برای آلودگی هوا چه کنیم؛ خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها برای مقابله با آلودگی هوا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تکراتو
  4. اجتماعی
برای آلودگی هوا چه کنیم؛ خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها برای مقابله با آلودگی هوا

برای آلودگی هوا چه کنیم؛ خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها برای مقابله با آلودگی هوا

تکراتوخبرگزاری تکراتو |

اینکه باید برای آلودگی هوا چه کنیم نیاز دارد تا اطلاعاتی در مورد آلودگی هوا، تاثیرات آن و راه‌های پیشگیری از عوارض آن داشته باشیم. این نوشتار در همین راستای می‌کوشد.

برای ساکنان کلان‌‌شهرهایی نظیر تهران آلودگی هوا موضوع غریبه‌ای نیست. بسیاری از ما آلودگی هوا را به عنوان یکی از عناصر زندگی خود پذیرفته‌ایم. با این حال راهکارای برای مقابله با آلودگی هوا و حفظ سلامتی در مقابله با تاثیرات مخرب این پدیده وجود دارد که شاید خیلی از ما از آن آگاه نباشم.

شاید سوالاتی از قبیل «برای آلودگی هوا چه کنیم؟»، ‌ «در هوای آلوده چه بخوریم؟» و «خوراکی‌ها و میوه‌های مفید برای آلودگی هوا چیستند؟»، ازجمله مواردی باشد که پاسخ به آنها بتواند به بهبود وضعیت سلامت ما در مقابله با این پدیده کمک کند.

وجود آلاینده‌هایی نظیر گارها، بو، دود، بخارهای مایعات، خاکستر و از همه مهم‌تر گازهای آلاینده، پدیده‌ای را بوجود می‌آورد که از آن تحت عنوان آلودگی هوا نام می‌بریم. هر کدام از این موارد کیفیت، کمیت و ماندگاری مختلف در هوا دارند و متناسب با همین شاخص‌ها عوارض متفاوتی برای انسان‌ها و سایر عناصر محیط زیستی به دنیال خواهند داشت. آلودگی هوا در سویی دیگر منجر به کاهش کارایی افراد می‌‌شود و آسایش زندگی فردی افراد را تحت‌‌الشعاع قرار می‌دهد. در بازه‌های زمانی که هوا آلوده است، تغذیه اهمیت پیدا می‌کند و می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای عوارض آلودگی هوا را کاهش دهد.

از این نوشته به سادگی نگذرید: وارونگی هوا (دما) چه تاثیری بر آلودگی شهرها دارد؟

در این نوشتار سعی داریم به این سوال به طور خلاصه پاسخ دهیم که برای آلودگی هوا چه کنیم. در همین راستا خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مفید برای آلودگی هوا را معرفی خواهیم کرد. با تکراتو همراه باشید!

برای آلودگی هوا چه کنیم؛ در هوای آلوده چه بخوریم و چه بنوشیم؟

آنچه عمدتا در خصوص شهرهایی نظیر کلا‌ن‌شهرهای ایران در آلودگی هوا رخ می‌دهد، پدیده وارونگی هوا (Inversion) است. این موضع در مورد همه شهرها به یک شکل نیست و به همین دلیل عوارض و مشکلات آلودگی هوا در همه‌جا یکسان نخواهد بود. ما با یک پدیده اتمسفری طرف هستیم که وقوع آن مساوی است با نزدیک شدن بیشتر هوای سرد به زمین در زمستان‌ها. اینجاست که فرصت خوبی برای آلاینده‌هایی که در بالا ذکر کردیم، پیش می‌آید تا در بین‌ لایه‌های هوا قرار بگیرند.

برای آلودگی هوا چه کنیم؛ خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها برای مقابله با آلودگی هوا - 8

بیشترین میزان آلودگی هوا در نتیجه وارونگی اول صبح‌های زمستانی است و در طول روز که هوا گرم‌تر می‌شود، اوضاع اندکی بهتر است. در نتیجه اولین توصیه ما این است که اگر صبح زود به سمت محل کار یا تحصیل عازم هستید، استفاده از ماسک را فراموش نکنید.

مهم‌تر چالش مقاله «برای آلودگی هوا چه کنیم» ارائه راهکارهای تغذیه برای حفظ سلامتی در آلودگی هواست. بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدودا ۸۰ درصد از میزان مرگ و میر مرتبط با آلودگی هوا، به دلیل دو دلیل عمده رخ می‌دهد: سکته مغزی و بیماری‌های رگ‌های کرونری قلب. ۱۴ درصد دیگر از این موارد به بیماری‌های مزمن انسداد شش‌ها و عفونت‌های حاد ریوی و در بقیه موارد مرگ و میر در نتیجه سرطان ریه بوده است.آنتی‌اکسیدان آلاینده‌ها را سرکوب می‌کند!

مطالعات نشان داده است، ‌ مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل سلنیوم و بتاکاروتن نقش بسیاری در پیشگیری از مشکلات ناشی از آلودگی هوا دارد. آنتی‌اکسیدان‌ها، از جمله ویتامین سی، ویتامین آ، ویتامین ای (E) و سلنیوم و بتاکاروتن (رنگدانه نارنجی در هویج) این توانایی اردارند که در آلاینده‌های هوا نظیر دود، گازهای سمی به طور چشم‌گیری از وا محافظت کنند.

شاید جالب باشد بدانید: آلودگی هوا سالانه باعث مرگ 1.7 میلیون کودک می‌شود

آنتی‌اکسیدان‌ها دقیقا چه کار می‌کنند؟ واقعیت این است که اگر آلاینده‌ای وارد بدن شود، ‌ به دنبال جایی برای تاثیر گذاشتن است. سلول‌های بدن گزینه اصلی هستند، اما آنتی‌اکسیدان‌ها در این موارد می‌توانند خود را قربانی کنند و از بدن محافظت کنند. در طی فرآیند پراکسیداسون چربی، رادیکاهای بی‌ثبات اسید چرب تولید می‌شود که می‌توانند سریعا با ملکول‌های اکسیژن ترکیب شوند. در نتیجه رادیکال‌های آزاد ناپایدار بوجود می‌آیند.

این واکنش شیمیایی به طور زنجیره‌ای رخ می‌دهد و هرچه بیشتر رخ دهند، ‌ آسیب بیشتری به غشای سلول‌های نواحی مختلف بدن وارد می‌شود. در نهایت آنچه حاصل می‌شود، پدیده‌هایی نظیر سرطان، ‌آسیب‌های وسیع‌الطیف به سرخرگ‌ها، تغییر شکل سلول‌های خونی پلاکت و پیری سریع سلول‌های بدن خواهد بود.

برای آلودگی هوا چه کنیم؛ خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها برای مقابله با آلودگی هوا - 15

رادیکال‌های آزاد به سرعت زیاد می‌شوند و آسیب شدیدی برای بدن به ارمغان خواهد داشت. اینجاست که نقش آنتی‌اکسیدان‌ها حیاتی است؛ چرا که آنها مانع از تولید رادیکال آزاد بیشتر می‌شوند. آنتی‌اکسیدان با کاهش اکسیژن محیطی از وقوع واکنش‌های زنجیره‌ای یاد شده، جلوگیری می‌کنند و از سلول‌های قرمز خون در برابر آلاینده‌ها محافظت می‌کنند.برای آلودگی هوا چه کنیم؛ در هوای آلوده چه بخوریم؟

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد هرچه میزان آنتی‌اکسیدان دریافتی در بدن فرد بیشتر باشد، مقاومت‌اش در محیط‌های آلوده بیشتر خواهد بود. در یک آزمایش محققانی از دانشگاه کالیفرنیا (UC) توانستند اثبات کنند که دریافت بیشتری ویتامین E، طول عمر موش‌ها را در هوای ناسالم افزایش می‌دهد. ویتامین C نیز تاثیر قابل توجه‌ای در شکل‌گیری رادیکال‌های آزاد دارد.

اگر از خود می‌پرسید برای آلودگی هوا چه کنیم، پاسخ مختصر ما به شما این است که از آنتی‌اکسیدان‌ها غافل نشوید. ویتامین E این توانایی را دارد که سطح شش‌ها را در برابر آلاینده‌ها عایق کند. همچنین ویتامین‌ A و بتاکاروتن در مقابل دودهای آلاینده مثلا دود سیگار نقش سپر شش‌ها را ایفا می‌کند. مواد زیر منابعی غنی از ویتامین A یا رتینول هستند: (هر یک لیوان معادل ۵۰۰ سی‌سی است)یک عدد تخم مرغ ۱۰۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان طالبی ۲۸۶ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان کلم ۱۰۰۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان اسفناج پخته ۹۸۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان برگه زردآلو ۷۶۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان شلغم ۷۰۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان هویج خام ۱۰۰۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان هویج پخته ۹۰۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان آب هویج ۱۹۰۰ میکروگرم ویتامین A۱۵۰ گرم جگر پخته گوسفند ۱۱۲۰۰ میکروگرم ویتامین A۱۵۰ گرم تن ماهی ۹۸۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان کدو تنبل آبپز ۱۲۰۰ میکروگرم ویتامین Aیک لیوان کاهو ۴۳۶ میکروگرم ویتامین A

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، بتاکاروتن (β-Carotene) رنگدانه نارنجی رنگی موجود در گیاهانی نظیر هویج و کدوتنبل است. این ماده پیش‌ساز ویتامین ای در بدن به شمار می‌شود. در قرص‌های جوشان ویتامین سی نیز به عنوان رنگ دهنده طبیعی از آن استفاده می‌شود و همانطور که اشاره شد خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و استفاده از مواد غذایی حاوی آن تاثیر بسزایی در مقابله با آلودگی هوا دارد. مواد غذایی که فهرست آنها در ادامه می‌آیند به ازای هر ۲۰۰ کالری بتاکاروتن قابل توجه‌ای دارند: ‌کاهوی برگ سبز خام ۵۹۲۴۰ میکروگرمفلفل چیلی قرمز تند ۶۳۴۵۵ میکروگرماسفناج خام ۴۸۹۱۵ میکروگرمگریپ‌فروت خام ۳۴۵۰ میکروگرمهندوانه خام ۲۰۲۰ میکروگرمآویشن تازه ۵۶۴۵ میکروگرمریحان تازه ۲۷۳۲۳ میکروگرم

برای آلودگی هوا چه کنیم؛ خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها برای مقابله با آلودگی هوا - 20

همچنین از جمله سایر مواد غذایی مفید می‌توان به گریپ‌فروت، پرتغال، انبه، توت فرنگی و پیاز اشاره کرد که منابع غنی از ویتامین سی هستند. غلات، زرده تخم مرغ، کره و گندم نیز منابعی غنی از ویتامین E به شمار می‌روند. سلنیوم نیز عنصری شناخته شده برای مقابله با رادیکال‌های آزاد است و در سبوس گندم و برنج و غذاهای دریایی یافت می‌شود.

برای آلودگی هوا چه کنیم؛ از شیر و لبنیات غافل نشوید!

محققان توصیه می‌کنند که در هنگام بروز آلودگی هوا باید مصرف شیر را برای کاهش عوارض وارد به ریه و دستگاه تنفس و همچنین کاهش تاثیر آلاینده‌ها بر دستگاه گوارش افزایش داد. شیر و لبنیات منابع سرشاری از فسفر، منیزیم و کلسیم هستند و عناصر فلزی موجود در هوای آلوده را به خود جذب می‌کنند. پروتئین موجود در لبنیات نیز این قابلیت را دارد که در دستگاه گوارش با همان عناصر فلزی که به بدن وارد شده‌اند ترکیب شود و راه دفع آن را مهیا کند.

همچنین مطالعات نشان داده‌اند مواد غذایی حاوی لوتئین‌ها (مواد نشاسته‌ای مثل ذرت و نخود فرنگی و انواع مختلف کلم‌ها)، لیکوپن‌ها (مواد غذایی قرمز نظیر گوجه فرنگی و هندوانه) و کاروتنوئیدها (در سیب‌زمینی، هویج و خربزه) نیز خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند و در مقابله با آلودگی هوا نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

بیشتر بخوانید:پست پلاس چیست؟ ارسال بسته های پستی با پهپاد و ماشین برقی ممکن می‌شودنامزدهای گلدن گلوب 2020 ؛ بهترین‌های سینما در دوره 77 Golden Globe Awardsیک هوش مصنوعی سیاستمدار از حسن روحانی رئیس جمهور بهتری خواهد بود

منبع: bluezones

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
مازن آنلاینمازن آنلاین14 ساعت قبل
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران: پیام مازند - ساری - رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تاکنون چهار مورد مثبت ابتلا به کرونا ویروس در استان ثبت شده است. به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست قرارگاه زیستی استان با بیان اینکه روند شیوع کرونا ویروس با اقدامات صورت گرفته در استان متوقف شده است، اظهار داشت: در یک هفته گذشته فقط ابتلای چهار نفر به این ویروس مثبت بوده است و تنها یک فوتی ناشی از کرونا ویروس در استان ثبت شده است. وی با بیان اینکه شناسایی افراد مبتلا به کرونا ویروس راههای علمی دارد، تصریح کرد: انجام آزمایش مربوط به تست و تأیید این ویروس در مراکز محدودی از کشور انجام می‌شود اما بیمارستان‌ها براساس ضوابط و دستورالعمل‌های خود اقدام به تب سنجی می‌کنند. موسوی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و عمومی از شهروندان خواست در صورت داشتن علائم اولیه ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کنند و در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که بیمار چه اقدامات بعدی را انجام دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: سیستم بهداشت خانواده شهری و روستایی در استان تکمیل شده است.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
نشستی با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت، مقام‌های وزارت بهداشت ایران با دعوت از سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران بعد از ظهر چهارشنبه به ابتکار وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه برگزار شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در این نشست اظهار کرد: ایران از ظرفیت‌های لازم بنیادین برای مدیریت این بیماری برخوردار است. نماینده سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این نشست توانمندی و عملکرد ایران را یک نمونه موفق و مثال زدنی در جهان و منطقه ذکر کرد. مدیران وزارت بهداشت ایران نیز ضمن ارائه آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا در ایران، بر تعهد و پایبندی ایران به مقررات شناخته شده بین‌المللی در حوزه بهداشت تاکید کردند. همچنین بر این نکته تاکید شد که ایران واجد تمامی توانمندی‌های فنی و تخصصی لازم برای مقابله با کرونا است.
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که برای پیشگیری از انتشار بیماری کرونا، ملاقات عمومی در بیمارستان‌ها، سرای سالمندان و زندان‌های استان ممنوع است. دکتر حسن اینانلو شامگاه چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: بر این اساس بیماران تا حصول بهبودی در بیمارستان‌ها خواهند ماند و سپس ترخیص می‌شوند. به گزارش ایرنا وی ادامه داد: طرح‌های قرنطینه‌ای با هدف کنترل و مهار کرونا ویروس با شدت در استان پرجمعیت البرز دنبال می‌شود. اینانلو تاکید کرد: مردم اگر کار غیر ضروری درمانی دارند به تعویق بیاندازند و پس از اپیدمی مراجعه کنند. بیماری کرونا ویروس که از چند پیش در استان البرز موارد مثبت آن مشاهده شده طبق آمار رسمی تاکنون سه نفر در این استان را مبتلا کرده که از این تعداد یک نفر جان باخت.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.

نظرها

اخبار بیشتر