تخلیه شوک افزایش نرخ ارز و بنزین از بازار خودرو/ رکود کامل بازار تا پایان سال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
تخلیه شوک افزایش نرخ ارز و بنزین از بازار خودرو/ رکود کامل بازار تا پایان سال

تخلیه شوک افزایش نرخ ارز و بنزین از بازار خودرو/ رکود کامل بازار تا پایان سال

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
یک کارشناس خودرو، با اشاره به کاهش قیمت خودروطی چند روز اخیر گفت: شوک افزایش قیمت ارز و بنزین از بازار خودرو تخلیه می‌شود و به همین خاطر شاهد کاهش نسبی قیمت‌ها هستیم.

اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ علی شکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به تاثیرپذیری بالای خودرو از نرخ ارز، درباره علت تحرکات اخیر بازار خودرو توضیح داد: آشوب‌های سیاسی در کشورهای منطقه و تاثیر آن بر نرخ ارز باعث شد مردم مجددا از ترس کاهش ارزش ریال به سمت بازارهای متفاوتی از جمله طلا و خودرو بروند، به همین خاطر طی یکماه گذشته با ورود تقاضاهای پنهان شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار بودیم.

شکوهی اضافه کرد: در پی صعود نرخ ارز به ۱۴هزار تومان و بازگشت آن به کانال ۱۲هزار تومان در یک ماه گذشته، قیمت خودرو ابتدا ۲۰درصد افزایش یافت و سپس با کاهش نرخ ارز حدود ۵ تا ۱۰درصد ارزان شد.

این کارشناس خودرو به جهش سه برابری قیمت بنزین هم اشاره کرد و گفت: شوک اقتصادی ناشی از تغییر قیمت بنزین باعث بروز یکسری رفتارهای هیجانی در بازارهای مختلف از جمله خودرو شد، اما طی چند روز گذشته شاهد تخلیه این شوک از بازار خودرو و کاهش تدریجی قیمت‌ها هستیم.

او تاکید کرد: بر این اساس اگر همانطور که رییس کل بانک مرکزی وعده داده بازار ارز مجددا به روزهای باثبات برگردد، قیمت خودرو نیز به قیمت‌های قبل از افزایش هیجانی یک ماه گذشته بازخواهد گشت.

شکوهی درباره تاثیر افزایش نرخ بنزین بر قیمت خودروهای گازسوز نیز بیان کرد: همیشه وقتی نرخ بنزین تغییر می‌کند تقاضا و قیمت خودروهای گازسوز و دوگانه‌سوز افزایش می‌یابد اما این موضوع طبیعی است و تجربه ثابت کرده بعد از مدتی، با فروکش کردن هیجانات بنزین، هم تقاضا و هم قیمت این خودروها کاهش می‌یابد.

وی در پایان به کاهش معاملات در بازار خودرو‌های معمولی نیز اشاره کرد و افزود: از سال گذشته با افزایش بیش از حد قیمت خودرو ناشی از جهش چشمگیر نرخ ارز و نیز عدم هماهنگی رشد قیمت‎‌‌ها با درآمد مردم، خودرو به کالاهای غیرقابل دسترس برای اقشار کم درآمد تبدیل شد؛ همچنین به خاطر جمع شدن فروش اقساطی، برخی مردم طبقه متوسط نیز قادر به خرید خودرو نیستند.

شکوهی گفت: اگرچه طی چند هفته گذشته تقاضا برای خودرو تا حدودی افزایش پیدا کرد، اما همانطور که گفته شد این تقاضا ناشی از رفتارهای هیجانی بوده و تداوم چندانی ندارد؛ از این رو پیش‌بینی می‌شود بازار خودرو تا پایان سال دچار رکود سنگینی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.
ایرناایرنا20 ساعت قبل
وی عنوان کرد: پس از اینکه فعالیت بسیار شدیدی برای نابودی این صنعت شکل گرفت در مصوبه هیات دولت تعرفه برق آن بسیار بالا تعیین شد در نتیجه انجام این فعالیت برای متقاضیان بسیار دشوار است اما باید تعرفه برق به صورت شفاف باشد. عضو کمیسیون بلاک چین و رمز ارز اظهار داشت: تنها راه باقیمانده برای رونق صنعت ماینینگ استفاده از گاز است که از آن نیز جلوگیری شده است و به دنبال آن بیکاری و فساد را به همراه دارد. وی ادامه داد: وزارت نیرو به دنبال حفظ امنیت شبکه است که مسئله حساس و حیاتی است اما به هیچ وجه رمزارزها به امنیت برق ضربه نمیزند. وی با بیان اینکه صنعت ماینیگ (استخراج ارزهای دیجیتال) نیز همانند صنعت فولاد برق مصرف می‌کند، گفت: ماینرها در تمامی استان‌ها بیش از ۱۰۰۰ مجوز تاسیس را دریافت کرده‌اند. اما با وجود این تعرفه برق، انگیزه‌ای برای فعالیت در این حوزه وجود ندارد.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر