۱۰ میلیون تومان جریمه برای پزشک سهل انگار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
۱۰ میلیون تومان جریمه برای پزشک سهل انگار

۱۰ میلیون تومان جریمه برای پزشک سهل انگار

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
زن سالخورده که برای ترمیم زخم روده‌اش زیر تیغ جراحی رفته بود، بر اثر قصور پزشکی جانش را از دست داد.

به گزارش مشرق، سه سال قبل شب یلدا وقتی «سیمین» به‌همراه اعضای خانواده‌اش میهمان خانه پسر بزرگش بود هنوز ساعتی از این دورهمی خانوادگی نگذشته بود که ناگهان دل درد شدید دوباره به سراغش آمد. چند روزی بود که این درد عجیب در شکم آزارش می‌داد زن سالخورده خیلی سعی کرد درد را تحمل کند و لحظات شیرین جشن و شادی شب یلدا را برای فرزندانش تلخ نکند، اما کم‌کم درد امانش را برید و دیگر حتی نمی‌توانست برای لحظه‌ای آرام بنشیند. ساعت حدود ۱۰ شب بود که خانواده‌اش با اورژانس تماس گرفتند و مادربزرگ را شبانه به نزدیکترین بیمارستان منتقل کردند.

پزشک کشیک برای تشخیص علت درد درخواست انجام آزمایش و سونوگرافی داد و پس از مشاهده نتایج به سیمین گفت که در ابتدای روده‌اش یک سوراخ دیده می‌شود و باید هرچه زودتر جراحی شود؛ بنابراین زن میانسال را به اتاق عمل منتقل کردند، اما او پس از پایان جراحی، دچار مشکلات قلبی تنفسی شد و پس از یک هفته کما روی تخت بیمارستان جان باخت.

شکایت از کادر درمان

خانواده «سیمین» که از مرگ ناگهانی مادرشان شوکه بودند پس از خاکسپاری زن سالخورده به دادسرای جرایم دارویی و پزشکی (ناحیه ۱۹) تهران رفته و از کادر درمانی بیمارستان شکایت کردند. به این ترتیب پرونده‌ای تشکیل و برای تعیین میزان قصور کادر درمانی به کمیسیون پزشکی فرستاده شد.

با توجه به اینکه جسد زن ۸۵ ساله بدون کالبدشکافی تحویل خانواده شده بود، اعضای کمیسیون پس از شنیدن اظهارات شاکی و بررسی مدارک بیمارستانی، پزشک معالج را به علت کوتاهی در رسیدگی به وضعیت بیمار بعد از عمل جراحی و متخصص جراحی عمومی را به‌دلیل کوتاهی در انجام اقدامات پیش از عمل در مجموع ۳۰ درصد مقصر شناختند. این رأی با اعتراض متهمان توسط کمیسیون ۵ نفره مورد بررسی قرار گرفت و این بار اعضا پزشک معالج را ۱۰ درصد مقصر شناختند، اما متخصص جراحی عمومی تبرئه شد و این بار مسئول فنی بیمارستان را به‌دلیل ناهماهنگی برای اقدامات پیش از عمل به میزان ۱۰ درصد مقصر اعلام کردند.

در این مرحله نیز با اعتراض مسئول فنی، رأی به کمیسیون ۷ نفره فرستاده شد و اعضا به‌دلیل انجام نشدن کالبدشکافی و مشخص نبودن علت دقیق مرگ، تنها پزشک معالج را ۱۰ درصد مقصر شناختند.

این حکم با وجود اعتراض پزشک معالج مورد تأیید قرار گرفت و پرونده با صدور کیفرخواستی با موضوع قتل شبه عمدی ناشی از قصور پزشکی برای رسیدگی به شعبه ۱۰۴۳ دادگاه کیفری ۲ (مجتمع شهید قدوسی) به ریاست دکتر محبوب افراسیاب فرستاده شد. قاضی پس از بررسی شواهد و مدارک، رأی کمیسیون پزشکی و شنیدن اظهارات طرفین، پزشک معالج را از جنبه عمومی به پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی جایگزین یک سال حبس و از جنبه خصوصی به پرداخت ۱۰ درصد دیه زن مسلمان محکوم کرد.

منبع: روزنامه ایران

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ورود سامانه بارشی به کشور

مهرمهر23 ساعت قبل
تابناکتابناک16 ساعت قبل
احتمال تعطیلی مدارس برخی استان‌های کشور فردا یکشنبه ۴ اسفند ماه به دلیل برودت و سردی هوا و احتمال شیوع کرونا وجود دارد. احتمال تعطیلی مدارس برخی استان‌های کشور فردا یکشنبه ۴ اسفند ماه به دلیل برودت و سردی هوا و احتمال شیوع کرونا وجود دارد. اگر به هر دلیلی قرار باشد مدارس تعطیل شود کمیته بحران و استانداری مدارس را تعطیل خواهند کرد. تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های قممدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و حوزوی استان قم روز‌های یکشنبه و دوشنبه تعطیل است. در پی شیوع بیماری کرونا و انجام اقدامات پیشگیرانه برای کنترل این بیماری، روز‌های یکشنبه و دوشنبه، ۴ و ۵ اسفندماه تمام مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی، مهدکودک‌ها و مراکز حوزوی استان قم تعطیل است.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
نتایج دو مطالعه جدید نشان می‌دهد که حمله ویروس و تشخیص آن از طریق چندین مسیر اتفاق می‌افتد. نتایج دو مطالعه جدید نشان می‌دهد که حمله ویروس و تشخیص آن از طریق چندین مسیر اتفاق می‌افتد. این گزارشها با کمک بررسی نمونه‌های دهانی، مقعدی و نمونه خون بیماران انجام شده است. در گزارشی از مرکز کنترل بیماریهای چینی، نویسندگان، چگونگی جداسازی ویروس از نمونه مدفوع بیمار مبتلا به COVID-۱۹ را شرح می‌دهند. امروز در BMJ، دانشمندان چینی به یافته‌های بالینی ۶۲ بیمار مبتلا به COVID-۱۹ از هفت بیمارستان استان ژجیانگ، چین پرداختند.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه اجتماعی رکنا، مرتضی رحمان‌زاده، شهردار منطقه ۱۳ شهرداری تهران به دلیل بیماری و علائمی مشابه کرونا در بیمارستان بستری شد. روز سه شنبه محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، برای دیدار مردمی منطقه ۱۳ را انتخاب کرد و با برخی از اعضای شورای شهر به این منطقه رفت. در این مراسم شهردار منطقه با ماسک حاضر شده بود. طبق خبرهای منتشر شده، رحمان زاده با مراجعه به بیمارستان عرفان سعادت آباد بستری شد و پس از آن که آزمایش کرونا وی را برای بررسی‌های بیشتر به بیمارستان مسیح دانشوری (محل قرنطینه بیماران کرونایی تهران) اعزام کردند. امید محدث، معاونت مرکز اطلاع رسانی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا ضمن رد کردن مثبت بودن آزمایش رحمان زاده، گفت: شهردار منطقه ۱۳ علائم کرونا داشته و روز گذشته خود را به بیمارستان معرفی کرده است.
اصفهان امروزاصفهان امروز19 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از سقوط پدر و پسر از روی پل خواجو خبر داد. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از سقوط پدر و پسر از روی پل خواجو خبر داد. فرهاد کاوه آهنگران در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص حادثه سقوط از پل خواجو اظهار کرد: این حادثه ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه به ستاد فرماندهی آتش نشانی اصفهان اعلام شد. وی افزود: در این حادثه پدر و پسری از پل خواجو سقوط کرده و برای امدادرسانی به این حادثه نیز از ایستگاه‌های پنج و یک اکیپ غواصی اعزام شده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان اضافه کرد: قبل از رسیدن نیروهای امدادی به این حادثه پدر نسبت به نجات فرزندش اقدام کرد.

نظرها

اخبار بیشتر