از «تصویب عقد قرارداد رسمی بین ایران و شوروی» تا «آغاز بررسی لایحه مبارزه با پولشویی در مجمع»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «تصویب عقد قرارداد رسمی بین ایران و شوروی» تا «آغاز بررسی لایحه مبارزه با پولشویی در مجمع»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز آذر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز آذر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۴ آذر ۱۳۰۰، در جلسه مجلس شورای ملی عقد قرارداد رسمی بین ایران و شوروی به تصویب رسید. این قرارداد شامل ۲۶ ماده بود که با مساعی مشاور‌الممالک سفیر ایران در شوروی تنظیم شد. به موجب این قرارداد بانک استقراضی روس با نقود و اشیا و اموال منقول و غیرمنقول به ایران واگذار و تمام امتیازاتی که دولت روسیه تزاری و اتباع آن از ایران گرفته بودند از درجه اعتبار ساقط شد. دولت شوروی راه شوسه انزلی - تهران، قزوین به تهران و کلیه متعلقات آن و همچنین اسکله و وسائل نقلیه در راه روسیه و تمام خطوط تلگرافی را به ایران بخشید. در برابر این امتیازات دولت شوروی این حق را برای خود محفوظ نگه داشته که در صورت دخالت مسلحانه یک کشور ثالث در ایران و تهدید سرحدات شوروی قشون خود را وارد ایران نماید. علت تاخیر تصویب قرارداد در مجلس نیز به همین بند مربوط شد که با توضیحات از طرف دولت شوروی نگرانی رفع شود.

۲۴ آذر ۱۳۲۷، قرارداد استخدام ۵۶ مستشار آمریکایی برای اجرای برنامه هفت ساله اقتصادی ایران میان هیأت‌های دو کشور در واشنگتن به امضا رسید.

۲۴ آذر ۱۳۳۰، دکتر فاطمی و مهندس حسیبی معاون وزارت دارایی استعفا دادند.

۲۴ آذر ۱۳۳۲، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در این روز کار خود را آغاز کرد.

۲۴ آذر ۱۳۳۳، ایران و هند تعهدنامه تجارتی و دریانوردی امضا کردند.

۲۴ آذر ۱۳۳۹، بهره‌ برداری از باند جدید فرودگاه مهرآباد آغاز شد.

۲۴ آذر ۱۳۴۷، حقوق وظیفه و مستمری ‌بگیران افزایش یافت و از حداقل ۴۰ تومان به سیصد تومان رسید.

۲۴ آذر ۱۳۵۱، کارخانه ذوب‌آهن کار تولید فولاد را آغاز کرد و همچنین در این روز، ایران پانزده میلیون دلار به لهستان اعتبار داد.

۲۴ آذر ۱۳۷۶، صادرات پسته ایران به اروپا که از ۱۸ شهریور گذشته به دلیل بهانه‌ جوئیهای سیاسی اروپائیها از جمله حوادث میکونوس متوقف شده بود از سر گرفته شد.

۲۴ آذر ۱۳۹۰، دادگاهی در آمریکا با تایید حکم یک دادگاه داوری بین‌المللی شرکت تسلیحاتی کیوبیک آمریکا را به پرداخت ۸٫۲ میلیون دلار به ایران محکوم کرد.

۲۴ آذر ۱۳۹۳، رونمایی از اسکناس ۲۰ هزار ریالی و بازدید از سامانه جدید بانک‌داری الکترونیکی با حضور رئیس‌جمهوری و رئیس‌کل بانک مرکزی دیروز در ساختمان بانک مرکزی انجام شد. در این مراسم، حسن روحانی، ارتقای بانک‌داری الکترونیکی را گامی در جهت توسعه دولت الکترونیک دانست.

۲۴ آذر ۱۳۹۴، محسن سرخو مسوول طرح «مسکن اجتماعی» در وزارت تعاون با بیان اینکه ساختار نحوه اجرای طرح به لحاظ «ظرفیت ساخت، متقاضیان واجد شرایط و محل تامین منابع» براساس ظرفیت واقعی موجود کشور، نهایی شده است، اعلام کرد: فعلا برای ساخت ۲۵ هزار واحد مسکونی در سال، برنامه‌ریزی شده و تا پایان امسال، ۵ هزار واحد به گروه هدف (خانوارهای کم‌درآمد تحت پوشش نهادهای حمایتی) واگذار می‌شود. در تهران و شهرهای بزرگ، زمین مورد نیاز توسط شهرداری‌ها در بافت فرسوده تامین می‌شود. لیست اولیه مشمولان برای استعلام نهایی به وزارت راه و شهرسازی تحویل شد.

۲۴ آذر ۱۳۹۷، بررسی مصوبه مجلسی‌ها درباره لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد؛ لایحه‌ای که هرچند هیات عالی نظارت مجمع آن را مغایر سیاست‌های کلی نظام خواند اما با اصرار نمایندگان بر آنچه در این لایحه به تصویب رسانده بودند، علی لاریجانی رئیس مجلس، ۲ آبان‌ماه امسال طی نامه‌ای به آیت‌الله هاشمی شاهرودی، تایید نهایی اصلاحات قانون مبارزه با پولشویی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرد.

منابع: روزنامه دنیای اقتصاد و موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد12 ساعت قبل
بنابه گفته فعالان بازار، طی هفته جاری و پس از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، خرید و فروش خودرو افت کرده، چه آنکه مراجعه شهروندان حتی برای تعویض پلاک نیز کاهش داشته است. از حدود یک ماه پیش، موج جدید رشد قیمت در بازار خودرو آغاز و اگرچه در مقاطعی متوقف یا کند شد، با این حال در مجموع رکوردهایی جدید در بازار به ثبت رسید. پراید ۱۳۱ هم که کاهش قیمت داشته، در مقطع فعلی ۶۶ میلیون تومان قیمت دارد. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز در حال‌حاضر قیمتی برابر با ۱۰۶ میلیون تومان دارد و برای خرید تیپ ۵ این محصول باید ۱۲۵ میلیون تومان هزینه کرد. همچنین خرید پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز چیزی حدود ۱۳۰ میلیون تومان آب می‌خورد و پژو ۴۰۵ معمولی هم ۹۶ میلیون تومان قیمت دارد.
تابناکتابناک17 ساعت قبل
در بازار ارز، شاخص دلار از ۹۹٫۳ واحد دیروز، تا ۹۹٫۱۱۵ واحد پایین آمد. نرخ برابری ین ژاپن با دلار آمریکا از ۱۱۰٫۱۲ واحد دیروز تا ۱۱۰٫۴۴ واحد تضعیف شد. یوآن چین هم ۰٫۱۵ درصد در بازار‌های خارجی افت کرد تا نرخ برابری آن با دلار به ۷٫۰۲۳۴ واحد برسد. هر سکه یک گرمی نیز ۹۶۰ هزار تومان قیمت گذاری و هر گرم طلای ۱۸ عیار، به رقم ۶۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. ♦ برای اطلاع از جدیدترین قیمت دلار در بازار امروز تهران، به کانال «تابناک» در تلگرام بپیوندید
ایسناایسنا12 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همایون شجریان در پستی اینستاگرامی، آخرین اطلاعیه هیات مدیره بیمارستان جم در ارتباط با وضعیت سلامتی محمدرضا شجریان را به اشتراک گذاشت. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «… در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی، کماکان از دستگاه کمک تنفسی برای بهبود شرایط قلبی و تنفسی ایشان استفاده می‌شود …» محمدرضا شجریان، استاد آواز ایرانی، از سه سال پیش درگیر بیماری سرطان بوده و در چند ماه گذشته بارها در بیمارستان بستری شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دفتر سخنگوی دولت اعلام کرد که جواب آزمایش کرونای علی ربیعی، منفی است و او در سلامت کامل است. پیش از این گفته شده بود که درپی ابتلای معاون وزیر بهداشت به ویروس کرونا و حضور او در جلسه سخنگوی دولت امکان انتقال این ویروس به علی ربیعی نیز وجود دارد که جواب آزمایش وی منفی اعلام شد.

نظرها

اخبار بیشتر