انتقام واقعی؛ خروج آمریکا از منطقه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

انتقام واقعی؛ خروج آمریکا از منطقه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون اول رئیس جمهور: انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی آمریکا و در صدر آن ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خروج آن‌ها از منطقه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، آقای اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در نشست مشترک هیئت‌های عالیرتبه ایران و سوریه اظهار داشت: انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی آمریکا و در صدر آن ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خروج آن‌ها از منطقه است و خوشبختانه پارلمان عراق تصمیم بسیار خوبی در اخراج نیرو‌های آمریکایی در این کشور اتخاذ کرد که امیدوارم این موج در سایر کشور‌های اسلامی منطقه نیز شکل بگیرد.

وی ادامه داد: دخالت‌های بی جای کشور‌های غربی به خصوص آمریکا باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه شده است و آمریکا با تشکیل گروه‌های تروریستی نظیر داعش جنایات بزرگی را در سطح منطقه و به خصوص در کشور‌های عراق و سوریه انجام داده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها بر اساس خوی استکباری خود سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند، تصریح کرد: پس از شهادت این سردار بزرگ اسلام موج عظیمی از عزا و همبستگی در بین کشور‌های اسلامی و به خصوص مردم کشور‌های منطقه ایجاد شد و مردم کشور‌های منطقه ضمن ابراز همبستگی با ملت ایران، حضور شکوهمندی در مراسم‌های مختلف از خود برجای گذاشتند و در این میان گروه‌های تروریستی از این شهادت خرسند شدند.

آقای جهانگیری اجتماعات مردم ایران در تشییع و خاکسپاری شهید سردار سلیمانی را اتفاقی کم سابقه در تاریخ کشور برشمرد و افزود: قطعا تنفر ملت ایران نسبت به اقدامات آمریکا در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: از کشور‌های دوست و مردم مسلمان منطقه که پس از شهادت سردار سلیمانی ابراز همدردی و پیام تسلیت ارسال کردند و به خصوص دولت و ملت سوریه که در همه سطوح با ما همدردی کردند صمیمانه قدردانی می‌کنم.

آقای جهانگیری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار دولت و ملت سوریه خواهد بود و به حمایت‌های خود از این کشور ادامه خواهد داد خاطرنشان کرد: ایران از تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت دولت این کشور برای برقرای ثبات و آرامش حمایت خواهد کرد و امیدوارم بحران «ادلب» نیز به نحو مطلوب حل و فصل شده و حاکمیت دولت سوریه بر تمام اراضی این کشور مستقر شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با قدردانی از اقدام بشاراسد رییس جمهور سوریه برای تقدیم بالاترین مدال و نشان این کشور به مقام شامخ شهید سردار سلیمانی گفت: ابراز لطف و محبت دولت وملت سوریه در باره خدمات شهید سردار سلیمانی برای ما دلگرم کننده است.

آقای جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تهران علاقمند است روابط و همکاری‌های اقتصادی خود را با دمشق گسترش دهد، بر ضرورت پیگیری و اجرایی شدن توافقات امضا شده در سفر اخیر خود به سوریه تأکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: شرکت‌های خصوصی ایران بسیار مشتاق هستند تا در بازسازی سوریه مشارکت فعال داشته باشند و اکنون که هماهنگی‌ها و توافقات برای بازسازی سوریه به اتمام رسیده، امیدوارم در سال ۲۰۲۰ شاهد اتفاقات مثبت و نتایج مطلوب در این زمینه باشیم.

آقای جهانگیری با اشاره به اینکه آغاز روند همکاری‌های بانکی ایران و سوریه اظهار داشت: باید روند همکاری‌های بانکی دو کشور سرعت دهیم چرا که روابط بانکی پیش نیاز اصلی همکاری‌های اقتصادی فیمابین است.

وی اضافه کرد: برای گسترش مناسبات اقتصادی و ارتقاء سطح همکاری‌های دو کشور باید توافقنامه‌های همکاری راهبردی بلندمدت که به امضاء رسیده است هر چه سریعتر پیگیری و مراحل قانونی آن طی شود تا شاهد عملیاتی شدن و اجرای توافقنامه‌ها باشیم.

معاون اول رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد: روابط و مناسبات تهران-دمشق در تمامی زمینه‌های مورد علاقه طرفین همپای روابط خوب سیاسی و نظامی دو کشور ارتقا پیدا کند.

نخست وزیر سوریه نیز در این نشست با اشاره به توطئه‌ها و برنامه‌های آمریکا برای تحمیل جنگ به کشور‌های منطقه گفت: نمونه و تجلی توطئه‌های آمریکا در ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مشاهده شد و این اتفاق تلخ در حقیقت نتیجه تجاوزاتی بود که آمریکا در منطقه انجام داد.

آقای عماد خمیس هدف از سفر خود به تهران را ابراز همدردی و تسلیت دولت و ملت سوریه به مقام معظم رهبری، مردم و مسئولین کشور برای شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد و افزود: سوریه بر حق جمهوری اسلامی ایران در دفاع از خود و مقابله با تهاجمات و تجاوزات دشمنان تأکید دارد و ما همبستگی خود را با برادران خود در جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنیم.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

نخست وزیر سوریه با بیان این که خبر شهادت سردار سلیمانی را با درد و ناراحتی دریافت کردیم، گفت: این فرمانده بزرگ نماد مبارزه و تقویت امنیت برای تمام مردم منطقه، آزادیخواهان و گروه‌های مقاومت بود و هر چقدر در وصف این سردار سخن بگوییم قطعا حق مطلب ادا نخواهد شد.

آقای عماد خمیس با بیان اینکه همه ملت‌های آزادیخواه جهان و به خصوص ملت سوریه احترام خاصی برای این شهید قایل هستند تصریح کرد: شهید سردار سلیمانی خدمات فراوانی را به ملت سوریه در جهت برقراری امنیت، توازن و ثبات انجام داد و از خداوند می‌خواهیم که به این شهید علو درجات عطا فرماید.

وی با بیان اینکه یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از ذهن و یاد ملت‌های منطقه فراموش نخواهد شد گفت: سوریه، آمریکا را عامل اصلی شهادت این سردار بزرگ و حوادث پس از آن می‌داند.

نخست وزیر سوریه با اشاره به اینکه آمریکا همواره برنامه‌هایی برای تعدی و تجاوز به کشور‌های منطقه داشته است اظهار داشت: باید آمادگی کافی داشته باشیم و هماهنگی و همکاری‌های خود را افزایش دهیم چرا که گسترش همکاری‌های فیمابین می‌تواند سپر بازدارنده در حوادث و توطئه‌های آمریکا باشد.

وی با تأکید بر اینکه سوریه در تلاش است با به کارگیری برنامه‌های دفاعی، اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک در برابر توطئه‌های دشمنان ایستادگی کند و پیروزی نهایی ما جز با حمایت و نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های دوست منطقه محقق نخواهد شد.

آقای عماد خمیس خاطرنشان کرد: خون ملت ایران و سوریه در مقابله با توطئه‌ها و گروه‌های تروریستی در کنار یکدیگر ریخته شده و این عمق روابط دو کشور را نشان می‌دهد و انگیزه‌ای برای گسترش بیش از پیش روابط خواهد بود.

نخست وزیر سوریه همچنین از اعطای بالاترین نشان و مدال افتخار به مقام شهید سردار سلیمانی از سوی بشاراسد رییس جمهور سوریه خبر داد و گفت: اعطای این نشان حاکی از محبت فراوان رییس جمهور سوریه نسبت به سردار سلیمانی و برادران خود در جمهوری اسلامی ایران است.

در این نشست ولید معلم، وزیر خارجه سوریه نیز ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی با اشاره به اینکه آمریکا در دوره ترامپ استراتژی جنگ پنهان را در پیش گرفته است گفت: آمریکا در تلاش است از طریق تحریم‌های یکجانبه، فقر و گرسنگی را به ملت‌ها تحمیل کند.

وزیر دفاع سوریه هم در این نشست تشییع پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی را یک همه پرسی در محور مقاومت توصیف کرد و با بیان این که چنین جمعیتی تا کنون در مراسم تشییع وجود نداشته گفت: شهید سردار سلیمانی شریک همه پیروز‌های ما در سوریه بود و با وجود شجاعت و دلاوری‌های این فرمانده قهرمان، در عین حال فردی بسیار عاطفی و به دنبال صلح بود.

آغاز مذاکرات هیئت‌های ایران و سوریه

هیئت‌های ایرانی و سوری به ریاست معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر سوریه مذاکرات خود را از دقایقی پیش در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد آغاز کردند.

در این مذاکرات علاوه بر آقایان اسحاق جهانگیری و عماد خمیس معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر سوریه، امیر حاتمی وزیر دفاع، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، ولیدمعلم وزیر امورخارجه سوریه و سرتیپ علی عبداله ایوب وزیر دفاع سوریه حضور دارند. در این مذاکرات توسعه روابط ایران و سوریه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

دیدار معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر سوریه

معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر سوریه در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد گفتگو کردند.

پس از مراسم استقبال رسمی، آقایان اسحاق جهانگیری و عماد خمیس درباره تقویت مناسبات دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردند. ادامه همکاری‌های منطقه در زمینه مبارزه با تروریسم، بازگشت آوارگان سوری، بازسازی سوریه، حفظ تمامیت ارضی سوریه، خروج نیرو‌های آمریکایی از منطقه و به ویژه از سوریه، مهمترین محور‌های این گفتگو اعلام شد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

استقبال رسمی جهانگیری از نخست وزیر سوریه

معاون اول رئیس جمهور دقایقی پیش از نخست وزیر سوریه بطور رسمی در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد استقبال کرد.

پس از مراسم استقبال رسمی، آقایان اسحاق جهانگیری و عماد خمیس دیدار و گفت و گوی خود را درباره تقویت مناسبات دو جانبه بین دو کشور و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی آغاز کردند.

ولید معلم معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه سوریه و سرتیپ علی عبدالله ایوب وزیر دفاع این کشور، نخست وزیر سوریه را در این سفر همراهی می‌کنند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است

ایرناایرنا17 ساعت قبل
رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: باید پاسدار اسلام، نظام، جمهوریت، نظر و خواست عامه مردم باشیم. اخبار مرتبط روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است تهران- ایرنا- رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات…

ترامپ در رویای مذاکره / مصاحبه ظریف با اشپیگل چطور دست ترامپ را رو کرد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مصاحبه دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نشریه آلمانی اشپیگل، سروصدای بسیاری به راه انداخته است. اما مگر او در این مصاحبه چه گفت؟ ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان گفتگوی تهران و واشنگتن پس از ترور سردار سلیمانی گفته، اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ممکن است مذاکره‌ای انجام شود. این حرف ظریف که کنایه‌ای به بدعهدی آمریکاست، با بدفهمی رئیس‌جمهور ایالات متحده همراه شده و او این جمله را طوری جلوه داده که گویی ایران درخواست مذاکره دارد. ترامپ در واکنش این درخواست من درآوردی، جواب داده: «نه، مرسی!» ظریف این بدفهمی ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشته و در توییتی، از او خواسته به جای توجه به تیترهای فکس‌نیوز، متن انگلیسی مصاحبه را بخواند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده انتظامی اهواز گفت: کلیپ منتشر شده در فضای مجازی که قتل یک شهروند را در حادثه تیراندازی به یک خودرو سواری در اهواز نشان می‌دهد، متعلق به هفته گذشته بوده و پیگیری برای دستگیری عاملان این حادثه ادامه دارد. سرهنگ محسن دالوند شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تیراندازی منجر به قتل بیان کرد: فیلم منتشر شده در این ارتباط مربوط به ۳۰ دی امسال است که در یکی از مناطق شهرستان اهواز، درپی اختلاف قبلی رخ داده است. فرمانده انتظامی اهواز ادامه داد: قاتل شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی و همچنین کشف سلاح به کار رفته در قتل ادامه دارد. به تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی بر اثر شلیک چندین گلوله به خودروی سواری پرایدش در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط افراد ناشناس بود به قتل رسیده بود. برچسب‌هانزاع خیابانی ایذه انتظامی اهواز
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هم‌اکنون کمیسیون مشترک پارلمانی و دولتی با حضور آقایان لاریجانی و ویچسلاو والودین در تالار مشروطه مجلس در حال برگزاری است. نشست خبری مشترک با آقای لاریجانی و نیز دیدار با رئیس جمهور برنامه بعدی رئیس دومای روسیه است.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، آقای سبحانی فر در مراسم استقبال از رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه به ویچسلاو والودین سال جدید میلادی را تبریک گفت و سال خوبی برای کشور روسیه آرزو کرد. آقای سبحانی فر همچنین با تشکر از مواضع روسیه در منطقه و ابراز همدردی مسئولان این کشور در موضوع ترور شهید سردار سلیمانی؛ دشمنان ایران و روسیه را مشترک دانست و افزود: دشمن مشترک ما تروریسم اقتصادی آمریکا است که امیدواریم با همکاری‌های مشترک دو کشور، بتوان مقابل حرکت‌های دشمنان مشترک به موفقیت‌های بیشتری دست یافت. رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز امیدواری نسبت به افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران با روسیه تاکید کرد: ایران، روسیه و چین در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا خواهند ایستاد. رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه قرار است در تهران با برخی از مقامات کشورمان دیدار و گفتگو کند.
تابناکتابناک20 ساعت قبل
چارچوب کلان طرح یکپارچه شده دولت ترامپ برای مواجهه با ایران، در این رویکرد مذاکره با ایران در مورد مسائل منطقه‌ای، مسائل هسته‌ای یا موشکی و … مشکل را حل نخواهد کرد. شناخت حتی نسبی رویکرد یکپارچه شده دولت ترامپ در قبال ایران، برای اتخاذ واکنش مناسب، ضروری است. اما من در اینجا می‌خواهم چارچوب کلان‌تر تیم امنیتی و سیاست خارجی دولت ترامپ را ترسیم کنم. آنان دولت ترامپ را مانند دیگر دولت‌های آمریکا تست کردند و کشتن قاسم سلیمانی واکنشی بود که از اراده دولت ترامپ گرفتند. این اظهارات خلاصه‌ای از چارچوب دکترین جدید امنیتی دولت ترامپ است.

نظرها

اخبار بیشتر