بیمه مسئولیتی در قبال هواپیمای اوکراینی ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

بیمه مسئولیتی در قبال هواپیمای اوکراینی ندارد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس کل بیمه مرکزی: ما و شرکت‌های بیمه ایرانی در خصوص هواپیمای اوکراینی که در خاک ایران سقوط کرده، هیچ مسئولیتی نداریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی امیری در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران افزود: اگر هواپیمایی متعلق به شرکت‌های ایرانی باشد و شرکت‌های بیمه ایرانی آن را بیمه کنند، مسافران نیز بیمه می‌شوند و چون هواپیمای اوکراینی توسط شرکت‌های غیر ایرانی و یا اوکراینی بیمه شده است و حتما بیمه اتکایی نیز بوده درباره بیمه مسافران آن و خود هواپیما شرکت‌های اوکراینی یا سایر شرکت‌های بیمه کننده باید به این موضوع رسیدگی کنند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی گفت: اما چون این هواپیما در خاک ایران سقوط کرده و اشتباه از پدافند هوایی ما بوده است برای پرداخت خسارت هواپیما و مسافران دولت مذاکراتی را با دولت اوکراین خواهد داشت.

سلیمانی امیری افزود: در مذاکرات نیز ممکن است از نظر کارشناسان بیمه در مسایل فنی و بیمه‌ای کمک بخواهند که در این زمینه همکاری خواهیم کرد.

وی درباره برآورد خسارت هواپیمای اوکراینی و پرداخت بیمه مسافرین نیز گفت: بیمه مسافرین در کشور‌های مختلف متفاوت است و الان کسی نمی‌تواند دقیق بگوید میزان خسارت چقدر است، اعدادی که اعلام می‌شود واقعی نیست و باید میزان خسارت کارشناسی شود.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بر این اساس بیمه مسافران ایرانی و خارجی جدا و متفاوت است که این موضوع نیز باید محاسبه شود.

آقای سلیمانی امیری گفت: هر کشوری در زمینه بیمه قوانین خاصی دارد و یک استاندارد جهانی در این زمینه وجود ندارد که بخشی از این مسایل با مذاکره حل می‌شود. در مذاکرات باید حق بیمه مشخص و بعد پرداخت شود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی در پاسخ به این سوال که آیا میزان خسارت را اوکراینی‌ها مشخص می‌کنند؟ افزود: اگر این حادثه تصادفی پیش می‌آمد شرکت‌های بیمه پرداخت می‌کردند، چون مبلغ ارزش هواپیما و بیمه مسافران در قرارداد بیمه مشخص است، اما چون هواپیمای اوکراینی، بر اثر اشتباه پدافند ایرانی سقوط کرده به همین دلیل از مبلغ بیمه شده اطلاعی نداریم.

سلیمانی امیری گفت: چون شرایط هواپیمای اوکراینی خاص است، دولت‌ها وارد می‌شوند و شرکت‌های بیمه نمی‌توانند به این موضوع ورود کنند بنابراین میزان خسارت به مذاکرات دولت ایران و اوکراین بر می‌گردد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است که همه بیمه را ایران بپردازد؟ افزود: الان زود است که قضاوت کنیم این موضوع به مذاکرات کارشناسان و دولت ایران و اوکراین بر می‌گردد.حدود ۳ میلیارد تومان به مصدومان وبازماندگان حادثه کرمان پرداخت می‌شود

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: حدود ۳ میلیارد تومان از طریق شرکت بیمه ایران به مصدومان و خانواده بازماندگان فوت شدگان حادثه کرمان با هماهنگی استانداری پرداخت می‌شود.

غلامرضا سلیمانی امیری در ادامه نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: بدون دریافت حق بیمه‌ای از طرف شرکت‌های بیمه این مبلغ به عنوان کمک اجتماعی و هبه به افرادی که در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان مصدوم و یا فوت شدند با هماهنگی استانداری کرمان پرداخت می‌شود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی درباره حادثه سیل سیستان و بلوچستان که موجب خسارت نیز شده است گفت: خسارت‌های واردشده باید طبق نظام و سیستمی جبران شود.

سلیمانی گفت: تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی از سال گذشته به صورت جدی مطرح و پیگیری شد و توانستیم تشکیل این صندوق را در دولت و مجلس شورای اسلامی به تصویب برسانیم و اگر در شورای نگهبان تایید شود سازوکار ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی مهیا می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیسلیمانی امیری افزود: بررسی‌های شورای نگهبان اشکالی را به این مصوبه وارد می‌کند که با رفع آن در مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان تایید و به دولت و بیمه‌ها ابلاغ خواهد شد و می‌توانیم آن را سریع اجرا کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: این موضوع قبل از پایان سال ۹۸، ابلاغ و صندوق بیمه حوادث طبیعی تشکیل شود و حداقل ۳۰ میلیون واحد مسکونی کشور در مدت زمان کوتاه تحت پوشش قرار گیرند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیرییس کل بیمه مرکزی افزود: ۵۰ درصد حق بیمه واحد مسکونی را دولت پرداخت می‌کند و ۵۰ درصد دیگر را مردم پرداخت می‌کنند به همین دلیل تصویب رسمی و ابلاغ آن، صندوق‌های بیمه حوادث طبیعی می‌تواند پوشش همگانی کل واحد‌های مسکونی کشور را به همرا داشته باشد و ما می‌توانیم پوشش‌های آن را توسعه دهیم و حتی واحد‌های تجاری تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.

وی با اشاره به این که تعداد تولیدات خودروسازی‌ها در سطح کشور افزایش پیدا کرده و هم اکنون در کشور حدود ۲۲ میلیون خودرو وجود دارد، گفت: حدود ۲۰ میلیون خودرو تحت پوشش بیمه شخص ثالث است و ۲ میلیون خودرو تحت پوشش این بیمه قرار ندارد.

آقای سلیمانی امیری افزود: افرادی که صاحب خودرو هستند، اما بیمه شخص ثالث ندارند، می‌توانند از اول ماه بهمن به مناسبت دهه فجر و برای کم کردن آسیب‌های اجتماعی و تشویق، بدون پرداخت جریمه، خودروی خود را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار دهند.

وی گفت: این یک نوع بخشودگی جریمه است و به همین دلیل به همه شرکت‌های بیمه اعلام شده است از تاریخ اول بهمن برای خودرو‌هایی که بیمه نشده‌اند بدون پرداخت جریمه بیمه نامه صادر کنند و این مهلت برای خودرو‌ها یک ماه در نظر گرفته شده است.

وی در باره موتورسیکلت‌ها نیز گفت: از ۱۱ میلیون موتورسیکلت موجود در کشور فقط ۲ میلیون بیمه شخص ثالث دارند، که دارندگان موتورسیکلت‌ها نیز می‌توانند از اول بهمن برای بیمه شخص ثالث بدون پرداخت جریمه به بیمه‌ها مراجعه کنند و سه ماه برای آن‌ها زمان در نظر گرفته شده است.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین برای بیمه ماشین آلات کشاورزی و راه سازی نیز گفت: برای تشویق دارندگان این ماشین آلات با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و صندوق خسارت بدنی از اول بهمن می‌توانند بیمه نامه شخص ثالث دریافت کنند و جریمه‌ای برای دیرکرد تعلق نمی‌گیرد به عبارت دیگر بخشودگی جریمه به آن‌ها نیز تعلق می‌گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد: این مصوبه و ابلاغ آن به شرکت‌های بیمه کمکی به سلامت خانواده‌ها شود تا به دلیل نداشتن بیمه هزینه‌های زیادی را متحمل نشوند.

وی افزود: سالانه در کشور ۱۷ هزار نفر در اثر حوادث رانندگی فوت می‌کنند، ۳۳۰ هزار نفر زخمی و ۴۰ هزار نفر معلول می‌شوند که این آمار چندین برابر حوادث هوایی است بنابراین از رسانه‌ها و فضای مجازی تقاضا می‌کنم کمپین مبارزه با تصادفات تشکیل دهند که این موضوع هم وظیفه شرکت‌های بیمه‌ای، نیروی انتظامی، همه سازمان‌های دست اندرکار و همه مردم کشور است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
همچنین مثقال طلای آبشده (۱۸ عیار) در بازار داخلی هم میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قیمت خورد که نسبت به روز دوشنبه ۱۰ هزار ومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. قیمت گرم طلای ۱۸ عیار امروز با بیش از ۲ هزار تومان کاهش به مبلغ ۵۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش یافت. همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد ۱۵۵۰۰ تا ۱۵۶۰۰ تومان و پوند انگلیس نیز بین ۱۷۹۰۰ تا ۱۸۱۰۰ تومان قیمت خورد. همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۰۵۵۰ تومان، دلار استرالیا ۹۲۸۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۳۲۰ تومان، یوان چین ۱۹۸۵ تومان و لیر ترکیه ۲۳۴۰ تومان بوده است. امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون بروزرسانی تا لحظه تنظیم گزارش به شرح زیر اعلام کرد: قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۵۵۰ تومان قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳٫۹۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۴٫۹۵۰ تومان قیمت فروش یورو: ۱۵، ۲۵۰ تومان
ایران‌جیبایران‌جیب15 ساعت قبل
سخت‌گیری‌های جدید شهرداریها برای رعایت اصول شهرسازی و طرح تفصیلی باعث شده تا این روزها سازنده‌های مسکن به شدت ناراضی …فارس: سخت‌گیری‌های جدید شهرداریها برای رعایت اصول شهرسازی و طرح تفصیلی باعث شده تا این روزها سازنده‌های مسکن به شدت ناراضی شوند، حال سوال این است که چرا شهرداریها تا این حد سخت‌گیری‌ها را افزایش داده‌اند؟ بر اساس طرح جامع مسکن نیاز کشور به تولید مسکن سالانه حدود ۹۵۰ هزار واحد مسکونی تعیین و اعلام شده است. *سخت‌گیری شهرداریها در دادن پروانه ساختشهرداریها این روزها با در دست گرفتن پرچم احترام به ضوابط شهری و رعایت طرح تفصیلی در دادن پروانه ساخت به شدت برای سازنده‌های مسکن سخت‌گیری می‌کند و به قول برخی سازنده‌ها شهرداریها خساست خاصی نسبت به دادن پروانه ساخت از خود نشان می‌دهند. او با بیان اینکه شهرداریها در دادن تراکم خساست به خرج می‌دهند، افزود: با این وضعیت اکثر سازنده‌های مسکن به سمت تولید مسکن نخواهند رفت. *سرشکن شدن قیمت مسکن برای جبران کاهش تعداد طبقاتاما همایون رحیمیان یکی دیگر از سازنده‌های مسکن نکته جالبی عنوان کرد و گفت: سازنده‌هایی که با کاهش تعداد طبقات مواجه شده‌اند، قیمت مسکن را به گونه‌ای بر روی واحدهای مسکونی سرشکن خواهند کرد که سود آن طبقه کاهش یافته را به نوعی جبران کند. او گفت: این کاهش تراکم به ضرر تولید مسکن و به ضرر مردم خواهد شد که باز هم باید با قیمت گران‌تر مسکن را خریداری کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
براساس این گزارش، حوثی‌ها پیش‌تر بارها به ریاض و دیگر مناطق و شهرهای سعودی حمله کرده‌اند. نویسنده گزارش تاکید کرده دولت سعودی اهمیت فوق‌العاده‌ای برای برگزاری نشست سران گروه بیست در ریاض قائل است (این نشست قرار است در آبان ماه ۱۳۹۹ برگزار شود.) زیرا پس از ماجرای قتل خاشقجی نیاز مبرمی به کسب اعتبار بین‌المللی با برگزاری این نشست مهم سران جهان احساس می‌کند. او سپس پیشنهادی مطرح می‌کند و می‌نویسد: در ازای معافیت اندک تحریم نفتی ایران به میزان مجاز کردن صادرات ۵۰۰ هزار بشکه در روز، ایالات‌متحده و دولت سعودی از ایران بخواهند حوثی‌های یمن را تا زمان برگزاری نشست سران گروه بیست در نوامبر ۲۰۲۰ به میز گفت‌وگو بیاورد. در سوی دیگر برای حوثی‌ها نیز این دستاورد را خواهد داشت که آنها از سوی دولت سعودی و هم‌پیمانان ریاض به رسمیت شناخته می‌شوند.
ایران‌جیبایران‌جیب12 ساعت قبل
بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. سامانه سنا با هدف گردآوری سیستماتیک داده‌های معاملاتی بازار ارز و نقل و انتقالات ارزی در سطح صرافی‌های سراسر کشور طراحی و راه اندازی شده است و کلیه صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، اطلاعات معاملاتی خود اعم از فروش و خرید را در این سامانه به ثبت می‌رسانند که از میانگین این معاملات و نرخ‌های ثبت شده، رقم میانگینی محاسبه و اعلام می‌شود که به آن نرخ سنا اطلاق می‌شود به عبارت دیگر این نرخ‌ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی‌های مجاز کل کشور است.
ایران‌جیبایران‌جیب13 ساعت قبل
دولت آمریکا اعلام کرد از تاریخ ۱۸ مارس آینده تعرفه گمرکی واردات هواپیماهای ایرباس به این کشور را ۱۵ درصد افزایش می‌دهد. دولت آمریکا اعلام کرد از تاریخ ۱۸ مارس آینده تعرفه گمرکی واردات هواپیماهای ایرباس به این کشور را ۱۵ درصد افزایش می‌دهد. موضوع افزایش تعرفه گمرکی دعوایی ۱۵ ساله است که آمریکا بالاخره در آن برنده شد. سازمان تجارت جهانی می‌گوید کمک‌های اروپا به ایرباس، در واقع این شرکت را وارد هماوردی ناسالمی با رقیب آمریکایی‌اش یعنی بوئینگ کرده است. واکنش ایرباسبه دنبال اعلام این تصمیم، مسئولان ایرباس بی‌درنگ واکنش نشان داده و افزایش عوارض تعرفه وارداتی از سوی آمریکا را محکوم کردند.
ایران‌جیبایران‌جیب13 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی گفت: رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: آمارهای رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلند مدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، به طوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی ۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است. در ضمن، به هنگام شوک شدید هزینه‌ای و افزایش اندازه اسمی اقتصاد، تلاش برای کنترل بیشتر رشد کمیت‌های پولی، رکود را تعمیق می‌کرد. علیرغم فشار تحریمی حداکثری، پیش بین‌های بدبینانه از طوفان تورم و رشدافسار گسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است. همزمان با اقدامات انجام گرفته، اجرای عملیات بازار باز و تغییر چارچوب سیاست گذاری پولی به سمت مهار تورم و اصلاح ترازنامه بانکها، در حال انجام است.

نظرها

اخبار بیشتر