پلوتو سیاره است یا جرم آسمانی؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. تکنولوژی
پلوتو سیاره است یا جرم آسمانی؟

پلوتو سیاره است یا جرم آسمانی؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
درک نحوه زندگی در فضا برای بسیاری افراد جالب است؛ در این بسته خبری قصد داریم جذابترین اتفاقات فضایی را ارائه دهیم.

اتحادیه بین‌المللی اخترشناسان در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که پلوتو سیاره به شمار نمی‌رود. زمانی این مسئله مشخص شد که چندین جرم آسمانی دیگر با همان ابعاد و اندازه در کمربند کویپر کشف شده بود. به همین دلیل اتحادیه بین‌المللی اخترشناسان مجبور شد تعریفی جدید از سیاره ارائه کند. این تعریف جدید شامل فاصله‌ای جرم آسمانی از مرکز مدار خود هم می‌شد که بر اساس آن پلوتو دیگر یک سیاره محسوب نمی‌شد.

اکنون این سوال پیش می آید که پلوتو چیست؟یک سیاره کوتوله! بنابراین منظومه شمسی ما شامل ۸ سیاره و ۵ سیاره کوتوله شد. ولی با اظهار نظر جنجالی مدیر ناسا دوباره بحث در مورد هویت پلوتو بالا گرفته است. طبق گفته  برایدنستاین پلوتو یک سیاره است! و ظاهرا او تنها کسی نیست که چنین نظری دارد.

به دنبال این اظهار نظر، افراد دیگری هم نظرشان را در مورد سیاره نبودن پلوتو اعلام کردند. بسیاری از افراد از این که سیستم سیارات ۹ گانه منظومه شمسی که در کودکی یاد گرفته بودند زیر سؤال می‌رفت، خوشحال نیستند. همین باعث شده دو جبهه مخالف و موافق سیاره پلوتو ایجاد شود.

از یک نظر می‌توان پلوتو را هنوز یک سیاره از سیارات منظومه شمسی محسوب کرد. اگر تعریف «هر چیزی که به دور خورشید می‌چرخد» را به‌عنوان تعریف کلاسیک از سیاره قبول کنیم، پلوتو به‌عنوان نهمین عضو از سیارات منظومه شمسی محسوب خواهد شد. ولی مسئله‌ای که باعث مشکل می‌شود، تعریف منظومه شمسی است! ما دقیقا چه محدوده‌ای را جزو منظومه شمسی حساب می‌کنیم. کمربند کویپر مرز منظومه شمسی است یا داخل آن؟ این سؤال از این جهت تعیین کننده است که پلوتو در واقع بخشی از این کمربند تشخیص داده شده است و نمی‌تواند یک سیاره باشد. ولی اگر خود پلوتو را مرز منظومه شمسی بدانیم، خود پلوتو در داخل منظومه شمسی و کویپر و فرای آن همگی خارج از منظومه شمسی محسوب خواهند شد.

کمربند کویپر پلوتو

طبق تعریفی که در سال ۲۰۰۶ از سیاره انجام شد، سیاره ۳ ویژگی اصلی باید داشته باشد.اول از همه این که به دور خورشید بچرخد.دوم آنکه آن‌قدر جرم داشته باشد که بتواند به شکل کروی در آید و نه شکل دیگر و سوم اینکه بتواند تمام مسیر خود را پاک‌سازی کند. یعنی آن‌قدر جاذبه قدرتمندی داشته باشد که بتواند تمام خورده سنگ‌ها و اجرام آسمانی در مسیرش را جذب کند. همان کاری که تمام سیارات منظومه شمسی در نهایت موفق به انجام آن شدند. با این اوصاف، پلوتو نمی‌تواند یک سیاره باشد. اگر چه پلوتو به دور خورشید می‌چرخد و کروی شکل هم هست، ولی نتوانسته از پس شرط سوم بر آید.

ولی این تمام ماجرا نیست. با نگاه دقیق‌تر می‌بینیم که نه فقط پلوتو، که حتی زمین و مریخ و حتی مشتری هم نتوانسته‌اند به‌درستی این کار را انجام دهند و هنوز سیارک‌های سرگردان در مدار آن‌ها وجود دارد. حداقل در مورد زمین امیدواریم این پاک‌سازی دیگر هیچ وقت اتفاق نیفتد، چون پاک‌سازی مسیر ممکن است همراه با پاک‌سازی زمین از نسل بشر هم باشد.

پلوتو سیاره یا جرم آسمانی است که دارای جو، رشته کوه، هسته و حتی اقیانوس (زیر پوسته) که از خیلی جهات شبیه به زمین خودمان می‌شود. پلوتو درست مثل زمین یک ماه دارد. ولی اگر پلوتو را سیاره نهم بدانیم، آیا اریس (Eris) که یک سیاره کوتوله با جرمی ۲۵ درصد بیشتر از پلوتو که در کمربند کویپر به دور خورشید می‌چرخد را نباید سیاره دهم بنامیم؟!

اریس سیاره کوتوله منظومه شمسی

در واقع بحث سیاره بودن یا نبودن پلوتو سال‌هاست در جریان است و این روز‌ها با اظهار نظر برایدنستاین تشدید شده است. شاید این موضوع سال‌های بعد حتی از این هم داغ‌تر شود! نشانه‌هایی وجود دارد که مشخص می‌کند جرمی آسمانی ۱۰ برابر سنگین‌تر از زمین در کمربند کویپر وجود دارد. در سال‌های آینده اگر این جرم اسمانی کشف شد، آیا این یک سیاره جدید خواهد بود؟ یا یک جرم آسمانی در کمربند کویپر؟!

در حال حاضر منجمان به دو دسته طرفداران سیاره پلوتو و مخالفان آن تقسیم شده‌اند. باید منتظر شد تا در آینده پلوتو بالاخره به‌عنوان عضو رسمی منظومه شمسی پذیرفته خواهد شد یا نه؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گفتگو با دزد تازه کاری که حرفه‌ای عمل می‌کرد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، چندی قبل ماموران کلانتری ۱۲۴ قلهک در جریان سرقت لوازم داخل خودرو پژو ۲۰۶ قرار گرفتند و تیمی از ماموران برای دستگیری متهم وارد عمل شدند. به چه جرمی دستگیر شدی؟ سرقت لوازم داخل خودرو. شیوه و شگرد؟ ابتدا پلاک یک خودروی مشابه به خودروی خودم را سرقت می‌کردم و با نصب آن روی خودرویم دست به سرقت لوازم داخل خودرو می‌زدم. در خودروها را چطور باز می‌کردی؟ فقط پژو ۲۰۶ هدف سرقت هایم بود که با شکستن شیشه خودرو دست به دزدی می‌زدم. بنا به این گزارش، متهم برای تحقیقات بیشتر دراختیار ماموران پلیس تهران قرار دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شاید بسیاری از کاربران واتس اپ مطلع نباشند که می‌توانند به راحتی وضعیت آنلاین بودن خود را در واتس اپ پنهان کنند و برای این کار تنها به چند راهکار ساده احتیاج دارند. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، همه کاربران می‌توانند به راحتی وضعیت آنلاین بودن خود را یا آخرین باری را که آنلاین بوده‌اند در بخش تنظیمات تغییر دهند. اگر مرتب از واتس اپ استفاده می‌کنید اما مایل نیستید دیگران از این موضوع مطلع باشند می‌توانید حریم شخصی خود را محدود‌تر کنید. برای انجام این کار تنها کافیست مراحل زیر را دنبال کنید: _برنامه واتس اپ را از طریق آیفون یا تلفن اندرویدی خود باز کنید_ از منوی پایین صفحه بخش «تنظیمات» را انتخاب کنید_روی «تنظیمات» در پایین صفحه ضربه بزنید_در تنظیمات گزینه «حساب» را انتخاب کنید_برای دسترسی به حساب کاربری خود، روی نماد شبیه یک کلید ضربه بزنید_در صفحه حساب «حریم خصوصی» را پیدا کنید و انتخاب کنید_ «حریم خصوصی» را از فهرست گزینه‌ها انتخاب کنید_ برای انتخاب وضعیت آنلاین خود، روی Last Seen «» ضربه بزنید_گزینه Last Seen را در بخش بالایی انتخاب کنید_ شما باید دو گزینه برای مخفی کردن وضعیت آنلاین یا وضعیت Last Seen خود داشته باشید (وضعیت آنلاین خود را فقط به مخاطبین خود محدود کنید، یا آن را از همه مخفی کنید) _برای مخفی کردن وضعیت واتساپ خود، انتخاب انجام دهید_پس از انتخاب، وضعیت آنلاین یا Last Seenشما بسته به انتخاب شما فقط برای مخاطبین یا هیچ کس قابل مشاهده نخواهد بود. توجه داشته باشید که اگر گزینه Last Seen خود را از همه مخفی کنید، همچنین نمی‌توانید وضعیت آنلاین کاربران دیگر را مشاهده کنید
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
نسخه کاربران مسافر اپلیکیشن اسنپ به روزرسانی شد. در این نسخه علاوه بر تغییرات گرافیکی و ظاهری، امکانات جدیدی برای افزایش امنیت حساب کاربری مسافران، سهولت دسترسی به اپلیکیشن و همچنین تخمین زمان تقریبی رسیدن به مقصد اضافه شده است. به گزارش روابط‌عمومی اسنپ، هدف از اعمال این تغییرات فراهم کردن امکان استفاده بهینه کاربران مسافر از اپلیکیشن اسنپ و همچنین تامین مضاعف امنیت اطلاعات آن‌هاست. به این ترتیب، کاربرانی که قبلا حساب کاربری اسنپ داشته‌اند، با وارد کردن شماره موبایل خود، یک کدفعال‌سازی از طریق پیامک دریافت می‌کنند و می‌توانند مثل همیشه درخواست خودرو بدهند. تخمین زمان تقریبی رسیدن راننده و همچنین رسیدن به مقصدیکی دیگر از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که در نسخه جدید فراهم شده، اعلام «زمان تقریبی رسیدن راننده» و همچنین «زمان تقریبی رسیدن به مقصد» است.
الفالف14 ساعت قبل
تبصره* وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است بانک اطلاعات املاک کشور را طراحی و سامانه اطلاعاتی آن را ایجاد نماید. ماده* سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شهرداری‌ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظفند که امکان دسترسی برخط به بانک اطلاعاتی املاک در اختیار را برای سازمان امور مالیاتی کشور فراهم نمایند. متخلف از مفاد حکم این تبصره علاوه بر مسئولیت تضامنی که با مودی در پرداخت مالیات خواهد داشت مشمول جریمه‌ای معادل مالیات دارایی‌های مشمول می‌باشد. متخلف از حکم این تبصره در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی خواهد داشت. تبصره* پرداخت مالیات موضوع این ماده قبل از سررسید پرداخت مالیات، موجب برخورداری از بخشودگی به میزان دو درصد به ازای هر ماه و حداکثر به میزان بیست و پنج درصد مالیات متعلق خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مدیرعامل ایران خودرو اظهار کرد: ‌ این شرکت با برنامه‌ریزی اصولی در همکاری با زنجیره تامین و حمایت‌های وزارت صمت، موفق به افزایش شمارگان تولید شد و توانست در چند ماهه اخیر روند تحویل خودرو به مشتریان را بهبود بخشد. مقیمی افزود: ‌با روند افزایش تولید و تحویل، تمامی تعهدات معوق ایران خودرو به مشتریان تا اردیبهشت ماه سال آینده به روز خواهد شد. وی تصریح کرد: تارسیدن به اهداف تولید و تامین نیاز مشتریان جمعه‌ها تعطیل نیست. مدیرعامل ایران خودرو اضافه کرد: اجازه ورود قطعات بی‌کیفیت به بهانه افزایش شمارگان تولید به خطوط تولید را نخواهم داد. وی با اشاره به این که تصویر ذهنی ایران خودرو نزد جامعه به دلیل تاخیر در اجرای تعهدات به مشتریان خدشه دار شده تاکید کرد: ‌ مجوز پیش فروش محصولی را که توانایی تولید آن را نداریم، نخواهم داد. مدیرعامل ایران خودرو افزود: ‌ نهضت داخلی‌سازی قطعات با جدیت دنبال می‌شود و تاکنون ۵۰ قطعه از محصولات ایران خودرو توسط سازندگان داخلی، بومی سازی شده است و این روند حتی با برداشتن تحریم‌ها تداوم خواهد داشت.

خودروی کلاسیک به سبک اسپاگتی! / پیوند برتونه و تاریخ خودروی ایتالیا (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر