جزئیات میزان تسهیلات برای طرح ملی مسکن/ واحدهای مسکونی چه زمانی تحویل داده می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

جزئیات میزان تسهیلات برای طرح ملی مسکن/ واحدهای مسکونی چه زمانی تحویل داده می‌شود؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- اصلانی گفت: اهداف پروژه طرح اقدام ملی مسکن شامل تجهیز تولید مسکن (تشویق تولید مسکن) و تامین مسکن برای گروه های متوسط است. تاریخ انتشار: 06:30 - 24 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۶۷۰۵
جزئیات میزان تسهیلات برای طرح ملی مسکن/ واحدهای مسکونی چه زمانی تحویل داده می‌شود؟ - 0

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، طرح اقدام ملی مسکن در راستای کمک به خانه دار شدن اقشار متوسط جامعه و ایجاد حرکت در بازار مسکن طراحی شد که تا کنون ۵ مرحله از ثبت نام آن در استان‌های مختلف انجام شده و دو مرحله نهایی این طرح نیز تا پایان آذر ماه انجام خواهد شد.

در این راستا گفت وگویی انجام دادیم با پروانه اصلانی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که در ادامه می‌خوانید:

میزان: آیا تهران از طرح اقدام ملی مسکن حذف شده است؟

اصلانی: تهران به هیچ عنوان از طرح اقدام ملی مسکن حذف نشده، منتهی ظرفیت شهر تهران در شهر‌های جدید، قابل پاسخگویی است، برای شهر تهران در شهر‌های جدید پردیس، پرند و بخشی از هشتگرد توانایی پاسخگویی به نیاز متقاضیان را داریم.

میزان: سهم تهرانسر از طرح اقدام ملی مسکن چه شد؟

اصلانی: انجام طرح اقدام ملی مسکن در تهرانسر یک پروژه مشارکتی است و زمین از سوی وزارت راه تامین شده و یک سرمایه گذار با یک سهم مشخص مسئول ساخت این پروژه است، به همین دلیل راجع به سهم سرمایه گذار نمی‌توان تصمیم گیری کرد و در مورد سهم دولت نیز در این پروژه تا زمان اتمام و نهایی شدن میزان سهم دولت امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن فعلا وجود ندارد.

میزان: تاکنون چه استان هایی در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند؟

اصلانی: تا روز شنبه (۲۳ آذر ماه) پنج فاز ثبت نام در ۲۲ استان انجام شده که شامل استان سیستان و بلوچستان (زاهدان)، قم، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه وبویراحمد، گلستان، یزد، همدان، خوزستان، کرمانشاه، چهار محال و بختیاری، سمنان، ایلام، جنوب سیستان و بلوچستان (ایرانشهر)، اصفهان، زنجان، گیلان، هرمزگان، مازندران و لرستان است.

میزان: در مرحله ششم و هفتم ثبت نام طرح ملی مسکن در چه استان هایی انجام می‌شود؟

اصلانی: فاز ششم شامل استان‌های فارس، اردبیل، آذربایجان شرقی، مرکزی، بوشهر و فاز هفتم شامل استان‌های تهران، البرز، قزوین و بخشی از کرمان است.

میزان: ثبت نام در تهران چه زمانی است؟

اصلانی: ثبت نام استان‌های تهران، البرز، قزوین، جنوب کرمان، کرمان در فاز آخر و تا پایان آذرماه انجام می‌شود.

میزان: چه میزان تسهیلات برای طرح ملی مسکن در نظر گرفته شده است؟

اصلانی: مبلغ وام استان به استان، شهر به شهر، پروژه به پروژه متفاوت است، میانگین در نظر گرفته شده تسهیلات برای طرح اقدام ملی مسکن در استان‌های مختلف ۸۵ میلیون تومان است که مبلغ نهایی وام با ادرات کل و براساس قیمت نهایی شده مسکن در هر استان تعیین خواهد شد و حداکثر وام در نظر گرفته شده برای این طرح ۱۰۰ میلیون تومان است.

میزان: شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن چیست؟

اصلانی: شرایط ثبت نام، شرایطی است که در قانون ساماندهی احراز شده است و متقاضیان باید دارای فرم ج سبز باشند یعنی از هیچ امکان دولتی چه وام، مسکن، زمین دولتی از سال ۱۳۵۷ استفاده نکرده باشند؛ از سال ۸۴ فقدان سابقه مالیاتی این افراد باید احراز شود، افراد باید ۵ سال در شهر مورد تقاضای مسکن سکونت داشته باشد منتهی برای ثبت نام در برخی از شهرهای جدید زمانی که افراد در شهر مادر سکونت داشته باشند می‌توانند در شهرهای جدید نیز ثبت نام کنند, معوقات بانکی و چک برگشتی در حساب متقاضیان قید نشده باشد تا از نظر سیستم بانکی مشمول دریافت وام باشند، افراد متاهل و یا اگر زن سرپرست خانوار هستند دارای سن بیشتر از ۳۵ سال باشند.

میزان: این طرح چه میزان نیاز مسکن را در کشور مرتفع خواهد کرد؟

اصلانی: طرح اقدام ملی مسکن در شرایطی مطرح شد که بازار مسکن در شرایط رکود است بنابراین اهداف این پروژه شامل تجهیز تولید مسکن (تشویق تولید مسکن) و تامین مسکن برای گروه‌های متوسط است، در هدف اول به دنبال ایجاد جریان تولید بوده‌ایم بطوریکه دولت با ورود به این طرح و با آورده تشویقی به دنبال رونق در ساخت و ساز است، دلیل این امر ایجاد ۱۵۶ شغل در بازار مسکن است و این موضوع به خروج بازار مسکن از رکود کمک می‌کند.

در برخی از پروژه‌های این طرح، بحث پروژه‌های مشارکتی مانند تهرانسر را مطرح کردیم و هدف اصلی طرح اقدام ملی مسکن ایجاد رونق و حرکت در بخش مسکن است که این موضوع از طریق کاهش هزینه‌های تولید و استفاده از ذخایر زمین در قالب قانون ساماندهی میسر خواهد بود.

هدف دوم طرح اقدام ملی مسکن، تامین مسکن است و تلاش می‌کنیم واحدهای تولید شده را به سمت تقاضای واقعی پیش ببریم.

میزان: واحدهای طرح ملی مسکن تا چه زمانی تکمیل و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد؟

اصلانی: سابقه ذهنی مسکن مهر با کلید خوردن آن در سال ۸۶ و ناتمام ماندن آن تا امروز شکل گرفت، در مسکن مهر پروژه هایی وجود داشت که ظرف یکسال به اتمام رسید و دلیل آن برنامه ریزی درست در این مناطق بود، برنامه ریزی درست به معنی این است که زمینی در جای مناسب و با خدمات زیر بنایی مطلوب برای ساخت و ساز تامین شده باشد؛ در مقابل ۱۴۴ هزار واحد مسکن مهر فاقد خدمات زیر بنایی هستند ساخت این واحدها به اتمام رسیده است ولی به دلیل نبود زیر ساخت امکان تحویل به متقاضیان وجود ندارد.

به علاوه مشکل آورده متقاضیان از دیگر مشکلات نا تمام ماندن مسکن مهر است.

از تمامی کاستی‌ها موجود در مسکن مهر تجربه کسب کردیم به همین دلیل در طرح اقدام ملی مسکن در هر شهر در هر مرحله ظرفیت کمی را با توجه به احصاء زمین در محل‌های مناسب و تامین خدمات زیر بنایی، برای ثبت نام اعلام می‌کنیم.

آورده متقاضیان در طرح ملی مسکن نهایی نشده است و براساس قیمت پیش بینی شده، متقاضی باید ۳۰ درصد مبلغ را پرداخت کند، وام بانکی نیز ثابت نخواهد بود و تلاش می‌کنیم تمامی این موارد و زمان تولید را کنترل کنیم چرا که حجم طرح ملی مسکن نسبت به مسکن مهر چند برابر کمتر است و مراقبت می‌شود این پروژه در مکان هایی با حداقل مشکلات بنا شود، این موارد منجر به کوتاه شدن دوره زمانی تحویل واحدها به متقاضیان خواهد شد.

قسمت دوم یعنی ساخت و ساز توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد، این بخش شامل کارگزاران وزارت راه و شهرسازی یا بخش خصوصی (سازندگان خوش نام هر منطقه) می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز12 ساعت قبل
الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تعداد کشته‌های اعتراضات آبان ماه را به نقل از یک مقام عالی امنیتی، کمتر از ۲۵۰ نفر اعلام کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، تصاویری در اینترنت منتشر شده است که پنج وسیله نقلیه sherp متعلق به روسیه را پشت سر هم را نشان می‌دهد که موجب تعجب رهگذران شده است. این رویداد غیرمعمول در تبلیغات گروه رپ به سرپرستی کانی وست برگزار شده است. این خودروها در خیابان‌های شیکاگو، زادگاه «کانی وست» برگزار شد. به گزارش اسپوتنیک، این خودرو می‌تواند با سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت حتی در آب نیز حرکت کند. این وسیله نقلیه دارای یک موتور دیزل ۱٫۵ لیتری چهار سیلندر با حدود ۴۵ اسب بخار است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز17 ساعت قبل
علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. اما راه تشخیص بین این سه بیماری چیست؟ آیا نشانه‌هایی برای تشخیص این سه بیماری از همدیگر وجود دارد؟ به گزارش تجارت‌نیوز، علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. این ماجرا و از سویی علایم مشترک بین ابتلا به ویروس کرونا و بیماری آنفلوآنزا ترس و نگرانی زیادی را در تشخیص این بیماری به وجود می‌آورد. علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.

پولی که نیاز فوری ندارید را به بورس بیاورید

3+
تابناکتابناک16 ساعت قبل
ایسناایسنا16 ساعت قبل
او از افزایش قیمت‌ بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که مهمان بوده و هزینه‌ای پرداخت نکرده است. از او می‌پرسم که نظرش درباره‌ی جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری آن چیست؟ می‌گوید: این پنجمین اجرایی است که شرکت می‌کنم. او در این زمینه می‌گوید: من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم. خانم دیگری اجراهای بین‌الملل در جشنواره موسیقی فجر امسال را باکیفیت و با ارزش عنوان و از حضورش در این اجراها ابزار رضایت می‌کند. وقتی از آنها می‌پرسیم که نظرشان درباره‌ی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چیست؟ دختر جوانی پاسخ می‌دهد؟ من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی شرکت کردم اما به نظرم امسال گروه‌های بین‌المللی که شرکت کردند خوب بودند.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شرکت هواپیمایی ماهان در خصوص انجام پروازهای چین بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است: پروازهای هواپیمایی ماهان در چند روز اخیر به مقصد کشور چین، بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، با رعایت تمام نکات ایمنی بوده است. پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به چین، از چند هفته پیش لغو شده تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر