شناسایی مدارس در خطر آبگرفتگی و نقاط آسیب‌پذیر خوزستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. حوادث
شناسایی مدارس در خطر آبگرفتگی و نقاط آسیب‌پذیر خوزستان

شناسایی مدارس در خطر آبگرفتگی و نقاط آسیب‌پذیر خوزستان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خوزستان مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه مدارسی که زیرآب می‌روند و نقاط آسیب‌پذیر شناسایی شده‌اند، گفت: دستگاه‌های متولی باید از اکنون و قبل از افزایش میزان بارش‌ها کارهای اولیه را در نقاط آسیب‌پذیر انجام دهند.

کیامرث حاجی‌زاده در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان که شامگاه یکشنبه (۲۴ آذرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: استان خوزستان با توجه به فقدان زیرساخت‌ها، دچار مشکلات عدیده‌ای است و می‌بینیم که با بارندگی ۲۰ میلیمتری، اهواز و سایر شهرهای استان دچار مشکل آبگرفتگی و مسائل دیگر می‌شوند زیرا در بخش فاضلاب و زیرساخت فاضلاب دچار مشکل هستیم و در بخش آب‌های سطحی هم کانالی برای هروج آب‌های سطحی در شهرهای خوزستان وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه همیشه نباید ساده‌ترین راه را انتخاب کنیم، افزود: به دلیل این مشکلات گاهی مجبور می‌شویم مدارس را تعطیل کنیم که این موضوع به آموزش آسیب وارد می‌کند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان تصریح کرد: در سال‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته وضعیت ما در پیش‌بینی‌ها و هشدارها بهتر شده است. گرچه هنوز در بحث پیش‌بینی‌های هواشناسی ایراداتی وجود دارد.

حاجی‌زاده با اشاره به بهبود وضعیت تجهیزات هواشناسی خوزستان، بیان کرد: انتظار می‌رود وضعیت پیش‌بینی‌ها نیز بهتر شود و آمارها و اطلاعات بیشتری از سوی سازمان هواشناسی کشور ارایه شود.

وی عنوان کرد: در پیش‌بینی سه ماهه پاییز امسال، بارندگی در آذرماه کم پیش‌بینی شده بود اما مشاهده می‌کنیم که سامانه‌های پر قدرتی در آذرماه وارد خوزستان می‌شوند. با توجه به مشکلات زیرساختی خوزستان، این شرایط موجب می‌شود تصمیم. گیری‌ها سخت شود. البته هشدارها و پیش‌بینی‌های هواشناسی خوزستان نسبت به سال گذشته بهتر شده است اما باید اخطارها ۷۲ ساعت قبل از حوادث جوی داده شوند.

وی با تاکید بر لزوم پای کار آمدن نهادهای خدماتی و زیرساختی خاطرنشان کرد: نباید برای هر بارندگی جلسه‌ای برای انجام خدمات برگزار شود بلکه هشدارها تنها به منظور آماده‌باش هستند. تجهیزات همه دستگاه‌های خدمات‌رسان باید قبل از بارش‌ها یا سیل آماده شوند و پای کار بروند.

وی با بیان اینکه گاهی شرایط آبگرفتگی در برخی نقاط به گونه‌ای است که ممکن است چندین دستگاه مکنده هم جواب ندهد، عنوان کرد: گاهی نمی‌توانیم کاری کنیم اما حضور نیروهای خدماتی در شهر مردم را متقاعد می‌کند که مسئولان پای کار هستند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان بیان کرد: زمانی که هشدارها به دستگاه‌ها ارائه می‌شود به معنی این است که قبل از حادثه در حالت آماده‌باش قرار بگیرند و پای کار باشند. اینکه با این وضعیت زیرساختی، تجهیزات اندک ما هم پای کار نباشند درست نیست.

حاجی‌زاده با بیان اینکه مدارسی که زیرآب می‌روند و نقاط آسیب‌پذیر شناسایی شده‌اند، گفت: دستگاه‌های متولی باید از اکنون و قبل از افزایش میزان بارش‌ها کارهای اولیه را در نقاط آسیب‌پذیر انجام دهند.

وی تصریح کرد: دستگاه‌ها نباید مشکلات را گردن هم بیندازند بلکه باید همپوشانی کنند تا کارها انجام شوند. همچنین در پی سیل سال ۹۷ و سیل اخیر نقاط آسیب‌پذیر مشخص شده‌اند و در برخی نقاط جهت استحکام‌بخشی سیل‌بندها اقدام شده و در برخی نقاط کار نشده یا کم کار شده است که باید از اکنون دستگاه‌های متولی به این نقاط اعزام شوند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به پیش‌بینی بارش‌ها در روز دوشنبه، گفت: با توجه به اینکه شدت بارش‌های این سامانه در بوشهر است، در استان همجوار ما وضعیت اضطراری اعلام شده است. این سامانه سال گذشته نیز وارد خوزستان شد و مناطق زیادی از خوزستان به ویژه جنوب تا بهبهان را تحت تاثیر قرار داد و اکنون نیز بیشترین فعالیت این سامانه در جنوب خوزستان پیش‌بینی شده است.

وی بیان کرد: در این سامانه، بارندگی اهواز نیز ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر پیش‌بینی شده است. اهواز با ۳۰ میلیمتر بارندگی دچار مشکلات زیادی شد و قطعا با ۶۰ میلیمتر بارندگی هم دچار مشکلات زیادی خواهد شد بنابراین باید همه فرمانداران و اعضای ستاد مدیدیت بحران خوزستان آماده‌باش شوند. طبق دستور استاندار، همه ماموریت‌ها لغو است و مسئولان حتی برای جلسه با وزیر هم نباید از استان خوزستان خارج شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
مرد جوان که در دو سناریوی جداگانه دست به قتل مادر و پسر جوانی زده بود، در یک قدمی چوبه دار روزنه‌ای برای زندگی پیدا کرد. آن‌ها در گام نخست به دفتر شرکت خدماتی پسر سمیرا رفتند و در آن جا با جسد غرق خون زن جوان روبه رو شدند. از هفت سال قبل برای انجام کارهای خدماتی به تهران آمدم و در شرکت پسر سمیرا مشغول به کار شدم. وی افزود: چندی قبل پسر سمیرا معتاد شد و تقریبا همه کارهای شرکت را سمیرا انجام می‌داد. پس از اعترافات بهروز و صدور کیفرخواست، پرونده برای صدور حکم نهایی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد و اولیای دم از دادگاه خواستار قصاص بهروز در قتل سمیرا و میلاد شدند.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ نسبت به انتخاب نیروهای خدماتی برای نظافت ساختمان‌ها و منازل هشدار داد. سردار علیرضا لطفی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره فعالیت برخی از نیروهای خدماتی و نظافتی در روزهای پایانی سال و خانه تکانیهای نوروزی گفت: این مساله گرچه در روزهای پایانی سال افزایش می‌یابد اما هشدار ما تنها مختص به این ایام نیست و مربوط به تمام روزهای سال است. اخیرا همکاران من در پلیس آگاهی تهران بزرگ دو باند را که در پوشش نظافتچی اقدام به شناسایی منازل و کپی کردن کلید این خانه‌ها کرده و در فرصتی مناسب دست به سرقت زده بودند، شناسایی و اعضایش را دستگیر کردند. لطفی در عین حال از برگزاری جلسات مشترک پلیس با متولیان شرکت‌های خدماتی نیز خبر داد و گفت: ما در این جلسات نکات مورد نظر و هشدارهای لازم را به این شرکتها نیز ارائه کردهایم. انتهای پیام

خودروی فوق لاکچری وسط سیل ویرانگر + فیلم / انگلیس

رکنارکنا20 ساعت قبل
طی سیل اخیر که به دلیل طوفان سیرا در رودخانه تامس جریان داشت، یک خودروی بی‌ام‌و خاکستری مدل Z۴ معلق بر روی آب دیده شد. مابقی خودرو‌ها که کمی خوش‌شانس‌تر بودند نیز طی این سیل قدرتمند از میزان بالا آمدن آب آسیب دیده‌اند. گفته می‌شود میزان آب رودخانه در آن روز تا بالای گیاهان و درختچه‌ها آمده و بسیاری از وسایل اطراف را از بین برده است. زمانی که آب رودخانه کمی نشست کرده، این اتومبیل بر روی آب ظاهر شده، اما متاسفانه این تنها کمی قبل از غرق شدن دوباره Z۴ بوده است. گفته می‌شود سیل پیش‌آمده بیش از ۲۰۰۰۰ نفر را بدون انرژی‌های اولیه قرار داده است و مردم در حال حاضر از نبود برق و گاز رنج می‌برند.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
حکم قصاص و زندان برای سه زن و مرد جنایتکار که در اقدامی هولناک مردی را در یک باغ متروکه به قتل رسانده بودند از سوی قضات دادگاه کیفری استان البرز صادر شد. حکم قصاص و زندان برای سه زن و مرد جنایتکار که در اقدامی هولناک مردی را در یک باغ متروکه به قتل رسانده بودند از سوی قضات دادگاه کیفری استان البرز صادر شد. زن جوانی به‌نام سمانه سراسیمه به کلانتری ۱۲ واوان مراجعه و عنوان کرد: همسرم نادر پس‌ از خروج از خانه برنگشته و هیچ اطلاعی هم از او ندارم. او در بازجویی‌ها عنوان کرد: مدتی است که با سمانه همسر مقتول ارتباط دوستی برقرار کرده و به هم علاقه‌مند شده بودیم. سمانه در صحبت‌هایش بارها گفته بود که نادر او را آزار می‌دهد.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
با انتقال جسد به پزشکی قانونی مشخص شد که این مرد جوان در اثر خوردن قرص برنج جان باخته است. او گفت: همسر صیغه‌ای من به‌نام سامان این جنایت را مرتکب شده است. المیرا متهم ردیف دوم که به اتهام معاونت در قتل پشت میز محاکمه ایستاده بود به دفاع از خود پرداخت. قاضی از زن پرسید؛ چگونه از وقوع قتل شوهر سابق‌خود مطلع شدی؟ صبح زود بود که سامان هراسان به خانه آمد و خبر کشته شدن فرید را داد. قضات دادگاه پس از شور باتوجه به محتویات پرونده متهم ردیف اول را به اتهام قتل عمد به قصاص نفس و المیرا متهم ردیف دوم را به اتهام معاونت در قتل به ۱۵سال حبس محکوم کردند.
رکنارکنا19 ساعت قبل
این مقام انتظامی اظهار کرد: در نتیجه بررسی‌های دقیق میدانی و علمی مشخص شد که متوفی شخصی ۲۵ ساله و از تبعه افغان بوده که در اثر اصابت ضربات پتک از ناحیه سر به قتل رسیده است. جانشین فرمانده انتظامی استان بوشهر عنوان کرد: با مشخص شدن هویت مقتول و علت قتل، کارآگاهان پلیس آگاهی تلاش گسترده‌ای را جهت شناسایی و دستگیری قاتل آغاز کردند. سرهنگ سوسنی بیان کرد: با اشراف اطلاعاتی کارآگاهان پلیس آگاهی و در نتیجه تجزیه و تحلیل اخبار و اطلاعات واصله، قاتل که از تبعه افغان بوده شناسایی و با طراحی دقیق عملیاتی در تور اطلاعاتی پلیس دشتستان گرفتار شد و هنگامی که از یکی از استان‌های غربی وارد شهرستان دشتستان شده بود، دستگیر شد. وی بیان کرد: متهم در تحقیقات پلیسی، ضمن اعتراف به ارتکاب قتل اقرار کرد که به دلیل اختلافات شخصی و با ضربات پتک مقتول را به قتل رسانده است که در این راستا پس از تکمیل تحقیقات برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر