سیاست خارجی آمریکا خیرسرانه، آشفته و سردرگم است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

سیاست خارجی آمریکا خیرسرانه، آشفته و سردرگم است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
فريد زکريا : سیاست خارجی ترامپ خیره سرانه، بدون نقشه و بی هیچ همخوانی بود؛ و مانند همیشه هم تاثیر اصلی آن هم آشفتگی و سردرگمی است

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما ؛ فرید زکریا، مجری برنامه جی پی اس در شبکه تلویزیونی سی ان ان در برنامه این هفته خود به بررسی تحولات اخیر در رابطه با ایران پرداخت و تاکید کرد آنچه در سیاست خارجی دولت ترامپ شاهدش هستیم، در واقع مجموعه‌ای از اقدامات احساسی و خیره سرانه و بدون مشاوره گرفتن از متحدان است که نتیجه آن همواره آشفتگی و سردرگمی بود که می‌توان گفت: چیزی به نام سیاست خارجی در دولت ترامپ وجود ندارد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی افزود: سه ماه پیش، دونالد ترامپ نیرو‌های آمریکایی را از شمال سوریه خارج کردمنطق وی روشن بود: «وارد شدن به خاورمیانه یکی از بدترین تصمیم‌های تاریخ کشور ما بود». با این حال، هفته گذشته تقابل نظامی آمریکا را با صدور دستور حمله به مهم‌ترین فرمانده نظامی ایران و مستقر کردن هزاران نیروی دیگر افزایش داد. این سیاست خاورمیانه‌ای چه منطقی دارد؟ آیا مساله گیج کننده‌تر شده است؟ در حالی که وی نیرو‌های آمریکایی را از آنچه که خود از آنچه که تقابل خونین دیرباز می‌خواند، بیرون می‌آورد، سه هزار نیروی دیگر را به عربستان سعودی می‌فرستد. وقتی از چرایی این اقدام سوال می‌شود، پاسخ این است که سعودی‌ها پول خوبی برای این کار می‌دهند. چندی بعد از تصمیم خود برای خارج کردن نیرو‌های خود از سوریه، از تصمیم خود برگشت و بخشی از نیرو‌ها را به یک دلیل نگهداشت: «می‌خواهیم نفت را نگهداریم».زکریا گفت: ایران واکنش نشان داد؛ جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام آمریکا در کشتن (ترور) ژنرال بلند پایه خود، به پایگاه‌های نیرو‌های آمریکایی موشک شلیک کرد. آیا مساله تمام شده تلقی می‌شود یا تازه شروع کار است؟ من با کارشناسان در باره همه اینها، هواپیمای اوکراینی و دیگر مسائل صحبت کردم. همچنین، در حال حاضر ایران توافق هسته‌ای را کنار گذاشته است؛دونالد ترامپ سیاست خارجی ندارد؛ وی , انزوا گرایی، یکجانبه گرایی و خصومت‌هایی دارد که برخی با همدیگر در تناقض هستند. اتفاقی که روی می‌دهد ناشی از این است که ترامپ احساس کرده احمق یا ضعیف جلوه کرده است؛ آمریکا در سیاست خارجی اشتباه کرده استمجری شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: آیا مشکل سیاست خارجی ترامپ در این است که هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهد؟ کشتن (ترور سردار شهید) سلیمانی هم مثل خیلی از تصمیم‌های سیاست خارجی ترامپ خیره سرانه، بدون نقشه و بی هیچ همخوانی بود؛ و مانند همیشه هم تاثیر اصلی آن هم آشفتگی و سردرگمی است. دونالد ترامپ سیاست خارجی ندارد؛ وی تکانش؛ , انزوا گرایی، یکجانبه گرایی و خصومت‌هایی دارد که برخی با همدیگر در تناقض هستند. اتفاقی که روی می‌دهد ممکن است ناشی از این باشد که ترامپ احساس کرده است احمق یا ضعیف جلوه کرده است؛ معمولا این اقدامات بی هیچ رایزنی و مشاوره انجام شده‌اند و بعد، کاسه لیس‌های ترامپ با احساساتی شبیه به کره شمالی، برای دفاع از وی به صف می‌ایستند و اصلا برایشان مهم نیست این مساله چه میزان انسجام داشته باشد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی گفت: آمریکا در سیاست خارجی اشتباه کرده است؛ در دهه‌های اخیر نیز نظامی برای تصمیم گیری ایجاد شده است که شامل رایزنی با متحدان است که تلاش شده بود هماهنگی و همخوانی در این سیاست ایجاد شود. این شهرت اکنون در سطح جهانی، در عرصه‌ای بعد از عرصه دیگر از میان رفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / روحانی: مجلس هم برای شما باشد؛ نوش جانتان

ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس‌جمهور دوشنبه (۷ بهمن) در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور سخنرانی کرد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود، خطاب به برخی جریانات حاکم بر برخی دستگاه‌ها، گفت: «شما که در جلسات خصوصی و اتاق‌های فکر خود می‌گویید مجلس بعدی صد درصد برای ماست. اگر مجلس بعدی برای شماست، دیگر چرا اینقدر غصه می‌خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد. نوش جانتان. ما مشکلی با این داستان نداریم.»

فیلم | روحانی: بروید پای صندوق رای ولو اینکه …

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

فیلم | کنایه انتخاباتی روحانی و مقایسه ایران با افغانستان

همشهریهمشهری1 روز قبل
رئیس جمهوری در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور گفت: افغانستان هم انتخابات الکترونیکی برگزار می‌کند اما در ایران هنوز محقق نشده است. در هر دوره‌ای به وزیر کشور تاکید کردیم، نشد. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۰۸۷۹

ترامپ در رویای مذاکره / مصاحبه ظریف با اشپیگل چطور دست ترامپ را رو کرد؟

خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
مصاحبه دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نشریه آلمانی اشپیگل، سروصدای بسیاری به راه انداخته است. اما مگر او در این مصاحبه چه گفت؟ ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان گفتگوی تهران و واشنگتن پس از ترور سردار سلیمانی گفته، اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ممکن است مذاکره‌ای انجام شود. این حرف ظریف که کنایه‌ای به بدعهدی آمریکاست، با بدفهمی رئیس‌جمهور ایالات متحده همراه شده و او این جمله را طوری جلوه داده که گویی ایران درخواست مذاکره دارد. ترامپ در واکنش این درخواست من درآوردی، جواب داده: «نه، مرسی!» ظریف این بدفهمی ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشته و در توییتی، از او خواسته به جای توجه به تیترهای فکس‌نیوز، متن انگلیسی مصاحبه را بخواند.

فیلم/ سرنوشت برجام با کلینتون به کجا می‌رسید؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

انتقاد تند مداح معروف از مسئولان/واقعا شماها دنبال اصول واصلاحید؟

مهرمهر18 ساعت قبل
حاج محمود کریمی مداح اهل بیت در یکی از مراسم‌های خود به مسائل سیاسی و احزاب واکنش نشان داد و گفت: مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم.

نظرها

اخبار بیشتر