پای جانسون در جای پای ترامپ!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
پای جانسون در جای پای ترامپ!

پای جانسون در جای پای ترامپ!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
با انتخاب بوریس جانسون به نخست وزیری بریتانیا، ایران باید خود را برای تغییرات تازه در روابط با این کشور اماده کند.

مهسا مژدهی: بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا باقی ماند تا کشتی برگزیت را سرانجام به مقصد برساند. انتخابات روز پنجشنبه هفته گذشته و موفقیتی که جانسون به دست آورد، شروع راهی تازه برای این کشور است که به نظر می‌رسد چندان ساده نباشد. اما علاوه بر مردم بریتانیا که زندگیشان با نتایج این انتخابات تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، روابط دیگر کشورها با انگلیسی‌ها هم تحت شعاع قرار خواهد گرفت. اینجا ما به تاثیر انتخاب جانسون به نخست وزیری و روابط میان تهران و لندن پرداخته‌ایم:

ضد و نقیض‌های بوریس

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به کارهای ضدو نقیضش معروف است. روابط او با تهران و رویکردش نسبت به توافق هسته ای هم هیچ وقت از این قاعده مستثنی نبوده است. جانسون در قیاس با رقیبش از حزب کارگر، از مواضع تندتری نسبت به کشورمان برخوردار است و به نظر می رسد حالا که اکثریت را به دست گرفته و محافظه کاران انگلیسی مجلس را فتح کرده اند، دستش بری اعمال سلیقه در خصوص ایران باز تر باشد.

اما او در سال نود و شش انگلیسی‌ها را با گفتن اینکه نازنین زاغری (متهم امنیتی زندانی در تهران) در زمان بازداشت در تهران مشغول اموزش روزنامه نگاری بود، همه را علیه خودش شوراند. بسیاری جانسون را متهم کردند که با ایران دست به یکی کرده و حتی برخی از چهره‌های حزب کارگر خواهان استعفای جانسون از مقام وزیرخارجه شدند. دوماه بعد فشارها بر روی جانسون تا جایی پیش رفت که او مجبور به عذرخواهی شد اما از حرف خودش هم کوتاه نیامد و موضعی غیرشفاف اختیار کرد. او گفت که اگر اظهاراتش شرایط را برای زاغری سخت‌تر کرده عذرخواهی میکند. بعد وقتی او می‌خواست برای میانجیگری در مورد این پرونده و البته پیگیری توافق هسته‌ای و گفت و گو با مقامات ایرانی به تهران سفر کند، بار دیگر مخالفانش موضوع به این پرونده کشاندند و به جانسون تاختند. عدم موفقیت او در ازادی نازنین زاغری هم باعث شد تا بسیاری بگویند جانسون تلاش کافی برای حل این پرونده نکرده است و دلش با حل این موضوع صاف نبوده.

پای جانسون در جای پای ترامپ! - 4

اما جانسون به عنوان سیاستمداری نزدیک به ترامپ هنوز هم یک خطر برای توافق هسته‌ای با کشورمان به حساب می‌آید. سیاست کلی بریتانیا فعلا حمایت از توافق هسته‌ای به شکل فعلی است و دولت این کشور هم مانند همه کشورهای عضو اتحادیه و دیگر طرفهای بای مانده در برجام، از این توافق دفاع کرده و می‌گوید که به آن متعهد است. در عین حال رویکرد شخصی جانسون نسبت به این موضوع با سیاست‌های دستگاه وزارت خارجه این کشور تفاوت هایی دارد.

جانسون چه زمانی که وزیرخارجه بود و چه بعد از آن از حمایت بریتانیا از توافق تاکید کرده اما بارها طرف ترامپ را گرفته و سنگ یک توافق تازه با تهران را هم به سینه زده است. او یک بار پیش از انتخابش به عنوان نخست وزیر بریتانیا، ایران را به شیطنت در منطقه متهم کرده و گفته بود که انگلیس باید بسیار در مورد ایران هوشیار باشد. بعد در همان رقابت ها توافق هسته ای را توافقی ضعیف خواند که قادر به کنترل رفتارهای ایران نیست. او در یک مقاله در نیویورک تایمز هم نوشت که توافق برجام ضعف هایی دارد اما می شود آنها را برطرف کرد. این اولین گام جانسون برای نزدیک شدن به موضع ترامپ در قبال برجام بود. بعدها جانسون بارها توافق با تهران را ضعیف و نیازمند مذاکره بیشتر دانست و پیگیر سیاست های ترامپ در قبال برجام بود.

او در ماه سپتامبر در سفر به نیویورک گفت که ترامپ قادر است به توافق بهتری با تهران دست بیابد. این در حالی بود که رویکرد ایران به هر نوع مذاکره و توافق دیگر با امریکا روشن و خواسته‌های کشورمان بارها از سوی مقامات بیان شده است. اما همزمان که جانسون طرف ترامپ را در این ماجرا می‌گرفت و دم از توافقات تازه و بهتر می‌زد، در تیم مکرون برای راضی کردن روحانی و حل اختلافات میان دو کشور حضور یافت و از راه‌های همیشگی و شوخی‌ها و زبان بدن عجیب و غریبش برای متقاعد کردن رئیس جمهور ایران به آشتی با ترامپ در نیویورک استفاده کرد.

جانسون راه ترامپ را می‌رود؟

اروپایی‌ها نسبت به ایران حساسیت هایی دارند و هر کدام ساز خودشان را می‌زنند. در این میان انگلیس با بردی که جانسون به دست اورده به سوی آمریکا بیشتر در حرکت خواهد بود. این کشور تا سی و یکم ژانویه احتمالا از اتحادیه اروپا خارج می‌شود و بعید نیست که جانسون از این فرصت جدایی از اتحادیه استفاده کرده و مواضع برجامی دولت انگلیس را تغییر داده و به ترامپ متمایل شود. البته این به معنای این نیست که بوریس جانسون کار ترامپ برای خروج از برجام را تکرار کند. هر کدام از دیگر کشورها اگر بخواهند چنین مسیری را بروند باید خودشان را برای عواقب دیگری آماده کنند. اما جانسون با نزدیکی که با ترامپ دارد و نزدیکی او به راست گرایان ممکن است سیاست متفاوتی را پیش ببرد که حامی سیاست‌های ترامپ در قبال ایران بوده و آنها را تقویت کند.

اکثریت پارلمان در بریتانیا اکنون در دست هم فکران جانسون است و دست او برای اعمال سیاست هایش از هر زمان دیگری بازتر است. جانسون هرچند به تهران سفر کرده و تاکنون اختلاف آشکاری با کشورمان را بروز نداده اما وفاداری زیادی نسبت به ترامپ احساس می کند که می تواند هشداری برای کشورمان باشد.

۲۳/ ۳۱۰ ۳۱۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا19 ساعت قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین22 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - رییس دادگستری ایذه از تشکیل پرونده تخلف انتخاباتی برای هشت نفر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان خبر داد. وی افزود: در روزهای گذشته هشت نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مرتکب تخلف انتخاباتی شدند که برای آنها پرونده تشکیل شده‌ است. ستاد کباب‌خوران صلواتی مصداق تطمیع مردم استرییس دادگستری ایذه تطمیع مردم برای رأی دادن را به عنوان یک تخلف انتخاباتی قلمداد کرد و بیان کرد: ستاد کباب‌خوران نیز یکی از مصداق‌های تطمیع است که برای نامزد مورد نظر پرونده تشکیل شده‌است. حوزه انتخابیه ایذه و باغملک یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. برچسب‌هادادگستری انتخابات مجلس شورای اسلامی ایذهپروندهٔ خبریگام چهارم انتخابات مجلس، تبلیغات نامزدها
الفالف19 ساعت قبل
ما به عنوان قوه بزرگ فقط یک وسعت نمی‌خواهیم بلکه به قوه قضائیه قوی می‌اندیشیم که اجرای عدالت و حق را بکند و نگاه مردم را در فرایند دادرسی و پیگیری‌های اجتماعی با خود همراه کند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به حرکت دو سویه بین دستگاه قضا و مردم گفت: هم قوه قضائیه به مردم و نگاه به مشارکت آنها نیاز دارد و هم مردم باور، اراده و اقدام را در حوزه عمل باید داشته باشد. آیت‌الله رئیسی گفت: شاخص امروز، همدلی است که باید با مردم کار مشترکی انجام داد و پیامد آن اعتمادسازی در جامعه است و قوه قضائیه در تراز خواهد بود. وی با اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه گفت: این دستورالعمل یکی از گام‌های مثبتی است که بیش از ۳۰ جلسه صاحبنظران وقت گذاشته‌اند تا بتوان قانونمند به مشارکت مردم نقش بدهند. وی گفت: سازوکار جدیدی در بحث نهاد داوری، میانجی‌گری و شورای حل اختلاف در دستگاه قضا ایجاد شده و در گام دوم حرکت انقلاب نقش مشارکت‌های مردمی در عموم کارها را می‌توان تعریف کرد و مقدمات آن اکنون آماده شده است.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.
الفالف18 ساعت قبل
رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره حملات اخیر سایبری به زیرساخت‌های کشور گفت: ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت را پایین می‌آورد. از طرفی بعضی دیتاسنترهای ما تاکنون با چنین حملاتی مواجه نبوده‌اند و آمادگی لازم را هم نداشتند که بخواهند با این حملات برخورد کنند. رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره تاثیر این حملات اینترنتی بر زیرساخت‌ها اظهار کرد: کیفیتی که مردم دریافت می‌کنند، تحت تاثیر قرار گرفته است. ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق نارضایتی ایجاد شده و یا این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت اینترنت را پایین می‌آورد. ناظمی خاطرنشان کرد: در این شرایط و زمانی که فشار این اندازه زیاد است به طوری که باعث می‌شود کیفیت اینترنت کاهش یابد، کافی است این شایعه هم ایجاد شود که دولت اینترنت را قطع کرده که متاسفانه پذیرفتنش هم برای مردم راحت است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها