وقتی بی‌بی‌سی هنرمندان را سیاه لشگر فتنه‌ای جدید می‌خواهد + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ

وقتی بی‌بی‌سی هنرمندان را سیاه لشگر فتنه‌ای جدید می‌خواهد + فیلم

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: در حالی که خبر ناگوار سقوط هواپیمای اوکراینی از ابتدا موجب تأثر مردم شد و همگان در پی همدردی با حادثه دیدگان بودند، برخی پس از شنیدن خبر خطای انسانی در هدف قرار گرفتن این هواپیما به یکباره داغدار شدند و با تکرار تسویه حساب های سیاسی خود به فکر آشوب آفرینی های جدیدی افتاده اند!؟

به گزارش سینماپرس در شرایطی که دل هر ایرانی از غم از دست دادن جمعی از هموطنان بی گناه اندوهناک است و هنوز داغ عظیم از دست دادن سردار و مجاهدی بزرگ همچون حاج قاسم سلیمانی از دل او زدوده نشده است، برخی از اصناف هنری با صدور بیانیه هایی به یکباره و به گونه‌ای عجیب هماهنگ با برخی از جریانات معاند، با چند روز تاخیر چنان آهنگ عزا سر داده‌اند که در نوع خود استثنایی است!

برخی از این بیانیه‌ها با فراموش کردن حضور میلیونی و خیره کننده مردم ایران اسلامی در تشییع سردار انقلابی ایران اسلامی، به گونه‌ای به بیان تسلیت می‌پردازند که با ترسیم فلاکت برای مردم، بن بست‌های ذهنی خود را به جامعه تسری می‌دهند، به گونه‌ای که تداعی کننده فعالیت سیاه لشگران در فتنه‌ها می‌شود!

از خانه سینما تا خانه تئاتر و برخی صنوف کوچک که عموما نیز در چنبره افرادی شاه نشین است و اتفاقا مورد انتقاد از سوی خیل عظیم هنرمندان برای عملکردهای سیاسی و غیر صنفی می‌باشند، با صدور بیانیه هایی سیاسی به جای همدردی با هم میهنان عزادار، به گونه‌ای عمل کردند که شبکه‌های معاندی همچون بی بی سی، وی او ای و ایران اینترنشنال این بیانیه‌ها را حلوا حلوا کردند!

مشابه با همین ادبیات نیز برخی سینماگران ساده لوح یا بازی خورده و شاید هم خودفروخته با صدور پیام هایی به همین مضامین مسیری مشابه را در پیش گرفته‌اند. از مطرح کردن موضوع انصراف از جشنواره فجر تا دعوت مردم به تجمع! موضوعاتی که هیچ نسبتی با همدردی با عزاداران این حادثه ندارد!

خبری: اخبار فرهنگی روز جهان

اما نکته قابل توجه در این میان که باعث می‌شود کل این همدردی‌ها را فارغ از تاخیر چندروزه‌ی آن، زیر سوال ببرد هماهنگی عجیب این اقدامات با دستورالعمل‌های صادر شده از شبکه معاند بی بی سی فارسی است.

به طور نمونه جالب است درست زمانی که هنوز هیچ هنرمندی بیانیه‌ای برای حضور مردم در تجمع صادر نکرده بود، در روزشنبه شبکه معلوم الحال بی بی سی خبر نقش آفرینی سلبریتی‌ها و هنرمندان و صدور بیانیه توسط ایشان و دعوت از مردم برای تجمع را در بخش خبری و تحلیلی خود رسانه‌ای کرد.

نقش آفرینی برخی افراد خارج نشین و مهاجرت کرده نیز در این میان قابل توجه است.

به نظر می‌رسد مدیران فرهنگی به جای عکس العمل‌های نابخردانه و عوامانه مشابه رفتار برخی افراد در مسند دبیری جشنواره‌، لازم است هنرمندان و سینماگران را از گرفتار شدن در دام شبکه‌های معاند و تبدیل شدن به عناصر خودفروخته و بر علیه مردم بر حذر دارند. قطعا خروج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انفعال و عمل به وظایف نظارتی به جای صدور توییت و … و اعمال سیاست‌های تنبیهی و بازدارنده در قبال این بخش قلیل از جامعه هنری که متاسفانه همواره برخی احساسات عمومی را بهانه‌ای برای مجادلات سیاسی خود با حاکمیت و نهادهای تابعه آن می‌کنند، می‌تواند در این زمینه نقش قابل توجهی داشته باشد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا1 روز قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما امروز ششم بهمن از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری بازدید کرد. به گزارش سینماپرس، عوامل سریال «سلمان فارسی» این روزها در جزیره قشم در حال تصویربرداری سریال هستند. عبدالعلی علی عسکری در بازدید از مراحل تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، شخصیت این صحابه پیامبر را در ایجاد تمدن جدید اسلامی مؤثر توصیف و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی، نشان دادن شخصیت سلمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی به حرکت سریع ملت ایران در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی کمک خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود نیلی احمدآبادی در سومین نشست ارائه گزارش ویژه سیلاب که با حضور برخی از اعضای هیات این گزارش در سالن سازمان مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: دومین گزارش به دفتر رئیس جمهور ویژه پاسخگویی به سوالات رئیس جمهور در خصوص سیلاب ارسال شد و گزارش اول روایت سیل بود. وی گفت: رئیس جمهور ۱۱۰ سوال مطرح کرد که به صورت کلی کارگروه آموزش و کارگروه ویژه سیلاب علاوه بر ۱۱۰ سوال باید به ۱۷ سوال فشرده پاسخ می‌دادند، بنابراین در کل این کارگروه به ۱۲۷ سوال رئیس جمهور ویژه سیلاب پاسخ دادند. وی با بیان اینکه ۷۰۸ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در این کارگروه به سوالات پاسخ دادند اظهار داشت: طی برگزاری دونشست بین المللی استادان و متخصصان جهان در پاسخ به سوالات بهره‌مند شدیم همچنین استفاده از فناوری نوین در مدیریت دانش مورد توجه قرار گرفت. در ادامه این نشست برخی از مسئولان کارگروه‌ها با ذکر محتوا و فعالیت آن‌ها در حوزه سیلاب به یافته‌های خود اشاره کردند که از جمله آن می‌توان به یافته‌های مدیر کارگروه اقتصاد در گزارش ویژه سیلاب اشاره کرد. در ادامه محمود نیلی احمد آبادی گفت: سازمان مدیریت بحران، مقررات، نحوه عملکرد و سازماندهی را باید مورد بازنگری جدی قرار دهد تا بتواند با قوت عمل کند.
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی خبر داد نمایش «سرباز» به نویسندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی پژمان شاهوردی براساس مستندات و روایت‌های موجود از سه فراز مهم زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تولید می‌شود. سه فراز از زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که «سرباز» براساس آن‌ها شکل گرفته شامل دفاع مقدس، جنگ ۳۳ روزه لبنان و ریشه‌کن کردن داعش در سوریه و عراق است. «سرباز» به عنوان حاصل کار مشترک اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، نمایشی بی‌کلام است و نویسنده و کارگردانش کوشیده‌اند با خلق تصاویر خلاق، مفاهیم را در مدت زمان ۲۵ دقیقه به مخاطب منتقل کنند. با توجه به زمان اندک دو گروه حرفه‌ای تئاتر خیابانی «شهر آشوب» و «کارگاه هنر ایران» برای خلق این اثر، این دو گروه از همه ظرفیت‌های خود برای تولید «سرباز» استفاده کرده‌اند. «سرباز» از ۱۶ تا ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ هر روز ساعت ۱۶ در محوطه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آثار تئاتر فجر در دو سالن استاد سمندریان و دکتر ناظر زاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می‌روند. *چهارشنبه ۱۶ بهمن نمایش «غم نومه وطن و تن» به کارگردانی جواد خاکسار حقانی از شهرکرد در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی. * جمعه ۱۸ بهمن نمایش «تسلا» از کشور یونان به مدت ۸۰ دقیقه در سالن استاد سمندریان. * شنبه ۱۹ و یکشنبه ۲۰ بهمن نمایش «مارلون براندو» به کارگردانی مهران رجبی از تهران در سالن استاد سمندریان. نمایش‌های سالن دکتر ناظرزاده کرمانی در دو ساعت ۱۷ و ۲۰ و نمایش‌های سالن استاد سمندریان در دو ساعت ۱۸ و ۲۰:۴۵ به روی صحنه می‌روند.

نظرها

اخبار بیشتر