آمریکایی‌ها از پیشرفته بودن موشک‌های ایران غافلگیر شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

آمریکایی‌ها از پیشرفته بودن موشک‌های ایران غافلگیر شدند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
پژوهشگر مسائل نظامی در بیروت تأکید کرد آمریکایی ها در حمله موشکی ایران از پیشرفته بودن موشک های ایران غافلگیر شدند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما، پژوهشگر مسائل نظامی در بیروت تأکید کرد آمریکایی‌ها در حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار عراق از پیشرفته بودن موشک‌های ایران غافلگیر شدند. شارل ابی نادر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین افزود: تصاویری که شبکه سی ان ان از داخل پایگاه عین الاسد منتشر کرد نشان می‌دهد که موشک‌ها تا چه اندازه با دقت به اهداف اصابت کرده است. سربازان در صورتی که به آنها هشدار داده شود می‌توانند به سرعت خود را به پناهگاه‌ها رسانده باشند. احتمالا این هشدار به نظامیان آمریکایی در عین الاسد داده شده بود زیرا موشک‌ها باید مسافت پانصد تا ششصد کیلومتری را طی می‌کرد. به ویژه آنکه آمریکایی‌ها از قبل می‌دانستند که ایران قصد دارد به ترور قاسم سلیمانی، پاسخ دهد.طبیعی است که آنها سطحی از آماده باش را برای رفتن به پناهگاه داشتند. سرعت موشک‌های ایران به اندازه‌ای بود که از پدافند هوایی پایگاه عین الاسد عبور کردند. روشن است که در پدافند هوایی آمریکا در این پایگاه، ضعف وجود داشته است. آمریکایی‌ها از پیشرفته بودن موشک‌های ایران غافلگیر شدند. ایرانی‌ها از موشک هایی در این حمله استفاده کردند که پدافند هوایی آمریکا امکان مقابله با آنها را نداشت. ایران نخستین بار از موشک قیام استفاده کرد. کلاهک انفجاری این موشک ششصد و پنجاه کیلوگرم وزن دارد و انفجار آن می‌تواند باعث وقوع زلزله در محل اصابت شود. به ویژه آنکه بیش از ده فروند موشک به این پایگاه اصابت کرد.از زمان صدام، تونل هایی در داخل پایگاه عین الاسد حفر شده بود و آمریکایی‌ها استحکامات آن را تقویت کرده بودند.

وی خاطر نشان کرد: ایرانی‌ها قدرت خود را در جنگ سایبری و شناسایی و انهدام پهپادهای آمریکا نشان دادند. احتمالا نوع حمله سایبری ایران همزمان با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد، برای آمریکا غیرمنتظره بوده است. بلافاصله پس از آغاز عملیات علیه سربازان آمریکایی و رسیدن اجساد به این کشور، موضع افکار عمومی آمریکا تغییر خواهد کرد. تنها عاملی که آمریکا را وادار کرد پس از اشغال عراق در سال دوهزار و سه، از این کشور عقب نشینی کند، کشته شدن سربازان آمریکایی بود. شرایط آمریکا در این باره شبیه اسرائیل است.به اعتقاد من، میدان عراق برای چنین کاری آماده است. گروه‌های مسلحی در عراق هستند که می‌خواهند انتقام ابومهدی المهندس را بگیرند. پایگاه‌های آمریکا در مناطق مختلف عراق وجود دارد و این گروه‌های مسلح هم در حمله به آمریکاییها تجربه دارند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیشارل ابی نادر همچنین درباره امکان سرنگونی یک هواپیمای مسافربری با این تصور که موشک کروز است، گفت: نباید فراموش کنیم که این اقدام در فضای بسیار حساس و فشار شدید صورت گرفت. مهمترین مرحله در زمینه پدافند هوایی، پس از شناسایی هدف و سرنگونی آن است که کمتر از ۳۰ ثانیه طول می‌کشد زیرا ممکن است اهداف حساس هدف حمله قرار گیرند. در این مدت کوتاه، ممکن است اختلالی صورت گیرد. ممکن است در تماس بین یگان راداری و یگان شلیک موشک پدافندی، اختلالی وجود داشته است.احتمالا هدفی که این هواپیما نزدیک آن پرواز کرده، هدف راهبردی و مهمی بوده است. اپراتور سامانه مجبور بوده است به سرعت تصمیم گیری کند. مسیر حرکت موشک‌های کروز می‌تواند از هر طرفی باشد. هیچ کسی تصور نمی‌کرد آمریکایی‌ها آن شب به حمله ایران پاسخ نخواهند داد. همه منتظر پاسخ آمریکا بودند و دونالد ترامپ تهدید کرده بود به ۵۲ هدف در ایران حمله خواهد کرد. وقوع خطای انسانی در هر جایی امکان پذیر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.
ایرناایرنا32 دقیقه قبل
کسی تردید ندارد که ترامپ و وزیر خارجه‌اش به دنبال بی‌ثباتی و هرج‌ و مرج در ایران هستند. اگر ترامپ، پومپئو و پنس به مردم ایران اهمیت می‌دادند، آن‌ها را تحریم اقتصادی نمی‌کردند. چندی پیش نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس به توییت ضد ایرانی همتای آمریکایی خود درباره اوضاع اقتصادی و وضع معیشتی مردم ایران واکنش نشان داد. تروریسم اقتصادی به اقدامات گفته می‌شود که با استفاده از محرک‌های غیرنظامی اقتصاد یک کشور را هدف می‌گیرد. مقامات دولت ترامپ در حالی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می‌شود ادعا می‌کنند که قصد حمایت از مردم ایران را دارند و اظهار همدردی آنها با مردمی انجام می‌شود که تحت فشار تروریسم اقتصادی آمریکا قرار دارند.

نظرها

اخبار بیشتر