ارتباط فیلم‌های فصل جوایز هالیوود با اغتشاش‌های یک‌سال اخیر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
ارتباط فیلم‌های فصل جوایز هالیوود با اغتشاش‌های یک‌سال اخیر

ارتباط فیلم‌های فصل جوایز هالیوود با اغتشاش‌های یک‌سال اخیر

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
با اعلام برخی فهرست‌های منتخب و نامزدهای جوایز سینمایی سال ۲۰۱۹ و آغاز فصل جوایز یا Season Awards تقریبا می‌توان گفت: برندگان و برگزیده‌های مراسم اسکار امسال، حدود دو ماه پیش از برگزاری آن مشخص شدند.

به گزارش مشرق، آنچه از برگزیده‌های «هیئت ملی نقد فیلم آمریکا»، لیست فیلم‌های برتر «انستیتو فیلم آمریکا» (AFI)، نامزدهای «جوایزمنتقدان»، بهترین فیلم‌های دو انجمن منتقدان نیویورک و لس‌آنجلس و بالاخره انتشار لیست نامزدهای جوایز «گلدن گلوب» (روزنامه‌نگاران خارجی مقیم‌هالیوود) بر می‌آید، طبق معمول هر سال ۱۰- ۱۵ فیلم مانند «مرد ایرلندی» آخرین ساخته مارتین اسکورسیزی، «روزی روزگاری در هالیوود» از کویینتین تارانتینو، «جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس، فیلم کره‌ای- آمریکایی «انگل» ساخته بو جونگ هو، «ما» ساخته جوردن پیل، «داستان ازدواج» از نوا بامبک، «۱۹۱۷» به کارگردانی سام مندس و «زنان کوچک» ساخته گرتا گرویک، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

با کمی‌ دقت در میان آثار یاد شده می‌توان یک درونمایه واحد را در آنها جست‌وجو کرد:

غلبه یا طغیان و یا شورش طبقه فرودست کینه‌ورز علیه طبقه بالادست (سرمایه‌داران یا نئولیبرال‌ها) که اگرچه دارای خصوصیاتی منفی هم هستند اما در مقابل وحشی‌گری‌های طبقه فرودست یاد شده، متمدن‌تر و انسانی‌تر عمل می‌کند.

در واقع امسال نیز به روال هر سال با توجه به چالش‌های امروز غرب در جهان سلطه از یک‌ طرف و دنیای مقابل از طرف دیگر، درونمایه‌ای خاص معیار اصلی تولید و انتخاب فیلم‌ها قرار گرفته و با قوت و ضعف، این درونمایه ولو به‌صورت رگه‌ای ظریف و متفاوت در دیگر فیلم‌های برگزیده فهرست‌های مختلف نیز خود را نشان می‌دهد.

آنچه در این میان حائز اهمیت است، ارتباط این محتوای ‌هالیوودی با شورش‌های یک سال اخیر در فرانسه و همچنین در برخی دیگر کشورهای اروپایی علیه سرمایه‌داری و سپس به راه انداختن بدل‌های آنها در عراق و لبنان و ایران است.

شکل‌گیری طغیان و آشوب‌هایی مانند آنچه در فیلم‌هایی همچون «جوکر» یا «ما» یا «انگل» و یا «روزی روزگاری در هالیوود» دیده می‌شود و حتی حضور رسمی ‌افرادی با نقاب جوکر در این شورش‌ها، آتش‌زدن‌ها و قتل و غارت‌ها توسط شورشگران و آنارشیسم آشکار آنها، به خوبی در فیلم‌های یاد شده، قابل رویت است.

در واقع‌ هالیوود طبق معمول به نوعی تصویرسازی دست‌زده تا اولا شورش‌های یک‌ساله فرانسه و برخی کشورهای اروپایی علیه سرمایه‌داری را منحرف نشان دهد و ثانیا اعتراضات صنفی و معیشتی در کشورهایی مانند عراق و لبنان و ایران را به انحراف بکشاند. انحرافی که توسط نفوذی‌هایی مانند «جوکر» در این شورش‌ها شکل می‌گیرد.

این برای اولین‌بار نیست که‌ هالیوود پیشاپیش، تصاویر وقایعی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد را نشان می‌دهد؛ در ماجرای ۱۱ سپتامبر روند این تصویرسازی، ۲۰ سال پیش از سال ۲۰۰۱ در فیلم‌ها و سریال‌ها و حتی کارتون‌ها، آغاز شد و ۳۰ سال پیش از آنکه جرج دبلیو بوش، تئوری حمله به عراق را مطرح سازد، درونمایه آن در فیلم «جن‌گیر» (۱۹۷۳) به نمایش درآمده بود.

البته این از نبوغ و هوش و پیشگویی‌های صحیح‌ هالیوود منشاء نمی‌گیرد بلکه منشأ آن حاکمیت سرمایه‌دارانی بر این کارخانه به اصطلاح رویاسازی است که خود در بانک‌ها و مراکز اقتصادی، کارخانه‌های اسلحه‌سازی و بالاخره مراکز استراتژیک و اتاق‌های فکر ایالات متحده نفرات اصلی به شمار رفته و در واقع دولت اصلی آمریکا را می‌سازند. یعنی در واقع سران ‌هالیوود همان استراتژیست‌های اصلی ایالات متحده آمریکا محسوب شده و برنامه‌ها و مأموریت‌های دور و نزدیک این کشور را در اندیشکده‌های خود طراحی کرده و قبل از اجرا، آنها را در فیلم‌هایشان تصویرسازی می‌کنند.منبع: کیهان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کشته شدن بسکتبالیست ۱۸ ساله آمریکایی در حین بازی

مهرمهر1 روز قبل

وزارت خارجه: عراق از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد خبر داشت (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، این چهره قدیمی فوتبال ایران که در قرارداد حقوقی بدون ایراد با کی روش نقش آفرینی کرد، از معدود چهره‌های آگاه فوتبال ایران در عرصه‌های بین المللی است و می‌شود به حرف‌های او استناد کرد. این راه حل بینابینی می‌تواند از یک بحران بزرگ برای لیگ قهرمانان آسیا جلوگیری کند چرا که مدیران ایرانی اعلام کرده‌اند که در مسابقاتی که در زمین‌های بی طرف برگزار شود، شرکت نخواهند کرد. شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: بازی‌ها به طور حتم یکم بهمن برگزار نمی‌شود. ما دراین باره به کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ داده‌ایم که باید در ایران میزبان تیم‌ها باشیم نه در کشور بی طرف. اگر اکنون این تصمیم را قبول کنیم به تبع آن فردا باید با هر تصمیمی کنار بیاییم که این اشتباه است.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کنفدراسیون فوتبال آسیا در تازه‌ترین اقدام خود چهار باشگاه ایرانی را از میزبانی در دیدارهای پیش روی لیگ قهرمانان محروم و تاکید کرده است که نمایندگان کشورمان باید در زمین بی طرف برابر حریفانشان به میدان بروند. به دنبال این اتفاق از سوی فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک رایزنی هایی برای حل مشکل صورت گرفت اما مهمترین اتفاق این ماجرا شکایت چهار باشگاه ایرانی از کنفدراسیون آسیا به دادگاه بین المللی ورزش خواهد بود. مهدی علی نژاد معاون وزیر ورزش در این مورد گفت: چهار باشگاه ایرانی لایحه‌ای را تنظیم خواهند کرد تا از طریق فدراسیون فوتبال به دادگاه بین المللی ورزش ارسال و شکایت ایران از کنفدراسیون آسیا اعلام شود. وی در پاسخ به این پرسش که این شکایت زمانبر خواهد بود و ممکن است مشکل را حل نکند گفت: تلاش ما این است که بتوانیم برای نمایندگان ایران دستور موقت رفع محرومیت بگیریم. ضمن اینکه از سوی دستگاه‌های مختلف هم در حال لابی و رایزنی‌های بین المللی هستیم تا مشکلات را حل کنیم.
الفالف23 ساعت قبل
در جریان درگیری‌ها در حومه شهرک «ابودفنه»، تعدادی از خودروهای نظامی تروریست‌ها هدف قرار گرفتند و منهدم شدند؛ شماری از عناصر تروریستی در جریان درگیری‌ها در این محور کشته و زخمی شدند. عناصر گروهک‌های تروریستی صبح روز یکشنبه (بیست و نهم دی ماه) حملات گسترده‌ای را از شهرک‌های تازه اشغال شده «تل خطره و ابوحریف» علیه مواضع نیروهای ارتش سوریه در شهرک «حلبان» ترتیب دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، با اشغال شهرک «حلبان»، شهرک‌های «مغاره میرزا، اسطبلات و خوین الشعر» در تیر راس و آتش تروریست‌ها قرار می‌گرفتند و از لحاظ نظامی ساقط شده و از دست رفته محسوب می‌شدند. گروهک‌های تروریستی پس از ناکامی در عملیات اشغال شهرک «حلبان»، حملات دیگری را از شهرک‌های «الغدفیه و تل الشیخ» علیه نیروهای ارتش سوریه در شهرک «ابودفنه» در جنوب شرق استان ادلب انجام دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، در جریان درگیری‌های روزهای گذشته در جنوب شرق استان ادلب حداقل ۱۰۰ تن از عناصر تروریستی کشته و زخمی شده‌اند و خسارت‌های سنگینی به تجهیزات نظامی آنان وارد آمده است.

نظرها

اخبار بیشتر