نقشه عمرانی ایران ۹۹
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
نقشه عمرانی ایران ۹۹

نقشه عمرانی ایران ۹۹

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
وجود حدود ۶ هزار پروژه ملی و ۷۴ هزار پروژه استانی نیمه تمام درکشور به یکی از معضلات اقتصاد ایران تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، درواقع کمبود اعتبارات بودجه‌ای در سالیان گذشته باعث تزریق بودجه قطره‌چکانی به پروژه‌های انبوه نیمه تمام شده که طولانی شدن دوره ساخت این پروژه‌ها را به‌دنبال داشته است. طبق آمارها حدود ۶۵ درصد از طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی در زمانبندی خود به اتمام نرسیده و طول دوره ساخت این طرح‌ها به ۱۲ سال افزایش یافته است.

هرچند از ابتدای دولت یازدهم رویکرد تازه‌ای برای تخصیص اعتبارات عمرانی براساس اولویت‌بندی طرح‌ها و پیشرفت فیزیکی آنها اعمال شد، اما به‌دلیل بالا بودن تعداد پروژه‌های نیمه‌تمام، همچنان اقتصاد ملی و بودجه درگیر مصائب این بخش است.

بر اساس تجربیات بین‌المللی یکی از مهم‌ترین روش‌های حضور بخش خصوصی در توسعه و بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی و زیرساختی، توسعه قراردادهای مشارکت عمومی- خصوصی است که فرهنگ سازی، نهادسازی و تدوین قانون جامع و مانع در این حوزه لازمه تحقق آن محسوب می‌شود. برهمین مبنا از سال ۱۳۹۵ رویکرد جدیدی با هدف استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و واگذاری پروژه‌های عمرانی به این بخش در دستور کار دولت قرار گرفت.

بر این اساس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از سال ۱۳۹۵ و در قانون بودجه سنواتی در تبصره ۱۹ قانون بودجه از سال ۱۳۹۶، واگذاری پروژه‌های نیمه تمام طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و نگهداری و بهره‌برداری از پروژه‌های موجود با استفاده از سازوکار قراردادهای مشارکت عمومی- خصوصی در برنامه‌های اولویت دار دستگاه‌های اجرایی قرار داده شده است. در برنامه سال ۱۳۹۹ نیزاصلاح قوانین و مقررات توسعه مشارکت عمومی- خصوصی و اهرم‌سازی منابع طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و سایر تسهیلات لازم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، به منظور جذب سرمایه‌گذاران پیش‌بینی شده است.

مطالعات نشان می‌دهند برای دستیابی به رشد اقتصادی مناسب، باید بین ۵ تا ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی، در طرح‌های زیرساختی سرمایه‌گذاری شود.

عملکرد اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای

از آنجا که اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای منجر به افزایش بازدهی سرمایه‌گذاری دولتی و مشارکت بخش خصوصی، توسعه زیرساخت‌ها و خدمات عمومی کشورمی شود، تحلیل روند تغییرات میزان تحقق آن در سالیان اخیر حائز اهمیت است. رشد نرخ تورم در این سال‌ها سبب شده که عملکرد اعتبارات سرمایه‌ای به قیمت ثابت سیر نزولی تجربه کند. کاهش جدی این اعتبارات درسال‌های ابتدایی دهه ۹۰ یعنی زمانی که کشور تورم سنگین ۳۰ تا ۴۰ درصدی را تجربه کرد بخوبی محسوس بوده و این کاهش نیز در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز قابل پیش‌بینی است.

اوراق به کمک طرح‌های عمرانی آمد

درکنار روش‌های پیشرفت و اتمام طرح‌های عمرانی، نحوه تأمین مالی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. برهمین اساس طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه، در دو سال اخیر، دولت برای تأمین بخشی از اعتبارات عمرانی، اوراق خزانه اسلامی منتشر کرده است. در سال ۱۳۹۵ اگرچه ۷۳ درصد از اعتبارات سرمایه‌ای مصوب، محقق شده است (۴۱۹ از ۵۷۴ هزار میلیارد ریال) اما ۲۶۲ هزار میلیارد ریال آن (۶۳ درصد از کل عملکرد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) از طریق انتشار اوراق خزانه اسلامی بوده است.

بررسی روند هزینه‌های بودجه عمومی کشور بخوبی نشان می‌دهد که منابع عمومی بودجه توان تأمین منابع مالی لازم برای پروژه‌های عمرانی و زیرساختی را نداشته و جلب مشارکت و سرمایه بخش خصوصی در این حوزه ضرورتی انکارناپذیر است. بررسی روند اجرای طرح‌های عمرانی در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که افزایش طرح‌های عمرانی نیمه تمام یک معضل ساختاری و معلول فرآیند اجرایی در کشور است و این پدیده هم در دوران افزایش و هم در دوران کاهش درآمدهای نفتی همراه طرح‌های عمرانی بوده است. تصور نادرستی که در بین دستگاه‌های دولتی شکل گرفته است کمبود منابع مالی را علت اصلی طرح‌های نیمه تمام می‌دانند؛ در صورتی که شواهد تاریخی نشان می‌دهد در مقاطعی که منابع تخصیص یافته به طرح‌های عمرانی حتی بیشتر از توان اجرایی دستگاه‌های دولتی بوده است، انباشت طرح‌های نیمه تمام نیز افزایش یافته است.

تجربه کشورهای پیشرفته نشان داده که اگر بسترهای لازم و قوانین کارآمدی مبتنی بر اصول و شیوه‌های نوین مالی برای به کارگیری و مشارکت سرمایه‌های بخش عمومی و خصوصی فراهم شود، ضمن تقویت و ارتباط پایدار بین این ارکان، شاهد شکوفایی و رشد اقتصادی مستمر خواهیم بود. اگر سازوکارها و فرآیندهای مشخص و شفاف و قابل اطمینان وجود داشته باشد، فعالان اقتصادی تمایل به حضور و سرمایه‌گذاری را در آن حوزه خواهند داشت.

پروژه‌های عمرانی قابل مشارکت در سال ۱۳۹۹

پروژه‌های عمرانی شامل انواع مختلفی از جمله احداث، تجهیز، تعمیر، مرمت و بازسازی، تعهدات، توسعه، خدمات، طراحی تفصیلی، مطالعه بنیادی، مطالعه طراحی و نظارت است. از میان انواع پروژه‌های عمرانی، پروژه‌های احداث، توسعه، تجهیز و تعمیر، مرمت و بازسازی قابلیت بیشتری برای مشارکت با بخش خصوصی دارد که البته از میان این پروژه‌ها نیز برخی پروژه‌های عمومی، امنیتی و دفاعی نظیر ساختمان‌های اداری، پاسگاه انتظامی و زندان قابلیت کمتری دارند. پروژه‌هایی نظیر تأسیسات آب و فاضلاب، فضاهای ورزشی، نیروگاه‌ها، سد و شبکه‌های آبیاری، زیرساخت ارتباطی، زیرساخت حمل و نقل، بیمارستان و مراکز درمانی، مرمت بناهای تاریخی با توجه به داشتن توجیه اقتصادی و مالی برای بخش عمومی و خصوصی در زمره پروژه‌های هدف جهت مشارکت عمومی- خصوصی قرار دارند.

پروژه‌های استانی

براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آینده، هزار و ۴۳۱ پروژه عمرانی قابل واگذاری به بخش خصوصی و تعاونی است. این پروژه‌ها به اعتباری معادل بیش از ۸٫۶ هزار میلیارد تومان نیاز دارد که نزدیک به ۱٫۶ هزار میلیارد تومان آن از محل اعتبارات تبصره ۱۹ قانون بودجه قابل تأمین است. از نظر تعداد پروژه پیشنهادی با قابلیت مشارکت، استان‌های مازندران با ۱۸۰ پروژه و کرمانشاه با ۱۳۱ پروژه بیشترین و استان‌های قم با ۳ پروژه و اردبیل با ۵ پروژه کمترین تعداد را به خود اختصاص داده است.

همچنین پروژه‌های پیشنهادی استان‌های کرمانشاه با ۲ میلیارد و ۳۰۲ تومان و یزد با یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون تومان بیشترین حجم سرمایه‌گذاری و استان‌های قم با ۸ و ایلام با ۱۹ میلیارد تومان کمترین میزان سرمایه‌گذاری را دارند. از سوی دیگر بیشترین میانگین سرمایه‌گذاری هر پروژه در استان‌های بوشهر۴۶ میلیارد تومان، آذربایجان غربی ۳۲ میلیارد تومان، یزد ۲۱ میلیارد تومان و کرمانشاه ۱۷ میلیارد تومان است.

در خصوص فراوانی کاربری پروژه‌های پیشنهادی مشارکتی بیشترین تعداد پروژه‌ها در بخش‌های ورزشی (۵۳۷ پروژه)، گردشگری (۲۹۵ پروژه)، کشاورزی (۱۵۶پروژه)، فرهنگی و هنری (۱۱۹ پروژه) و کمترین میزان در بخش‌های تولید برق و خدمات شهری اعلام شده است.

از لحاظ میزان سرمایه‌گذاری کاربری‌های ورزشی هزار و ۴۶۳ میلیارد تومان، کشاورزی هزارو ۲۳۱ میلیارد تومان و گردشگری هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان بیشترین حجم سرمایه‌گذاری و خدمات بهزیستی با ۶۰۰ میلیون تومان، خدمات شهری ۱٫۲ میلیارد تومان و صنایع دستی ۱٫۳ میلیارد تومان کمترین میزان سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز4 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، نوید مازندرانی اظهارکرد: ساعت ۲۳ و هشت دقیقه شامگاه یکشنبه واژگونی یک دستگاه خودروی سواری به اورژانس گزارش شد. وی افزود: این حادثه در کیلومتر سه گرگان به کردکوی (در ورودی جاده شصت کلا) روی داد و بلافاصله چهار دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند. مازندرانی گفت: این حادثه چهار حادثه دیده داشت که دو نفر در محل حادثه فوت کردند و دو مصدوم ضمن رهاسازی و انجام عملیات احیا (cpr) به بیمارستان‌های حکیم جرجانی و پنج آذر گرگان منتقل شدند. طبق گفته مسئول روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ استان گلستان یکی از مصدومان در بیمارستان فوت کرد و حال مصدوم دیگر هم وخیم گزارش شده است.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

نظرها

اخبار بیشتر