تیم فوتبالی که «امید شهر خسته» بود/ کارخانه‌هایی که تعطیل شدند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
تیم فوتبالی که «امید شهر خسته» بود/ کارخانه‌هایی که تعطیل شدند!

تیم فوتبالی که «امید شهر خسته» بود/ کارخانه‌هایی که تعطیل شدند!

مهرخبرگزاری مهر |
مریم الهامیان کارگردان مستند «امید شهر خسته» عنوان کرد که این مستند روایت‌کننده فراز و فرودهای تیم فوتبال نساجی مازندران و جایگاه این تیم در میان هواداران بومی آن است.

مریم الهامیان کارگردان مستند «امید شهر خسته» که در بخش خارج از مسابقه سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اثر گفت: این فیلم ۷۸ دقیقه‌ای در بخش خارج از مسابقه است اما به زعم خیلی از دوستان که فیلم را دیدند و فیلم‌های بخش مسابقه را هم تماشاکرده‌اند، «امید شهر خسته» لیاقت حضور در بخش مسابقه را داشته است. داستان این مستند درباره ۶ هفته پایانی بازی‌های تیم نساجی مازندران است که این تیم تلاش می‌کند به لیگ برتر برود و ۶ بازی در ۶ هفته دارد و این تیم در نهایت بعد از ۲۴ سال پایان خوشی را تجربه می‌کند به این صورت که تیم نساجی به لیگ برتر می‌رود.

وی افزود: مستند «امید شهر خسته» فراز و فرود دارد زیادی داری البته ما در زیر متن داستان صعود تیم نساجی، به موضوعات شهر قائم شهر، کمی‌ها و کاستی‌های این شهر، تعطیلی همه کارخانه‌ها، شرایط و روحیه شهر و … پرداختیم. بخشی از این فیلم هم به خودم مربوط می‌شود؛ در قسمتی از فیلم می‌بینیم به دلیل اینکه من یک خانم هستم نمی‌توانم بازی‌ها را از نزدیک ببینم یعنی با وجود داشتن چند مجوز و چانه زنی بسیار اجازه ورود به زمین را به من نمی‌دادند از همین رو من از بالای پشت بام آپارتمان‌های شهر به تماشای بازی نشسته بودم که همین مساله یک بعد دیگر به فیلم داده است

الهامیان با اشاره به اینکه در بازی آخر می‌بینیم که تیم نساجی باید یک تفاضل عجیب غریبی به برتری برسد و در همین قسمت داستان «امید شهر خسته» به اوج خود می‌رسد، بیان کرد: من و همسرم ادبیات نمایشی و کارگردانی خوانده‌ایم از همین رو بارها درباره دراماتیک بودن قائم شهر و تیم نساجی با هم گپ زده بودیم به همین ترتیب اولین بار مصطفی حاج‌قاسمی تهیه‌کننده «امید شهر خسته» به من گفت این تیم و این شهر سوژه جذابی برای ساخت مستند است از سوی دیگر جنس هوادارانش، دراماتیک بودن موقعیت شهر به خاطر تعطیلی کارخانه‌ها و.. باعث می‌شد ما این فیلم را بسازیم.

این کارگردان بیان کرد: زمانی که این تیم تاسیس شد، کارگرها و کارمندان کارخانه‌ها در بخش‌های مختلف آن حضور داشتند اما رفته‌رفته کارخانه‌ها تعطیل شدند ولی تیم نساجی باقی ماند و داستان‌هایی همچون سقوط به لیگ دست ۲ را تجربه کرد با این وجود مردم همچنان از آن حمایت می‌کردند. این را هم باید عنوان کنم که وقتی ما وارد پروسه تولید شدیم کاراکترهایی عجیبی پیدا کردیم برای مثال رضا نادری یکی از آنها بود که پدرش در ۷ سالگی او و در حالی که می‌خواسته بازی تیم را در گنبد ببیند تصادف و همراه با ۹ نفر دیگه فوت می‌کند یا به یکباره جواد یخی را پیدا کردیم که این شخص تبدیل به کاراکتر اصلی ما شد که زمانی لیدر تیم بوده است.

وی توضیح داد: پلات اصلی ما جواد و حساسیت‌های او به بازی است با این وجود چند داستان دیگر در فیلم وجود دارد که آزاردهنده نیستند چون این داستان‌ها در نهایت به جواد وصل می‌شود بنابراین فکر می‌کنم «امید شهر خسته» پراکندگی موضوعی ندارد ضمن اینکه دو سه منتقد به من کامنت مثبت دادند.

الهامیان در پایان اظهار کرد: من و آقای مصطفی حاجی قاسمی به طور مشترک این فیلم را بدون هیچ حمایتی ساختیم از همین رو می‌دانم که ساخت فیلم مستقل بسیار سخت است هرچند من حمایت خانواده را داشتم اما به نظرم باید به فیلمسازان مستقل توجه شود ضمن اینکه رسیدن به یک همصدایی در کار مشترک نیازمند دانش دراماتیک است و اگر ما به این همصدایی رسیدیم به خاطر این دانش دراماتیک بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / اختتامیه سی‌وپنجمین دوره جشنواره موسیقی فجر

ایسناایسنا12 ساعت قبل
مراسم اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر، شب گذشته در تالار وحدت تهران برگزار شد. این دوره از جشنواره با تجلیل از استادان موسیقی هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، عاشیق حسن اسکندری و نادر مشایخی به کار خود پایان داد. اهدای جوایز برگزیدگان جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و اجرای گروه‌های موسیقی از برنامه‌های دیگر اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر بود. تصویربردار و تدوینگر: امید ابراهیمی
ایرناایرنا13 ساعت قبل
به گزارش روابط عمومی استانداری تهران، شکراله حسن بیگی اظهار داشت: هنوز نمی‌توان در خصوص تعطیلی و یا عدم تعطیلی مدارس استان تهران در روز شنبه تصمیم گیری کرد. وی گفت: عصر امروز و با توجه به شرایط موجود در شعب اخذ رأی که اغلب در مدارس استان تهران مستقر است، در مورد تعطیلی و یا عدم تعطیلی مدارس این استان تصمیم گیری می‌شود. رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: ۹۰ درصد عوامل اجرایی و اغلب فضای شعب انتخابی از نیروها و امکانات آموزش و پروش این استان تأمین شده است
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
هر چند که بهمن فرمان‌آرا گفته است بر اساس داستان‌های او فیلم‌نامه نوشته اما به تولید فیلم نینجامیده است. «ثریا در اغما» ‌یی که سال ۱۳۶۳ خریده‌ام و نشرنو در ۳۳۰ صفحه منتشر کرده ۵۱ تومان قیمت دارد.۵۱ تا تک تومانی. چاپ سوم «داستان جاوید» در سال ۶۹ قیمت ندارد اما تیراژ آن ۳۳۰۰ نسخه است و چاپ چهارم در سال ۷۱ با ۵۵۰۰ نسخه ۳۸۰ تومان است. جفای اصلی در حق او اما این بود و هنوز هم هست که با آن همه تصویر سازی فیلم وسریال نشد. پس بعد این همه سال دوباره کتاب را می‌گشایم و نقل می‌کنم: «ساعت سه صبح، به تبریز می‌رسیم.

پایان سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با تقدیر از خبرنگار مهر

مهرمهر5 ساعت قبل
ایسناایسنا15 ساعت قبل
او از افزایش قیمت‌ بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که مهمان بوده و هزینه‌ای پرداخت نکرده است. از او می‌پرسم که نظرش درباره‌ی جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری آن چیست؟ می‌گوید: این پنجمین اجرایی است که شرکت می‌کنم. او در این زمینه می‌گوید: من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم. خانم دیگری اجراهای بین‌الملل در جشنواره موسیقی فجر امسال را باکیفیت و با ارزش عنوان و از حضورش در این اجراها ابزار رضایت می‌کند. وقتی از آنها می‌پرسیم که نظرشان درباره‌ی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چیست؟ دختر جوانی پاسخ می‌دهد؟ من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی شرکت کردم اما به نظرم امسال گروه‌های بین‌المللی که شرکت کردند خوب بودند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| مهرزاد حمیدی در خصوص تمهیدات وزارت آموزش و پرورش برای جلوگیری از شیوع کرونا در مدارس کشور گفت: زمانی که این بیماری در چین شناخته شد و وضعیت بیماری زایی و خطر آن را متوجه شدیم، پیش بینی‌های لازم را انجام دادیم و دستور العمل‌هایی را با هماهنگی کامل وزارت بهداشت تهیه کردیم. این دستورالعمل‌ها هم اکنون در پورتال وزارت آموزش و پرورش قرار دارد و هم به همه مدارس و استان‌ها بخشنامه شده است تا افراد این آگاهی را کسب کنند که برای بیماری‌های حاد تنفسی از جمله کرونا چه اقداماتی را باید در حوزه بهداشتی انجام دهند. وی با اشاره به اینکه دستور العمل ویژه‌ای هم هفته گذشته مجددا تهیه شده است، افزود: در این خصوص وزارت بهداشت ویدئو کنفرانس مشترکی را برای معاونین سلامت آموزش و پرورش در استان‌ها و معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور برگزار کردند. معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در این خصوص هماهنگی کاملی با وزارت بهداشت صورت گرفته و در استان‌ها نیز معاونین سلامت آموزش و پرورش و معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی نشست‌های مستمر و ویژه‌ای برگزار کردند. همچنین تمام معاونین سلامت استان‌ها، معاونان مناطق و مدیران مدارس آمادگی لازم را دارند و آگاهی‌های لازم را کسب کرده‌اند و در ادامه نیز اطلاعیه‌ها و دستورالعمل‌ها در اختیارشان قرار می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر