشد اما واقعیت آن است که نمودارها چنین احتمالی را کاملا منطقی جلوه می‌دهد.

منابع

https: //www. brookings. edu/blog/the-avenue/۲۰۱۸/۱۲/۲۱/us-population-growth-hits-۸۰-year-low-capping-off-a-year-of-demographic-stagnation

https: //www. prb. org/us-population-growth-decline

https: //www. census. gov/popclock

http: //www. deagel. com/country/forecast. aspx

https: //www. pewresearch. org/fact-tank/۲۰۱۹/۰۴/۱۱/۶-demographic-trends-shaping-the-u-s-and-the-world-in-۲۰۱۹

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «جواد الطلیباوی» سخنگوی «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرد: حمله راکتی به سفارت شر (سفارت آمریکا در بغداد) کار گروه‌های مقاومت نیست. بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: ما پیشتر هم تأکید کرده بودیم که به هیچ وجه به اماکن دیپلماتیک در عراق تعرض نمی‌کنیم؛ بنابراین حمله راکتی توسط حشد شعبی انجام نشده است. الطلیباوی اظهار داشت: راکت‌هایی که در حمله به سفارت آمریکا به کار گرفته شدند، جزو تسلیحاتی هستند که گروه‌های مقاومت عراق سال‌ها پیش از آنها استفاده می‌کردند و اکنون سطح سلاح‌های مقاومت بسیار فراتر رفته است. وی تأکید کرد: باز هم می‌گوئیم که پاسخ ما به ترور شهید ابو مهدی المهندس کمتر از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها، نخواهد بود.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
«مارکس پاپادوپولوس» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در لندن گفت: قاسم سلیمانی به تمام مردم دنیا متعلق بود. وی افزود: امروز مردم از سراسر دنیا، فارغ از مذهب و عقیده، قدردان نقشی هستند که فرمانده سلیمانی برای شکست داعش در عراق و سوریه ایفا کرد. این تحلیل‌گر مسائل سیاسی، دو دلیل را برای به شهادت رساندن سردار سلیمانی توسط آمریکا عنوان کرد. وی سپس ادامه داد که آمریکایی‌ها با ترور فرمانده سلیمانی به دنیا اعلام کردند که هرکس سد راه اهداف استراتژیک آنها شود، ساقط می‌شود. اما به گفته او آنها نمی‌توانند جلوی این واقعیت را بگیرند که نام سردار سلیمانی در فهرست تاریخ فرماندهان قهرمان ایران و جهان قرار خواهد گرفت.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
فرماندهی عملیات بغداد از زخمی شدن هفت تن از نیروهای خود در پی انفجار یک نارنجک که تظاهرکنندگان در میدان الخلانی در بغداد پرتاب کردند، خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، فرماندهی عملیات بغداد تصریح کرد: همچنان گروه‌هایی از تظاهرکنندگان در میدان الخلانی و مناطق اطراف آن در وضعیت درگیری مستقیم با نیروهای امنیتی و إعمال خشونت علیه آنها هستند. نیروهای امنیتی خویشتن‌داری بسیاری در پیش گرفته‌اند و به مسئولیت‌های امنیتی خود در مبارزه با خشونت عمل می‌کنند. فرماندهی عملیات بغداد تاکید کرد که نارنجکی به سمت نیروهای امنیتی در تقاطع میدان الخلانی در نزدیکی ساختمان دبیرخانه بغداد پرتاب شد که به زخمی شدن هفت نیرو از هنگ فوق العاده ششم و دهم بغداد انجامید که این آمار اولیه از این رخداد است. فرماندهی عملیات بغداد از تمامی شرکت‌کنندگان در تظاهرات‌های مسالمت آمیز خواست تا فعالیت جدی برای برملا کردن این گروه‌ها و نیز همکاری با نیروهای امنیتی برای حفاظت از تظاهرکنندگان و تامین امنیت منطقه تظاهرات در پیش بگیرند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، حسان دیاب نخست وزیر جدید لبنان اعلام کرد: هیچ چیز عادی در لبنان در حال حاضر وجود ندارد و همه چیز استثنایی است. وی افزود: شرایط بسیار پیچیده است و همه ما باید منطقی و سریع عمل کنیم. نخست وزیر لبنان بیان کرد: ما منافع کشور را در اولویت قرار می‌دهیم و آن را نصب العین قرار می‌دهیم. شایان ذکر است که کابینه جدید لبنان به ریاست حسان دیاب چند روز قبل پس از کش و قوس‌های فراوان تشکیل شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
صبح امروز (دوشنبه) در جریان تیراندازی افراد مسلح ناشناس در شهر ناصریه، مرکز استان ذی قار در جنوب عراق یک تظاهرکننده کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند. به گزارش ایسنا، سایت شبکه اسکای نیوز به نقل از سایت‌های داخلی عراق گزارش داد، صبح امروز در جریان تیراندازی افراد مسلح ناشناس در شهر ناصریه، مرکز استان ذی قار در جنوب عراق یک تظاهرکننده کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند. در سایه این وضعیت شخصیت‌ها و چهره‌های ناصریه و فرماندهی پلیس استان برای آرام کردن وضعیت شهر با هم دیدار کردند. به گزارش ایسنا، عصر روز یکشنبه تعدادی از چهره‌های عشایر و فعالان مدنی در ساختمان فرماندهی پلیس با فرمانده عملیات رافدین و فرمانده پلیس استان ذی قار برای بررسی اوضاع شهر طی دو روز گذشته ملاقات کردند. در این راستا سرتیپ ناصر الاسدی، ‌ رئیس پلیس ذی قار در پیامی خطاب به مردم این استان گفت، ناامنی منجر به آشوب گسترده خواهد شد که قابل کنترل نخواهد بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان با اشاره به اینکه ریاض خروج نیروهای آمریکایی از عراق را تایید نمی‌کند، ادعا کرد، این اقدام باعث خواهد شد امنیت منطقه کمتر شود. فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی. ان. ان آمریکا مدعی شد: حضور آمریکا در منطقه نقش مهمی در شکست داعش ایفا کرد و کلیدی در راه ممانعت از پیدایش دوباره آن بود. وزیر خارجه عربستان افزود: با جدیت با ترامپ، وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون (وزارت دفاع این کشور) درباره مسایل امنیتی منطقه همکاری و هماهنگی می‌کنیم. پارلمان عراق پنجم ژانویه جاری طرحی برای پایان دادن به حضور نظامیان بیگانه در عراق را تصویب کرد. نزدیک به ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی در چارچوب ائتلاف ضد داعش در پایگاه‌های نظامی در سراسر عراق حضور دارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

پشت پرده راکت پراکنی‌ها در بغداد؛ سناریویی که لو رفته است

ایرنا2 ساعت قبل

از هوش کودکان خود در آگاهی از برنامه‌های موبایل خوشحال نباشید

ایسنا2 ساعت قبل

اعطای تسهیلات برای جذب دانشجویان رشته‌ فلسفه دانشگاه آزاد

مهر2 ساعت قبل

جوکوویچ حریف فدرر در نیمه نهایی اپن استرالیا شد

ایسنا2 ساعت قبل

عارف: لیست کاملا اصلاح‌طلبانه ارایه می‌کنیم/احتمال تایید صلاحیت مجدد برخی کاندیداهای اصلاح‌طلب

نامه‌نیور2 ساعت قبل

اعلام اسامی داوران دیدار الریان - استقلال

تسنیم2 ساعت قبل

۸۳ عنوان برنامه هم‌زمان با دهه فجر در بروجرد برگزار می‌شود

مهر2 ساعت قبل