دود دست دوم سیگار خطر بیماری قلبی در کودکان را افزایش می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
دود دست دوم سیگار خطر بیماری قلبی در کودکان را افزایش می‌دهد

دود دست دوم سیگار خطر بیماری قلبی در کودکان را افزایش می‌دهد

مهرخبرگزاری مهر |
مطالعات نشان می دهد دود دست دوم سیگار به عروق خونی کودکان آسیب می رساند.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه مینه­سوتا با استفاده از امواج اولتراسونیک به بررسی عروق کاروتید گردن، شریان بازویی دست، و آئورت شکمی بالای ناف در ۲۹۸ کودک ۸ تا ۱۸ ساله که سیگار نمی‌کشیدند پرداختند.

یک گروه از این کودکان در معرض دود دست دوم سیگار قرار داده شدند.

محققان متوجه شدند دود دست دوم سیگار بر شریان‌های کاروتید و بازویی تاثیری نداشت. اما قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار موجب افزایش سفتی عروق شکمی کودکان شد.

یافته‌ها نشان می‌دهد تاثیرات مخرب دود دست دوم سیگار ابتدا در شریان‌ها قابل رویت است و ممانعت از قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار می‌تواند از بروز آسیب‌های بیشتر پیشگیری نماید.

«جاستین رایدر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد که کودکان باید از دود دست دوم سیگار در امان باشند چراکه مطلعات قبلی نشان داده‌اند که قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار فاکتور پرخطر قلبی عروقی است.»

«میشل هاربین»، عضو دیگر تیم تحقیق، عنوان می‌کند: «نتایج ما بیانگر این مطلب است که دود دست دوم سیگار کودکان و نوجوانان را در معرض افزایش سفتی عروق شکمی قرار می‌دهد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که سفتی عروق در این ناحیه از بدن عامل افزایش احتمال تصلب شریان است.»

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است، حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و بررسی روند آن در ایران نشان می‌دهد در همه سال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است. در همه سال‌های اخیر تلاش شده است میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می‌دهد این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات تولید داخل روند کاهشی داشته است. بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ما با پاس کردن همین استانداردها به خارج از کشور صادر می‌شود، البته کسی مدعی حذف آفلاتوکسین نیست. البته مطالعات قبلی صرفا مطالعات اولیه بوده و نتیجه گیری دقیق نیاز به مطالعات ثانویه دارد که باید در آینده انجام شود. خوشبختانه با بازرسی‌های انجام شده توسط سازمان دامپزشکی و سازمان غذا دارو در حال حاضر آلودگی معناداری در شیر و فرآورده‌های لبنی وجود ندارد و لذا جای نگرانی برای مصرف لبنیات و سبزیجات وجود ندارد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
درباره افسردگی زمستانی به مطالب متعددی اشاره شده است. اما برخی راهکارها برای کنترل افسردگی وجود دارد. راهکارهایی ۵ گانه که بسیاری از افراد به سادگی آن را انجام می‌دهند. نور بیشتری به خانه و محل کار خود اضافه کنیداگر احساس افسردگی می‌کنید، پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه بزنید نور وارد خانه شما بشود، ورود نور به خانه شما می‌تواند با افسردگی مبارزه کند. وقتی پرده‌ها کشیده شده یا بسته می‌شود تاریکی منجر به تشدید افسردگی می‌شود. اجتماعی بمانیدما می‌دانیم که بیرون رفتن احتمالا آخرین کاری است که شما می‌خواهید انجام دهید، اما روانشناسان توصیه می‌کنند که اجتماعی بمانید.
رکنارکنا1 روز قبل
خواندنی‌های روانشناسی را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنیداز این رابطه راضی هستید؟ رضایت شما از رابطه زناشویی، مهم‌ترین معیار تعیین یک رابطه موفق از این نظر است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، رابطه زناشویی یعنی چه! چرا مایل به برقراری رابطه زناشویی نیستید؟ حالا به بحث قبلی برگردیم. شما و همسرتان برای به اشتراک رساندن تعریفی که از رابطه زناشویی خوشایند دارید، چه باید بکنید؟ رابطه زناشویی، بخش مهمی از رابطه عاطفی زن و شوهر است و معمولا، وقتی زوج‌ها دچار بحران‌های عاطفی می‌شوند، قبل از هرچیز، رابطه زناشویی آن‌ها در معرض آسیب قرار می‌گیرد. فردی ممکن است از ورود در تمامی روابط صمیمانه، از رابطه با همکلاسی‌ها گرفته تا همشهری‌ها و هم‌خانواده‌ای‌ها اجتناب کند و فرد دیگری ممکن است فقط توان حضور در بعضی روابط صمیمانه را نداشته باشد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با سرطان روده بزرگ، اظهار کرد: سرطان روده بزرگ در جهان بعد از سرطان‌های پستان، پروستات و ریه، چهارمین سرطان با بیشترین میزان بروز بوده و میزان بروز سرطان روده بزرگ در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۱ نفر است، در حالی که متوسط جهانی آن ۱۷ نفر است. معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: در برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ، هدف شناسایی بیماران مشکوک به سرطان روده بزرگ و ارائه خدمات مناسب در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی است و تمام افراد ۵۰ تا ۶۹ سال به صورت رایگان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. صائینی در رابطه با عوامل خطر سرطان روده بزرگ، ادامه داد: عوامل خطر روده بزرگ به دو دسته عوامل خطر غیرقابل اصلاح شامل افزایش سن، سابقه خانوادگی پولیپ یا سرطان روده بزرگ و بیماری‌های ارثی بوده و عوامل خطر قابل اصلاح مربوط به شیوه زندگی شامل فعالیت بدنی ناکافی، افزایش وزن، مصرف الکل، مصرف دخانیات، مصرف روزانه بیش از ۸۰ تا ۹۰ گرم گوشت قرمز و مصرف کم میوه و سبزیجات است. صائینی در رابطه با اصول خودمراقبتی برای پیشگیری از سرطان کولورکتال، اظهار کرد: مصرف دخانیات از جمله سیگار، خطر پولیپ‌های آدنوماتوز و سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. وی افزود: مصرف نکردن الکل (حتی اگر روزانه یک بار الکل مصرف شود) خطر سرطان روده بزرگ افزایش می‌دهد، همچنین انجام فعالیت بدنی کافی و کاهش وزن، چاقی (به‌ویژه چاقی دور شکم) یک عامل در بروز سرطان روده بزرگ محسوب می‌شود.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
ایسنا/بوشهر رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: حاکمیت و آحاد مردم باید به وظیفه خود عمل نمایند تا اجتماعی شدن سلامت محقق گردد. عزیزنژاد افزود: خانه مشارکت، اندیشگاه سلامت و پیام‌گزاران سلامت باید در جهت شناسایی و تجزیه‌وتحلیل مشکلات حوزه سلامت در شهرستان تلاش نموده و جهت رفع آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهند. وی تاکید کرد: تلاش برای جلب مشارکت خیرین سلامت در حوزه بهداشت می‌تواند جهت رفع کاستی‌های موجود در این حوزه نقش مکمل و اساسی داشته باشد. این مسئول تاکید کرد: حاکمیت و آحاد مردم در اجتماعی شدن سلامت نقش اساسی و تعیین‌کننده داشته و این ۲ گروه باید به وظیفه خود عمل نمایند تا اجتماعی شدن سلامت محقق گردد. به گزارش ایسنا، دومین مجمع سلامت شهرستان جم با حضور دادستان شهرستان، فرماندار، معاون فرماندار، رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، رئیس خانه مشارکت استان بوشهر و دیگر مسئولین شهرستانی برگزار شد.
سلامت نیوزسلامت نیوز14 ساعت قبل
فهم زمان و مکان‌های مختلف در واقع به کودک کمک می‌کند تا «تفاوت‌ها» را کشف نماید. تاکید بر زمان‌مندی و مکان‌مندی کنش‌ها به کودک فهم روشنی از «محدودیت و تخصیص شرایط» می‌دهد. بعد از آشنایی کودک با این مفاهیم مکمل، لازم است جنبه‌های کاربردی و عینی مناسبات مرتبط به «حریم شخصی» در رفتارها را نیز بشناسیم و رعایت کنیم. ب: حریم خصوصی مادیهنگام انداختن عکس یا گرفتن فیلم از کودکمان اجازه بگیریم. کفش‌ها را جلو در آپارتمان رها نکنیم، زباله‌ها را در ساعات غیرمقرر پشت در نگذاریم، حریم صوتی همسایه‌ها را رعایت کنیم و همواره این اصل را یادآوری کنیم: برای حفظ حریم شخصی باید حریم عمومی با دیگران را به‌رسمیت بشناسیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

وزیر کشور: برخی افراد تعبیه کننده قرص در کیک‌ها بازداشت شدند

نامه‌نیور8 ساعت قبل

۸۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی شادگان تحت پوشش آبیاری نوین قرار دارد

مهر1 روز قبل

فوربس: انصراف ایرانی‌ها به اعتبار فوتبال آسیا صدمه می‌زند/AFC متضرر اصلی است

جام نیوز1 روز قبل

۱۸ پرواز در فرودگاه تبریز کنسل شد/ مشکلی در خصوص پذیرش پرواز‌ها نداریم

میزان‌آنلاین1 روز قبل

تمام محور‌های اصلی کشور باز است

صدا و سیما1 روز قبل

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش از ایستگاه رادار شهرآباد بازدید کرد

میزان‌آنلاین1 روز قبل

حمایت شهرداری‌ها از جشنواره‌های بزرگ در سراسر جهان

ایمنا15 ساعت قبل

حضور نمایندگانی از بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی در مناطق سیل زده

میزان‌آنلاین1 روز قبل

وزیرخارجه پاکستان: ایران فقط در چارچوب برجام حاضر به مذاکره است

عصر ایران1 روز قبل

گرامیداشت یاد هموطنان پرواز هواپیمای اوکراین در جشنواره موسیقی فجر

میزان‌آنلاین1 روز قبل