همتی: آرامش دوباره در بازار ارز ایجاد شد/ شرط اجازه صادرات از اول دی ماه اعلام شد/ پیش بینی قابل تامل از رقم کسری بودجه ۹۹/ طعنه رئیس استاندارد: مردم برای خرید خودروی بی‌کیفیت هم صف می‌کشند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

همتی: آرامش دوباره در بازار ارز ایجاد شد/ شرط اجازه صادرات از اول دی ماه اعلام شد/ پیش بینی قابل تامل از رقم کسری بودجه ۹۹/ طعنه رئیس استاندارد: مردم برای خرید خودروی بی‌کیفیت هم صف می‌کشند!

تابناکخبرگزاری تابناک |
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس قله ۳۴۴ هزار واحد را فتح کرد، واکنش متناقض بازار بورس، نفت و طلا به پایان جنگ تجاری، رشد ارزش سهام آرامکو در معاملات بازار عربستان، دلار در صرافی بانکی ارزان شد، درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری از محل دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های عمومی و سهم‌خواهی پژو از ادغام با فیات را در بر دارد.

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس قله ۳۴۴ هزار واحد را فتح کرد، واکنش متناقض بازار بورس، نفت و طلا به پایان جنگ تجاری، رشد ارزش سهام آرامکو در معاملات بازار عربستان، دلار در صرافی بانکی ارزان شد، درآمد ۱٫۸ میلیارد دلاری از محل دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های عمومی و سهم‌خواهی پژو از ادغام با فیات را در بر دارد.

بورس قله ۳۴۴ هزار واحد را فتح کرد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه بیست و چهارم آذرماه ۹۸)، با افزایش ۸۲۳ واحدی معادل ۰٫۲۴ درصد به رقم ۳۴۴ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

همتی: آرامش دوباره در بازار ارز ایجاد شد/ شرط اجازه صادرات از اول دی ماه اعلام شد/ پیش بینی قابل تامل از رقم کسری بودجه ۹۹/ طعنه رئیس استاندارد: مردم برای خرید خودروی بی‌کیفیت هم صف می‌کشند! - 4

این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با رشد ۲۲ واحدی به رقم ۴ هزار و ۴۷۱ واحد رسید. شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۲۲۰ واحدی معادل ۰٫۲۴ درصد به رقم ۹۲ هزار و ۱۷۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۵۴۷ واحدی معادل ۰٫۵۱ درصد، عدد ۱۰۷ هزار و ۷۳۱ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۳۶۵ واحدی معادل ۰٫۵۱ درصد به رقم ۷۱ هزار و ۹۸۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۴۵۴ واحد افزایش معادل ۰٫۳۶ درصد را رقم زد و به سطح ۴۰۷ هزار و ۵ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۱۳۵ واحد افزایش معادل ۰٫۰۶ درصد به رقم ۲۴۶ هزار و ۵۹۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۳۷۵۶ واحد افزایش معادل ۰٫۵۳ درصد همراه بود و عدد ۷۱۵ هزار و ۵۸۷ واحد را به نمایش گذاشت.

واکنش متناقض بازار بورس، نفت و طلا به پایان جنگ تجاری

کاخ سفید درحالی برای پایان دادن به جنگ تجاری ۱۷ ماهه با چین با این کشور به توافق اولیه رسیده که بازارهای بورس و طلا واکنش‌های متناقضی به این اتفاق نشان دادند.

بر پایه توافق حاصل شده میان دو کشور، در فاز نخست که بنا بر ادعای رویترز به امضاء دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا رسیده، تعرفه واردات آن دسته از کالاهای چینی که به بالای ۵۰ درصد افزایش یافته بود، معلق می‌شود و همزمان دستور افزایش تعرفه کالاهای چینی که قرار بود از روز یکشنبه اجرایی شود، لغو می‌شود. در همین حال، ترامپ با انتشار توییتی از نزدیک بودن توافق تجاری با چین خبر داد. این توافق با امضاء طرف چینی نهایی خواهد شد. البته آنگونه که ترامپ در توییت خود مدعی شده، چین پیش از این موافقت شفاهی خود را اعلام کرده است. در واکنش به اعلام این خبر شاخص داوجونز، متوسط موزون بهای سهام ۳۰ شرکت صنعتی برتر آمریکا، در معاملات بورس نیویورک ۱۳۵ واحد رشد کرد و قیمت جهانی نفت نیز سیر صعودی به خود گرفت. بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در مبادلات بازارهای جهانی ۵۹ سنت افزایش یافت و به آستانه ۶۰ دلار رسید. این بالاترین نرخ جهانی نفت از ماه سپتامبر گذشته تاکنون محسوب می‌شود اما در بازار جهانی طلا بر خلاف انتظار برخی داد و ستدکنندگان نه تنها افت محسوس قیمت رخ نداد بلکه بهای جهانی هر اونس طلا بیش از ۱ دلار افزایش یافت و به هزار و ۴۷۰ دلار و ۵۰ سنت رسید.

تحلیل‌گران بازار جهانی طلا معتقدند که رفتار متفاوت این بازار در واکنش به توافق تجاری چین و آمریکا به این دلیل است که انتشار این خبر پیش‌تر اثر خود را بر بازار طلا گذاشته بود. اشاره آنها به خبر رییس جمهوری آمریکاست که اوایل ماه اکتبر گذشته منتشر شد و از حصول توافق تجاری با چین حکایت داشت. به نقل از ایبنا؛ در آن مقطع قیمت جهانی طلا از حدود هزار و ۵۱۰ دلار تا نزدیکی هزار و ۴۶۰ دلار کاهش یافت. بنابراین این بار واکنش بازار جهانی طلا تا انتشار جزئیات توافق تجاری چین و آمریکا به تعویق خواهد افتاد. جنگ تجاری میان چین و آمریکا از حدود یکسال و نیم پیش و با اعتراض دونالد ترامپ به کسری تجاری۴۳۰ میلیارد دلاری ایالات متحده در قبال واردات کالاهای چینی آغاز شد.

رشد ارزش سهام آرامکو در معاملات بازار عربستان

ارزش سهام شرکت آرامکوی سعودی روز یکشنبه برای سومین روز افزایش پیدا کرد اما ارزش بازار این شرکت پایین دو تریلیون دلار ماند. ارزش سهام آرامکو یک درصد در ریاض صعود کرد و روند رشدی که از زمان آغاز معاملاتش در روز چهارشنبه داشت را به ۱۶ درصد رساند. شاخص سهام بازار عربستان نیز همراه با همتایان دیگرش در خاورمیانه صعود کرد تا از روند صعودی که بازارهای جهانی پس از توافق آمریکا و چین روی فاز اول توافق تجاری پیدا کردند، جا نماند. شرکت MSCI که محبوب‌ترین شاخصهای بازار نوظهور جهان را رصد می‌کند آرامکو را با استفاده از قیمت نهایی ۱۷ دسامبر به شاخصهای خود اضافه خواهد کرد و شرکت FTSE Russell نیز با استفاده از قیمت ۱۹ دسامبر اقدام مشابه را صورت خواهد داد. طبق اعلام شرکت ارقام کپیتال، عرضه سهام آرامکو احتمالا حدود ۱٫۱۶ میلیارد دلار سرمایه را وارد بازار سهام می‌کند.

دلار در صرافی بانکی ارزان شد

در ابتدای معاملات امروز؛ در صرافی‌های مجاز، هر اسناس دلار آمریکا به نرخ ۱۲۵۵۰ تومان از مردم خریداری شد و به قیمت ۱۲۶۵۰ تومان به متقاضی دریافت ارز فروخته شد. همچنین هر یورو در این صرافی‌ها، به نرخ ۱۳۸۵۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۳۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد.

حال بر اساس جدیدترین اطلاعات (ساعت ۱۸:۰۰) هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۲۴۵۰ تومان از مردم خریداری می‌شود و به قیمت ۱۲۵۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل، ۱۵۰ تومان کاهش را نشان می‌دهد. یورو نیز در این ساعت، به نرخ ۱۳۷۵۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۳۸۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، ۲۰۰ تومان ارزان‌تر شده است.

همتی: آرامش دوباره در بازار ارز ایجاد شد

رییس کل بانک مرکزی در نشست دوره‌ای رئیس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان، با تشریح وضعیت ارزی کشور گفت: علیرغم تداوم فشار تحریم‌ها، روند صادرات غیر نفتی کشور به خوبی در حال انجام است و تامین ارز واردات نیز از طریق سامانه نیما صورت می‌گیرد و شاهد انجام روان تأمین ارز در سامانه نیما هستیم. همتی با اشاره به انتشار اخباری در خصوص کاهش صادرات غیرنفتی کشور تصریح کرد: صادرات غیرنفتی کشور طی ۸ ماهه ابتدای سال جاری نسبت به سال گذشته از نظر وزنی افزایش داشته اما اصلاح نرخ‌های پایه صادراتی و شفاف‌سازی میزان اظهار صادرات توسط صادرکنندگان باعث کاهش ارزش اعلامی صادرات غیر نفتی شده بود؛ لذا روند صادرات غیرنفتی کشور رو به رشد است و از این بابت نگرانی وجود ندارد. وی افزود: علیرغم جو روانی ایجاد شده در بازار ارز و نوسانات در این بازار طی هفته‌های اخیر، خوشبختانه مدیریت بازار از نظر ریال و ارز توسط بانک مرکزی موجب ایجاد تعادل و آرامش دوباره در بازار ارز شد. همتی همچنین با اشاره به کاهش نرخ ماهانه و نقطه به نقطه تورم تولیدکننده در آبان ماه گفت: این آمار نشان دهنده موفقیت بانک مرکزی در کنترل تورم بوده است و علیرغم نوسانات اخیر در بازار ارز و سایر بازارها تلاش می‌کنیم با تداوم آرامش و تعادل بازار ارز در سایر بازارها نیز آرامش برقرار و روند کاهنده نرخ تورم را ادامه دهیم.

شرط اجازه صادرات از اول دی ماه اعلام شد

وزارت صمت صدور مجوز صادرات از اول دی ماه را مشروط به ارائه مدرک تسویه حساب ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما برای ۶ ماهه نخست سال جاری کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به انجمن‌های صنفی اعلام کرد که با توجه به تعهد صادر کنندگان کالاهای تحت پوشش آن انجمن مبنی بر برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور (سامانه‌ نیما) به اعضای اعلام نمایید که در صورت عدم ارائه مدرک تسویه حساب ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما که به تایید بانک مرکزی جمهوری ایران رسیده باشد (حداقل برای شش ماهه اول سال جاری) تا پایان ماه جاری از اول دی‌ماه سال جاری به هیچ عنوان با صادرات کالاهای صادراتی آنها موافقت به عمل نخواهد آمد و اسامی آنان را از لیست صادرکنندگان مجاز حذف خواهد شد.

سهم‌خواهی پژو از ادغام با فیات

سهامداران فرانسوی گروه خودروسازی پژو-سیتروئن که قرار است در همین روزها با فیات-کرایسلر ادغام شود، خواستار دریافت تضمینی شده‌اند که درصورت کناره‌گیری کارلوس تاوارز، مدیرعامل پژو، در تعداد کرسی‌های هیات‌مدیره شرکت جدید، دست برتر را نسبت به اعضای فیات داشته باشند. دو شرکت در حال نهایی‌سازی مذاکرات برای دستیابی به توافق ادغامی هستند که ۵۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده و قرار است هریک از دو طرف سهم ۵۰ درصدی را از شرکت خودروسازی جدید به خود اختصاص دهند. بر این اساس قرار است هر یک از دو خودروساز، پنج کرسی را از ۱۰ کرسی هیات‌مدیره به خود اختصاص دهند. قرار است کرسی یازدهم به تاوارز که قرار است مدیرعاملی شرکت جدید را نیز عهده‌دار شود، اعطا شود. با این حال این موضوع هنوز تبدیل به چالشی برای نیل به توافق ادغام میان دو طرف نشده است. در صورت ادغام پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر، چهارمین غول خودروسازی جهان متولد خواهد شد. /دنیای اقتصاد

درآمد ۱٫۸ میلیارد دلاری از محل دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه با دوگانه‌سوزشدن ۱٫۴ میلیون خودرو عمومی روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه‌جویی می‌شود، گفت: ‌ با در نظر گرفتن قیمت ۵۰ سنت برای هر لیتر بنزین این صرفه‌جویی به معنای درآمد سالانه ۱٫۸ میلیارد دلاری خواهد بود.

پیش بینی قابل تامل از رقم کسری بودجه ۹۹

شافعی رئیس پارلمان بخش‌خصوصی ایران امروز گفت: در حال حاضر لایحه بودجه ۹۹ با فرض فروش یک‌میلیون بشکه در روز تدوین شده است. از این محل و با در نظر گرفتن سهم ۲۰ درصدی برای صندوق توسعه ملی، دولت در مجموع ۷۸ هزار میلیارد تومان از منابع نفتی استفاده می‌کند. با توجه به میزان فروش نفت در یک سال گذشته پیش‌بینی می‌شود به طور میانگین صادرات نفت حدود سیصد هزار بشکه در روز باشد، بنابراین با فرض سهم ۲۰ درصد برای صندوق توسعه ملی، بودجه از این محل با ۵۳ هزار میلیارد تومان کسری مواجه خواهد بود. با فروش ۳۰۰ هزار بشکه نفت کل درامد ارزی ۵٫۸ میلیارد دلار خواهد بود بنابراین منابع ارزی کافی برای اختصاص به واردات کالاهای اساسی معادل ۱۰٫۵ میلیارد دلار اعلام‌شده توسط دولت با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان وجود ندارد.

پیش‌بینی می‌شود دولت برای اجرای این سیاست حمایتی نیز حدود ۵۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشد. در مجموع برآوردهای اولیه حاکی از وجود بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری در منابع لایحه است. این رقم بدون در نظر گرفتن ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق در نظر گرفته شده در لایحه بودجه و سایر عدم تحقق‌های احتمالی در سایر منابع بودجه است. آنچه در مورد بودجه ۹۹ ادعا شده رویکرد قطع وابستگی به درآمد نفت است، در این رویکرد به اصلاح نظام مالیاتی، ساماندهی نظام یارانه‌ای و مولدسازی دارایی‌های دولت از جمله جایگزین‌های درآمد نفت اشاره شده است.

طعنه رئیس استاندارد: مردم برای خرید خودروی بی‌کیفیت هم صف می‌کشند!

فارس: رئیس سازمان استاندارد اخیرا در واکنش به انتقادات مطرح در مورد کیفیت پایین خودروهای داخلی با بیان اینکه برای خرید خودروی با کیفیت باید پول بیشتری پرداخت شود، به طعنه گفت که مردم برای خرید همین خودروها هم صف می‌کشند!

پیروزبخت در واکنش به صحبت‌های مسئولان پلیس مبنی بر غیراستاندارد و بی‌کیفیت بودن خودروها و اعتراض کارشناسان و مردم به کیفیت پایین خودروها می‌گوید: با همین وضعیت مردم به خاطر خرید همین خودروها در صف می‌ایستند. همین مردم سؤال می‌کنند که اگر تولید این خودروها متوقف شود ما چه خودرویی بخریم؟ وی با تأکید بر اینکه برای خرید خودروی با کیفیت باید پول بیشتری پرداخت شود، می‌گوید: تعریف استاندارد و کیفیت متفاوت است و در واقع کیفیت شامل ویژگی‌های محصول، قیمت، خدمات رسانی و نوآوری محصول می‌شود. وی ادامه می‌دهد: این حق را به مردم ایران می‌دهیم که وقتی خودشان را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کنند، نیازهایی را در رابطه با خودرو احساس کنند. به همین دلیل سازمان استاندارد سالهاست در این مورد فعال است هرچند مقاومت‌هایی نیز در این خصوص اتفاق افتاده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
مردان گرد آمده دور استاندار آذربایجان غربی با لهجه و گویش خودشان همه با هم سخن می‌گفتند. پاسخ خانم مروستی این بود: اینجا محلی است که بیشتر آنان را رانندگان خودروهای مسافرکش از شهرستان‌های آذربایجان غربی تشکیل می‌دهند. یکی از این ماشین خواب‌ها به خبرنگار ایرنا می‌گوید: هشت سال است که اینجا هستم. یکی دیگر از همین ماشین خواب‌ها که لیسانس حسابداری دارد و ۲۴ ساله است، می‌گوید: اگر هر کدام از ما روزی در حد ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان درآمد در شهر خودمان داشته باشیم، قول می‌دهم ۸۰ درصد این ماشین خواب‌ها به خانه خودشان بر می‌گردند. مروستی: بر اساس بررسی‌ها، تعداد ماشین خواب‌ها ۵۰۰ نفرند که به طور میانگین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند و همه متاهل و صاحب یک تا چهار فرزند هستند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: پرواز شماره ٩٧١٦ هواپیمای ایرتور از تهران به استانبول توسط یک فروند ایرباس ٣٠٠-٦٠٠ ساعت ١٩:٥٠ از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام شد، اما دقایقی پس از برخاستن، خلبان با اعلام بروز نقص فنی در هواپیما درخواست بازگشت به فرودگاه را به برج مراقبت پرواز اطلاع داد. کاشانی حیدری بیان داشت: به دنبال این مساله کلیه نیرو‌ها و تجهیزات اداره ایمنی زمینی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به حالت آماده باش صد در صدی درآمده و تمامی تمهیدات لازم برای فرود ایمن این هواپیما در فرودگاه امام (ره) مهیا شد. مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: با وجود آمادگی صد در صدی در فرودگاه امام (ره) خلبان پرواز با بررسی وضعیت هواپیما مسیر خود را به سمت فرودگاه مهرآباد تغییر داد و در ساعت ٢١:٥٦ در این فرودگاه به سلامت به زمین نشست.

نظرها

اخبار بیشتر