۴۰۰ کشته و مجروح؛ جدیدترین آمار حملات موشکی سپاه به پایگاه‌ آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. بین‌المللی
۴۰۰ کشته و مجروح؛ جدیدترین آمار حملات موشکی سپاه به پایگاه‌ آمریکا

۴۰۰ کشته و مجروح؛ جدیدترین آمار حملات موشکی سپاه به پایگاه‌ آمریکا

همشهریخبرگزاری همشهری |
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: براساس اطلاعاتی که عراقی‌ها از پایگاه عین الاسد جمع‌آوری کرده‌اند دست‌کم تعداد ۱۰۰ کشته و ۳۰۰ مجروح بر روی دست ‌آمریکایی‌ها باقی مانده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، محمدعلی مهتدی کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اظهارات روز گذشته ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه هیچ نیروی نظامی این کشور در حمله ایران به پایگاه‌های آنها کشته نشده‌اند گفت: ترامپ فردی بسیار دروغگو است چرا که براساس اطلاعاتی که من دارم تلفات و خسارت‌های بسیار زیادی به آمریکایی‌ها در پایگاه عین‌الاسد تحمیل شده است.

وی افزود: براساس اطلاعاتی که عراقی‌ها از پایگاه عین الاسد جمع‌آوری کرده‌اند تعداد کشته‌ها بیش از ۱۰۰ نفر و بیش از ۳۰۰ مجروح بر دست ‌آمریکایی‌ها باقی مانده است.افکار عمومی آمریکا منتظر اعلام تعداد کشته‌ها و مجروحین هستند

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تعداد زیادی از هواپیماهای نظامی، بالگردهای آپاچی و پهپادهای آمریکایی در اثر حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نابود شده و در آتش سوخته است.

مهتدی خاطرنشان کرد: ترامپ نمی‌تواند به این حجم از خسارت که موشک‌های ایرانی به پایگاه‌های آمریکایی‌ وارد کرده‌اند اعتراف کند زیرا اگر این کار را انجام دهد حجم زیاد کشته‌ها و مجروحین و خسارت‌ها منجر به آن خواهد شد که افکار عمومی انتقادات بسیار تند و تیزی را علیه رئیس‌جمهور ایالات متحده انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: ترامپ در آغاز سال۲۰۲۰ میلادی و در سالی که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود قرار دارد لذا خیلی از اتفاقات مرتبط با ایالات متحده رنگ و بوی سیاسی انتخاباتی دارد. سرعت استیضاح ترامپ با اعلام تعداد سربازان آمریکایی کشته شده بالا می‌رود

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: افکار عمومی قطعا وقتی متوجه حجم خسارت‌های وارده به پایگاه عین‌الاسد و تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها آگاهی یابد به رئیس جمهور امریکا مبنی بر اقدام نسنجیده ترور سردار حاج قاسم سلیمانی انتقاد خواهد کرد.

مهتدی گفت: مجلس نمایندگان امریکا اگر از جزئیات خسارت‌های وارد شده به آمریکایی‌ها مطلع شوند با سرعت بیشتری به سمت استیضاح ترامپ گام برمی‌دارند همچنین این موضوع می‌تواند علیه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به کار گرفته شود.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که اگر دست به حماقت جدیدی در پاسخ به حملات موشکی سپاه بزنند واکنش جمهوری اسلامی بسیار کوبنده‌تر، ‌ قاطعانه‌تر و دندان‌شکن‌تر خواهد بود و چه بسا این موضوع به جنگ منطقه‌ای تبدیل شود. سپاه پاسداران قدرت نظامی و تجهیزاتی آمریکا را به سخره گرفت

وی تصریح کرد: عملیات موشکی که اخیرا علیه آمریکایی‌ها انجام شد حتی اگر به فرض بپذیریم که هیچ کشته و زخمی نداشته است و حرف ترامپ هم صحیح است اما اینکه یک کشور در منطقه غرب آسیا این شجاعت و جرات را داشته باشد که بتواند به یک پایگاه مهم آمریکا حمله موشکی کند تحول بزرگی در تاریخ منطقه و عرصه بین‌الملل محسوب می‌شود.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در طول ۷۰ سال گذشته هیچ کشوری جرات حمله به امریکا پس از جنگ جهانی دوم را نداشته است که معنایش آن است که جمهوری اسلامی ایران به چنین قدرت و اقتداری رسیده است که قدرت پوشالی آمریکا را در سطح منطقه و در عرصه بین‌الملل به صخره گرفته است.

مهتدی گفت: هدف نهایی جمهوری اسلامی ایران اخراج آمریکا از منطقه است که این موضوع روندی طولانی دارد که از طریق عملیات نظامی محقق نخواهد شد. چرا که ابعاد مختلفی را دارد. گروه‌های مقاومت به دنبال انتقام سخت جدا از کار ایران هستند

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: سردار حاج قاسم سلیمانی یک افسر معمولی در ایران نبود بلکه بهترین نظامی در آسیا و حلقه اتصال گروه‌های مقاومت در دنیا بود. لذا او در تمامی این حلقه‌ها و نوار در هم تنیده که از غزه تا لبنان، سوریه و عراق و … احساس می‌کنند که ترور حاج قاسم سلیمانی اهانت بزرگی به آنها محسوب می‌شود و باید همه گروه‌های مقاومت پاسخ قاطعی جدا از انتقام سخت جمهوری اسلامی بدهند.

وی با اشاره به سخنرانی سیدحسن نصراله دبیرکل حزب‌اله لبنان گفت: این سید بزرگوار بر لزوم پاسخ قاطع و دندان‌شکن به ترور قاسم سلیمانی تاکید فراوانی داشت و او به صراحت اعلام کرد که انتقال سخت و پاسخ قاطعانه تنها مسئولیت جمهوری اسلامی نبوده و باید این ماموریت از سوی کل گروه‌های مقاومت انجام شود. انتقام سخت معادلات بین‌المللی را علیه آمریکا کرد

مهتدی افزود: براساس نظر مقام معظم رهبری فعلا جمهوری اسلامی ایران باید پاسخ آمریکایی‌ها را بدهد و وقتی ما این پاسخ را دادیم آثار بسیار گسترده‌ای در سطح بین‌الملل و منطقه داشت.

وی افزود: انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آمریکایی‌ها در حمله به پایگاه‌ نظامی آنها منجر به تغییر معادلات بین‌المللی و پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی شده و بسیار متفاوت‌تر از قبل از شهادت وی است.

وی گفت: حاج قاسم سلیمانی با شهادت خود تحول بسیار بزرگی در زیرمجموعه‌های محور مقاومت ایجاد کرد، چرا که فضایی که در منطقه غرب آسیا برای خروج آمریکایی‌ها از غرب آسیا به‌وجود آمد بخشی از نتایج شهادت این سردار دل‌ها و ابومهدی المهندس فرمانده حشد الشعبی است. واکنش‌های انتقامی گروه‌های مقاومت علیه آمریکا بسیار جدی است

مهتدی افزود: ما از این به بعد، شاهد واکنش‌های بسیار جدی از سوی گروه‌های مقاومت علیه آمریکایی‌ها خواهیم بود به طوری که امروز (پنج‌شنبه) نیروهای الحشدالشعبی یا کتائب حزب‌الله عراق که در عراق حضور دارند اقداماتی را علیه نظامیان تروریست این کشور عملیاتی کنند و به نظر می‌رسد که امریکایی‌ها چاره‌ای جز خروج از عراق ندارند.

وی گفت: اگر آمریکایی‌ها از عراق خارج شوند مجبور خواهند شد از سوریه هم بروند چرا که حضور در شرق فرات بدون حمایت و پشتیبانی از داخل عراق امکان‌ پذیر نیست.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: حضور آمریکایی‌ها در افغانستان هم با توجه به تغییر و تحولات منطقه عملا امکان‌پذیر نیست. کد خبر ۴۷۷۰۱۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴9 ساعت قبل
پاپ فرانسیس رهبر واتیکان روز چهارشنبه در جمع گروهی از زائران مسیحی عراقی اعلان کرد که در سال جاری (۲۰۲۰) به این کشور سفر نخواهد کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از واتیکان سیتی؛ پاپ گفت: ای شهروندان عراق، من با شما بسیار احساس نزدیکی می‌کنم که در میدان جنگ قرار دارید و در سراسر عراق از جنگ رنج می‌برید. این صریح‌ترین نظر پاپ تاکنون در باره تعویق این سفر بالقوه خطرناک تا مدت نامعلوم است. شمار مسیحیان عراق به چند صد هزار تن می‌رسد و در زمان اشغال بخش‌های بزرگی از عراق توسط داعش دچار مشکلات زیادی شده بودند. احتمال دارد ناآرامی‌های جاری عراق که از چند ماه پیش آغاز شده و نگرانی از همه گیری ویروس کرونا نیز در این تصمیم پاپ تاثیر داشته باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
الفالف9 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۷۱۷۵به گزارش طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی، سخنان نماینده چین در پایان نشست مشترک کمیسیون مشترک برجام که امروز در پایتخت اتریش برگزار شد مطرح شده است. وانگ در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد اعضای کمیسیون مشترک دیدگاه‌های مختلفی درباره فعال‌سازی مکانیسم موسوم به «ساز و کار حل و فصل اختلافات» دارند. دیپلمات چینی با وجود این تأکید کرد که در جلسه امروز هیچ بحثی درباره راه‌اندازی این ساز و کار مطرح نشده است. او گفت: «بازگرداندن تحریم‌ها یا کلید زدن مکانیسم [حل و فصل اختلاف] پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیستند. شرکت‌کنندگان در این جلسه تأیید کردند که این مسئله نباید در دستور کار ما قرار بگیرد.» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین درباره تبعات تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران هشدار داد.
الفالف9 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۳۲ ۳۹۸۱۲۰۷۱۸۲به گزارش فارس، وزارت دفاع آمریکا آموزش این دانشجویان را بعد از آنکه یک افسر سعودی در ماه دسامبر چند دانشجوی آمریکایی را به ضرب گلوله به قتل رساند متوقف کرده بود.
ایلناایلنا7 ساعت قبل
تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار داد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ایالات متحده شامگاه چهارشنبه از اعمال تحریم علیه دبیر کل کتائب حزب‌الله خبر داد. وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیر کل گردان‌های حزب‌الله عراق را هدف خود قرار می‌دهد. یک مقام ارشد وزارت خارجه گفت که این گردان‌ها تهدیدی برای امنیت نیروهای آمریکایی در عراق هستند.

نظرها

(1)

فقط خیلی عجیب از ندیدن عده ای به واقعیت ها متاسفم خیلی . کور نباشیم و عمدی یا غیر عمدی پا در رکاب دشمن نگزاریم. با نام مقدس یا زهرا س همزمان علاوه برپاکسازی نظامیان کشورهای متجاوز با منافقان و دشمنان اسلام هم مبارزه را ادامه می‌دهیم.یاحق

1 ماه قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران7 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری7 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین7 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا7 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا8 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز8 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم8 ساعت قبل