مکرون: با نقض‌کنندگان معاهده پاریس، توافقی امضا نمی‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی

مکرون: با نقض‌کنندگان معاهده پاریس، توافقی امضا نمی‌کنیم

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - رئیس‌جمهوری فرانسه که پیش تر اعلام واشنگتن مبنی بر خروج از توافق آب و هوایی پاریس را یک فرآیند مورد انتظار دانسته بود، پس از آغاز ۲ ماه از این فرآیند، تاکید کرد: ما با کشورهایی که این توافق را رعایت نمی‌کنند دیگر هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد.

بر اساس ویدئویی که روز شنبه در صفحه توئیتر «امانوئل مکرون» از اظهارات او در جریان نشست پرسش و پاسخ با اعضای کنوانسیون شهروندی اقلیم منتشر شده است، رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید: دیگر تمایلی ندارم با قدرت‌هایی که به توافق آب و هوایی پاریس احترام نمی‌گذارند توافقی امضا شود.

او افزود: تنها ما هستیم که با از سرگیری گفت و گوهای تجاری درباره موضوع‌های مشخصی با آمریکا مخالفت کرده‌ایم چرا که رئیس جمهور ترامپ تصمیم به خروج از توافق‌های پاریس گرفته است.

مکرون تاکید کرد: فرانسه همواره این خط گفتاری را خواهد داشت که ما با کشور یا سرزمینی که توافق پاریس را رعایت نکند توافق نامه تجاری نخواهیم داشت. این به معنای تایید و امضا نشدن توافق از سوی این کشور است.

توافق پاریس که با نام «پیمان پاریس» نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل متحد در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن انتشار گازهای گلخانه‌ای، سازگاری و امور مالی است که از سال ۲۰۲۰ میلادی شروع خواهد شد. متن توافق از سوی نمایندگان ۱۹۷ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ با اجماع تصویب شد.

این توافق ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ (روز زمین) در مراسمی در نیویورک برای امضا معرفی شد و در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۹۵ عضو پیمان‌ سازمان ملل متحد در تغییر اقلیم این پیمان را امضا کردند و ۱۴۷ کشور آن را به تصویب مجلس خود رساندند.

آمریکا در سال ۲۰۱۷ به سازمان ملل متحد اعلام داشت که در سال ۲۰۱۹ به طور رسمی از این پیمان بین المللی خارج می‌شود، اما تا آن زمان در جلسات شرکت خواهد کرد.

ترامپ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرد که از توافق پاریس خارج می‌شود و از آن زمان تاکنون این تصمیم را به عنوان یک عمل انجام شده به تصویر کشیده اما شروط توافق پاریس اجازه نمی‌دهد اعضای آن تا سه سال از اجرای آن از این توافق خارج شوند.

با این حال تا نهایی شدن خروج رسمی آمریکا زمان لازم است. آمریکا در نهایت چهارم نوامبر ۲۰۲۰ یعنی یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خروج خود را نهایی خواهد کرد.

آمادگی مکرون برای برگزاری همه‌پرسی در مورد پیشنهادهای اقلیمی شهروندان

رئیس جمهوری فرانسه همچنین در این نشست که روز جمعه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) در محل دفتر شورای اقتصادی، اجتماعی و زیست‌ محیطی دولت برگزار شد، اعلام کرد که آماده است تا برخی از پیشنهادهای «کنوانسیون شهروندی اقلیم» را به همه‌پرسی بگذارد.

مکرون گفت: شهروندان، خواستار دموکراسی بیشتر هستند، آنها دیگر نمی‌خواهند فقط کسانی باشند که از قانون پیروی می‌کنند. آنها خواهان مشارکت هستند. این کنوانسیون اقلیم شهروندان است.

او تاکید کرد: گمان می‌کنم که برای برخی موارد باید همه‌پرسی برگزار شود. چرا که با این شیوه می‌توان نگرانی در موضوع اقلیم را با همه مردم در میان گذاشت.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

کنوانسیون شهروندی اقلیم که در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی در فرانسه به وجود آمد، شورایی متشکل از ۱۵۰ شهروند فرانسوی است که با یکدیگر همفکری کرده و برای بهبود وضعیت اقلیمی به دولت پیشنهاد می‌دهند.

اعضای اصلی و علی‌البدل این شورا به صورت تصادفی و به قید قرعه از میان تمام شهروندان در کشور انتخاب می‌شوند. افراد انتخاب شده با این حال حق دارند عضویت در کنوانسیون را نپذیرند. کار در این گروه داوطلبانه محسوب می‌شود اما با این حال دولت مبلغی را برای ساعات کاری اعضا آن در نظر می‌گیرد.

همچنین به گزارش رویترز، رئیس جمهوری فرانسه تشکیل این کنوانسیون را یک «حرکت دموکراتیک بی‌پیشینه» خواند و وعده داد که به کمک اعضای آن «تصمیم‌های مهمی در زمینه محیط زیست» در دولت گرفته شود.

دفاع شدید مکرون از سیاست‌های دولت با وجود تداوم اعتراض‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی

مکرون در این نشست همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در انتقاد از سیاست او در زمینه عدالت اجتماعی و افزایش فقر، با دفاع شدید از عملکرد اجتماعی دولت خود، یادآوری کرد: تنها در ماه ژانویه سال جاری دولت در مجموع معادل ۵ میلیارد یورو از مالیات کاسته و هزینه‌های درمانی را نیز کاهش داده است. من نمی‌خواهم کسی از این بابت از من تشکر کند، فقط می‌خواهم که در این زمینه رو راست باشیم.

دفاع مستاجر کاخ الیزه از سیاست اجتماعی و اقتصادی دولت در حالی صورت می‌گیرد که طرح جنجالی او برای اصلاح قانون بازنشستگی با یکسان‌سازی آن برای بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی، بیش از یک ماه است که اعتصاب و اعتراض‌ گسترده‌ای را در سطح کشور برانگیخته است.

روز پنج‌شنبه نیز، ده‌ها هزار نفر در فرانسه برای اعتراض به این لایحه به خیابان آمدند و اعتراض آنها در پاریس و چند شهر دیگر به خشونت و درگیری با پلیس انجامید.

مکرون: با نقض‌کنندگان معاهده پاریس، توافقی امضا نمی‌کنیم - 22

این اعتصاب‌ها که از پنجم دسامبر ۲۰۱۹ / ۱۴ آذر ۹۸ آغاز شده امروز به سی و هفتمین روز خود رسیده است؛ اعتصاب‌هایی که همچنان تداوم داشته و نه معترضان و نه دولت هیچ کدام حاضر به عقب‌ نشینی از خواسته‌های خود نیستند.

رییس جمهوری فرانسه در سخنان خود به مناسبت سال جدید میلادی با وجود اعتراضات گسترده در این کشور اعلام کرد که متعهد به انجام کامل اصلاحات نظام بازنشستگی است.

«ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه ۲۰ آذر (پایان هفته نخست اعتصاب‌ها)، طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی کرد. دولت تغییرات را برای عادلانه کردن سیستم و پایدارتر کردن آن برای همگان لازم می‌داند اما اتحادیه‌ها معتقدند کاگران بویژه در بخش عمومی متضرر خواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / روحانی: مجلس هم برای شما باشد؛ نوش جانتان

ایسناایسنا15 ساعت قبل
رئیس‌جمهور دوشنبه (۷ بهمن) در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور سخنرانی کرد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود، خطاب به برخی جریانات حاکم بر برخی دستگاه‌ها، گفت: «شما که در جلسات خصوصی و اتاق‌های فکر خود می‌گویید مجلس بعدی صد درصد برای ماست. اگر مجلس بعدی برای شماست، دیگر چرا اینقدر غصه می‌خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد. نوش جانتان. ما مشکلی با این داستان نداریم.»

فیلم/ سرنوشت برجام با کلینتون به کجا می‌رسید؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشطرح دوفوریتی شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی روز گذشته با تصویب ۸ ماه باقی‌مانده آن در مجلس به تصویب نهایی رسید و امروز برای ادامه روال قانون‌گذاری به شورای نگهبان فرستاده شد. اخبار سیاسی - طرح دو فوریت استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، لایحه دو فوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، لایحه اصلاح و تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و لایحه حمایت قضائی و بیمه‌ای از مأموران یگان حفاظت دستگاههای اجرائی از دیگر مصوبات اخیر مجلس بود که برای دریافت نظر شورای نگهبان به این شورا ارسال شد.

روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است

ایرناایرنا15 ساعت قبل
رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: باید پاسدار اسلام، نظام، جمهوریت، نظر و خواست عامه مردم باشیم. اخبار مرتبط روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است تهران- ایرنا- رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات…
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- رییس جمهور روحانی در جمع استانداران دولت‌اش گفت: «در آستانه سی و هفتمین انتخابات ملی هستیم. آقای رییس جمهور لایحه‌ای را تنظیم و تقدیم مجلس کند تا نمایندگان به آن رای بدهند. گویا روحانی فراموش کرده است که رییس جمهور کشور است و می‌تواند از طریق لایحه اقدام به همه‌پرسی کند. گاهی فکر می‌کنم که رییس جمهور انتظار دارد ما رفراندوم برگزار کنیم. آنگونه که از شواهد پیداست مجلس یازدهم در اختیار مخالفان جدی رییس جمهور قرار خواهد گرفت.
الفالف15 ساعت قبل
۳- آمریکا دبه کرد و نه تنها میز برجام را ترک کرد و به تعهدات خود عمل نکرد بلکه مانع انجام تعهدات دیگر طرف‌های برجامی شد. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بر دارد و به میز مذاکره بر گردد. آن‌ها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. پرسش خبرنگار از «مذاکره جدید» است نه «برجام»، آن هم مذاکره با آمریکا نه مذاکره‌ای با همه طرف‌های قبلی برجامی. ۱۰- برخی منتقدان کم انصاف ظریف هم البته همچون همیشه بهانه‌ای پیدا کرده‌اند که به شخص او بتازند.

نظرها

اخبار بیشتر