پایان مذاکرات اقلیمی مادرید با توافقی ضعیف
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. بین‌المللی
پایان مذاکرات اقلیمی مادرید با توافقی ضعیف

پایان مذاکرات اقلیمی مادرید با توافقی ضعیف

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران – ایرنا – مذاکرات اقلیمی سازمان ملل در مادرید با توافقی ضعیف در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌منظور تحقق الزام های توافق آب و هوایی پاریس، ‌ به کار خود پایان داد.

روزنامه گاردین روز یکشنبه در گزارشی نوشت که کمتر کشوری با طرح‌های به روز شده برای تحقق اهداف توافق اقلیمی پاریس به مذاکرات مادرید پای نهاد، ‌ اگرچه اتحادیه اروپا در نهایت در این اجلاس در زمینه انتشار صفر تا سال ۲۰۵۰ به توافق رسید.

کارشناسان می‌گویند که اگر قرار باشد تعهدات توافق پاریس برای جلوگیری از گرمایش بیشتر زمین محقق شود، ‌ کاهش بیشتر انتشار گازهای سمی در سراسر جهان، امری ضروری است.

مذاکرات امسال سازمان ملل در مادرید بر موضوع‌های فنی همچون اقدام در زمینه «تجارت بازار کربن» متمرکز بود، ابزاری که از طریق آن کشورها بتوانند موفقیت شان در زمینه کاهش انتشار گاز را با کشورهای دیگری که در این زمینه موفقیتی نداشته‌اند، ‌ مبادله کنند.

در همین حال، ‌ اختلاف درمورد تجارت بازار کربن در اجلاس مادرید به قوت خود باقی ماند و توافق در این زمینه به نشست سال بعد موکول شد.

از سویی، ‌ این نگرانی وجود داشت که موضوع‌های مهم‌تری در زمینه کاهش انتشارات در آینده به حاشیه رانده شود، اما اتحادیه اروپا و تعدادی از کشورهای در حال توسعه کوچکتر ائتلافی تشکیل دادند تا قطعنامه‌ای تصویب شود که از همه دولت‌ها بخواهد طرح‌های ملی قوی‌تری را در زمینه کاهش گاز کربن ترسیم کنند.

بر اساس این گزارش، ‌ کشورهای مذکور تا حدودی به موفقیت رسیدند و اکنون امیدوارند فشار سیاسی بیشتری را از طریق مذاکرات و جوامع مدنی خارج از مذاکرات اعمال کنند تا دولت‌های سراسر جهان به توافق پاریس در سال ۲۰۲۰ با به روزرسانی برنامه‌های زیست محیطی ملی شان تعهد دوباره دهند.

هرچند نشست امسال دستاورد قابل توجهی نداشت، ‌ اما ناظران دستکم به این مساله امید دارند که شاهد روح همکاری و تمایل به تحقق اهداف توافق پاریس در زمینه جلوگیری از گرم شدن زمین باشند.

کنفرانس جهانی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل موسوم به COP۲۵ دوم دسامبر (۱۱ آذر) آغاز به کار کرد و قرار بود سیزدهم دسامبر (جمعه ۲۲ آذر) در مادرید پایتخت اسپانیا پایان یابد، اما ادامه یافت. این نشست قرار بود در شیلی برگزار شود اما به دلیل اوضاع این کشور در مادرید برگزار شد.

این نشست در حالی به کار خود پایان داد که بر اساس اعلام سازمان بین المللی هواشناسی، غلظت گازهای گلخانه‌ای به بالاترین سطح در سال ۲۰۱۸ رسیده است. برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد نشان داده است که شکاف بزرگی بین طرح‌های دولت‌ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و نیازها برای حفظ دمای زمین زیر ۱٫۵ درجه سانتی گراد وجود دارد.

توافق پاریس که با نام «پیمان پاریس» نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل متحد در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن انتشار گازهای گلخانه‌ای، سازگاری و امور مالی است که از سال ۲۰۲۰ میلادی شروع خواهد شد. ۹۱۰۹

متن توافق از سوی نمایندگان ۱۹۷ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ با اجماع تصویب شد.

این توافق ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ (روز زمین) در مراسمی در نیویورک برای امضا معرفی شد و در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۹۵ عضو پیمان‌ سازمان ملل متحد در تغییر اقلیم این پیمان را امضا کردند و ۱۴۷ کشور آن را به تصویب مجالس خود رساندند. آمریکا به طور رسمی از این پیمان بین المللی خارج شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر