انتظار تغییر جدی در سیاست خارجی قطر نمی‌توان داشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
انتظار تغییر جدی در سیاست خارجی قطر نمی‌توان داشت

انتظار تغییر جدی در سیاست خارجی قطر نمی‌توان داشت

مهرخبرگزاری مهر |
«لوجیانو زاکارا» با اشاره به مذاکرات اخیر قطر و عربستان معتقد است که حل برخی اختلافات دو کشور به معنی تغییر عمده در سیاست های قطر نخواهد بود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-پیمان یزدانی: پس از گذشت حدود دو سال از بحران در روابط بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پی اختلافات عربستان و قطر که منجر به محاصره قطر توسط عربستان و دیگر متحدانش شد در هفته‌های گذشته شاهد تحرکاتی بوده‌ایم که حکایت از بهبود روابط دوحه و ریاض دارد.

در زمان محاصره قطر این ایران و ترکیه بودند که با گشودن مرزهای هوایی و دریایی خود به روی قطر، این کشور را از تبعات این محاصره مصون داشتند.

در ادامه در گفتگویی با «لوجیانو زاکارا» استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا شعبه قطر به بررسی ابعاد نزدیکی احتمالی قطر و عربستان و اثرات آن آن بر روابط دوحه با آنکارا و تهران پرداخته شده است.

*وزیر امور خارجه قطر در جریان «گفتگوهای مدیترانه ای»  در رم پایتخت ایتالیا، عنوان داشت که قطر از اخوان المسلمین و اسلام سیاسی حمایت نکرد ه است. آیا اظهارات وی می تواند تغییر در سیاست خارجی این کشور تلقی شود؟

با توجه به شواهد اخیر که حاکی از نزدیکی بین عربستان سعودی و قطر می‌باشد، از جمله سفر ناخواسته وزیر امور خارجه قطر به ریاض در ماه نوامبر و تحولات مربوط به جام حذفی فوتبال خلیج فارس که با حضور تیم‌های فوتبال کشورهایی که در محاصره قطر مشارکت داشتند در دوحه در حال برگزاری است، سخنان وزیر امور خارجه قطر را مطمئنا می‌توان به مذاکره‌ای که میان هر دو کشور برای کاهش تنش در حال انجام است نسبت داد. پیش بینی اینکه آیا این به معنای تغییر در سیاست خارجی کلی قطر است، دشوار می‌باشد. با این وجود من انتظار تغییر بزرگی را ندارم.

*بنا بر گزارش رویترز، وزیر امور خارجه قطر حدود یک ماه پیش به ریاض سفر کرده بود و  در آن جا اعلام کرد که کشورش دیگر از اخوان المسلمین پشتیبانی نخواهد کرد. آیا چنین چیزی می تواند بر روابط آنکارا و دوحه تأثیر بگذارد؟

روابط ترکیه و قطر برای هر دو کشور استراتژیک و از اهمیت بالایی برخوردار است و ترکیه برای غلبه بر اثرات منفی محاصره قطر بسیار موثر بود. با وجود این واقعیت که ترکیه ممکن است به دلیل تغییر در سیاست خارجی قطر تحت تأثیر منافع سیاست خارجی این کشور باشد روابط دوکشور بدون تغییر باقی خواهد ماند. ترکیه می‌داند که شورای همکاری خلیج فارس علی رغم اختلافات آنها، فضای طبیعی منطقه‌ای برای عربستان سعودی و قطر است و ترکیه، قطر را برای اینکه به گونه‌ای دیگر عمل کند تحت فشار قرار نمی‌دهد.

*آیا اقدامات اخیر قطر بر همکاری‌های نظامی و سیاسی این کشور با ترکیه سایه خواهد انداخت؟

اینطور فکر نمی‌کنم.

*قطر و کویت اخیراً به ائتلاف دریایی پیشنهادی ایالات متحده در خلیج فارس پیوسته اند. از طرف دیگر ایران از آنها دعوت کرده است تا در ابتکار صلح هرمز (امید) بپیوندند. شما آینده ابتکار صلح هرمز ایران را چگونه می بینید؟

اگرچه ابتکار صلح هرمز با توجه به ساحل جنوبی خلیج فارس مورد توجه قرار گرفت، اما هیچ پیشرفتی در این زمینه مشاهده نشد. مطمئنا مشارکت اعضای شورای همکاری خلیج فارس در ائتلاف‌های نظامی جدید که ممکن است ایران به عنوان هدف اصلی آنها باشد، با هرگونه ترتیب امنیتی که شامل ایران باشد ناسازگار است. با وجود حمایت‌های روسیه و چین، اگر در ابتکار صلح هرمز در کوتاه مدت هیچ پیشرفتی مشاهده نشود، این پیشنهاد قطعا رها یا رد خواهد شد.

* پیشرفت روابط عربستان و قطر آیا می‌تواند بر روابط تهران و دوحه تأثیر بگذارد؟

اگر ایران به عنوان برگ چانه زنی برای آشتی قطر و عربستان باشد، روابط تهران و دوحه مستقیما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. برخی از موافقت نامه‌های تجاری و بازرگانی امضا شده لغو می‌شوند و یا به مرحله اجرا در نمی‌آیند و مزایایی که ایران به دلیل نزدیکی جغرافیایی و تأمین کالا به دست می‌آورد قطعا کاهش می‌یابد.

با این وجود، توجیه این مسئله که قطر روابط خود با ایران (و ترکیه) را قربانی می‌کند دشوار است زیرا ارزش استراتژیک این کشور نسبت به آنچه که قبل از محاصره انتظار می‌رفت، مهم‌تر شده است. در صورت بروز فصل جدید در بحران شورای همکاری خلیج فارس، قطر دیگر نمی‌تواند روی ایران حساب کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
براساس گزارش مشترک و هماهنگ چندین رسانه عربی که از یک منبع خبری مخفی نقل شده است، این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها شامل لیگ قهرمانان آسیا نمی‌شود، بلکه هرگونه بازی در چارچوب فوتبال آسیا در زمین ایران تا اطلاع ثانوی ممنوع است و به این ترتیب این تصمیم شامل بازی‌های ملی شده و دامنه آن گسترده‌تر است. مصوبه سیاسی و مضحک کنفدراسیون فوتبال آسیا با فشار عربستان، بحرین و کویت؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از ۴۸ساعت پرتنش با فوتبال ایران سرانجام تصمیم سیاسی خود علیه ایران را رسمی و قطعی کرد. به گزارش تابناک ورزشی، ای اف سی که در آخرین روزهای هفته گذشته تصمیم کمیته مسابقات خود مبنی بر محرومیت ایران از میزبانی خانگی در لیگ قهرمانان آسیا را طی یک نامه اعلام کرد، با وجود واکنش شدید و قاطع فدراسیون و تیم‌های ایرانی مصوبه ابتدایی خود را عملی کرد تا چهار نماینده کشورمان در آستانه ترک مسابقات و البته جریمه و محرومیت سنگین قرار گیرند. تشکیلات مدیریت فوتبال آسیا نظر آخر و قطعی خود را درباره میزبانی تیم‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا اعلام کرد و بر اساس آن فوتبال ایران از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا طبق مصوبه کمیته مسابقات AFC محروم شد.
ورزش۳ورزش۳18 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، این چهره قدیمی فوتبال ایران که در قرارداد حقوقی بدون ایراد با کی روش نقش آفرینی کرد، از معدود چهره‌های آگاه فوتبال ایران در عرصه‌های بین المللی است و می‌شود به حرف‌های او استناد کرد. این راه حل بینابینی می‌تواند از یک بحران بزرگ برای لیگ قهرمانان آسیا جلوگیری کند چرا که مدیران ایرانی اعلام کرده‌اند که در مسابقاتی که در زمین‌های بی طرف برگزار شود، شرکت نخواهند کرد. شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: بازی‌ها به طور حتم یکم بهمن برگزار نمی‌شود. ما دراین باره به کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ داده‌ایم که باید در ایران میزبان تیم‌ها باشیم نه در کشور بی طرف. اگر اکنون این تصمیم را قبول کنیم به تبع آن فردا باید با هر تصمیمی کنار بیاییم که این اشتباه است.
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزارت خارجه روسیه در سخنانی نسبت به خروج احتمالی ایران از پیمان ان. پی. تی هشدار داد. ریابکوف همچنین از ایران خواسته است تا به تعهدات خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل پایبند باشد. این موضع‌گیری روسیه پس از آن صورت می‌گیرد که وزیرخارجه ایران در گفتگویی اعلام کرد که اگر اروپایی‌ها اقدامی در ارتباط با ارسال پرونده ایران به شورای امنیت انجام دهند، طبق نامه رئیس‌جمهور در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود. در این ارتباط، وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند، اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند، زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران از NPT مطرح خواهد بود، اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستور کار قرار داد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در سال ۲۰۲۰ میلادی دارندگان گذرنامه آلمان (با کسب رتبه سوم در شناسه گذرنامه هنلی) می‌توانند بدون دریافت ویزا به ۱۸۹ کشور جهان سفر کنند یا برای انجام سفرهای گردشی و تجاری به محض ورود به کشور مقصد ویزا دریافت کنند. دارندگان گذرنامه‌های دانمارک، لوکزامبورگ و اسپانیا نیز در سال ۲۰۲۰ میلادی به راحتی و بدون نیاز به طی مراحل پیچیده دریافت ویزا، می‌توانند رهسپار ۱۸۷ کشور جهان شوند. امکان سفر بدون ویزا یا ویزا در بدو ورود برای شهروندان فرانسه و سوئد نیز در ۱۸۶ کشور جهان فراهم است. گذرنامه این کشورها مشترکا رتبه ۶ شناسه گذرنامه هنلی را دریافت کرده است. رتبۀ اول این فهرست به گذرنامه ژاپن تعلق گرفته است و شهروندان این کشور بدون نیاز به ویزا می‌توانند به ۱۹۱ کشور سفر کنند.

نظرها

اخبار بیشتر