پرسش‌هایی درباره عقبه فکری و حریم خصوصی افراد، هنگام ثبت نام در انتخابات؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
پرسش‌هایی درباره عقبه فکری و حریم خصوصی افراد، هنگام ثبت نام در انتخابات؟

پرسش‌هایی درباره عقبه فکری و حریم خصوصی افراد، هنگام ثبت نام در انتخابات؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اعتماد نوشت:ماراتن نام‌نویسی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس، دهم آذرماه آغاز و شانزدهم ماه جاری با نام‌نویسی بیش از 16 هزار نفر برای ورود به پارلمان پایان یافت .حالا یک‌هفته‌ای از پایان این ماراتن 7 روزه می‌گذرد ولی حواشی همچنان باقیست.

عزیز جعفری اخیرا با حضور در یک برنامه تلویزیونی بر لزوم بررسی «عقبه فکری» کاندیداهای ورود به مجلس تاکید کرد. از اظهارات سردار که در بهترین حالت می‌شد آن را توصیه‌ای به شورای نگهبان دانست، ۶ روز می‌گذرد و واکنش‌ها به آن نیز کم نبوده اما حالا پایگاه خبری «دیدبان ایرانیان» در گزارشی مدعی شده که گفته‌های فرمانده سابق سپاه نه توصیه، درخواست یا تحلیل، بلکه خبری بوده از آنچه بر ثبت‌نام‌کنندگان شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس گذشته است.

این پایگاه خبری در گزارش روز گذشته خود، از طرح پرسش‌هایی متفاوت از ثبت‌نام‌کنندگان خبر داده و نوشته است: «اعضای هیات نظارت از کاندیداها می‌خواهند فرم‌های مخصوصی را پر کرده و به سوالاتی مانند عقاید سیاسی، طرز تفکر جناحی، مسافرت به خارج از کشور، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، وضعیت همسر و فرزندان و … پاسخ دهند.» این پایگاه خبری همچنین مدعی شده که در روزهای نام‌نویسی در ستاد انتخابات وزارت کشور، «میزی در انتهای سالن ثبت‌نام کاندیداها» قرار گرفته که «برخلاف دوره‌های پیشین» در «همان لحظه اول با کاندیداها مصاحبه کرده و برای آنان پرونده تشکیل می‌دهد.»

اجباری برای پاسخگویی نبود

این ادعا به حدی عجیب بود که نتوان به سادگی از کنار آن گذشت؛ از این رو تصمیم گرفتیم از مسوولان وزارت کشور چند و چون آن را جویا شویم. برای پاسخ به این پرسش شاید سیداسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات یکی از بهترین افراد محسوب شود؛ از این رو موضوع را با او در میان گذاشتیم.

اسماعیلی درباره طرح سوال از ثبت‌نام‌کنندگان درباره فعالیت‌های‌شان در شبکه‌های اجتماعی و همچنین عقبه سیاسی آنان به «اعتماد» گفت که «تمام مسائل در پرسشنامه‌ای که تهیه شده بود وجود داشت و این‌طور نبود که سوالاتی به صورت شفاهی یا در پرسشنامه‌ای جداگانه مطرح شده باشد. در این پرسشنامه از ثبت‌نام‌کنندگان خواسته شده بود علاوه بر شماره تلفن‌شان، شماره تلفنی که با آن در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند را ذکر کنند.»

او در پاسخ به این پرسش که ذکر این مهم اجباری بود یا خیر، گفت: «به این شکل نبود که اجباری در کار باشد و فرد اگر ذکر می‌کرد که در شبکه‌های اجتماعی حضور ندارد، کسی او را ملزم به ارایه شماره‌اش در شبکه‌های اجتماعی نمی‌کرد.»

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور همچنین مساله اختصاص میزی جداگانه برای شورای نگهبان دراین دوره را تکذیب کرده است. نکته قابل‌توجه اما اینکه این مقام مسوول در وزارت کشور درمواجهه با این سوال که آیا برای انتخاب هیات‌های نظارت بر انتخابات با «دادستان‌های» سراسر کشور مشورت شده یا خیر، گفت که «این مساله به شورای نگهبان مربوط می‌شود و وزارت کشور از این موضوع بی‌اطلاع است.»

یا پاسخ‌گویی یا نقص پرونده

با این حال و به‌رغم اظهارات سخنگوی ستاد انتخابات که مساله اختصاص میزی مجزا به شورای نگهبان را رد ولی پرسش از ثبت‌نام‌کنندگان درباره شبکه‌های اجتماعی‌شان را تایید کرد، تصمیم گرفتیم موضوع را از برخی افراد کمتر شناخته‌شده که برای نام‌نویسی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس در وزارت کشور حاضر شده‌اند، پیگیری کنیم. چه ظاهرا این پرسش‌ها عمدتا مختص این گروه از متقاضیان بوده و سرشناس‌ترها هدف پرسش‌کنندگان نبوده‌اند.

یکی از این افراد کمترشناخته‌شده اما «علی باقرپور آذریان است که با حضور در وزارت کشور برای شرکت در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه مراغه نام‌نویسی کرد. او در پاسخ به این پرسش «اعتماد» که آیا در وزارت کشور درباره شبکه‌های اجتماعی آنان و همچنین فعالیت‌های دینی و سیاسی‌شان در گذشته از آنها سوال شده است یا خیر، گفت: «بله چنین پرسشی در فرم نام‌نویسی وجود داشت که اگر به آن پاسخ نمی‌دادیم، می‌گفتند پرونده شما ناقص باقی می‌ماند.»

او که در دوره دهم انتخابات نیز نام‌نویسی کرده و در «لیست امید» نیز قرار گرفته بود، اضافه می‌کند: «وجود این پرسش‌ها عجیب بود چراکه در دوره گذشته این پرسش‌ها وجود نداشت و عموما در مرحله تحقیقات از محقق چنین مواردی پرسیده می‌شد.» برخلاف آنچه اسماعیلی گفت و اختصاص میز جداگانه به شورای نگهبان را تکذیب کرد، باقرپور گفته است که «نام‌نویسی در ۴ مرحله انجام شد. مرحله اول و دوم در یک سالن انجام شد که در آن مدارک چک شده و برابر اصل می‌شد و سپس وارد سیستم می‌کردند ولی مراحل سوم و چهارم در سالن دیگری انجام شد که افراد عضو هیات نظارت بودند و درباره فعالیت حزبی و شبکه‌های اجتماعی سوال می‌کردند.» بدین‌ترتیب باید گفت پرسش‌هایی که از متقاضیان نام‌نویسی درباره شبکه‌های اجتماعی و عقاید و عقبه سیاسی و فکری‌شان مطرح شده، نه‌تنها در فرم نام‌نویسی گنجانده شده، بلکه برخی «اعضای هیات نظارت بر انتخابات» نیز این موضوع را با کاندیداها در میان گذاشته‌اند.

در این میان روزنامه اعتماد تلاش کرد تا این موضوع را با حقوقدانان شورای نگهبان در میان بگذارد ولی هیچ‌یک از آنان حاضر به اظهارنظر در این زمینه نشدند؛ حال پرسش آن است که جست‌وجو درباره نحوه فعالیت کاندیداها در شبکه‌های اجتماعی، عقاید سیاسی و «مبانی فکری» آنان مستند به کدام ماده و تبصره قانون انتخابات است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

نظرها

اخبار بیشتر