عضو دومای روسیه: سه کشور اروپایی خروج آمریکا از برجام را نادیده گرفته‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
عضو دومای روسیه: سه کشور اروپایی خروج آمریکا از برجام را نادیده گرفته‌اند

عضو دومای روسیه: سه کشور اروپایی خروج آمریکا از برجام را نادیده گرفته‌اند

الفخبرگزاری الف |
رئیس کمیته امور بین‌الملل سنای روسیه معتقد است: بیانیه سه‌جانبه فرانسه، آلمان و انگلیس با وجود حمایت از اجرای برجام، با برخوردی یک‌جانبه تنها خواستار رعایت تعهدات از سوی ایران شده‌، ولی درخواست مشابهی از آمریکا نکرده‌ است.

به گزارش تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشته است: «کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه اعلام کره است که بیانیه مشترکی که روز یکشنبه از سوی رهبران سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس صادر شده و در آن تعهد خود نسبت به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد تاکید قرار داده و از ایران خواسته‌اند که به تعهدات خویش در چارچوب برجام عمل کند، تا حدودی «خبر بدی» است، برای اینکه در آن درخواست تجدیدنظر آمریکا در برخوردش با توافقنامه هسته‌ای وجود نداشته و تنها نسبت به عملکرد واشنگتن «ابراز تاسف» شده است.

این سناتور در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «در بیانیه مشترک رهبران فرانسه، آلمان و انگلیس مجددا تعهد این سه کشور نسبت به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (به اصطلاح «توافق هسته‌ای با ایران») مورد تأکید قرار گرفته و این خبر خوبی است. خبر بد آن است که فرانسه، آلمان و انگلیس خواستار رعایت کامل تعهدات از جانب ایران شده‌اند. چرا بد؟ از آن جهت که در این بیانیه هیچ درخواست واضح و مشابهی از ایالات متحده وجود ندارد.»

به عقیده کاساچوف، خروج یک جانبه آمریکایی‌ها از برجام منجر به نقض تعهدات آنها به عنوان یکی از طرفین این توافقنامه بین المللی و به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل و همچنین عضو دائم شورای امنیت شده است.

وی افزوده است: «جالب توجه است- برجام بیشتر مبتنی بر تعهدات متقابل ایالات متحده و ایران بوده یعنی: برداشته شدن تحریم‌ها در ازای تحت کنترل بین المللی قرار گرفتن برنامه هسته‌ای. اما طبق منطق غربی‌ها، هر چقدر ایالات متحده سیاست تحریم‌های خود را ادامه دهد (که فقط در حال تشدید است)، با این وجود تنها ایران باید برجام را رعایت کند و اگر این کار را نکند، فقط مقصر این کشور خواهد بود! چنین منطقی اگر نگوییم بسیار سخت گیرانه، ولی قطعا بسیار مشکوک است. این همان سیاستی است که ایالات متحده بی شرمانه از آن استفاده می‌کند و ظاهرا از دنیای تک قطبی که ایجاد کرده، لذت می‌برد.»

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

رهبران سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان روز یکشنبه در بیانیه مشترکی تعهد خویش نسبت به ادامه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ابراز داشته، ولی بدون اینکه به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، نقض آشکار این توافقات و ادامه سیاست اعمال تحریم‌ها علیه ایران اشاره‌ای کنند، از مقامات تهران خواسته‌اند تا به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کنند.

پیش از این وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به درخواست «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در این باره که لازم است «از آنچه از توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده، خارج شد»، اعلام کرد که مسکو به هیچ وجه قصد ندارد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شود.

مقامات دیپلماتیک روسیه بر این عقیده هستند که توافق هسته‌ای، کارآیی خود را به خوبی نشان داده و تعادل بین منافع همه طرفین را رعایت کرده و ضروری است تا همچنان از سوی همه طرفین امضاء کننده آن اجرا شود. بنابراین، مواضع مقامات تهران بسیار قابل درک‌تر و قابل پذیرش‌تر است که اعلام کرده آمریکا باید با توجه به اینکه این توافقنامه با تصویب قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته، به توافقاتی که خود پیش برده است، به اجرای تعهدات خویش در چارچوب برجام بازگردد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
مهر گزارش می‌دهد؛ پیام خوزستان - اهواز - تبلیغات نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه خوزستان در این دوره هم حواشی مختلفی داشت به گونه‌ای که برخی از این حواشی بازتاب ملی هم داشته است. توزیع تنباکو به اسم یک کاندیدااخیرا در شبکه‌های اجتماعی فیلمی در حال پخش است که یک پاکت که با تبلیغات یک کاندیدا تهیه شده، پخش می‌شود و درون آن تنباکو قرار دارد. این تبلیغات شاید عجیب‌ترین نوع تبلیغات در این دوره به شمار می‌رود هر چند نسبت به اینکه خود ستاد انتخاباتی کاندیدای مورد نظر دست به ساخت و توزیع این تنباکوها کرده است، شک و تردید وجود دارد. در شوش فرو ریختن جایگاه سخنرانی یکی از حامیان سرشناس یکی از نامزدهای انتخاباتی نیز یکی از حواشی این دوره از انتخابات این حوزه انتخابیه بوده است. برای نمونه ۱۷ نفر از هواداران چند نامزد به دلیل تخلفات انتخاباتی با دستور قضائی در حوزه انتخابیه مسجدسلیمان دستگیر و بازداشت شدند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سنندج - رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج از جمع آوری تبلیغات غیرمجازکاندیدادهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از سطح شهر با حکم مراجع قضایی خبر داد. شرمین شریفی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال ۳۰ نقطه از سطح شهر جهت تبلیغات کاندیداها در نظرگرفته شد و با نصب داربست و بنر امکان تبلیغ مناسب در اختیار همه کاندیداها قرار گرفت. وی افزود: کاندیداها فقط مجاز هستند در نقاطی که این سازمان در سطح شهر به استناد ماده ۵۲ قانون تبلیغات مجلس شورای اسلامی تعیین کرده، نسبت به تبلیغات خود اقدام کنند در غیر این صورت تبلیغات آنها جمع آوری خواهد شد. استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است. برچسب‌هامجلس شورای اسلامی کردستان شهرداری سنندج تبلیغات انتخاباتی
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر صبح سه شنبه آغاجاری در خوزستان را لرزاند. به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زمین لرزه در ساعت ۸:۲۷ صبح امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در منطقه آغاجاری خوزستان به وقوع پیوست. به گفته مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تا این لحظه خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشده است. کیامرث حاجی زاده بیان کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به فرمانداری‌های آغاجاری و بهبهان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی آماده باش اعلام شد. شهرستان آغاجاری در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سنندج - دبیر جمعیت نیروهای انقلاب اسلامی در کردستان حضور گسترده مردم در انتخابات را پشتوانه بسیار مهمی برای نظام اسلامی و مایه اقتدار کشور دانست و گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات آنقدر مهم است که رهبر معظم انقلاب آن را عامل بیمه شدن نظام در مقابل تهدیدات عنوان کرده‌اند. دبیر جمعیت نیروهای انقلاب اسلامی کردستان افزود: مردم نظام را دوست دارند و قدرشناس انسان‌های مخلص و کسانی هستند که امنیت کشور را ایجاد کرده‌اند که این مهم به خوبی در مناسبت‌های مختلف با حضور گسترده اقشار به نمایش گذاشته شده است. حسین‌پناهی به ترفندهای شیطانی دشمنان برای تحریم و تضعیف نظام اشاره کرد و یادآور شد: امروز ناکارآمدی برخی مدیران وجود دارد اما تلاش و زحمات تعداد زیادی از دستگاه‌ها و مسوولان نیز باعث حضور گسترده مردم در ماراتن انتخابات می‌شود پس باید قدردان مدیرانی بود که زمینه مشارکت را بیشتر می‌کنند. حسین‌پناهی تاکید کرد: تمام دنیا به عظمت و اقتدار نظام اسلامی پی برده‌اند و شهادت سردار سلیمانی و شرکت گسترده مردم در تشییع پیکر مطهرش این شهید، نشان از انقلابی بودن و پشتیبانی ملت از نظام اسلامی است. یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز جمعه دوم اسفند در کشور برگزار می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
ترامپ سناتور مورفی را به نقض قانون «لوگن» متهم کرد و پمپئو از اینکه این سناتور آمریکایی با ظریف دیدار داشته انتقاد کرد و گفت امیدوار است دیدار او برای تضعیف سیاست دولت آمریکا نبوده باشد. مقامات دولت آمریکا به دیدار یک سناتور دموکرات آمریکایی با «محمد جواد ظریف» در حاشیه کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ، اعتراض کردند. به گزارش عصرایران به نقل از آسوشیتدپرس، ترامپ دیروز (سه‌شنبه) در اظهاراتی به دیدار اخیر سناتور دموکرات «کریس مورفی» با ظریف انتقاد کرد و گفت این اقدام سناتور آمریکایی ممکن است خلاف قانون «لوگن» آمریکا باشد. در ماه آوریل سال گذشته گذشته نیز ترامپ انتقاد مشابهی را درباره دیدار «جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا با ظریف مطرح کرده بود. بیشتر بخوانید: ترامپ: «جان کری» به ایرانی‌ها گفته منتظر رفتن من باشندسناتور آمریکایی دیدار خود با ظریف را تایید کرد

نظرها

اخبار بیشتر