فردا، افتتاح مرحله دوم پتروشیمی تخت جمشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

فردا، افتتاح مرحله دوم پتروشیمی تخت جمشید

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از افتتاح مرحله دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر خبرداد.

بهزاد محمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اعلام این خبر گفت: فردا مرحله دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده ماده اولیه لاستیک (پلی بوتادین رابر) که کاربرد بسیاری در صنایع پایین دستی دارد به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از مرحله دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر سالانه ۵۵ هزار تن محصول خاص پلیمری (پی بی آر) تولید خواهد شد، گفت: این محصول در صنایع تکمیلی پتروشیمی به ویژه صنایع تولید تایر و لاستیک دارای کاربرد‌های متعددی بوده و کشور را از واردات برخی از انواع (گریدهای) خاص پلیمری بی نیاز خواهد کرد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام این موضوع که از امروز تا پایان سال ۹۹ به طور متوسط هر ماه یک طرح پتروشیمی در کشور به بهره برداری خواهد رسید افزود: در سه ماه باقیمانده از سال ۹۸ علاوه بر مرحله دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر طرح متانول کاوه به عنوان بزرگترین طرح پتروشیمی متانول جهان با ظرفیت دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال و همچنین طرح شیرین سازی، جداسازی و تولید متانول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن در سال به بهره برداری خواهد رسید.

محمدی با بیان اینکه نزدیک به دو میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری می‌رسد گفت: در جهش دوم صنعت پتروشیمی که بهره برداری از طرح‌های آن از روز‌های آینده آغاز خواهد شد و تا آخر سال ۱۴۰۰ ادامه می‌یابد در مجموع ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور از ۶۶ میلیون تن فعلی به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید و درآمد کشور از ۱۷ میلیارد دلار کنونی به ۲۵ میلیارد دلار در سال افزایش خواهد یافت.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی با اشاره به جهش سوم صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۴ افزود: با تکمیل این گام ما در مجموع ۲۸ طرح دیگر را افتتاح خواهیم کرد که ظرفیت این صنعت به ۱۳۲ میلیون تن خواهد رسید و میزان درآمد کشور ۳۷ میلیارد دلار از محل صادرات محصولات پتروشیمی خواهد بود که عدد قابل توجهی است.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران درخصوص تنوع محصولات صنعت پتروشیمی کشور نیز گفت: گسترش دایره محصولات پتروشیمی یکی از برنامه‌هایی است که ما آن را دنبال می‌کنیم و با پایان جهش سوم صنعت پتروشیمی ۱۶ محصول جدید نخستین بار به سبد محصولات پتروشیمی ایران اضافه خواهد شد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مرحله دوم پتروشیمی تخت جمشید به عنوان یکی از بزرگترین واحد‌های تولیدکننده ماده اولیه تایر و لاستیک فردا با حضور مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ماهشهر افتتاح خواهد شد.

این مجتمع پتروشیمی ظرفیت تولید سالانه ۵۵ هزار تن ماده اولیه لاستیک و تایر (پلی بوتادین رابر)، ۲۰ هزار تن لاتکس، ۵ هزار تن اس تی پی و ۱۸ هزار تن وی بی آر گرید اچ آی پی اس را خواهد داشت و یکی از طرح‌های پتروشیمی کشور است که با دانش بومی ایرانی و به همت متخصصان داخلی در دوران تحریم در مدار بهره برداری قرار می‌گیرد.

گفتنی است ؛همزمان با افتتاح مرحله دوم پتروشیمی ماهشهر از ۱۴ طرح دانش بنیان صنعت پتروشیمی رونمایی خواهد شد.

این ۱۴ طرح دانش بنیان، شامل بومی سازی دانش فنی و تجاری سازی گروهی از کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی است.

با راه اندازی خط تولید کاتالیست‌های جدید ایرانی که دانش فنی تولید آن‌ها به همت پژوهشگران صنعت پتروشیمی بصورت کامل بومی سازی شده است فلزات کم ارزش جایگزین فلزات گرانبها در اکثر گروه‌های کاتالیستی خواهد شد. با اجرای موفق این طرح ضمن کاهش هزینه‌های تولید، قدرت چانه‌زنی شرکت‌های پتروشیمی ایرانی برای فروش و صادرات در شرایط تحریم افزایش می‌یابد.

طرح جایگزینی کاتالیست‌های ریومپینگ فلزات کم ارزش با گرانبها در زنجیره تولید ایزوسیانات‌ها، تجاری سازی کاتالیست اتیلن اکساید، نسل جدید کاتالیست‌های ایزومریزاسیون نفتا برای تولید بنزین یورو ۴ و ۵، پلی‌الفینی، ریفرمینگ خشک گاز طبیعی، انتقال آب، گاز دمای بالا، انتقال آب وگاز با دمای پایین، متاناسیون، سنتز متانول و سنتز آمونیاک مهمترین طرح‌های کاتالیستی بوده که در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

تمامی این کاتالیست‌ها به همت شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در شرایط سخت تحریم طراحی و کار تولید تجاری و انبوه آن‌ها بزودی آغاز خواهد شد.

با رونمایی از این طرح‌ها ایران جزو محدود کشور‌های تولید کننده این کاتالیست‌ها در جهان قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دربی تهران در چنین روزی (۸۰)؛ استقلال ۰-۰ پرسپولیس؛ دربی معمولی

طرفداریچند ثانیه قبل

احتمال بارش برف در خوزستان وجود دارد

مهر15 دقیقه قبل

نشریه بیلد آلمان: شرایط پناهندگان در ترکیه دراماتیک است

تسنیم16 دقیقه قبل

کانادا بار دیگر خواستار «بررسی مستقل» جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی شد

ایسنا16 دقیقه قبل

تولیدات کشاورزی مهم‌ترین رکن اقتصاد مقاومتی است

مهر16 دقیقه قبل

ماشین سازی ۰-۰ سپاهان؛ تعارف ژنرال به سایر مدعیان

طرفداری16 دقیقه قبل

دهقانی: برنامه تامین مالی صندوق از بازار سرمایه، بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های بانکی/ افزایش سرمایه به ۵۰۰میلیارد تومان، برنامه سال جدید صندوق بیمه معدن

اقتصاد آنلاین17 دقیقه قبل