دستاوردهای سفر استاندار خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان / توسعه همکاری‌های ‌اقتصادی، عمرانی و فرهنگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
دستاوردهای سفر استاندار خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان / توسعه همکاری‌های ‌اقتصادی، عمرانی و فرهنگی

دستاوردهای سفر استاندار خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان / توسعه همکاری‌های ‌اقتصادی، عمرانی و فرهنگی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
استاندار خراسان جنوبی به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی، عمرانی و فرهنگی دو استان مرزی خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان سفری سه روزه به این استان داشته تا مقدمات کار را فراهم کند سفری که دستاوردهای خوبی برای هر دو استان داشته است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمدصادق معتمدیان پس از ابراهیم رضایی بابادی، سیدصولت مرتضوی، قهرمان رشید، وجه‌الله خدمتگزار، سید علی‌اکبر پرویزی و محمدمهدی مروج الشریعه با رأی هیئت وزیران در هفتمین روز از آذرماه ۱۳۹۷ به عنوان هفتمین استاندار خراسان جنوبی معرفی شد.

معتمدیان دارای مدرک کارشناسی اقتصاد و کارشناس ارشد مدیریت، مدرس دانشگاه و کارشناس و پژوهشگر مسائل قومی، منطقه‌ای و توسعه‌ای است وی که عضویت در شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور، ریاست شورای سیاست گذاری موسسات آموزشی پژوهشی در شمال غرب کشور، خدمت در استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام در سطح مدیرکل و معاون دستگاه‌های اجرایی را در کارنامه سوابق اجرایی خود دارد با گذشت یک سال و چند روز از قبول مسئولیت سکانداری استان خراسان جنوبی کمر همت بسته تا چرخ توسعه این استان را به حرکت درآورد و در این مدت گام‌های خوبی نیز برداشته است.

اینک در ۲۴ آمین روز از آذرماه ۱۳۹۸ استاندار خراسان جنوبی در سفر به استان سیستان و بلوچستان به دنبال فراهم کردم گامی دیگری برای توسعه این استان برخواسته است.

نماینده عالی دولت در استان بنا دارد با بهره‌مندی از همکاری‌های همه جانبه استان‌های همسایه پله‌های ترقی و توسعه خراسان جنوبی را در نوردد و دروازه‌ای جدید برای توسعه اقتصادی، عمرانی و فرهنگی منطقه باز کند.

معتمدیان در این سفر سه روز قصد دارد از ظرفیت‌های دو استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی برای آبادی و توسعه هر دو منطقه استفاده شود و مردم هر دو استان از این ظرفیت‌ها بهره‌مند شوند از این رو در این سفر تفاهم نامه‌ای بین دو استان به امضا رسید که دستاوردهای خوبی برای دو استان مرزی کشور داشت.

در این تفاهم نامه که در جریان سفر استاندار خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان به امضاء رسیده بر توسعه همکاری‌های دو استان در زمینه‌های اقتصادی، عمرانی و فرهنگی تأکید شد.

براساس این تفاهم نامه دو استان در زمینه محورهایی همچون همکاری در توسعه و تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی و حمل و نقل در زمینه‌های جاده‌ای، ریلی و هوایی با اولویت پروژه‌های مشترک دو استان از جمله راه آهن شرق (چابهار-زاهدان-بیرجند-مشهد) و جاده ترانزیتی زاهدان-بیرجند به تفاهم رسیدند.

استفاده از ظرفیت و توانمندی فنی و مهندسی و همچنین محصولات و تولیدات دو استان در اجرای پروژه‌های عمرانی، دولتی و خصوصی و همچنین اعلام آمادگی و همکاری در زمینه برقراری پروازهای بین دو استان و تعریف مسیرهای پروازی مشترک از جمله مشهد- بیرجند- زاهدان، چابهار، تهران- بیرجند- زاهدان و چابهار از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

دو استان در جریان این تفاهم نامه در راستای همکاری لازم در زمینه تأمین انواع دام سبک و سنگین، طیور و شیلات با هدف تأمین مواد پروتئینی مورد نیاز دو طرف و نیز همکاری استانداری سیستان و بلوچستان برای واردات دام سنگین به ویژه شتر از پاکستان و حمل آن به استان خراسان جنوبی به جمع بندی رسیدند.

همکاری دوجانبه در زمینه توسعه کمی و کیفی محصولات باغی، نخیلات، مرکبات و میوه‌های گرمسیری و همچنین همکاری استان خراسان جنوبی در زمینه تأمین مرغ مورد نیاز کشتارگاه‌های استان سیستان و بلوچستان نیز از موارد ذکر شده در این تفاهم نامه است.

استانداران خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در بخش‌هایی از این تفاهم نامه بر استفاده هر چه بهتر از ظرفیت مرز تأکید کردند.

تأکید بر تشکیل منظم کمیته‌های مشترک و برگزاری میزهای کشوری برای بررسی موانع و فرصت‌های توسعه همکاری‌ها با کشورهای افغانستان و پاکستان در راستای افزایش سطح مبادلات تجاری و همچنین اعلام آمادگی دو طرف برای پذیرش و اعزام هیئت‌های تجاری و بازاریابی به کشورهای افغانستان و پاکستان و نیز اعزام هیئت‌های مشترک دو استان به سایر کشورها از جمله این موارد است.

در همین راستا دو طرف بر پیاده سازی خوشه‌های کسب و کار دارای پتانسیل و مزیت در هر دو استان برای توسعه و رونق فعالیت‌های مورد نظر از جمله فرآورده‌های شتر، طیور، شیلات، گیاهان دارویی، سنگ‌های قیمتی و صنایع دستی تأکید کردند.

همکاری و انتقال تجربیات و دانش فنی در زمینه صنایع و معادن دارای ظرفیت و مزیت در هر دو استان و آمادگی دو طرف برای استفاده از ظرفیت گمرکات مرزی دو استان برای توسعه مبادلات تجاری با کشورهای افغانستان و پاکستان از طریق پذیرش کالاهای صادراتی به صورت متقابل نیز از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

دو استاندار در زمینه پیش‌بینی تسهیلات و تمهیدات لازم در جهت عرضه محصولات مزیت دار دو استان از طریق واگذاری غرفه با تخفیف در مناطق آزاد، بازارچه‌ها و مراکز عرضه دو استان نظیر خرما، محصولات شیلاتی، زعفران، زرشک، عناب و نیز شناسایی راه‌های رفع محدودیت عرضه کالاهای قابل ورود توسط مرزنشینان در دو استان در راستای رفع نیازهای طرفین و توسعه اشتغال و معیشت مرزنشینان هم به توافقاتی رسیدند.

برگزاری نمایشگاه‌های مشترک داخلی و خارجی برای معرفی ظرفیت‌ها و توانمندیها و عرضه تولیدات و محصولات دو طرف از جمله همکاری لازم برای حضور تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در نمایشگاه‌های افغانستان و پاکستان و نیز آمادگی خراسان جنوبی جهت سرمایه گذاری‌های مشترک در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و بازارچه‌های مرزی استان توسط فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان و همچنین سرمایه گذاران افغانستانی و پاکستانی نیز از دیگر مواردی است که در این تفاهم نامه مورد تأکید طرفین است.

براساس مفاد این تفاهم نامه دو طرف در مورد اجرای مفاد تفاهمنامه خواهر خواندگی فیمابین سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و نیز همکاری و هماهنگی لازم در زمینه افزایش ارتباط بین منطقه آزاد چابهار و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به عنوان پس کرانه بندر چابهار و همچنین ترمینال کانتینری در مرکز ثقل محور شرق به جمع بندی رسیدند.

مذاکرات دو استاندار در زمینه توسعه و تسهیل ترانزیت از مرزهای ماهیرود و میلک و استفاده بیشتر از بندر تجاری چابهار با توجه به موقعیت دو استان در محور ترانزیتی شرق و کریدورهای منطقه‌ای و بین المللی و همچنین برگزاری نشست‌های دوره‌ای اتاق‌های بازرگانی دو استان و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های طرفین در راستای افزایش همکاری‌های دوطرف و همچنین توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای افغانستان و پاکستان نیز به نتیجه نهایی رسید.همکاری و هماهنگی لازم جهت توسعه روابط و مبادلات فرهنگی و آموزشی بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دو استان با هدف تبادل دانش و تجربیات و همچنین همکاری بین صدا و سیمای مراکز دو استان به علاوه برگزاری نشست‌های فرهنگی و هنری، در راستای تقویت ایرانگردی و گردشگری به منظور همگرایی و هم افزایی ابعاد اجتماعی دو استان و نیز اعلام آمادگی خراسان جنوبی برای میزبانی از گردشگران و زوار پاکستانی در مسیر رفت و برگشت به شهرهای مذهبی مشهد مقدس و قم و توسعه و تقویت گردشگری هم از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

اعلام آمادگی دوطرف برای توسعه و تسهیل توریسم درمانی و پذیرش اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان باعنایت به ظرفیت‌ها و امکانات مناسب بهداشتی و درمانی دو استان و برگزاری جلسات منظم و هدفمند به منظور همفکری و هم افزایی در راستای افزایش روابط و همکاری‌های اقتصادی، عمرانی و فرهنگی بین دو استان در راستای اجرای مفاد تفاهم نامه نیز از دیگر تعهدات دو استان است.

استاندار خراسان جنوبی در این سفر سه روزه علاوه بر امضای تفاهم نامه همکاری دو استان از بخش‌های مختلف پارک علم و فناوری، کارخانه صنایع ریسندگی و بافندگی بافت بلوچ ایرانشهر و از پروژه احداث موج شکن شرقی، دستک رسوب گیر و لایروبی بندر صیادی رمین نیز بازدید کرد.

محمدصادق معتمدیان عصر امروز نیز در مراسم امضای تفاهم نامه «طرح انتقال آب از دریای عمان» شرکت کرد و اظهار داشت: طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور، نشانگر عزم و اراده مجموعه دولت برای عملیاتی کردن این پروژه عظیم است که قطعا در توسعه شرق کشور، ماندگاری جمعیت و ایجاد امنیت پایدار موثر خواهد بود.

وی با اشاره به تاکید وزارت نیرو بر تدوین سند سازگاری با کم آبی تصریح کرد: در این سند، استان‌ها مکلف شده‌اند وضعیت منابع و مصارف آبی را ارائه نمایند و میزان مصرف شرب و صنعت را تعیین کنند.

به گفته وی خراسان جنوبی، نخستین استانی است که سند سازگاری با کم آبی را تدوین کرده و این سند در کارگروه سازگاری با کم آبی وزارت نیرو نیز به تصویب رسیده است.

آری خشکسالی‌های ۲۰ ساله حاکم بر شرق کشور موجب تضعیف کشاورزی در این منطقه و در نتیجه کاهش سطح رفاه اقتصادی و همچنین افت تراز آب زیرزمینی در گذر زمان شده که این موضوع لزوم تأمین آب و تسریع در اجرای طرح انتقال آب از دریای عمران را بیش از پیش مطرح می‌کند.

طی سال‌های گذشته راهکارهای بلند مدت مختلفی برای رفع مشکل کم آبی شرق کشور مطرح بوده است از جمله انتقال آب از خراسان شمالی به خراسان جنوبی و انتقال آب از دریای عمان به ۳ استان شرقی کهدر این طرح با اعتبار ۲ میلیارد یورویی مقرر شده طی یک برنامه ۵ ساله آب دریای عمان در چابهار شیرین شده و توسط خطوط انتقال به ۳ استان منتقل شود.

و اینک در عصر ۲۴ امین روز از آذرماه ۱۳۸۹ مراسم آغاز طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان شمالی امروز با حضور استانداران ۳ استان در استان سیستان و بلوچستان کلید خورد که امیدواریم با به ثمر نشستن این تلاش‌ها شاهد رونق مجدد کشاورزی، حضور گسترده مردم در روستاها، بهبود معیشت مردم و در نهایت توسعه منطقه باشیم.

دستاوردهای سفر استاندار خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان / توسعه همکاری‌های ‌اقتصادی، عمرانی و فرهنگی - 27دستاوردهای سفر استاندار خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان / توسعه همکاری‌های ‌اقتصادی، عمرانی و فرهنگی - 28

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

نظرها

اخبار بیشتر