دو سال حبس برای عمر البشیر، رئیس‌جمهور معزول سودان| پرونده‌های دیگر در جریان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سیاسی
دو سال حبس برای عمر البشیر، رئیس‌جمهور معزول سودان| پرونده‌های دیگر در جریان است

دو سال حبس برای عمر البشیر، رئیس‌جمهور معزول سودان| پرونده‌های دیگر در جریان است

همشهریخبرگزاری همشهری |
عمر البشیر، رئیس‌جمهور معزول سودان پس از گناهکار شدن به خاطر دریافت هدایای غیرقانونی و در اختیار داشتن ارزهای خارجی به دو سال زندان محکوم شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین عمر البشیر از هنگام وادار شدنش به کناره‌گیری از قدرت بوسیله نیروهای امنیتی پس از ماه‌ها تظاهرات بر ضد رژیم سرکوبگرش در زندانی در خرطوم، پایتخت سودان در بازداشت بوده است.کودتا در سودان | عمر البشیر بازداشت و برکنار شد

قاضی دادگاهی در پایتخت رای به مصادره میلیون‌ها یورو و پوند سودانی یافته‌شده در محل مسکونی بشیر هنگام سرنگونی‌اش رای داد، اما گفت بشیر ۷۵ ساله به خاطر سنش به یک مرکز بازپروری فرستاده خواهد شد، نه زندان.

کنشگران حامی دموکراسی در سودان بلافاصله از این حکم که به نظرشان بیش از حد ملایم است، انتقاد کردند و گفتند روز یکشنبه ۲۴ آذر تظاهراتی را در اعتراض به این حکم سازمان خواهند داد.

بشیر که در لباس سنتی سودانی با عبا و دستار سفید در داخل قفس فلزی مخصوص متهم به آرامی به قاضی که روز شنبه حکم او را می‌خواند، گوش داد.

چندین پرونده قضایی دیگر بر ضد رئیس‌جمهور پیشین سودان در جریان است. بشیر در ماه مه به تحریک و دخالت در کشتار معترضان متهم شد. او هفته پیش نیز به دادگاه فراخوانده شد تا درباره نقشش در کودتای نظامی سال ۱۹۸۹ که او را به قدرت رساند پاسخ دهد. کد خبر ۴۷۰۱۵۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد11 ساعت قبل
ریاض و مسقط تا حد زیادی از طرح‌های آمریکا برای منطقه خاورمیانه حمایت می‌کنند، گرچه در جزئیات مسائل تفاوت‌هایی وجود دارد. مقامات مسقط هیچ‌گاه رسما این میانجی‌گری را تایید نکرده‌اند، اگرچه سخنان شنیده شده از پایتخت عمان همواره درباره لزوم تماس‌های دیپلماتیک است. به‌رغم اعلام آمادگی ایران برای گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه برای مشارکت در رفع مشکلات منطقه، مقامات تهران علاقه‌ای به مذاکره با طرف آمریکایی نشان نمی‌دهند. به‌خصوص در شرایطی که مقامات واشنگتن به‌طور علنی اذعان می‌کنند که هدف ایالات‌متحده «تغییر رفتار ایران» در منطقه است. او قول داده که تلاش می‌شود تا از طریق روش‌های اعمال فشار سیاسی و اقتصادی بر مقامات تهران به این هدف نزدیک شد.

کاهش ۱۹ درصدی مشارکت مردم در انتخابات مجلس+ فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بر اساس بیانیه گروه ویژه اقدام مالی، در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT، نام تهران دوباره از لیست سیاه حذف خواهد شد. این اما تنها تخفیف در نظر گرفته شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی به ریاست چین برای ایران نیست. در نقطه مقابل نیز FATF نام ایران را به‌طور موقت از لیست سیاه خارج و اقدامات تقابلی علیه تهران را متوقف کرد. علی احمدی، پرویز داوودی، احمد توکلی و احمد وحیدی از دیگر مجمع‌نشینانی بودند که در اظهاراتی رسمی مخالفت خود با لوایح FATF را اعلام کرده‌اند. بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد ایران دست‌کم تا نشست بعدی گروه ویژه اقدام مالی و با اتکا به ۲ تخفیف در نظر گرفته شده توسط FATF فرصت دارد تا نسبت به تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام کند.

فیلم/ اعلام تعداد آرای نهایی ۱۹ حوزه انتخابیه دیگر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نتایج ۱۹ حوزه انتخابیه

مهرمهر1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مردم هنگ‌کنگ به دلیل کمبود شدید ماسک خودکفا شده و با چرخ‌های خیاطی خانگی، ماسک صورت تولید می‌کنند. به دلیل کمبود جهانی ماسک مردم هنگ‌کنگ به ساخت ماسک‌های دست‌ساز روی آورده‌اند/ عکس: AFPبرخی از مردم هنگ‌کنگ به راه‌‌حل‌های DIY (خودت انجام بدهDo It Yourself) روی آورده‌اند. وی افزود: امیدوارم همگان در تولید ماسک به خودکفایی برسند. نمی‌دانم چرا مردم برای این ماسک‌ها تا این حد هزینه می‌کنند. شاید دلیل این گرانی نبود خط تولید ماسک در هنگ‌کنگ است. او گفت: تولید ماسک در زندان هنگ‌کنگ افزایش یافته و سرمایه ۱٫۵میلیون دلاری هنگ‌کنگ برای حمایت از کارخانه‌های داخلی این منطقه و برای تولید ماسک صورت گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر