علی ربیعی: موضع‌گیری‌ها درباره سقوط هواپیما ریشه در بی‌اطلاعی داشت / به مردم دروغ نگفتیم+فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سیاسی

علی ربیعی: موضع‌گیری‌ها درباره سقوط هواپیما ریشه در بی‌اطلاعی داشت / به مردم دروغ نگفتیم+فیلم

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: سخنگوی دولت گفت: اظهار نظر همه کسانی که در آن روزها و در اوج جنگ روانی آمریکا علیه ملت ایران، مبتنی بر عرق ملی و با استناد به اطلاعات موجود در همان لحظه بود و همه موضع گیری‌ها ریشه در بی اطلاعی و یا بهتر بگویم بی‌اطلاع گذاشتن آنها داشت.

علی ربیعی: موضع‌گیری‌ها درباره سقوط هواپیما ریشه در بی‌اطلاعی داشت / به مردم دروغ نگفتیم+فیلم - 1

حجم ویدیو: 13.35M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۰۸

به گزارش رکنا، علی ربیعی امروز- دوشنبه - در نشست خبری با رسانه‌ها اظهارداشت: درهفته‌ای که گذشت، هنوز از داغ فقدان سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی فارغ نشده بودیم و عزادار از دست دادن این سردار بزرگ مقاومت بودیم که داغ دیگری از راه رسید و بر سینه هایمان آوار شد. حادثه هواپیمای اوکراینی و کشته شدن ۱۷۶مسافر این هواپیما که عمده آنها هموطنان ایرانی و سایرین نیز از هم نوعان ما بودند دل‌های ما را غمگین کرد و از آن غم انگیزتر و مصیبت بار‌تر این بود که بعد از تقریبا سه روز با خبر شدیم که این هواپیما در نهایت تاسف با آتش پدافند خودی ساقط شده است و این دردی مضاعف بر دل‌های ما نهاد.

هم عزاداریم و هم نگران

وی افزود: اکنون ما هم عزادار شده‌ایم و هم دغدغه‌مند و نگران. عزادار و سوگواریم چرا که جان انسان‌ها که زن و بچه و عروس و داماد و بچه‌های خوب و نخبه ما و برخی از هم نوعان ما در این حادثه که ناشی ازیک خطا بوده از بین رفته است. دغدغه مند و نگران هستیم چون به هرحال ذهن همه ما و ملت ما را درگیر کرده است.

سخنگوی دولت اظهارداشت: دغدغه اینکه چه باید بکنیم که دیگر هیچ‌گاه این خطای بزرگ اتفاق نیفتد و دغدغه دیگر اینکه چگونه این لطمه بزرگی که به اعتماد عمومی مردم و مرجعیت رسانه‌ای و اطلاع رسانی کشور وارد شد را جبران کنیم.

ما دروغ نگفتیم

ربیعی با بیان اینکه انتقادات زیادی در این روزهای غم‌انگیز متوجه مسئولان و مقامات ذیربط کشور شد، اظهار داشت: ما متهم به دروغگویی و پنهانکاری شدیم در حالی‌که واقعا اینگونه نبود. حتی در بیانیه‌ای که من در پنجشنبه شب منتشر کردم برداشت عدم صداقت صورت گرفت. اما واقعیت این است که ما دروغ نگفتیم. دروغ به معنی جعل آگاهانه و عامدانه واقعیت است. این چیزی بود که از جانب ما به هیچ وجه اتفاق نیفتاد.

وی خاطرنشان کرد: همه کسانی که در آن روزها و در اوج جنگ روانی آمریکا علیه ملت ایران اظهار نظر می‌کردند مبتنی بر عرق ملی و با استناد به اطلاعات موجود در همان لحظه اظهار بود و همه موضع گیری‌ها ریشه در بی اطلاعی و یا بهتر بگویم بی‌اطلاع گذاشتن آنها داشت.

سخنگوی دولت یادآورشد: آنچه که من نیمه شب پنجشنبه بیان کردم مبتنی بر مشاهده جنگ روانی گسترده آمریکا علیه ملت ایران و از سوی دیگری مبتنی بر اطلاعاتی بود که در اختیار کل دولت بود مبنی بر اینکه موشک هیچ نقشی در این حادثه نداشته است. حالا الان قصد ندارم در این مجال از تماس‌های مکرر و اقداماتی که تا نیمه شب ادامه داشت سخن بگویم اما فرجام همه پرسش‌ها بر این قرار گرفت که موشکی اصابت نکرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور ادامه داد: روز جمعه نتایج تحقیقات نهایی‌شده ستاد کل نیروهای مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و به اطلاع رئیس‌جمهور رسید. پس از آن جلسه‌ای در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد. همه بهت‌زده، ناراحت و نگران بودند.

ربیعی با تاکید بر اینکه هیچ یک از مقامات دولت از جمله شخص رئیس‌جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیرعمدی خودی بوده، مطلع نبودند، اظهار داشت: تا آن ساعت همان گونه که سردار حاجی‌زاده هم عنوان کردند، صرفا بر اساس اطلاعات و داده‌های موجود همان موقع اظهارنظر می‌کردند. به هرحال از عصر روز جمعه که رئیس‌جمهور از موضوع مطلع شدند، دستور تشکیل شورای عالی امنیت ملی را دادند که منجر به صدور بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح و بیانیه رئیس‌جمهوری در این خصوص شد.

بیانیه ستاد کل درباره سانحه سقوط هواپیما شروع خوبی است

وی با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری تصریح کرد: از همان ساعت رئیس‌جمهوری تاکید کردند که به سرعت به مردم اطلاع‌رسانی شود. همین جا از همه ملت ایران، افکارعمومی و روزنامه‌نگاران عزیز عذرخواهی می‌کنم. واقعیت این است که دولت خود گرفتار این چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات است.

سخنگوی دولت افزود: برخی انتقاد می‌کنند چرا قبل از اعلام موضع تحقیق بیشتری به عمل نیاوردی؟ اما واقعیت این است که پیش از اظهارنظر از همه مسئولان ذیربط استعلام کردم و آنها هم همگی براساس اطلاعاتی که داشتند اطمینان دادند که موشکی در کار نبوده است.

ربیعی اشاره به بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح در پذیرش سقوط هواپیمای اوکراینی خاطرنشان کرد: اقدام روز شنبه ستاد کل نیروهای مسلح در صدور بیانیه‌ای که با صداقت و مسئولیت‌پذیری این حادثه را برعهده گرفتند و اعلام کردند که ناشی از یک خطای انسانی بوده؛ قابل تقدیر و شروع خوبی است که قطعا با شفافیت تا انتها ادامه خواهد یافت.

وی اضافه کرد: با این حال نمی‌توان منکر شد که غم و اندوه بزرگی بر دل‌های بازماندگان آن عزیزان و همچنین تمام ملت ایران نشست و متاسفانه در اثر تعلل و کوتاهی در اطلاع‌رسانی به موقع این حادثه، ضربات و لطمات جبران‌ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه ما وارد شد.

باید احتمال خطای انسانی در سیستم‌های ما به صفر برسد

سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت در اولین جلسه خود تصمیم گرفت تحقیقات کاملی درباره علت وقوع اشتباه یگان پدافندی و ابعاد آن حادثه از جمله روشن شدن اینکه ناشی از یک خطای انسانی یا یک نقص ساختاری، تشخیص قصور و تقصیر در مسئولیت‌های مربوطه و همدردی و همراهی و رسیدگی به خانواده‌های جانباختگان به عمل بیاید.

وی افزود: یکی از مباحث مهم و مورد بحث بررسی ساختارهای اطلاع رسانی و یافتن نواقص است که انتظار می‌رود بعد از این ماجرا به نحوی سیستم‌هایمان را ارتقاء دهیم که احتمال خطای انسانی در آنها به صفر برسد و ساختارهای اطلاع رسانی دقیق و بهنگام در مواقع مهم و حیاتی اصلاح شود و ما از این چرخه معیوب خارج شویم.

ربیعی بیان کرد: در این میان نباید فراموش بکنیم که ریشه این اتفاق ناگوار در کجا بود و از کجا آغاز شد؛ از همان شبی بود که رژیم ‌آمریکا تصمیم به ترور بزدلانه سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را بر سر این کشور گستراند و یک اضطراب و فشار روانی سنگین اجتماعی و سیاسی بر جامعه ما تحمیل کرد.

ترامپ به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح ریخت

سخنگوی دولت اظهارداشت: در خلال این سوگواری مردم ایران شاهد بودیم که ترامپ به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح ریخت و ادعا کرد در کنار مردم ایران ایستاده است؛ مردم ایران فراموش نمی‌کنند این فرد همان کسی است که بلافاصله بعد از ترور محبوب‌ترین سردار این کشور، تهدید به بمباران ۵۲ نقطه فرهنگی کرد و همین حالا ریشه عمده مشکلات اجتماعی و معیشتی، دارویی و غذایی مردم ایران متاثر از تحریم‌های ضد بشری همین فرد است. هم او بود که با خروج از برجام، امید ملت ایران را به نا امیدی بدل کرد و حالا ژست حامی و دلسوز ملت ما را می‌گیرد.

وی اضافه کرد: برغم اینکه مصیبت رخ داده سنگین است این موضوع نباید بهانه‌ای برای تضعیف و تخطئه نیروهای مسلح کشور شود که حافظ جان و مال و نوامیس ما هستند. بروز یک خطا نباید باعث شود که زحمات و جانفشانی‌های دیگر نهادهای نظامی و دفاعی کشور را زیر سوال ببریم.

اقدام سفیر بریتانیا کاملا غیرحرفه‌ای و غیرقابل قبول بود

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور درباره حضور سفیر انگلیس در تجمع روز شنبه و پاسخ دولت ایران به این مسئله گفت: در مورد بازداشت کوتاه مدت سفیر انگلیس، حضور غیر معمول وی در اعتراضات اخیر، مغایر با وظایف تعیین‌شده یک سفیر است.

ربیعی خاطرنشان کرد: سفیر انگلیس برای مدت کوتاهی دستگیر و به محض آنکه نیروهای انتظامی از هویت ایشان مطلع شدند، در کمتر از ۱۵ دقیقه آزاد شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اقدام سفیر بریتانیا کاملا غیرحرفه‌ای و غیرقابل قبول بوده است و با احضار ایشان به وزارت امور خارجه، مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به سفیر و دولت بریتانیا ابلاغ شده است.

وی اضافه کرد: بریتانیا کارنامه نامناسبی در دخالت در امور داخلی ایران دارد. ما به صورت جدی از دولت بریتانیا می‌خواهیم و به آنها هشدار می‌دهیم از هر گونه دخالت در مسائل داخلی ما اجتناب کنند.

عزای عمومی جانباختگان

وی در پاسخ به این پرسش که آیا طرحی از سوی دولت برای تشییع و عزای عمومی جانباختگان وجود دارد، گفت: ما عزای عمومی را اعلام کردیم و این از سوی دولت انجام شد که البته در کولاک خبرها دیده نشد. همچنین شنیدید که کمیته‌ای برای رسیدگی به این حادثه در دولت تشکیل شده که یکی از وظایف آن همین موضوع و رسیدگی به چگونگی تشییع جانباختگان است که البته باید اجازه دهیم تصمیمات لازم در این کمیته گرفته شود و از آن مهمتر با خود خانواده‌های داغدار در این زمینه هماهنگی انجام شود.

رییس جمهوری پیگیر رسیدگی به وضعیت سیل زدگان است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره سیل سیستان و بلوچستان تاکید کرد: پنج نفر ناپدید شدند، اما در حادثه سیل سیستان و بلوچستان یک نفر جان خود را از دست داده است. امروز وسایل و کمک‌ها بیش از گذشته به منطقه وارد شده است و قطعی برق‌ها در روستاها در حال وصل شدن است و خودروهای زیادی رهاسازی شده‌اند و منتظریم که سطح آب هم در برخی از مناطق پایین‌تر آید تا رسیدگی‌های دیگری هم انجام شود؛ البته حتما خسارات ناشی از سیل به حادثه دیدگان پرداخت می‌شود و تلاش می‌کنیم در کوتاه‌ترین مدت مردم به زندگی عادی بازگردد.

وی ادامه داد: برق قطع شده ۱۳۰ روستا در حال وصل شدن است و تاکنون ۲۰۰۰ نفر اسکان یافته، ۲۰۰ خودرو هم رهاسازی شده است. در تعدادی از مناطق هم هنوز منتظر فروکش کردن آب هستیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در برخی مناطق استان، ۳۰۰ میلی متر در دو روز باران باریده است که این حجم زیادی است. بارندگی در حال حاضر قطع شده و مسئولان اصلی هر دستگاه در استان مستقر شده‌اند، شخص رئیس جمهوری هم مدام پیگیر هستند.

وی با اشاره به اینکه تلفات مادی را جبران خواهیم کرد، گفت: بنده با تلاشی که از استاندار سراغ دارم و با دستور اعزام نیرو از ستادهای بحران استان‌های جانبی، امیدوارم بتوانیم در اسرع وقت خدمات لازم را ارائه داده و مردم را به زندگی عادی بازگردانیم تا جان انسان‌های دیگری هم در این میان از دست نرود.

رییس‌جمهور به‌زودی با مردم سخن می‌گوید

ربیعی در پاسخ به این پرسش که چرا روحانی هنوز با مردم درباره هواپیمای اوکراینی سخن نگفته‌ است؟ اظهار کرد: ما یک عیب ساختاری در اطلاع رسانی داریم و در پس این حادثه باید ساختار معیوب اطلاع رسانی به مقامات اصلاح شود. ستاد کل هم تا روز پنجشنبه به قطعیت نرسیده بود. رییس جمهور هم به محض اطلاع از موضوع در شب جمعه جلسه برگزار کردند و از همان روز که دو بحران داشتیم، یکی در داخل و دیگری در خارج هردو در حال پیگیری بود. هم با خارجی‌ها گفتگو کردند و هم در داخل دستورات لازم برای رسیدگی به این موضوع را ارائه کردند و به زودی با مردم هم در این زمینه سخن خواهند گفت هرچند نتوانستم امروز زمان دقیق آن را از رییس‌جمهور جویا شوم.

پیگیری ابعاد حقوقی حادثه هواپیمای اوکراینی

وی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت برای پیگیری ابعاد حقوقی حادثه هواپیمای اوکراینی چیست، گفت: در این شکی نیست که کار را در پیگیری ابعاد حقوقی آن پیش می‌بریم و در در داخل نیز بر اساس سلسله مراتب با قصور و تقصیر قاطعانه برخورد می‌شود و رهبری هم به آن تاکید داشتند و رییس‌جمهور هم به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی بر این موضوع تأکید کردند.

باید مانع فرارهای مالیاتی شویم

ربیعی درباره بودجه ۹۹ و مالیات کارکنان گفت: ما از یک طرف باید مالیات بیشتری دریافت کنیم و مانع از فرار مالیاتی شویم، از طرف دیگر باید مالیات اقشار کم درآمد مانند کارمندان را کاهش دهیم.

سخنگوی دولت با بیان این که ما قطعا از لایحه پیشنهادی بودجه در مجلس دفاع خواهیم کرد، افزود: در لایحه پیشنهاد کردیم سقف و درصد را بالا ببریم، و این را مجدد در مجلس پی‌گیری می‌کنیم.

وزیر اطلاعات مامور شناسایی قصور و تقصیر حادثه کرمان شد

وی با اشاره به ماموریت دولت به وزیر اطلاعات برای پیگیری هرگونه قصور در حادثه کرمان اظهار داشت: به بازماندگان این حادثه دلخراش را مجددا تسلیت میگوییم، وظایف میان مسئولان برگزاری مراسم تفکیک شده بود و باید بر اساس آن اقدام می‌کردند و پاسخگو باشند و وزیر اطلاعات هم جزییات تحقیقات را پس از مشخص شدن خواهد گفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در آن مراسم تفکیک و تقسیم کار شده بود و سهم دستگاه‌های مسئول مشخص بوده و دولت مطالبه‌گر خواهد بود و اگر هم از سمت دستگاه‌های دولتی کوتاهی شده باشد قطعا آن را اعلام می‌کنیم و با مقصران برخورد می‌کنیم.

ربیعی با بیان این که در جلسه دولت حوادث اخیر کرمان و سقوط هواپیما را مفصل بررسی کردیم، تاکید کرد: اجازه نداریم چنین اشتباهاتی را مجدد تکرار کنیم و باید پای قصور و تقصیرهایمان بایستیم.

در شرایط فشار مذاکره محلی از اعراب ندارد

ربیعی درباره ادعای برخی مقامات آمریکا مبنی بر احتمال مذاکره با ایران پس از ترور سردار سلیمانی هم گفت: تحلیل آمریکا این است که در صورت فشار بیشتر بر گلوی ایران؛ ایران بهتر به مذاکره راضی خواهد شد. این سنت آمریکایی است که می‌گوید که زمین ایرانی‌ها را آنقدر داغ کن که مردم بریزند و آنقدر فشار بده که ذلیلانه مذاکره کنند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما هرگز ۱+۵ را ترک نکردیم بلکه آن‌ها ترک کردند؛ گفت: اینکه در پیام‌های خود می‌گویند شما کاری به دیگر کشورها نداشته و مستقیم با آمریکا گفت و گو کنید، به دلیل عدم اعتماد امکان پذیر نیست.

ربیعی با بیان اینکه ما می‌خواهیم فشار و تحریم به مردم کم شود؛ گفت: در شرایط کنونی تن دادن به هرچیزی فشار مضاعف بر مردم است.

وی ادامه داد: متاسفانه ما نتوانستیم دلیل این مقاومت را برای مردم خوب باز کنیم. به رئیس جمهور آمریکا هیچ اعتمادی نیست و هر اندازه ما حرکت کنیم او فکر می‌کند که می‌تواند با فشارهای بیشتر بر زندگی مردم ما را به نقطه دیگری برساند. در این شرایط با توجه به اینکه اکنون آمریکا گلوی ایران را می‌فشارد موضوع مذاکره نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد.

تعیین محل برگزاری تجمعات؛ منتظر رای دیوان

وی درباره گفت‌وگوی دولت با معترضان و برخی رفتارهای خشونت‌آمیز انجام شده نسبت به اعتراضات تصریح کرد: برنامه‌ای برای جمع شدن و اعتراض کردن در دولت پیش‌بینی کردیم. من یک بار در این زمینه اطلاع‌رسانی کردم. مشکلی در دیوان عدالت اداری پیش آمد که خانم جنیدی در حال رسیدگی به آن موضوع هستند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور ادامه داد: آیین‌نامه‌ای برای شهرها و استان‌های بزرگ وجود دارد. در تهران نقاطی برای اعتراض مشخص و تعیین شده است و شیوه بیان اعتراض در فضای مجازی را هم پیگیری می‌کنیم. اگر مشکلات ما در دیوان حل شود، این مسائل به منصه ظهور خواهد رسید.

ربیعی خاطرنشان کرد: معمولا بنای نیروهای انتظامی به رویکردهای مسالمت‌آمیز است. در برخی از این نوع اتفاقات، ممکن است مسائلی رخ دهد که حوادث تلخی را به همراه دارد اما اینکه برنامه‌ای برای صحبت کردن با مردم داشته‌ایم، اعتراضات به سمت اعتراضات مسالمت‌آمیز سوق پیدا کند و هم رفتار خویشتندارانه داشته باشیم، نظر درستی است که مدنظر رئیس‌جمهور هم است که به جلو خواهیم برد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

احساسات مردم جریحه‌دار شده است

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره تناسب میان تجمعات و مواجهه نیروی انتظامی گفت: احساسات مردم به دلیل حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراین و نحوه اطلاع‌رسانی، جریحه دار شده است که این اعتراض‌ها و سوگواری و مطالبه‌گری کاملا قابل درک است ما این را می‌پذیریم …

وی گفت: در صحبت با چند استاندار و معاون اول رییس جمهوری، اطمینان می‌دهیم با برنامه‌ریزی‌های که کرده‌ایم و حتی رییس جمهوری هم تاکید کرده است در هر استان (تجمعات) کاملا به شکل مسالمت آمیز حفاظت شود و این تمرین را بکنیم تا اعتراض مسالمت‌امیز پاسخ لازم را خواهد گرفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در این میان تفکیک بسیار سخت است و ما هم خواستیم که از امکان اعتراض مدنی و قانونی مراقبت کنیم. شاهد هستید که گروهی شعارها را به سمتی می‌برند تا ماجرایی رخ دهد و تعرضی صورت بگیرد.

وی افزود: وقت تعرضی رخ می‌دهد شیوه رفتار پلیس بسیار اهمیت دارد. مردم باید یاد بگیرند که اقدام تخریبگرانه ‌ای صورت نگیرد. جمعیتی که این چند روز آمدند عمدتا دانشگاهی و فهیم بودند و نیروهای امنیتی ما هم رفتاری باید داشته باشند که از امنیت مراسم مراقبت شود.

وی تصریح کرد: دولت براین موضوع تاکید دارد تا زمانی که شرایط تعیین محل تجمعات مشخص شود امکان تجمع مسالمت آمیز فراهم شود.

باید مانع فرارهای مالیاتی شویم

ربیعی درباره بودجه ۹۹ و مالیات کارکنان گفت: ما از یک طرف باید مالیات بیشتری دریافت کنیم و مانع از فرار مالیاتی شویم، از طرف دیگر باید مالیات اقشار کم درآمد مانند کارمندان را کاهش دهیم.

سخنگوی دولت با بیان این که ما قطعا از لایحه پیشنهادی بودجه در مجلس دفاع خواهیم کرد، افزود: در لایحه پیشنهاد کردیم سقف و درصد را بالا ببریم، و این را مجدد در مجلس پی‌گیری می‌کنیم.

نابودی برجام پیامدهای مخربی برای صلح و امنیت بین المللی دارد

سخنگوی دولت درباره تقویت احتمال مذاکره با آمریکا و خروج اروپایی‌ها از برجام پس از حادثه ترور سردار سلیمانی گفت: از زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری رسیده است‌، رژیم آمریکا برای خروج از برجام به سایر طرف‌ها فشاور آورده است و آنها را تشویق می‌کند و مربوط به امروز نیست.

ربیعی با بیان اینکه آمریکا در مقابل برجام تنها مانده است، گفت: هر کدام از طرف‌های برجام در واکنش به درخواست‌ها و فشارهای واشنگتن برای خروج از برجام، به کاخ سفید پاسخ منفی داده‌اند

سخنگوی دولت تصریح کرد: پاسخ منفی گرفتن کشورها در خروج از برجام و همراهی نکردن کشورهای منطقه در عملیات ترور سردار سلیمانی درس‌های مهمی برای ترامپ و آمریکا داشته است.

ربیعی بیان کرد: واکنش منفی اروپایی‌ها به موضع ضدبرجامی ترامپ نه با انگیزه دفاع از ایران، بلکه ناشی از تلاش آنها برای اثبات استقلال سیاسی خود از کاخ سفید است و آگاهی از اهمیت بقای برجام است.

سخنگوی دولت با بیان این که «نپذیرفتن خواسته‌های آمریکا یک گام رو به جلو برای دستاوردهای ایران و تنها ماندن آمریکا است»، اظهار داشت: نابودی برجام پیامدهای مخربی برای چندجانبه گرایی، صلح و امنیت بین المللی و اصل قانونمندی در کشورهای جهان دارد.

ادعای پرداخت غرامت ۳ میلیارد دلاری هواپیمای اوکراین توسط قطر، غیرعقلایی است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در تجمع طلاب مقابل سفارت انگلیس همراهی صورت گرفت و پوشش در صدا و سیما داده شد اما در دیگر تجمع‌های اعتراضی پنهان کاری صورت گرفته است، تصریح کرد: من پاسخگوی اقدام تلویزیون نیستم اما اینکه قطعا با مردم باید بیشتر صحبت کرد، باید صورت بگیرد و باید هر وسیله‌ای برای ما فراهم شود. بیشتر با مردم سخن خواهیم گفت. دیروز در دولت در این زمینه صحبت هایی شد. عقیده من هم این است که اگر باب گفتگوی اجتماعی را فراهم و سخن شنیدن خیابانی را تحمل کنیم مقوم امنیت ملی خواهد بود.

سخنگوی دولت در رابطه با صحت ادعای غرامت ۳ میلیارد دلاری از سوی قطر خاطرنشان کرد: مبنای این سخن غیرعقلایی است. ما تعامل خوبی با قطری‌ها داشتیم. در رابطه با امنیت منطقه نیز با قطری‌ها گفتگو داشتیم. اساسا نه وظیفه قطر است که غرامت بدهد نه با عرف بین الملل سازگار است. این بحث‌های داخلی ماست. قطری‌ها به دنبال تعاملات پرقدرت‌شان با ما همانند سابق هستند.

ربیعی در ادامه در رابطه با مراسمات عزاداری اعتراضی اخیر تاکید کرد: ما هیچ مشکلی با عزاداری و ابراز تالم نداریم. من خودم نیز در حاشیه این مراسم بودم. دستوراتی که داده شد مبنی بر برخورد مسالمت آمیز بود و شلیک گلوله‌ای نبود.

اگر واقعیت را می‌دانستم و نمی‌گفتم، باید استعفا می‌دادم

خبرنگاری از سخنگوی دولت پرسید، «با توجه به استعفاهای مطرح شده اخیر، واقعا چرا کسی استعفا نمی‌دهد؟ شما و آقای آشنا، بخصوص آشنا که چرخه رسانه‌ای را تهدید کردند، چرا استعفا نمی‌دهید؟ شما هنوز هم با مردم شفاف نیستید. اگر شفاف هستید بگویید مسئولان ذی ربط چه کسانی بودند که جلوی اطلاع‌رسانی را گرفتند؟ این اصلا قابل پذیرش نیست که منتخب مردم ۷۲ ساعت بعد در جریان قرار بگیرد؟

وی در پاسخ به این سوال گفت: اگر من واقعیتی را می‌دانستم و به مردم نمی‌گفتم، یک لحظه هم در این سمت نمی‌ماندم. دروغ آن چیزی است که بدانید اما جعل کنید و قصد فریب داشته باشید. مطمئن باشید رئیس‌جمهور جمعه ۴ بعدازظهر متوجه شدند. چرا وقتی جناب آقای حاجی‌زاده شجاعانه می‌گوید کسی اطلاعی نداشته، شما شک و شبهه وارد می‌کنید؟ مسئولانی که گفتند مربوط به سلسله مراتب خودشان بوده است، به مقامات بالاتر خود گفته بودند.

ربیعی ادامه داد: مسئولان ذی ربطی که در دولت می‌توانستند اطلاع داشته باشند مورد سوال قرار دادیم. ما همه کشورها را در سه بند اول بیانیه خود به ایران دعوت کردیم. مسئولان دولتی همه در ظهر و عصر جمعه مطلع شدند. اینها مقابل دوربین صادقانه بیان می‌کنم. خودشان باید پاسخ بدهند چرا تعلل شده و رئیس‌جمهور دیر مطلع شده است و این مطالبه رئیس‌جمهور هم هست.

وی ادامه داد: ما هم به اندازه شما انقدر جانکاه و بهت زده با این فاجعه زندگی کردیم که حتما مانند هم وطنانمان هستیم. خودم تجربه شخصی داشتم و می‌فهمم. فقدان ساختارهای مناسب وجود دارد. هیچ قصدی بر کتمان وجود نداشته و اگر روزی حس کنیم نمی‌خواهیم دردی از مردم کم کنیم ماندن یک لحظه هم جایز نیست.

در حاشیه دو تا از تجمعات اخیر بودم

ربیعی در پاسخ به این پرسش که چرا در تجمعات مقابل دانشگاه امیرکبیر با سوگواران برخورد شده است؟ گفت: ما هیچ مشکلی با جمع شدن، عزاداری کردن، بیان ناراحتی کردن و اعتراض به اطلاع رسانی دیرهنگام نداریم، مخصوصا بعد از اینکه آیین نامه اعتراضات تدوین شود. من خودم در حاشیه دو تا از این تجمعات بودم و شلیک گلوله‌ای صورت نگرفته است، ولی گاز اشک آور استفاده شده است.

بنای نیروی انتظامی برخورد مسالمت‌آمیز است

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره تعامل دولت برای برگزاری بدون درگیری تجمعات مردمی اظهار کرد: آیین نامه‌ای از سوی دولت تهیه شد که در دیوان به مشکل خورد اما به دنبال به ثمر رساندن آن هستیم. اعتراضات زیادی انجام شده است و بنای نیروی انتظامی برخورد مسالمت‌آمیز است اما بعضا مسائلی رخ می‌دهد که حوادث تلخ را به همراه دارد. اینکه برخورد خویشتن دارانه داشته باشیم از برنامه‌های دولت و رییس جمهوری است.

وی تاکید کرد: سوگواری و مطالبه‌گری هر دو باهم قابل درک است و اطلاع رسانی درباره این حادثه به درستی انجام نشده است. در این زمینه با چند استاندار صحبت کردیم تا در هر استان اعتراضات کاملا به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شود. دیروز در تهران و شهرستانها از هر برخوردی اجتناب شد، اما قبول کنید تفکیک سخت است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شعار دادن حق است اما گاهی شعارها به سمتی می‌رود که نیاز به حضور پلیس است. حضور پلیس در همه دنیا وجود دارد اما نیروهای امنیتی باید رفتاری داشته باشند که از امنیت مراسم مراقبت شود.

روایت‌هایی که قطعیت ندارد را منتشر نکنیم

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین از (شایعه) خروج تعدادی از مسافران قبل از پرواز هواپیمایی اوکراینی اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: نگذاریم روایت‌های دیگری که از آن اطمینان نداریم و قطعیت ندارد، منتشر شود.

وی با بیان این که همواره ممکن است فردی از پروازی جا بماند، تصریح کرد: اطلاعات ما همین است که هواپیما با همین سرنشینان پرواز کرده است و من هم اطلاعی ندارم کسی پیاده شده است و فردی مشکوک بوده است.

ربیعی کمک سه میلیارد دلاری قطر به ایران برای هواپیمای اوکراینی را تکذیب کرد

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه کمک سه میلیارد دلاری قطر برای کمک به ایران برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: مبنای این صحبت هم غیرعقلانی است و هم غیرواقعی. ما خوشبختانه ملاقات خوبی را با قطری‌ها داشتیم و مباحث بسیار خوبی در ارتباط با دوجانبه‌های منطقه با آنها مطرح شد. قطری‌ها از ما به دلیل کمکی که ما در شرایط تحریم منطقه‌ای به آنها کردیم، قدردانی کردند.

سخنگوی دولت ما به جز مسائل دوجانبه، در ارتباط با امنیت منطقه نیز با قطری‌ها گفت و گوهایی انجام دادیم. اساسا اینکه قطر بخواهد غرامتی در این زمینه به ایران بدهد نه وظیفه قطر است و نه با عرف بین الملل سازگار نیست و این موضوع داخلی کشور ما است.

ربیعی تاکید کرد: بحثی که قطری‌ها در ایران دارند این است که می‌خواهند روابط دوجانبه‌ آنها با جمهوری اسلامی کماکان پرقدرت و با قوت باشد و ما نیز این مساله استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه این خبر را تکذیب کرد.

خبرنگاری پرسید: در چند روز گذشته خبرهایی مبنی بر استعفای رییس جمهور، سخنگوی دولت، معاون اول رییس جمهوری و حتی شمخانی مطرح شد، البته نمی‌خواهم تکذیب یا تایید کنید ولی سوال اینجاست که چرا کسی در خصوص این اتفاق استعفا نمی‌دهد و چرا کسی مسوولیت در این خصوص نپذیرفت، مشخصات شما و آقای آشنا در بیانیه و توییتر خودتان کارگزاران رسانه‌ای را تهدید کردید و بدون این که اطلاعات کافی داشته باشید، واقعا بگویید چرا شما استعفا نمی‌دهید؟ یا بقیه کسانی که در این زمینه دخیل بودند و اطلاعات اشتباه به مردم دادند و دیگران را متهم کردند؟ همچنین شما هنوز با مردم شفاف نیستید اگر شفاف هستید و مصلحت اندیشی نمی‌کنید بفرمایید چرا مسوولان ذیربط در این زمینه به شما اطلاعات درست ندادند؟ آن مسوولان ذیربط چه کسانی بودند؟ در حالی که فرمانده هوافضای سپاه گفتند که همان چهارشنبه این موضوع را اطلاع داده بدند، از چهارشنبه تا جمعه سه روز فرصت بررسی وجود داشته است و این که شما می‌گویید بعدازظهر جمعه آقای روحانی موضوع را متوجه شدند که این اصلا قابل پذیرش نیست که منتخب مردم ۷۲ ساعت بعد این موضوع را متوجه شود؟ الان دوربین صدا و سیما هم اینجا است خطاب به مردم بگویید چه کسانی به دولت اطلاعات نمی‌دهند و این چرخه اطلاع رسانی را معیوب کردند؟

ربیعی در پاسخ گفت: اگر نسبت به خودم احساس می‌کردم که واقعیتی را می‌دانستم و به مردم نگفتم یک لحظه هم نمی‌ماندم. زندگی من سرشار از این بوده است که فکر کردم می‌توانم کاری برای مردم انجام دهم و در این مدت هم برای این آمده‌ام. اگر چنین احساسی در وجود خودم کنم که تزلزلی در این نوع تفکر ایجاد شده است یک لحظه هم ماندن خودم را ترجیح نمی‌دهم و تصمیم شخصی خودم است و اجازه دهید که هرکسی در آن چیزی که فکر می‌کند کار خود را انجام دهد.

سخنگوی دولت افزود: دروغ آن چیزی است که شما چیزی را بدانید ولی جعل کنید و قصد فریب کسی را داشته باشید. مطمئن باشید که همچین اتفاقی نبوده است و مطمئن باشید رییس جمهور جمعه ۴ بعدازظهر این موضوع را متوجه شده است. سردار حاحی زاده گفتند که روز چهارشنبه متوجه شدند و به مسوولان بالاتر را مطلع کردند و آن سلسله مراتب خودشان بوده است و آنها هم فکر کردند که نیاز به بررسی است و باید این موضوع را بررسی می‌کردند من نمی‌دانم و پاسخگو نیستم که نیاز به چه چیزی بوده است. من چیزی که به عنوان خودم می‌توانم بگویم رفتارهای معیوب اطلاع رسانی است. من نمی‌توانم هیچ قضاوتی بکنم که چه اتفاقی در آنجا رخ داده است و دوستانشان می‌توانند در این موضوع صحبت کنند. حداقل بعضی از چهرها را چهل سال است که می‌شناسم مثل سرلشکر باقری که برای کشورش فردی فداکار و صادق است.

وی ادامه داد: این که چه اتفاقی افتاده است که دیر آماده من نمی‌دانم. آنچه که من گفتم مسوولان ذیربطی بوده است که از دولت می‌توانستند مطلع باشند. من با همه اینها صحبت کردم. حتی از این که کشورهای خارجی را ما در این بیانیه کار خوبی کردیم گفتیم همه شما به ایران بیایید. همه را دعوت کردیم. از آمریکا تا کانادا تا فرانسه در سه بند اولیه بیانیه گفتیم که به ایران بیایند و این موضوع را بررسی کنید. البته اگر اطلاعات هم داشتیم باز همین کار را می‌کردیم باید می‌آمدند و الان هم باید بیایند و این موضوع را بررسی کنند بنابراین در این زمینه مطمئن باشید.

ربیعی تاکید کرد: به هر حال مسوولان ذیربط دولتی همه روز جمعه این موضوع را فهمیدند و در این هیچ تردیدی نیست، قطعا می‌گویم آقای رییس جمهور نه در کسوت رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت تا عصر جمعه از این موضوع مطلع نبودند و آن این چیزی که صادقانه دارم جلوی دوربین بیان می‌کنم.

وی گفت: آن ساختار هم باید بررسی شود و خودشان بگویند که چرا این اتفاق افتاده است. چرا دیر رییس جمهور مطلع شده است و این تعلل سوال و مطالبه خود رییس جمهور هم است که باید به آن پاسخ داده شود. ما هم به اندازه شما مطمئن باشید که ناراحت هستیم. این حادثه آنقدر جانکاه و بهت زده و غمگنانه بوده که ما هم با آن زندگی کردیم. ما هم مثل بقیه غمناک و ناراحتیم. از این چیزی که در ساختار هم رخ می‌دهد ناراحتیم. فقدان ساختارهار مناسب چه در ارتقاء پدافند و چه در این که چطور ما واقعیت را به مردم بگوییم. وگرنه هیچ قصدی برای که چیزی از مردم کتمان شود واقعا در این زمینه نبوده است و اگر یک روز هم هر کدام از ما و خودمان احساس کنیم که در کنار مردم از درد آنها کم کنیم و به این ادارک برسیم ماندنمان هم یک لحظه جایز نیست.

سخنگوی دولت گفت: بحث آقای آشنا را هم می‌توانید از خودشان سوال کنید من خیلی مطلع نیستم که ایشان برچه اساس صحبت کرده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا17 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

نظرها

اخبار بیشتر