اختلافات منطقه‌ای را از طریق صلح‌آمیز و ارتقای ارتباطات حل و فصل کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
اختلافات منطقه‌ای را از طریق صلح‌آمیز و ارتقای ارتباطات حل و فصل کنیم

اختلافات منطقه‌ای را از طریق صلح‌آمیز و ارتقای ارتباطات حل و فصل کنیم

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه با بیان این که ما با ارایه پویش صلح هرمز به دنبال تحقق آرزوی دیرینه در ارتقای همبستگی، تفاهم مشترک و روابط و همکاری صلح آمیز و دوستانه میان کشورهای منطقه هستیم، تاکید کرد: از طریق پویش صلح هرمز تمامی اختلافات و کشمکش‌های منطقه‌ای را از طریق صلح‌آمیز و ارتقای ارتباطات و هشدار زودهنگام حل و فصل کنیم.

محمد جواد ظریف روز شنبه در مجمع دوحه افزود: افتخار بزرگی است امروز در مجمع دوحه حضور دارم. همچنین به دوستان قطری مان هم برای تدارک این گردهمایی جالب توجه تبریک می‌گویم و از انها برای مهمان نوازی سخاوتمندانه شان تشکر می‌کنم.

ظریف اظهار داشت: در شرایطی که ما اینجا در قلب غرب آسیا از آرامش و امنیت برخورداریم، منطقه ما از آشفتگی شدیدی رنج می‌برد.

وی خاطر نشان کرد: من اعتقاد دارم ریشه اصلی بحران‌های چندگانه و مزمنی که ما با آنها روبه رو هستیم در نوعی اختلال شناختی نهفته است اختلالی که نه تنها کشورهای منطقه بلکه قدرت‌های جهانی را نیز مبتلا کرده است و به همین دلیل است که من فکر می‌کنم مجامعی همچون این نشست گرانمایه فرصتی بی همتا برای کشف فرضیات و واسازی انگاشته‌های ما فراهم می‌آورند و ما در قالب ان می‌توانیم راهی برای خروج از مخمصه کنونی منطقه‌ای پیدا کنیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: اولین و مزمن‌ترین اختلال شناختی همان اتخاذ دیدگاه حاصل جمع صفر در قبال تحولات جهانی است. کم نیستند افرادی که همچنان بر این باورند که حتی در دنیای بهم تنیده ما که همه چیز از تجارت و محیط زیست تا اطلاعات و حتی عواطف و احساسات ما جهانی شده‌اند، می‌توان با هزینه دیگران منفعت کسب کرد. این افراد می‌توانند امنیت را از طریق سلب امنیت همسایگان خود کسب کنند. این طریق هیچ گاه به مقصد نرسیده است و هرگز هم نخواهد رسید. امنیت درست مانند تغییرات اقلیمی مرز نمی‌شناسد.

ظریف تصریح کرد: نابرابری در قدرت، وسعت جغرافیایی، منابع طبیعی و انسانی و امثال آن در میان کشورهای منطقه ما به عواقب فاجعه باری انجامیده است. برخی از کنشگران جهانی به این نابرابری‌ها و رقابت‌های بی پایان در منطقه به عنوان یک فرصت و در واقع به عنوان بستری مناسب برای گسترش حضور نظامی خود و نیز فروش بیشتر سلاح به تقریبا تمامی طرفین در منطقه نگاه می‌کنند. اما این حضور بیگانه منجر به بهبود امنیت کنشگران خارجی و منطقه‌ای نشده و فی الواقع تنها به فجایعی همچون انهدام هواپیمای غیرنظامی ایران توسط ناو وینسنس در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸) و ظهور افراطگرایی در نتیجه حضور آمریکا در عراق و افغانستان انجامیده است عاقبتی که ما در اوایل سال ۲۰۰۱ آنرا پیش بینی کرده بودیم.

وی ادامه داد: در ارتباط با تجارت اسلحه، کشورهای حوزه خلیج فارس طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ به اندازه تقریبا یک چهارم کل فروش اسلحه در جهان سلاح وارد کردند که این میزان تقریبا دو برابر میانگین فروش اسلحه در مقایسه با پنج سال پیش از آن است. ایالات متحده بدون تعجب، فروشنده تمامی این سلاح‌های کشنده بوده است. اما سوال اصلی این است آیا این فروش هنگفت اسلحه به این منطقه عوایدی حتی نزدیک به هفت تریلیون دلاری که رییس جمهوری ترامپ خودش پذیرفته که از سال ۲۰۰۱ در منطقه ما به هدر داده شده، به ارمغان آورده است؟ منصفانه بگویم که این فقط قدرت‌های جهانی نیستند که به طور انحصاری از این اختلال شناختی رنج می‌برند. متاسفانه همه رنج می‌برند.

وزیر امور خارجه گفت: برخی از بازیگران منطقه‌ای نابرابری‌ها را به عنوان فرصتی برای استیلای منطقه‌ای تلقی می‌کنند. حمله صدام حسین به ایران و کویت و محاصره قطر توسط سعودی‌ها و جنگ در یمن تنها نمونه هایی از این خطاهای فاجعه بار در استفاده از فرصت‌های سوءتعبیر شده برای استیلای منطقه‌ای است و اکثرا در این منطقه، با بهره گیری از انباشت ثروت دلارهای نفتی، معتقدند که همه چیز خریدنی است. یقینا اسلحه — از جمله پیچیده‌ترین سلاح‌ها را می‌توان در مقادیر زیاد خریداری کرد. مع الاسف حتی بعضی از سیاست‌های خارجی را نیز می‌توان به بالاترین پیشنهاد دهنده فروخت. اما به راستی آیا امنیت قابل خرید است؟ آیا ثبات منطقه‌ای را می‌توان ابتیاع نمود؟

ظریف افزود: هیچ یک از ما و نه تنها جامعه جهانی در کل از این پارادایم حاکم بهره نبرده است. ما در ایران بسیار همانند دوستانمان در قطر اعتقاد داریم که نیازمند یک تغییر اساسی در پارادایم حاکم بر منطقه مان از طریق اصلاح شناخت‌ها و توجه به لزوم ایجاد یک ترتیبات همکاری و امنیت منطقه‌ای تحت لوای سازمان ملل هستیم. این البته نکته جدیدی نیست زیرا ما این ترتیبات را از سال ۱۹۸۵ پیشنهاد داده بودیم. پیشنهاد آخر ایران که امسال توسط رییس جمهوری حسن روحانی تحت عنوان «پویش صلح هرمز» یا اختصارا «HOPE» ارایه شد در راستای تعهد درازمدت ما در ایجاد یک چهارچوب منطقه‌ای جامع و مانع برای تعامل سازنده است.

وی اظهار داشت: این پویش بر پایه تعریف مسولیت و تشریک مساعی برای هر کدام از کشورهای منطقه به منظور برقراری صلح، ثبات و بهروزی برای ملت‌های منطقه و بهره برداری از آن است و با این فرض طراحی شده که منطقه و کل دنیا در بهره مندی از آزادی کشتیرانی و عبور و مرور دریایی و امنیت انرژی برای همه نفع مشترک و حیاتی دارد.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: ما با ارایه این پویش به دنبال تحقق آرزوی دیرینه در ارتقای همبستگی، تفاهم مشترک و روابط و همکاری صلح آمیز و دوستانه میان کشورهای منطقه هستیم تا از تمامیت ارضی، استقلال سیاسی و مرزهای بین المللی تمامی کشورهای منطقه اطمینان حاصل کنیم؛ تا در ریشه کنی تروریسم، افراط گرایی و تنش‌های قومی همکاری کنیم؛ تا تمامی اختلافات و کشمکش‌های منطقه‌ای را از طریق صلح آمیز و ارتقای ارتباطات و هشدار زودهنگام حل و فصل کنیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: برای دستیابی به این اهداف ما پیشنهاد می‌کنیم به تمامی اصول مشترک همچون گفت و گو و احترام متقابل بر پایه مساوات و برابری، احترام به حاکمیت یکدیگر، عدم تهدید یا استفاده از زور و نیز عدم تخاصم و عدم دخالت در امور داخلی یا خارجی یکدیگر پایبند باشیم.

ظریف تصریح کرد: ما در ایران بر این باوریم که یک دیدگاه منطقه‌ای جدید باید نتیجه مشورت‌های جمعی ما باشد. رییس جمهوری حسن روحانی در این زمینه افکار اولیه ما را با تمامی رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس به اشتراک گذاشته و از آنها دعوت کرده است با ارایه نظرات و پیشنهادات خود به غنای این ابتکار کمک کرده و در اجرای آن شرکت کنند. ما باید از نشست هایی همچون مجمع دوحه برای تبادل نظر جمعی در خصوص این اصول و تدوین یک نقشه راه استفاده کنیم. ما می‌توانیم طیفی گسترده از حوزه‌های همکاری از امنیت انرژی تا کنترل تسلیحات، سیستم‌های هشدار زودهنگام و ایجاد یک منطقه عاری از سلاح‌های کشتارجمعی ترسیم کنیم.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم اقدامات اعتمادسازی در حوزه‌های گوناگون از مدیریت آب تا ایمنی هسته‌ای یا حتی تماس‌ها و دیدار‌های نظامی پیشنهاد کنیم و بر سر اجرای آن به توافق برسیم. ما می‌توانیم این فرایند را با انعقاد یک پیمان جامع عدم تخاصم و عدم مداخله میان کشورهای حوزه هرمز شروع کنیم و تلاش هایمان در این راستا را به نتیجه برسانیم. ما قادریم ستاد هایی مشترک به منظور اجرای اقدامات عملی در جهت گسترش همکاری ایجاد کنیم. ما می‌بایست بخش‌های خصوصی و دانشگاهی مان را در طراحی و اجرای این ایده‌ها شرکت دهیم.

وزیر امور خارجه گفت: در حالی که بسیاری می‌توانند استدلال کنند که تغییر پارادایم بر پایه همکاری و اعتماد سازی شاید چندان واقع بینانه نباشد، اما آنها قادر نیستند ویژگی‌های پارادایم سیاست واقع گرایانه که طی چهار دهه گذشته بارها امتحان و به شسکت انجامیده است چندان تشریح کنند.

ظریف افزود: البته یک نکته قابل توجه نیز وجود دارد. همانند توافق هسته‌ای برجام، هیچ ایده خوبی را نمی‌توان توسط تنها یک طرف پیگیری کرد و هیچ توافقنامه‌ای را نمی‌توان به تنهایی توسط یکی از طرفین اجرا کرد. رفتار کوته بینانه مسری است. همه می‌توانستند از تغییر پارادایمی که برجام وعده داده بود — به عنوان یک پایه و نه سقف — بهره بگیرند؛ اما نمی‌توان تنها از یکی از طرفین انتظار همکاری داشت درحالیکه دیگران مسیری در جهت مخالف را می‌پیمایند.

وی اظهار داشت: ما فرصتی در مقابل خود داریم تا سرانجام و به طور قاطع مسیرمان را تغییر دهیم و این تغییر مسیر در راستای بهبود زندگی و برای نسل آینده ما باشد. ما باید این فرصت را غنیمت شمرده و با تمام توان در مسیر اجرای آن گام برداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری10 ساعت قبل

دلتنگی سردار سلامی از نبود همسایه‌اش حاج قاسم‌

آخرین خبرآخرین خبر11 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدخبرگزاری دانشجو/ سردار سلامی می‌گوید: من همسایه او بودم، هر روز صبح خودروی او را که می‌دیدم دلم آرام میگرفت. الآن چند روز است که هر وقت صبح از خانه بیرون می‌‌آیم قاسم نیست، آن خودرو هم نیست …

بررسی مالیات و عوارض سبز خودروها

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده به مالیات و عوارض سبز خودروها رسیدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده به مالیات و عوارض سبز خودروها رسیدند.

واقعیت یک ویدئو …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این خانم در ویدیوی پنج دقیقه‌ای که از اتاق نشیمن خانه‌اش ساخته به جامعه آمریکا می‌گوید گول حرف رسانه‌های آمریکا را در غیرقانونی خواندن ترور سلیمانی نخورند. او می‌گوید از اینکه می‌بینم ماشین تبلیغاتی و رسانه‌های ایران از قاسم سلیمانی تجلیل می‌کنند کاملا عصبانی هستم. اما پشت پرده این ویدوی ساده چیست؟ وقتی رسانه‌های معتبر دنیا به دنبال کشف واقعیت این ویدیو رفتند به نکات قابل تاملی دست یافتند. ارتش آزاد همان گروه مسلحی است که لیبی را جهنم کرده و یکی از علل برپا شدن بازار‌های برده فروشی در این کشور شده است. کسی که همکاری تنگاتنگی با این اتاق فکر دارد که طرح بولتون برای مسلح کردن قومیت‌ها جهت تجزیه ایران را تهیه و به کاخ سفید برد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ساخت تجهیزات «اتاق تاریک» برای تحریک حواس کودکان فلج مغزی، بیش‌فعال و اوتیستیک

ایسنا13 دقیقه قبل

۷ کشته و ۲۵ زخمی در پی وقوع انفجاری در الشقله

صدا و سیما23 دقیقه قبل

رضوانی: تصمیمات شخصی جایی در هیات اجرایی کمیته المپیک ندارد

ایسنا24 دقیقه قبل

اصابت چند راکت به منطقه امنیتی بغداد؛ آژیر سفارت آمریکا به صدا درآمد!

اقتصادنیوز29 دقیقه قبل

غرب تاکنون به شکیبایی ایران، پاسخ شایسته‌ای نداده است

صدا و سیما30 دقیقه قبل

مردم از سفر غیرضروری در جاده‌های خراسان شمالی پرهیز کنند

عصر ایران31 دقیقه قبل

ماجرای قتل کریم توسط ۳ معتاد

خبر فوری32 دقیقه قبل