روایت سربازان آمریکایی از شب حمله موشکی سپاه (+عکس)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

روایت سربازان آمریکایی از شب حمله موشکی سپاه (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
سرباز آمریکایی به سی ان ان: من آرزو نمی‌کنم کسی این سطح از ترس را تجربه کند. هیچ کس در جهان هرگز نباید مجبور باشد چنین حسی را تجربه کند.

خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا چند روز پس از حملات تلافی‌جویانه موشکی ایرانبه پایگاه هوایی «عین الاسد» آمریکا در عراق، به داخل این پایگاه رفته و با برخی از سربازان و افسران آمریکایی که در شب حمله ایران در آنجا بودند مصاحبه کرده است.

به گزارش عصرایران، خبرنگار سی‌ان‌ان روایت خود را از این پایگاه چنین شرح داده است:

" آکیم فرگوسن گروهبان آمریکایی به همراه تیم خود هنگامی که دریافتند ۶ موشک بالستیک ایرانی به سمت آنها می‌آید در پناهگاه مامن گرفته بودند.

دیواره بتنی که آنها را حفاظت می‌کرد تاب مقاومت چندانی در برابر پرتابه‌هایی (موشک‌هایی) که به سمت آنها می‌آمد نداشت.

«آکیم فرگوسن» این گروهبان بلند قامت ۶ فوتی درباره آن شب گفت: «من آن شب اسلحه در دست و سر به پایین در پناهگاه موضع گرفته بودم. سپس سعی کردم در ذهنم همراه با دخترانم شعر بخوانم و فقط منتظر بمانم. امیدوار بودم هر بلایی که قرار است نازل شود، زودتر بیاید … من صد درصد آماده مرگ بودم.»

آکیم فرگوسن در برابر پناهگاهی که شب حمله ایران در آن پناه گرفته بود. / سی ان ان

روایت سربازان آمریکایی از شب حمله موشکی سپاه (+عکس) - 7

اما فرگوسن به همراه دیگر نظامیان و پیمانکاران غیرنظامی این پایگاه آن شب موشکباران زنده ماندند و آسیبی به آنها نرسید.

این حمله گسترده‌ترین و بزرگ‌ترین حمله به یک پایگاه آمریکایی طی دهه‌های گذشته بود. سربازان آمریکایی مستقر در این پایگاه به سی‌ان‌ان گفتند نبود تلفات در آن شب حمله تقریبا به چیزی شبیه یک معجزه می‌ماند.

نگاهی دقیق‌تر به این پایگاه آمریکا آسیب‌پذیری آن را در برابر چنین حملاتی آشکار می‌کند. پرسنل نظامی مستقر در این پایگاه شب حمله ایران چند ساعت قبل هشدار حمله را دریافت کرده بودند و این مساله آنها را قادر کرده بود که در مکان‌های امنی مستقر شوند.

این پایگاه برای دفاع در برابر حمله موشکی بالستیک فاقد پدافندهای سطح به هوا بودند و بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین پایگاه آمریکا درعراق (عین الاسد) در برابر حملات موشکی بالستیک بی‌دفاع است. نیروهای آمریکا آن شب در برابر بارش موشک‌های ایران بی‌دفاع بودند.

دو نیروی نظامی آمریکا در حال متر کردن ابعاد حفره‌ای هستند که در نتیجه برخورد موشک بالستیک ایرانی ایجاد شده است. این حفره تقریبا ۲ متر عمق و ۳ متر قطر دارد.

اینجایی که تخریب شده محل استقرار خلبانان هواپیماهای بدون سرنشین و اپراتورهای پایگاه بود. آنها قبل از حمله واحد را تخلیه کرده‌اند. ساکنان این ساختمان هم مانند بسیاری دیگر از نظامیان این پایگاه از قریب به ۲ ساعت پیش از حمله موشکی ایران، در پناهگاه مستقر شده بودند.

روزها پس از ترور سردار قاسم سلیمانی ژنرال قدرتمند و بلندپایه ایرانی به دستور ترامپ، بالاخره انتقام بدون تلفات ایران از آمریکا با حمله به این پایگاه انجام شد.

۱۰ فروند از ۱۱ فروند موشکی که ایران به این پایگاه شلیک کرد در مواضع آمریکایی این پایگاه نشست و ۱ فروند نیز در سمت نزدیک به مواضع عراقی‌ها فرود آمد.

تقریبا یک سوم این پایگاه توسط ایالات متحده کنترل می‌شود. موشک‌های ایرانی که از سیستم‌های هدایت هواپی استفاده می‌کردند، علاوه بر اقامتگاه اپراتورهای هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، توانستند سایت‌های حساس ارتش آمریکا را هم خراب کنند و به یک مجتمع نیروهای ویژه و دو آشیانه آسیب برسانند.

در شب حمله ایران اولین هشدار از سیگنال‌های اطلاعاتی مخفی درعصر آن روز دریافت شد. نیروهای آمریکایی در ساعت ۱۱ شب به وقت محلی به پناهگاه‌ها رفتند و به گفته فرماندهان این پایگاه در آن شب تنها تعداد معدودی از نیروها بیرون پناهگاه بودند.

در آن شب نیروهای معدودی از جمله نگهبانان برج کنترل و خلبانان (اوپراتورهای) هواپیماهای بدون سرنشین در بیرون پناهگاه بودند. آنها منتظر پاسخ‌دهی در برابر احتمال حمله زمینی همزمان با حمله موشکی ایران بودند؛ حمله‌ای که انجام نشد.

آثار تخریب بر جای مانده از حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الاسد» / سی ان ان

روایت سربازان آمریکایی از شب حمله موشکی سپاه (+عکس) - 20

اولین موشک ایران ساعت ۱:۳۴ دقیقه بامداد (به وقت محلی) در پایگاه فرود آمد. موشک‌های بعدی به فاصله ۱۵ دقیقه از هم یک به یک به زمین نشستند. حمله موشکی تقریبا ۲ ساعت به طول انجامید. سربازان آمریکایی این ۲ ساعت را مملو از تعلیق، ترس و احساس بی‌دفاعی توصیف کردند.

سروان "پاتریک لیوینگستون"، فرمانده نیروهای امنیتی هوایی ایالات متحده در این پایگاه با اشاره به حملات راکتی قبلی توسط گروه‌های شبه‌نظامی گفت: «شما می‌توانید در این پایگاه در برابر (نیروهای شبه‌نظامی) دفاع کنید، اما نمی‌توانید در برابر چنین حملاتی (حمله موشکی بالستیک) دفاع کنید.. در حال حاضر، این پایگاه در برابر حملات موشک‌های بالستیک بی‌دفاع است.»

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سرهنگ دوم "استیسی کولمن" یکی از فرماندهان ارشد این پایگاه است که در شب حمله مسئولیت استقرار سربازان در پناهگاه‌ها را بر عهده داشته است. او می‌گوید پس از نزدیک به ۱ ساعت و نیم از استقرار در پناهگاه با خودش گفته نکند حمله‌ای در کار نیست.

او می‌گوید: «در حالی که در پناهگاه نشسته بودم با خودم فکر کردم که نکند الکی اینجا جمع شده‌ایم و حمله‌ای در کار نیست. ۱۰ دقیقه بعد از اینکه این‌ها را درون خودم مرور می‌کردم به یکباره صداهای انفجار مهیب (بوم بوم) شنیدم و با خودم گفتم این هم جواب تردیدهای من.»

او افزود: موقع اصابت موشک‌ها زمین به شدت زیر پایمان می‌لرزید و صدای خیلی مهیبی می‌آمد. ما قشنگ موج انفجار را در پناهگاه احساس می‌کردیم و می‌دانستیم که انفجارها نزدیک ما هستند. " این زن نظامی ارتش آمریکا در پناهگاه‌های زیر زمینی مستقر شده بود که میراث و ساخت دوران صدام حسین بوده است.

یکی از پناهگاه‌های زیرزمینی میراث دوران صدام در پایکاه «عین الاسد» / سی ان ان

روایت سربازان آمریکایی از شب حمله موشکی سپاه (+عکس) - 28

اما گروهبان دوم «فرگوسن» در پناهگاه‌هایی مستقر شده بود که آمریکایی‌ها ساخته بودند. فضاهایی کوچک که توسط ورقه‌های بتنی پنج اینچی محکم با کیسه‌های شن ساخته شده است. او از شکاف لای دیوار مثل یک فیلم انفجارها را تماشا می‌کرد.

او می‌گوید: «یک شکاف کوچک در کنار پناهگاه وجود داشت و ما شاهد تابش نور نارنجی بودیم پس از آن فهمیدیم که هر بار این نور را می‌بینیم، فقط چند ثانیه قبل از اصابت موشک به زمین است.»

او افزود: «نور- انفجار، نور – انفجارو.. همین طور ادامه داشت. نمی‌دانستیم کی قرار است تمام شود. نشسته بودیم تا تمام شود.»

پس از انفجار اول چند نفر از تیم گروهبان فرگوسن برای ارزیابی میزان تلفات احتمالی به محوطه پایگاه رفتند. درهمین زمان بود که دومین موشک به فاصله ۱۵ دقیقه از انفجار اول به پایگاه اصابت کرد وعده‌ای در فضای آزاد گرفتار شدند.

پس از انفجار دوم گروهبان فرگوسن نگران رفقایی شد که در بیرون به دام افتاده‌اند. او گفت: «بعد از انفجار موشک دوم، من نگران این افراد شدم. بنابراین رفتم و آنها را پیدا کردم و با خود به پناهگاه آوردم و بعد همه با منتظر ماندیم تا موشکباران تمام شود.»

گروهبان فرگوسن و تیمش مامور این شده بودند که اگر همزمان و یا پس از حمله موشکی به این پایگاه حمله زمینی صورت گیرد سریع از پناهگاه خارج شده و در برابر مهاجمان قرار گیرند. اما حمله زمینی انجام نشد.

فرگوسن گفت: «ما خیلی خسته بودیم. این بدترین غلیان آدرنالین‌مان در تمام عمرمان بود.»

هنگامی که حمله موشکی تمام شد و سربازان همه از پناهگاه‌ها بیرون آمدند، بسیاری از آنها برای ترمیم آسیب‌ها مشغول به کار شدند. آنها حس این لحظات خود را ترکیبی از راحتی و شوکه شدن توصیف می‌کنند.

سرهنگ کلمن گفت: «پس از حمله گویی اوضاع عادی شده بود. همه از پناهگاه بیرون آمده و به چشم‌های هم زل زده بودند، انگار می‌خواستند بپرسند حالت خوب است؟»

گودال ناشی از اصابت موشک بالستیک ایرانی در «عین الاسد» / سی ان ان

روایت سربازان آمریکایی از شب حمله موشکی سپاه (+عکس) - 39

چند سرباز آمریکایی مستقر در این پایگاه به سی‌ان‌ان گفتند که این رویداد دیدگاه آنها را از جنگ افزار تغییر داده است.

یکی از آنها گفت: " ارتش ایالات متحده به رغم اینکه با شیوه‌های پیشرفته می‌جنگند اما به ندرت جنگ افزارهای پیشرفته در اختیار نیروهایش قرار می‌دهد.

فرگوسن درباره واکنش سربازان آمریکایی موقع چنین حمله سنگینی گفت: «به هم نگاه می‌کردیم و به این فکر می‌کردیم چطورمی‌توانیم از این وضعیت خلاص شویم؟.. من آرزو نمی‌کنم کسی این سطح از ترس را تجربه کند. هیچ کس در جهان هرگز نباید مجبور باشد چنین حسی را تجربه کند.»

بیشتر بخوانید:

حمله موشکی سپاه به دو پایگاه آمریکا در عراق (عکس + فیلم) / پنتاگون: تایید شلیک بیش از 12 موشک بالستیک

پایگاه آمریکا پس از حمله موشکی ایران(+عکس)

سردار قاسم سلیمانی به شهادت رسید/پنتاگون: به دستور ترامپ بود (+عکس و فیلم)

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری8 ساعت قبل
حالا چند روز تا آغاز رای‌گیری یازدهمین دوره انتخابات مجلس یعنی دوم اسفند ماه باقی مانده، اما حواشی آن با شروع تبلیغات انتخابات رونق گرفته است. نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرهای مختلف هر کدام به روشی در تلاشند تا توجه مردم را به خود جلب کنند. این موارد بخش از وعده‌های این نامزد انتخابات مجلس است. وعده «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود از «ابتذال در تبلیغات انتخاباتی برخی نامزدهای انتخابات مجلس» انتقاد کرده و نوشته است: «تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس در مواردی به ابتذال کشیده شده. یکی از نامزدهای ورود به مجلس در تابلوی تبلیغاتی خود «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» را وعده داده است.

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل

فیلم/ ماشین‌سواری امروز روحانی و جهانگیری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
حسین مظفر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج در مورد ابزارهای نظارتی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در قانون اساسی ابزارهای متفاوتی برای نظارت مجلس پیش بینی شده و در آیین‌نامه اجرایی و آیین‌نامه داخلی مجلس هم موادی به آن اضافه شده است. وی افزود: ابزارهایی مانند تذکر، سئوال، استیضاح و تحقیق و تفحص از ابزارهای مجلس است که این ابزارهای کارآمد به ابزارهای سوری و نمایشی تبدیل شده است. وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور عدم نظارت جدی و دقیق به مسائل کشور است، گفت: در دوره جدید مجلس باید این ابزار نظارتی به شیوه درست و جدی مورد استفاده قرار گیرد. مظفر با بیان اینکه مردم مالیات خوبی در کرج پرداخت می‌کنند که در آمد خوبی محسوب می‌شود، تصریح کرد: از محل این درآمدها می‌توان در حوزه اشتغالزایی و رفع مشکلات استفاده کرد. انتهای پیام/ش

فیلم/ تهدید اسرائیل با هم‌پیمانان سنی‌مذهب ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
«افضل اشرف» کارشناس مسائل نظامی: اعلام معامله‌قرن، گروه‌های فلسطینی را به ایران نزدیکتر کرده و بعید نیست که علاوه بر هم‌پیمانان شیعی، در تحولی تازه شاهد استفاده ایران از گروه‌های نیابتی سنی‌مذهب باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر