داستان سیزیف را به آلمان بردم /جای تئاتر در خانواده و جامعه خالی است!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
داستان سیزیف را به آلمان بردم /جای تئاتر در خانواده و جامعه خالی است!

داستان سیزیف را به آلمان بردم /جای تئاتر در خانواده و جامعه خالی است!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/بوشهر کارگردان ۳۰ ساله بوشهری می گوید: فکر می کنم علاقه به هنر در من برمی گردد به دوران دبستان که به کانون می رفتیم و در آنجا نمایش بازی کردیم، شعر نوشتیم، نقاشی کشیدیم، و در کل همان زندگی را تجربه کردیم که حالا آرزوی رسیدن به آن را دارم؛ یعنی زندگی در هنر و در لایه های نامرئی هستی که جز با خیال نمی توان آنها را مشاهده کرد...

به گزارش ایسنا، «احسان مظاهری» هنرمند جوان بوشهری است که به تازگی نمایش قابل تامل «سیزیف و سمفونی ۹م» را نویسندگی و کارگردانی کرده است. او متولد ۱۳۶۸ و دارای فوق لیسانس فلسفه از دانشگاه شهید بهشتی تهران است. البته در سال ۹۴ نیز به مدت یک سال در دانشگاه سوره تهران در مقطع کارشناسی ارشد تئاتر مشغول به تحصیل بوده که به دلیل مسائل شخصی مجبور به انصراف می‌شود.

این هنرمند جوان فعالیت هنری اش را از سال ۹۰ و زمان دانشجویی در دوره کارشناسی در انجمن سینمای جوانان تبریز شروع کرده است، و با اتمام دوره لیسانس به برازجان برمی گردد و ادامه دوره فیلمسازی را در انجمن سینمای جوانان برازجان می‌گذراند.

مظاهری در مورد آن دوران به ایسنا می‌گوید: "بعد از آن چند فیلم کوتاه ساختم که مهمترین آن «بازی» بود که آقای فخری و مرحوم عباس زاده در آن ایفای نقش کردند. این فیلم به جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران راه یافت و بعد از ساخت چند فیلم کوتاه اولین تئاترم به نام «آشپزخانه» را در سال ۹۶ کار کردم و بعد از آن حالا در سال ۹۸ نمایش جدی تر «سیزیف و سمفونی نهم» را نوشتم و کارگردانی کردم. این نمایش در واقع دغدغه های شخصی خود من بود، چون معلم فلسفه هستم و وقتی در کلاس می بینم دانش آموزان هیچ علاقه ای به سیستم آموزشی نشان نمی دهند، دچار همان پوچی می شوم که دامن سیزیف را هم گرفته بود. " در ادامه پرسش و پاسخ‌های ایسنا با این هنرمند جوان را -به بهانه اجرای عمومی آخرین کار او که اخیرا در برازجان به روی صحنه رفت- می‌خوانید.

*داستان تئاتر سیزیف و سمفونی ۹م چه بوده و از کجا آمده است؟ و برای نوشتن این متن چقدر دغدغه داشتید؟

سیزیف و سمفونی ۹م از زندگی، شغل و دغدغه‌ی خودم به وجود آمده و داستان معلمی است که فکر می‌کند سرنوشتش شبیه به سرنوشت سیزیف رقم خورده. همان طور که می‌دانید سیزیف یک شخصیت اسطوره‌ای یونان است که خدایان او را محکوم می‌کنند هر روز یک سنگ بزرگ را از کوه بالا ببرد و آن سنگ دوباره می‌افتد پایین و این روزانه تکرار می‌شود و سیزیف مجبور است این کار را روزی هزار بار انجام دهد. خود سیزیف می‌گوید که من از سنگینی این سنگ و زخم هایی که روی دستم می‌گذارد ناراحت نیستم، از زخمی که بر روی قلب و روحم می‌گذارد ناراحت می‌شوم که هر روز باید کاری تکراری و پوچ را انجام دهم و در زندگی دچار پوچی و سردرگمی شده‌ام. این اتفاق برای معلم قصه‌ی ما هم می‌افتد و دانش آموزهایی که در ذهنش او را اذیت می‌کنند باعث می‌شوند احساس پوچی کند و تصمیم به خودکشی بگیرد و این در حالی است که دانش آموزان همچنان در ذهنش هستند و او را اذیت می‌کنند و در نهایت معلم هم از دستشان سکته می‌کند …

داستان سیزیف را به آلمان بردم /جای تئاتر در خانواده و جامعه خالی است! - 5

*فکر می‌کنید چقدر توانسته‌اید در اجرای تئاتر سیزیف و سمفونی نهم موفق عمل کنید و چه نمره‌ای به خود می‌دهید؟

من فکر می‌کنم در هر تئاتر یا کار هنری اساسا وقتی تمرین زیاد می‌شود، کم کم ما فراموش می‌کنیم چه نقاط ضعف و قوتی داریم و شاید خودمان نتوانیم به کارمان نمره دهیم به همین خاطر مخاطبان بهترین کسانی هستند که می‌توانند نمره دهند. سازنده‌ی یک کار شاید نتواند داور خوبی برای کارش باشد و اگر بخواهم صادقانه بگویم، نمی‌دانم کار خوب بوده است یا نه؛ اما با توجه به واکنش‌های تماشاچیان فکر می‌کنم نمره‌ی قابل قبولی از این تئاتر گرفته باشیم.

*چطور به ایده‌ی تئاتر سیزیف و سمفونی نهم رسیدید؟

چون شغلم معلمی است دغدغه‌ی عمیقی برایم به وجود آمده بود که چرا دانش آموزان خیلی از معلم‌ها خوششان نمی‌آید و به درس معلم توجهی ندارند. این چیزی بود که خودم در دوران دانش آموزی تجربه کردم. از مدرسه چندان دل خوشی نداشتم و مدرسه‌های ایران هم که شبیه اروپا نیست و کلاس هم جایی است که دانش آموزان را به مدت یک ساعت و نیم در آن می‌فرستند تا دانش آموزان را مثل زندانیانی کوچک نگه داریم و بعد به معلم بعدی تحویل دهیم. به همین خاطر تصمیم گرفتم این کار را به صورت هنری ارائه دهم و سپس نمایشنامه سیزیف را نوشتم و چون این داستان را به آلمان بردم، فکر کردم با سمفونی نهم مطابقت دارد و می‌توان این قطعه‌ی موسیقی را هم وارد کار کرده و به جذابیت آن بیفزاییم.

داستان سیزیف را به آلمان بردم /جای تئاتر در خانواده و جامعه خالی است! - 10

*فکر می‌کنید جای خالی تئاتر در خانواده حس می‌شود و اصلا تئاتر چقدر برای یک جامعه ضروری است؟

وقتی سؤالی را درباره‌ی تئاتر از کسی که همین حرفه را کار می‌کند می‌پرسید، قطعا واکنش خوبی نسبت به آن نشان می‌دهد و معتقد است که جای تئاتر هم در خانواده و هم در جامعه خالی است. خدا را شکر تعداد تماشاچی هایی که برای نمایش ما آمدند خوب بود اما می‌توانست بیشتر از این باشد و این نشان می‌دهد که مردم چقدر از نمایش جدا هستند. اما در مورد سینما، تلویزیون راه ارتباطی مردم با سینما است و آن‌ها را با سینما پیوند می‌دهد اما برای تئاتر راه ارتباطی و پیوندی جز تبلیغات نیست؛ حتی چند نفر از بازیگران ما هنوز تئاتری ندیده‌اند و با این همه اولین تئاترشان را بازی کرده‌اند. کلان شهرها به کنار اما در شهرستان‌های کوچک و دور افتاده این ارتباط بسیار کم است، شاید علاقه‌ی زیادی نسبت به نمایش در مردم وجود داشته باشد اما این ارتباط که آنها بتوانند برای اولین بار تئاتر را ببینند و بشناسند، وجود ندارد.

*چرا در این چند سال ارتباط بین مردم و تئاتر ضعیف شده است؟ به خاطر مشکلات مالی مردم است و یا علاقه‌ها کمتر شده؟

قطعا شرایط اقتصادی خیلی تأثیر دارد؛ اولا که هزینه بلیط مطرح است و بلیط تئاتر از سینما گران‌تر است اما دلیل اقتصادی عمیق‌تر آن شاید این باشد که کسی که پول خرید مایحتاج معمول را ندارد اصلا چطور می‌تواند به تئاتر فکر کرده و از آن لذت ببرد؟ بلیط تئاتر به کنار، دغدغه‌های مشکلات مالی و معیشتی آن روحیه در تماشاچی ایجاد نمی‌کند که بتوانند به سمت نوازش روحشان گام بردارند.

*بعضی از کارگردانها دوست دارند یکسری اجراها را فقط برای عموم داشته باشند یعنی به فکر جشنواره نیستند و می گویند ما دوست داریم کاری انجام دهیم که مخاطب پسند باشد. چقدر با این نظر موافق هستید یا خودتان مایل به انجام این کار بوده یا به فکر جشنواره هستید؟

من صرفا برای اجرای عموم این کار را ساخته‌ام و در حال حاضر هم ممکن است به جشنواره فکر کنم در واقع تمام علاقه‌ی من هم همان اجرا برای عموم است. به جشنواره علاقه‌ی چندانی ندارم چون شرایط کاری در این صورت متفاوت می‌شود و من بیشتر تمرین‌ها را می‌پسندم تا خود اجرا را. در این سه چهار ماه ما با لذت برای اجرا تمرین کردیم اما اگر کار برای جشنواره باشد، استرس وارد کار می‌شود و نمی‌توان آن لذتی که انتظار می‌رود را از اجرا به دست آورد.

*چرا در این تئاتر از بازیگرانی که قبلا با شما کار کرده‌اند استفاده نکرده و در عوض بازیگران جدیدی را برای این نمایش پرورش داده‌اید؟ آیا دلیل خاصی دارد؟

چند نفر از بازیگران قبلی ما از برازجان رفته‌اند و بعضی‌های دیگر هم متناسب با کاراکترهایی که مد نظر داشتم نبودند. ما به سه نفر از افرادی که در برازجان به عنوان بازیگر شناخته می‌شوند پیشنهاد کار دادیم که شرایط همکاری نداشتند و ما مجبور شدیم از افرادی که اولین تجربه شان است استفاده کنیم؛ بنابراین از دانش آموزان خودم در این کار استفاده کردم و چون نقش نوجوانان را می‌خواستند بازی کنند، کار برایشان ساده‌تر بود و بهتر می‌توانستم با آنها کار کنم. اما جز آنها بازیگران دیگری هم داریم که قبلا تجربه‌ی کار در گروه خودم را داشته‌اند.

داستان سیزیف را به آلمان بردم /جای تئاتر در خانواده و جامعه خالی است! - 19

*شما مشکلات و سختی هایی در مسیر اجرا دارید؛ کمی از این مشکلات بگویید؟ (مشکلاتی با بازیگر یا عوامل اجرا)

چون کار ما یک کار پر پرسوناژ (پر بازیگر) بود، مشکلات اصلی شاید به درون گروه بازمی گردد اما نه به گونه‌ای که بازیگرها با هم مشکل داشته باشند. به هر حال مشکلات معمولی است که پیش می‌آید و ما هم انتظارش را داشتیم اما وقفه هایی که در تئاتر می‌افتد، آن حس ادامه دادن را از انسان می‌گیرد و او را کمی دلسرد می‌کند. اما چیزی که بیرون از گروه است و من مایلم مرتفع شود، رابطه‌ای است که بین دست اندرکاران بیرونی یک نمایش وجود دارد؛ مثلا اداره‌ی ارشاد که با ما خوب همکاری می‌کند اما بعضی مواقع می‌توانند کار را در این وضعیتی که ما داریم بهتر پیش ببرد؛ در بحث دریافت مجوز کمی اذیت شدیم به طوری که مجوز را همان روز اجرا فرستادند. چنین چیزهایی وقتی در ذهن جمع می‌شود، دیگر نمی‌توان آنطور که باید به جنبه هنری و خلاقیت کار فکر کرد.

*مسلما بعد از هر اجرا یک‌سری نقدهای مثبت و منفی مطرح می‌شود. در اجراهایی که داشته‌اید چقدر کارتان مورد نقد قرار داده شده و چقدر این نقدها را قبول داشتید؟

تقریبا می‌توانم بگویم تمام نقدها را قبول داشتم و البته بیشتر افراد کار را دوست داشتند اما کسانی هم که از جزئیاتی در کار ایراد گرفتند احساس می‌کنم نقدشان وارد بوده و صرفا هم مواردی نبوده که ما از قبل به آنها فکر نکرده باشیم اما شرایط طوری پیش رفت (کوچکی سالن و …) که ما به اجبار ناچار به انجام بعضی کارها شدیم اما در نهایت تمام تلاشمان را به کار بستیم تا کار آنطور که دوست داریم انجام شود و این ماحصل تمام شرایط و محدودیت‌هایی بود که در شهر برازجان وجود دارد که بالاخره ما آن را به سرانجام رساندیم.

*و حرف آخر؟

امیدوارم که مردم با تئاتر آشتی کنند و بیایند تئاتر خودشان و چیزی که برای آنها ساخته شده است را ببینند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد12 ساعت قبل
شبکه سه سیما نیز هر روز ساعت ۱۴ به پخش سریال «مرد هزار چهره» مهران مدیری روی آورده است. شبکه یکفیلم سینمایی «شریک زندگی» به کارگردانی علی خوش‌نشین فردا ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. رضا بهبودی، شبنم مقدمی، علیرضا آرا و … در این فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده‌اند. شبکه پنجفیلم سینمایی سفر داوود به کارگردانی ابراهیم نعمتیان، امروز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «فراتر از قانون» به کارگردانی جین فرانسیس هنزگینز فردا ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد12 ساعت قبل
بهبود تنفس استاد شجریان با دستگاهمهر: هیات‌مدیره بیمارستان جم با انتشار هفتمین اطلاعیه خود، تازه‌ترین وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی را تشریح کرد. در متن این اطلاعیه که ظهر دیروز، چهارشنبه منتشر شده، آمده است: «در ادامه اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز به استحضار می‌رساند در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی کماکان از دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) برای بهبود شرایط قلبی تنفسی ایشان استفاده می‌شود. در مجموع شرایط ریوی، قلبی و کلیوی ایشان پایدار است و برای مراقبت بهتر و بیشتر نیازمند ادامه بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.» استاد شجریان از هفته گذشته بر اثر وخامت حال راهی بیمارستان شد، اما روزهای گذشته شرایط بالینی وی از سوی بیمارستان و خانواده وی مثبت ارزیابی شده است. همایون شجریان، خواننده و فرزند استاد شجریان از هواداران خواسته است که برای جلوگیری از شایعات، اخبار مربوط به سلامت این هنرمند را از صفحات او در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ساعت قبل
ساعت۲۴ - علی زند وکیلی سال ۱۳۶۵ در شیراز متولد شد، او خواننده و نوازنده کشورمان است و فعالیت‌های هنری خود را از سه سالگی با نواختن تنبک و آواز شروع کرد. علی زند وکیلی سال ۱۳۶۵ در شیراز متولد شد، او خواننده و نوازنده کشورمان است و فعالیت‌های هنری خود را از سه سالگی با نواختن تنبک و آواز شروع کرد.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش در برنامه خبری گفت: از شنبه با یک کار فشرده و سنگین در چند بخش در طول روز برنامه‌های کلاسی را به صورت مکمل در این شبکه دنبال می‌کنیم. وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد برنامه‌های مدارس و سرفصل‌ها تدریس شده و ما کار مکمل انجام خواهیم داد. به گفته وی بخش صبحگاهی در چند بخش مختص آموزش دروس ابتدایی، چند بخش در ظهر مختص تدریس دروس مقطع متوسطه اول و چند بخش عصرگاهی مختص تدریس دروس متوسطه دوم خواهد بود. وی ادامه داد: در حال حاضر مجموعه‌ای از کارشناسان آموزش و پرورش در معاونت‌های مختلف کار جدی می‌کنند تا دبیران آشناتر به گفتار رسانه‌ای را برای تدریس دروس انتخاب کنند و جدول پخش فردا شب نهایی می‌شود و از شنبه برنامه‌ها به صورت زنده روی آنتن می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر