اجاره خانه‌های «قمرخانمی» مدرن در تهران / کاناپه شبی چند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

اجاره خانه‌های «قمرخانمی» مدرن در تهران / کاناپه شبی چند؟

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: عضو شورای شهر تهران گفت : تشکل های مردم نهادمی توانند در مورد افرادی که به دنبال اجاره اتاق یا کاناپه هستند پانسیون هایی را تاسیس کنند.

اجاره خانه‌های «قمرخانمی» مدرن در تهران / کاناپه شبی چند؟ - 1

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سال گذشته درباره خانه‌های ۶متری در شرق تهران خبری منتشر شد، این خبر بعد از مدت کوتاهی از تب و تاب افتاد و دیگر کسی از این خانه‌های لانه زنبوری نگفت و آنها هم به بقا خود ادامه دادند. آن زمان شکل گیری چنین خانه هایی برای جامعه بهت برانگیز بود ولی حال با خبری تازه مواجه هستیم. اجاره اتاقی از اتاق‌های خانه یا عجیب‌تر از آن اجاره کاناپه در گوشه‌ای از منزل.

رویه اجاره اتاق یا کاناپه در شهرهای گرانقیمتی همچون لندن، منچستر و … عادی است اما در ایران باعث شگفتی بسیاری از افراد می‌شود زیرا با فرهنگ اجتماعی هماهنگ نیست. چنین آگهی هایی تنها برای رفع مشکلات اقتصادی است.

اردشیر گراوند، در مورد اجازه کاناپه یا یک اتاق در آپارتمانی که یک خانواده زندگی می کنند، به خبرنگار گروه اجتماعی رکنا گفت: باید بررسی شود که چه قشرهایی برای همخانگی به یک اتاق یا کاناپه روی می‌آورند. قاعدتا هر دو سوی این همخانگی آسیب پذیر هستند. هستند. از سوی دیگر کسی که حاضر به اجاره اتاق یا کاناپه می‌شود، خود را به شرایط غیرطبیعی تقلیل می‌دهد.

این جامعه شناس با تاکید بر این که هر دو سوی قرارداد همخانگی گرفتار مشکلاتی خواهد شد افزود: آیا می‌توان در این شرایط از آدم‌ها انتظار داشت که در شرایط غیرطبیعی، رفتار طبیعی داشته باشند؟ احتمالا در دل این شرایط نامناسب با فرهنگ ایرانی، معضلات متعدد و متکثر به وجود می‌آید که جامعه برای این معضلات آماده نیست. هر پدیده در نظام اجتماعی برای حل یک مسئله به وجود می‌آید. وقتی مسئولان به مسائل و دغدغه‌های بخصوص اقتصادی مردم کم توجه هستند و راه حلی برای گذر از جنگ اقتصادی برای مردم ارائه نمی‌دهند و شرایط را نیز برایشان سخت‌تر می‌کنند با چنین تصمیماتی که از روی ناچاری شکل می‌گیرد مواجه می‌شویم. تصمیم هایی که می‌تواند معضلات و آسیب هایی جدی‌تر را ایجاد کند.

حاشیه نشینی در قلب تهران

رشد حاشیه نشینی با افزایش کرایه خانه در تهران چشمگیر بوده است. قشر ضعیف جامعه و در ادامه بخشی از قشر متوسط، مجبور به حاشیه نشینی شدند.

گراوند در پاسخ به این سوال که آیا کاهش هزینه رفت و آمد به حاشیه باعث اجاره کردن اتاق یا کاناپه می شود، گفت: این افراد برای رفت و آمد به حاشیه شهرها هزینه زیادی متحمل می‌شوند به همین دلیل با اجاره یک تخت یا کاناپه در مناطقی مانند خیابان انقلاب، بلوار کشاورز و … مشکل خود را حل می‌کند. اجاره یک اتاق یا کاناپه در یک خانه، خود حاشیه نشینی محسوب می‌شود چرا که فرد در حاشیه زندگی دیگران زندگی می‌کند.

حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری نیز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا در خصوص اجاره کاناپه و اتاق در دل یک خانه و علل ایجاد این شرایط گفت : بعضی از این اجاره ها به افرادی داده می شود که  به طور موقت به تهران آمده‌اند و اتاق یا کاناپه‌ای را برای یک یا چند روز اجاره می‌کنند تا کار اداری خود در تهران را به پایان برساند. اما عده‌ای از این افراد هم به نسبت درآمد، مجبور به کرایه محلی برای اسکان شبانه تحت این شرایط شده‌اند.

این عضو شورای شهر تهران، ری و شمیرانات با گفتن از اینکه با افزایش حاشیه نشینی در چند سال اخیر شاهد چنین موارد هستیم ادامه داد: عده ای از این افراد ،خانواده هایشان  در حاشیه شهر سکونت دارند و فرد در تهران مشغول به کار است . رفت و آمد روزانه به محل کار و ساعت زیادی را که باید در مسیر بگذرانند باعث شده است که اتاقی در خانه ای یا کاناپه ای در منزلی کرایه کنند و آخر هفته ها به خانه و نزد خانواده بروند .

وی در پایان بیان داشت : تعدادی از این افراد هم از روی ناچاری تصمیم به کرایه خانه و کاناپه خانه هایشان گرفته‌اند و در مقابل آن افرادی هم که کرایه می‌کنند نیز از روی ناچاری و توان مالی به اینجا رسیده‌اند که می‌تواند معضلات اجتماعی را در برداشته باشد زیرا با فرهنگ و نوع نگاه اجتماعی در ایران هماهنگی ندارد. برخی از این افراد حتی در گرمخانه‌های شهرداری با کارتن خواب‌ها شب را به صبح می‌رسانند تا صبح به موقع به کار خود برسند. برخی از این افراد در تابستان نیز پارک‌ها را برای خواب شب انتخاب می‌کنند. یکی از دلایل این شرایط، متمرکز بودن تمام خدمات در تهران است. اگر در شهرها، استان‌ها و حاشیه‌های مختلف این خدمات ارائه شود سفرهای یک یا چند روزه به تهران کاهش می‌یابد.

لزوم تاسیس پانسیون‌ها

عضو شورای شهر تهران  افزود: در بسیاری از کشورها برای افرادی که کاناپه خواب هستند، پانسیون تاسیس می‌کنند. در خانه معلم‌های شهرهای مختلف ایران نیز سالن‌های عمومی (۲۰تخت در یک سالن) وجود دارد اما فقط معلم‌ها و خانواده هایشان می‌توانند از این سالن‌ها استفاده کنند. شهرداری می‌تواند سامان سراهایی تاسیس کند تا افرادی که دنبال اجاره یک اتاق یا کاناپه هستند در آنجا سکنی گزینند. تشکل‌های مردم نهاد هم می‌توانند در مورد افرادی که به دنبال اجاره اتاق یا کاناپه هستند پانسیون هایی را تاسیس کنند.

خلیل آبادی با بیان این که ورود یک فرد یا خانواده ای ناشناس به خانه بسیار مخاطره انگیز است، تاکید کرد: این اقدام برای خانواده مشکل ایجاد خواهد کرد و استقلال Esteghlal خانواده را به خطر می‌اندازد و آسیب‌های آن را باید به مردم تذکر داد. ورود یک فرد یا خانواده به خانه با اخلاق و نظام خانواده ایرانی مغایر است.

خبرنگار: پریسا هاشمی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا اظهار داشت: با دستور رئیس جمهور ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد و مسوولیت ستاد با وزیر بهداشت است. نمکی ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا با لطف خدا پاییز امسال مهار شد، میزان کشندگی آنفلوآنزا به مراتب از کرونا بیشتر بود و ما قطعا این ویروس را با هوشمندی مردم و همکاری بین بخشی دستگاه‌ها مهار خواهیم کرد. وزیر بهداشت اظهار کرد: منشأ اصلی بیماری مشخص نیست و تیمی از پزشکان در حال بررسی موضوع هستند. وی با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس در ستاد بررسی می‌شود، اظهار کرد: فقط روز شنبه در قم تعطیلی مدارس اعلام شد. وزیر بهداشت تصریح کرد: تصمیمات جدید اعلام می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
نداشتن دارویی برای درمان کرونا، بدان معنا نیست که مبتلایان خوب نمی‌شوند. عصر ایران - کرونا، سرانجام به ایران رسید و طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت تا کنون ۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. ۲ - نداشتن دارویی برای درمان کرونا، بدان معنا نیست که مبتلایان خوب نمی‌شوند. ۴- هر چند کمبودهایی داریم و مثلا در خصوص کیت تشخیص کرونا نیازمند خارج هستیم و کرونا نیز داروی خاصی ندارد ولی منصفانه باید گفت که شبکه بهداشت ایران در زمره گسترده‌ترین و کارآمدترین‌های جهان است. ۵ - برای اولین بار میزان بهبودیافتگان از کرونا از مبتلایان جدید در دنیا پیشی گرفته و شیب ابتلا ملایم‌تر شده است.
الفالف1 روز قبل
۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه اجتماعی الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۰۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۱۷مدیریت روابط عمومی و تبلیغات آستان مقدس به دنبال انتشار برخی از شایعات به ویژه تصویری که نشان از قرار دادن میله‌هایی در جوار مضجع شریف است طی جوابیه‌ای مطرح کرد: ضریح مطهر همواره و در برخی از شب‌ها ضد عفونی می‌شود که در این ایام برای رعایت بیشتر بهداشت عمومی تعداد آن افزایش یافته است. امروز نیز گرد ضریح مطهر به شکل موقت میله‌هایی قرار داده شد تا خادمان بارگاه حضرت، ضریح مطهر را ضد عفونی کنند و اکنون زائران به صورت عادی در حال زیارت ضریح هستند. اکنون نیز بخش‌های مختلف همچنان بدون هیچ مشکل و وقفه‌ای به صورت عادی درحال خدمت‌رسانی به زایران هستند.
ایرناایرنا1 روز قبل
دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت به عنوان نماینده وزیر بهداشت در سفری یک روزه به قم وضعیت آمادگی دانشگاه علوم پزشکی قم در رابطه با بیماری کرونا ویروس را بررسی کرد. دکتر محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ابتدای جلسه هیات رئیسه این دانشگاه با حضور نماینده وزیر بهداشت، از خدمات صادقانه پرستاران و پزشکان با وجود مطالبات معوقه، تشکر و قدردانی کرد. وی در ادامه توصیه‌های لازم برای تریاژ بیماران حاد تنفسی، پذیرش، بستری و ترخیص آنان ارائه داد. در پی فوت دو بیمار مشکوک به ابتلا به کرونا در قم، قرارگاه پدافند زیستی قم با حضور استاندار و معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد و برنامه‌های مختلف برای کنترل و مراقبت‌های لازم صورت گرفته است. در همین ارتباط مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز حوزه‌های علمیه قم امروز پنجشنبه و همچنین شنبه پس فردا تعطیل اعلام شد.
الفالف16 ساعت قبل
وزیر بهداشت با اشاره به تایید پنج مورد ابتلا به کرونا ویروس در کشور، گفت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است. وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر در شرایط پیک آنفلوانزای نوع B در کشور هستیم و ما را گرفتار کرده است، ادامه داد: کرونا ویروس، پدیده‌ای است که می‌تواند برای ما زحمت ایجاد کند. وزیر بهداشت با اشاره به افراد مبتلا به کرونا ویروس، گفت: بررسی‌ها نشان داده است که این افراد هیچ سفری به خارج از کشور نداشته‌اند. بنابراین، باید گفت که کانون آلودگی در داخل کشور شکل گرفته است. نمکی از جامعه پزشکی درخواست کرد با همکاری همدیگر در سراسر کشور کرونا ویروس را مثل آنفلوانزا جمع کنیم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل مرگ ۲ فرد مشکوک مبتلا به کرونا در این شهرستان را تکذیب کرد و گفت که حال آنها مساعد است. دکتر فرزاد جلالی پنجشنبه شب افزود: حال عمومی هر ۲ فرد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا مساعد است و جواب آزمایش آنها نیز هنوز تائید نشده است. به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل، این ۲ فرد صبح امروز در بیمارستان قرنطینه و تحت درمان قرار گرفتند. خبر شناسایی ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا در مازندران را معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صبح امروز پنجشنبه اعلام کرده بود. در مجموع دانشمندان تاکنون موفق شده‌اند زمان کمی پس از شیوع هر نوع ویروس کرونا راههای درمان‌ آن را پیدا کنند.

نظرها

اخبار بیشتر